yağ yakmak isteyen, spora yeni başlamış arkadaşlara

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve Samet22 tarafından 14 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 20 üye.
  1. emregunes

emregunes Üye

Beğenileri:
    175
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Bursa
    Mekik çekerek göbek gitmez.Zaten bölgesel yağ yakımı diye birşey yok.O konuda hemfikiriz.

Ama kilo vermek için koşmak oldukça etkilidir ve aynı zamanda kondisyon içinde birebirdir.

Şimdi her yağ yakmak isteyen BB yapacak diye bir şey de yok.En iyi yağ yakımını BB de yaparsınız demekte yanlıştır.

Burada zayıflamak isteyenler BB yapmalıdır ,neden koşuyorsunuz mantığı çıkıyor.Oysa BB kalbi ve iskelet sistemini yorar.Kolay bir spor değil BB.

Bir de kriter nedir? Hareketleri yanlış yapan ve gerekli yükleme ve beslenmeleri yapamayan BB ci mi daha iyi kilo verir ? Yoksa düzenli akşamları koşan ve bu koşuyu kendi nabız atım hızına göre dengeleyen (bilenler bilir ne demek olduğunu) mi?

Bu konu hangi dövüş sanatını öğreneyim de daha iyi adam döverim tadında olmuş.

"göbek eriticem diye tüm gün mekik çekenler var, ve göbek eriticem diye haftada 6 gün koşanlarda var ve bu adamlar erkek." diyen arkadaşta sanırım BB in büyüsüne fazla kapılmış.Günaydın zamanı gelmiş bence :) Kimseyi koşuyor diye,hele hele de erkekler falan diye eleştiremezsin genç kardeşim.Ben 6 gün koşuyorum ne olacak şimdi?

bachibouzouk bunu beğendi.
  2. terkiflimak

terkiflimak Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    28
    koşmak iyidir salonda ağırlık basmakta iyidir ama sabah aç karnına koşup gün içinde protein ağırlıklı beslenik akşamı ağırlık basmak daha iyidir gibi geliyor sanki bana bilmiyorum yanlışmı düşünüyorum ???

3. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    @emregunes
    "Şimdi her yağ yakmak isteyen BB yapacak diye bir şey de yok.En iyi yağ yakımını BB de yaparsınız demekte yanlıştır."

Bu cümleyi söylerken dayanağınız nedir? Arkadaş bi önermede bulunmuş ve mantıklı bir şekilde nedenlerini açıklamış, bunu 'BB'nin büyüsüne fazla kapılmış' diye basite indirgemek yerine nedenlerinizi sıralarsanız daha mantıklı olmaz mı, hem biz de nedenlerinizi görmüş oluruz. Küçümseyici üslup hoş değil.

Samet22 bunu beğendi.
  4. emregunes

emregunes Üye

Beğenileri:
    175
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Bursa
    Dayanağım mı ne? Çok basit insan beyni...yeterli mi?

Tabiki de her yağ yakmak isteyen BB yapmayacak.Bunu söylemek için dayanak arıyorsanız size iyi aramalar dilerim. Benim karşı görüşüm olarak BB yapmayan yağ yakamaz diyorsanız siz bence buna dayanak bulmalısınız da sadece kendi kendinize dayanmanız gerekecektir.

En iyi yağ yakımını BB de yaparsınız demekteki kastımı yazmıştım.Önemli olan çalışma şeklidir.Siz önce cevap yazdığınız mesajı bir içinize sindirin de sonra arkadaşınıza destek verirsiniz.

Bilimsel olmayan bilgilerle,yok Bb yap çok yağ yak diye yazılmış mesajlara ben tepkisiz kalmam.

Ben BB ile de uğraştım .Şu an Muay thai ile de uğraşıyorum.Bir salonda gidip seyredersen nasıl yağ yakılırmış anlarsın.Sonra da yağ en iyi BB de yakılır diyenlere sende bilgili olarak benim gibi söylersin.

uslubumda kırıcı olacak bir iey varsa arkadaştan özür dilerim de o da haftanın 6 günü koşuyorlar bunlar bi de erkek yazısındaki saçmalıktyan dolayı bir özür dilesin

5. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Küçümseyici üslup hoş değil dedim, hakaretvari bir üsluba geçmişsin. Verdiğin cevap da insanı hayrete düşürecek cinsten.
    Bundan sonra her bilimsel makalenin sonuna eklenmesi gerekir, 'dayanak insan beyni'. Şu postunuzu okuyan birisi herhalde bunu ortaokullu bi ergen yazmıştır der.

Bu forumda hiç kimse benim arkadaşım değildir, kimseyi tanımam etmem, benim için sadece fikirler vardır, onlara önem veririm. Dikkat ettiysen senin yazınla ilgili sadece dayanaklarınız nelerdir diye bir soru sordum, herhangi bir küçültücü ifade, yalanlama hadi onları geçtim muhaliflik bile yok. Senin verdiğin cevaplar ise gerçekten akıl dolu.
    Tamam bundan sonraki ilk işim bi muay thai salonuna gidip nasıl yağ yakılır öğrenmek olacak. Sonra ben de senin gibi bilgili bir şekilde insanlara ahkam kesebilirim!

Bir de 'bilimsellik' filan demişsin şu mesajından sonra. Komik gerçekten..

Bozo-Baku bunu beğendi.
  6. emregunes

emregunes Üye

Beğenileri:
    175
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Bursa
    Tabi canım.Söylediklerini dikkate alacağım.

İnsan beyni konusuna da çok takılma.Bu kadar alınganlık göstereceğini bilseydim yazmazdım.

Üstelik ortaokulu bitireli çok uzun zaman oldu da senin kaç yıl oldu merak ettim?

Bak canım senin gibi 3-5 halteri eline alıp atıp tutan bir şey bilen adam çok var.Yalan yanlış bilgiler veriyorsunuz veya bunları savunuyorsunuz.

Bırakın bu işleri de bilenler konuşsun (kendimi tenzih ediyorum).Ama bilmiyorsanız da bırakın klavyenizi artık ya.

Artık seninle muhattap olmamak dileği ile.

7. SoyLu61

SoyLu61 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    bencede emregüneş haklı polemik olsun diye söylemiyorum tabiki ama ben 4 ay body yapmak için salona gitmiştim çok iyi vücudum olmuştu ama hiç yağ yaktığımı zannetmiyorum ağırlık kaldırmayla, bencede koşmak en iyi yağ yakma antremanıdır.

8. iceland

iceland Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    issiz
    Yer:
    Germ
    yazim 16. mesaj icindi

9. Samet22

Samet22 Yeni Üye

Beğenileri:
    202
    Ödül Puanları:
    0
    şimdi bu yağlarını kas sanan adeamlar varya, onların konuşması olmuş sanırım biraz.
    soylu vücudun hem çok iyi, hem yağlı olamaz. git koş, beslenmeni düzelmedikçe, olan kaslarınında zamanla azaldığını ve yağ yakımının zorlaştığını farkedersin.

yağ ve kas arasındakı farki bilmiyorsanız en basit şöyle söyleyim, kolunuzu sağa doğru direk yan olarak kaldırın oynayan lifleri damarları görüyorsanız yağ miktarınızın azlığından söz edebiliriz.

kaldıki, bu forum bodybuilding forumudur ve buradaki neredeyse koşu yapan herkez , body de yapmaktadır.

uygun nabız aralığını sadece duymuşsunuz , o kadar. bu konu ile ilgili bildiğiniz tek şey bu, bu uygun nabız aralığı dediğiniz şeydeki vücudun enerji seçimini nereden yaptığını, ne kadar süreyle devam ettiğini, araştıtırsanız, SQUAT ve DEATHLIFT ( basit 2 örnek) sırasında uygun nabıza oturdugunuz yerden 20 dakka devam ettiğinizi farkedeceksiniz, artan kas miktarına bağlı olarakta bazal metabolizma hızlanıcak , bir taşla 3-4 kuş aslında. ( artan testosteron seviyesinin erkek vücuduna faydalarını sayma ma gerek varmı? serdar aktolga da bunu söylüyor sık sık)

burda da gördüğün üzere özellikle belirttiğim yerler var. ayrıca herkez için aynı kaide geçerli olmasada, çoğu kişi için diyetisyenlerin ve doktorların söylediği şeyi tekrarlıyorum "yağ yakmak için kas kütlenizi arttırmak zorundasınız" ( kas kütlesi derken hemen büyüdüğünüzü hayal etmiyorsunuz umarım? )

zerre alakası yokki ikisinin, neyi ispatlamaya çalışıyorsun.

varsa mantıklı argümanın koy.

koşunca şu oluyor de, bundan, şundan dolayı glikojen depoları enerji kaynaklarını şunlardan seçiyor de, hormonal değişikler böyle böyle oluyor de, katabolizmayı şu şekilde koruyorum de.

biz burada hiçbirşeyi %100 doğru yada %100 yanlış olarak lanse etmiyoruz, edemeyiz, herkezin vücudu değişikliklikler gösterebilir , değişkendir ama eğilimde eşit değildir asla. yani body de kesin ve netler yoktur, ihtimaller, gen yapısı, vesaire ( aromotaz ve 5-ar aktivitesinin vücut tipiyle alakası , yağ yakımının hızlı yada kolay olması gibi, tıbbi terimlere bayılıyorsunuz ya ondan yazdım ) insanların + yada - yorumları önemlidir. ( arotaz ve 5 ar üzerine araştırmalarım sadece kendi gözlemlerimdir, destekleyen birsürü tıbbı çalışmada var, mesela bazı kürlerde saç artışı olurken, aynı küre giren birisinde saç dökülmesi olması gibi, yine aynı şekilde aromotaz ve 5 ar nin faaliyeti dolayısıyla vücudun yağ ve su tutar bir yapıda olması, yada olmaması )

http://www.ctf.edu.tr/anabilimdallari/pdf/166/Gonad_Hormonlar.pdf
    http://www.folikul.com/forum/index.php?topic=832.0
    http://www.ttb.org.tr/STED/sted0500/050010.html

bunları niye yazdım? yağ yakma konusundaki dht ve ostrojenın vücut tipleriyle alakası, yağ yakma durumlarının kas miktarıyla alakasını bir nebze bağlayabilmek için. hani senin soracağını tahmin ettiğim için.

6 senedir performans arttırıcılarla ilgili, baya bir araştırma, çalışma okudum, küçük çapta kendimde çalışmalar yaptım.

yazıları baştan sağma yazınca bir hışımla topiğe girip ayar verdiğinizi mi zannediyorsunuz?

yine araştırmalarım sonucu söylemek istiyorum, dediğim gibi bazı steroidleri yada body çalışmalarını sadece yağ yakımını , kas yapmasını bırak, kişideki psikolojik ve fizyolojik değişikleride araştırmak için yaparım. yani zaman zaman yardım etmeye çalışmaktan daha çok bu işe ilgi duyduğumdan dolayı yaparım. ayrıca forumda hiçbir mesajımda kesinlik belirten birşey yoktur, hepsinde "olabilir, araştırmalar böyle gösteriyor, değişir" şeklinde konuşuyorum.

body buildingin kemik dansitesine etkilerinden haberin varmı? sen burada kaç tane 80 + spora yeni başlamış adama günlerce jog yaptırabileceğini düşünüyorsun uygun şekilde ( intervali saymıyorum dahi )

kendin muay thai yapıp, kemiklerin belli yerlerine kalsiyum depolatıp buraları sertleştirirken bu çok mu sağlıklı oluyor?

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/omuzlar-n-geni-lemesi-kemiklerin-t2848.html?p=121662

the effect of body building on bone ..

http://www.cshd.org.tr/?fullTextId=268

bu da zane amcam

http://i.ytimg.com/vi/XQLVyIfimok/0.jpg

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 20:12 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 19:32 ----------

uzun jogların testosterone düşürdüğnüü kanıtlayan bir çalışma varmı onu arıyorum bulursam onuda ekleyeceğim.

bulamadım ama farklıları var.

http://www.springerlink.com/content/c7ad3uc5bxjuk5bu/

http://findarticles.com/p/articles/mi_m0KFY/is_5_20/ai_98539212/

http://www.rsdnation.com/node/129197

anahtar kelimeler : reduces testesterone, supress testosterone , testosterone and body fat, how to boost testosterone.

jimraynor, ammocihe, YesiLZeytin ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  10. ali_1324

ali_1324 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    kusura bakma yeni cevap yazabildim.evet bir ayda 12 kg verdim ve bu da düşündüğünüz gibi sağlıksız bi şekilde oldu.tıp fakültesinde öğrenci olmama rağmen bende önce koşayım zayıflıyım sonra ağırlık çalışırım gibi yanlış olduğunu düşündüğüm bi mantıkla hareket ettim.samet arkadaşımın dediklerini de araştırdım tıp kitaplarından falan hatta bizim profesörlere sordum:) kendine hak verdim en sonunda sölediği şöyler çok mantıklı.kas kütlesini artırmakla birlikte yağ yakımı kolaylaşıyor.tabi kas yapmak için beslenmede çok önemli.şu an vaktimin çoğunluğu kütüphanede geçtiği için beslenmeme dikkat edemiyorum haliyle daha doğrusu bişey yemiyorum pek.şu an 78 kg oldum ama sağlıksız bi şekilde.okul bitince başlıcam artık ağırlık çalışmaya.

Samet22 bunu beğendi.
  11. Samet22

Samet22 Yeni Üye

Beğenileri:
    202
    Ödül Puanları:
    0
    ali hiç kırılma noktası oldumu bu süreçte ? fenalaştığın bir an filan , tansiyon düşmesi , aşırı halsizlik gibi?

12. ali_1324

ali_1324 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    yok hiç olmadı aksine niyeyse eskisinden daha iyi hissediyorum.sabahları 7.30 gibi 1 yumurta 75 gr kadar light peynir 2 bardak da süt içiyorum.yanında domates salatalık falan.öğlen tavuklu salata falan yiyiyorum.akşamüstü de elma portakal gibi 2 3 adet meyve yiyiyorum.günde 3.5 4 lt kadar su içiyorum.akşam 21.00-22.30 arası 8-9 km koşuyorum.aslında iyi beslendiğimi düşünüyorum ama ayda 12 kg verince de az besleniyormuşum gibi geliyor:) fakat hiç bir şekilde dediğin gibi halsizlik olmadı.aksine normalde yani koşmazken 12 de ders başında uyuyup kalıyordum.şimdi 12 de uyumak istiyorum ama olmuyor.sonuç olarak eskisinde daha enerjik bir haldeyim:)

Samet22 bunu beğendi.
  13. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Bu üslup ve forum kültürü ile, isabet olur.

Arkadaşlar bir şey iddia ediyorsanız nedenlerini de söyleyin. Yoksa bol keseden atmayı spordan zerre anlamayan sokaktaki cahil insan hepimizden iyi yapıyor.

14. eraksoy

eraksoy Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaşlar yukarıda verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Yukarıda bahsettiğiniz yanlışların bir çoğunu yapıyormuşum meğer.

Şimdi size bir sorum olacak. 1.78 boyunda 97 kiloda erkek bir vatandaşım. Yağ fazlalıklarım göbek bel bölgesinde Bir spor salonuna yazıldım.

Her gün 25 dakika koşu bandı, 15 dakika bisiklet, 4*30 mekik, 4*30 alt mide, maksimum twist ve mide makinası var 4*15 bu makinada mide çalışıyorum.

Daha sonra 3 günlük program uyguluyorum. 1 gün dinleniyorum.
    1. gün gögüs, önkol
    2. gün omuz, arka kol
    3. gün kanat, bacak olarak

bu gün cla ve carnitin aldım.

Siz arkadaşlarımdan beslenme programı istiyorum. Bu çalışmalarımı nasıl bir beslenme programı ile desteklemeliyim acaba, nelere dikkat etmeliyim. Saygılar

15. hogan

hogan Üye

Beğenileri:
    1.244
    Ödül Puanları:
    103
    yazıları okudum ama anlamadığım nokta
    body yaparken cardio yu öncemi sonramı yapıcaz
    kaç dakika ve koşarakmı yoksa hızlı yürüyerekmi

16. semihus

semihus Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Ben 1 ay boyunca koşarkan hiit deenedim. ilk 5-6 dk yürüyüş , daha sonra koşu bandında 6 ya da 7 defa (11 hız ile 2 dk koşu +2 dk 6.3 ile yürüyüş) yaptım. Son 5 dk 6.3 yürüyüş ile kapatıyodum. Üstüne 1 saatten az olmamak kaydıyle ağırlık çalıştım ve bu şekilde hiç kilo veremedim ama kas oranında bariz artış var..

Bu sefer 30 dk standart 7 km ile yürüyüş deniycem.

17. Welder

Welder Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Evet kardeşim hocama sordum o da bana vucut gelıstırme onerdı kılo vermek ıcın

18. mertbeckham

mertbeckham Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar ben yaklaşık 1 aydır diyetisyene gidiyorum ve diyet + haftada 5 gün 45dk tempolu yürüyüşle 5 kilo verdim. ardından forumdaki konulara istinaden forumdaki evde 2 dambılla programını 10 gün boyunca 3x12 şeklinde 4kg ağırlıklarla uyguladım(flexor un yapılış şekliyle anlattığı programı haftada 3 gün şeklinde yaptım).

Benim sormak istediğim konu şu. Normalde 10 günlük periyotlar haline diyetisyene kontrole gidiyorum ve yağ su gibi ölçümler yapılıyor. dambıl programıyla geçen 10 günden sonra 10 günde verdiğim 1.5 kg 1 kg düştü. Ama asıl anlamadığım nokta bu 10 gün sonunda 800 gr yağ artışı, 1.3 kg su kaybı, 1.8kg yağ dışı (su dahil) kaybetmişim. Yarın tekrar kontrole gidicem son 10 gündür dambıl ile çalışmıyorum. Yarın yağ oranında tekrar düşüş olursa sizce dambıll ile çalışmayı tamamen bırakıp sadece yürüyüşemi devam etmeliyim yoksa bu dambıll ile çalışınca oluşan yağ artışı önemsenmeyip tekrar çalışmalımıyım.

19. silverstar

silverstar Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ticaret
    Spora yeni başlayan ve/veya kilo vermek isteyen birisini sadece kas kütlesine yoğunlaştırmak biraz yanlış. Kardio muhakkak bu tür insanlar için şart,vücudun çalışması için. Kardionun günlük yaktırdığı 300 400 kalori kilo vermek isteyene muhakkakki kardır ve şarttır. Ama tabiki bunun yanında kaslarını çalıştırması ve artırması da çok önemli,buna söylenecek tek bir laf yok fakat konuyu okuyanlar sanki kardiyo önemsiz gibi algılayabilir ve bence yanlış bir yönlebdirme olur. Artı olarak eğer biri 6 ay kardiyo yapıp göbeği eritemeyen adam da muhakkak dietinde bir sorun vardır. Düzgün beslenmeye başlayan,diyet yapan, haftada 3 gün 1er saat sadece kardio yapan birisinin,vermese bile ayda 2 kilo olsun vermesi lazımdır ki 6 ayda 12 kilo yapar. Öyle maraton koşmaya interval kasmasına da gerek yok. Hepsinden önemli olan beslenme zaten yazılmış,önemi tartışılmaz.Önce hizaya sokulması gereken şey o zaten.

Son olarak merak ettim,hafta da 5 veya 6 gün salona gidiyorum 1 aydır. 5 kilo kas eklemek ne kadar zaman alır bir vücuda? Kardiyo standart 1 saat hergün.Haftada 3 günde ağırlık ekliyorum. Üşenmezsem de sabahları bazen 30 dk yüzme

Çalıştığım kaslar genel olarak standart başlangıç,bar ve dambıl
    Göğüs,omuz,abs,lat,kol (ticeps bicep), bacak hepsi 4 set 12 tekrar.
    (abs hergün 4 set*maksimum,makine)

Sayfayı Paylaş