Yağ yakmak için farklı bir yolu tartışmaya açıyorum

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve sarikurt tarafından 4 Mart 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. sarikurt

sarikurt Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Bildiğiniz gibi yağlar soğuğa karşı bizi korurlar.Dün haberlerde izlediğim bir yöntemi sizinle paylaşmak istiyorum.Soğuk hava uygulayarak yağ yakımını sağlıyorlar.Yağlar soğuk havayı ısıtmak için kendini imha ediyor ve yağ yakımı gerçekleşiyor.Düşündümde benzer bir yöntem olarak bir torbanın içine buz doldurup karnımızın üstüne koysak ve beklesek yağ yakımını gerçekleştirebiliriz.Tabi bu benim aklıma gelen bir yöntem olduğu için sadece düşüncelerimi söyledim.Yanlış düşünmüş yada atlamış olduğum yerler olabilir.O yüzden bu konuyu tartışmaya açmak istiyorum.Birde merak ettiğim bu soğuğun karın kaslarımıza yada diğer kaslarımıza zararı olabilir mi?

2. kadirak

kadirak Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Vücutta doğal olarak ısısını korumak için metabolizmayı hizlandircaktir.Mantıklı geliyor ama olumsuz bir sonucu olabilir

3. Bio

Bio Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    bu konuyu araştırmış bilen birilerinden yorum beklemek en mantıklısı ancak öylede olsa buz porbasıyla olucak iş deildir o ve gerçekten işe yarasa bugüne kadar elbet duyardık diye düşünüyorum :) ama yorumları merak içinde bekliyorum

4. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Temel mantık, Vücut ısısı ne kadar artarsa yağ yakımı da o denli hızlanır. Bu bilinen bir durumdur... Soğuk da vücut kendini ısıtmak isteyeceği için bunu mevcut yağları eritip enerji olarak değerlendirerek başarır ve sonuçta yağ yakımı gerçekleşir.

Bu yeni keşfedilmiş bir olay değil ancak son zamanlarda gördüğüm kadarıyla uyanık girişimciler bunun cihazını bile yapmış sanırım!

Şimdi birisi çıkıp "kış uykusuna yatan hayvanlar niye uyku mevsimi geçtiğinde bir deri bir kemik kalkmıyorlar" diyebilir. Öncelikle biz kış uykusuna yatan bir hayvan değiliz, ikincisi de o tür hayvanların üzerlerinde bulunan yağ oranı oldukça kalın ve bir uyku süresince yeter seviyededir.

Sonuç olarak soğuk havalarda vücut da bir miktar yağ yakımı gerçekleşebilir ancak vücut bunu telafi etmek için kış aylarında daha fazla yağlı yeme iç güdüsünü devreye sokar. İnsanlar (istisnalar olabilir) kış ay'ların da daha fazla yerler çünkü bu bir koruma mekanizmasıdır. Dolayısıyla bir kısır döngü başlar... İş dönüp dolaşıp yine diyet konusuna gelir.

Diyete dikkat edilirse vücutta ki yağların erimesi için kış ayları beklenmez!. Lakin diyet bir yaşam tarzı olmalı...

Belirttiğiniz yöntemi unutun iş o kadar basit değil... Ayrıca rahatsızlanabilirsiniz...

draft bunu beğendi.
  5. lucifer_666tr

lucifer_666tr Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    inş.müh.
    Yer:
    ankara
    bu kadar kolay olamamlı bu olay tamam mantıken söylediklerin doğru ama ona bakarsak da erzurumda yaşayan insanlar adana da yaşayanlara göre biraz daha zayıf ve yağsız bir vücuda sahip olmaları gerekirdi.:D

6. sarikurt

sarikurt Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Bodysoft un dediği gibi '''soğuk havalarda vücut da bir miktar yağ yakımı gerçekleşebilir ancak vücut bunu telafi etmek için kış aylarında daha fazla yağlı yeme iç güdüsünü devreye sokar'' eğer bu iç güdüyü sağlıklı yağsız yada az yağlı atıştırmalarla (ceviz,elma vb..) bastırabilirsek teorik olarak hala iyi bir sonuç alınabileceğine inanıyorum.Yaza kadar denemeyi düşünüyordum ama hastalığa yol açıp açmayacağından ve kaslara olumsuz etki yapıp yapmayacağından emin olmadığım için denemeye kalkışamıyorum.Yazın serinlemek için bile denenebilir ama kışın hastalık riski var.

7. Santos

Santos Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Cambridge
    Çok ilginç. Bazı internet sitelerinde, ancak bu şekilde bölgesel yağ yakımı yapılabileceği yazıyor, bilmiyorum ne kadar doğru. Konu ile bilgisi olanlar bizleri aydınlatırsa çok sevinirim.

8. pit-man

pit-man Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    dışaradan uygulanıcak komplexler yetersiz kalıcaktır..
    onun yerıne gunluk tükettiğimiz sıvıları soguk içmemiz daha doğru olur..
    özellikle suyu..
    yıpranan yağ molekülleri su yardımı ile parçalanır..
    içtiğimiz su soğuk ise hem vucut onu ideal ısıya getirmek için metabolizmayı hızlandırır hemde hasar gören molekülleri parçalar

9. CEMS22

CEMS22 Üye

Beğenileri:
    256
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İZMİR
    bu zaten uygulanan bir yöntem (yağ yakımında soğuk tedavisi) ama öyle karnını üstüne buz koyarak olduğunu sanmıyorum bu sistem üşütmene gaz olmana yada başka sorunlara sebep olabilir bence.. soğuk su içmek de bildiğim kadarıyla zararlı olduğuna dair birçok şey çıktı ama şimdi makale bulamaycğım bir programda uzman bir doktor anltrken duymuştum uzun uzun tam hatrlamıyrm..

10. sarikurt

sarikurt Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Soğuk su içmenin zararlı olduğunu duymamıştım,aksine yağ yakımı için tavsiye ediliyor.Bu konuyada bir açıklık getirilirse iyi olur.Yağ yakımı için soğuk su içelim mi ? İçmeyelim mi ?

11. CEMS22

CEMS22 Üye

Beğenileri:
    256
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İZMİR
    araştırmak gerek ben tv. deizlediğim bir doktorun yalancısı olmayayim ama ben hep ılık içiyorum yağ yakmada bi proglem yaşamyrm şuan..

12. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Yağ yakmak için "soğuk su" içilmez!
    Bazı internet sitelerinde bu tip geyikler dönüyor olabilir ama siz bilimsel olarak ispatlanmış verilere itibar edin. Her yazana/yazılana inanmayın...

Bazı sitelerde soğuk suyun kalori harcattığı tezi, midede bu suyun vucüt sıcaklığına ulaşması için harcanan kalori ile açıklanıyor. Bir çeşit fizik kanunu oyunu oynanıyor ama iş o kadar basit değil ayrıca bu işin zararları oldukça fazla!

Soğuk su içmek en başta insan metobolizmasına ters bir durum. Hatta bana göre özellikle yaz ay'ların da içilen soğuk su daha zararlı olabiliyor.

Uzmanların yorumu;
    Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof.Dr. Günhan Erdem, “Özellikle vücut ısısı yükseldiğinde soğuk suyun hızlı içilmesi, vücutta terleme fonksiyonunu artıracağından çok fazla tuz ve mineral kaybetmeye neden olur. Soğuk suyun olumsuz etkilerinden korunmak için yudum yudum içmeliyiz” dedi. Prof.Dr. Erdem, aşırı sıcaklar nedeniyle vücudun sürekli su, mineral ve tuz kaybettiğini belirterek, “Soğuk su içmenin 2 türlü olumsuz etkisi var. Bunlardan birincisi doğrudan doğruya üst solunum yollarında hassasiyeti olan kişilerde hastalıklara sebep olabilir. İkincisi ise hızlı içilen soğuk suyun buharlaşmaya yani vücutta terleme fonksiyonuna doğrudan etki ettiği için çok fazla tuz ve mineral kaybetmeye neden olur. Soğuk suyun olumsuz etkilerinden korunmak için yudum yudum yaklaşık 1 dakika içinde içmeliyiz” diye konuştu" (Kaynak)

----------------------------------------

Ama soğuk suyla duş alınmalı mı? sorusuna ise kişisel fikrim sakıncası olmadığı yönünde hatta bu konuda Hull Üniversitesi'nden bilim adamı Peter Clough bir araştırma yapmış (Kaynak : mynet) Soğuk suyun stresi aldığı yönünde tespitleri var...

Sıcak su içilirse kilo verilir mi? İşte bu akla çok yatkın ana öyle olmadığını yine bir uzmanın ağzından, Dr. Yasemin Bradley'den dinleyin.

Ben sıcak suya şans tanıyanlardanım çünkü çok severim, suyu ılık içerim öyle alışmışım, Ağustos sıcağında bile öyle içerim... Tabii ben bunu faydalı niyetine yapmıyorum benim ki alışkanlık...

Ilık su içmek sindirim sistemine çok iyi geliyor ve kabızlığı önlüyor çünkü içilen su direkt bağırsaklara ulaşıyor ayrıca ağızı yakmayacak derecede ki suyun vücutta ki yağ'ları eritme konusunda da katkı sağlayacağını düşünenlerdenim.

sarikurt bunu beğendi.
  13. murat1287

murat1287 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    bende tv'de görmüştüm. yağ yakmak soğuk su ile duş almayı öneriyoruz demişti.

14. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    bazı noktalar:

-"bazal metbolizma "" dene bi şey vardır...yani, sağlıklı bi insanın optimum,normal şartlarda ,dinlenir durumda yaşamını idame ettirebilmesi, yani "ısısnı, dolaşım salgılarını, peristaltik hareketlerini, minimal hareketlerinin vb" idame ettirebilmesi için gereken "enerji miktarıdır" ...
    kişinin cinsine, kilosun göre değşir ...genel hatları normal insanlar için " 1.000- 1.300 kcal" civarı...

-ısı, ortamın ısısı ,derecesi çok, ama çok önemli parametrelerden birisidir...düşük ısılarda, vücut "ısısnı korumak "için önemli miktarda enerji kaybeder...

yani , soğuk bir yerde yapacağınız antrenmanın ana parametresi kabaca :

" vücut ısısnı muhafaza + yapılan egzersizn " oluşturdurduğu enerji kaybı olarak düşünebilirsiniz...

bu arada çok önemli bir noktayı göz önünde tutarak:

" 1 gr suyun ı 1 derece celcius olarak ısıtılması gereken enerji miktarına 1 cal (kalori) dendiğini göz önüne alarak hesaplamayı yapabilirsiniz...

sonuç: soğukta aypılan egzersilerde ısının düşme oranı ile orantılı olarak daha fazla "enerji harcarsınız"...

buna en tipik örnek:

"kutupta maraton tipi aktiviteler yapan ,kızak vb koşan sporcular" günde : " 1.5 -2 kgs helva türleri , 1 kiloya yakın tereyağ, ve excess kalori, vitamin, protein vb aldıkları halde "ısıdan dolayı" iğne ipliğe dönerler!...

bu arada , new york ta ,bi aralar spor için fazla zaman bulamayan, hatta duş dahi almaya vakitleri olmayan yuppiler için "buzhane halinde spor salonları" olduğunu duymuştuk...burda ,yapılacak 20 dakikalık egzersizle sporcular son derece fit oluyorlar...olurlar tabi!...))

buz koymaya gelince lokal olarak bölgeye konacak ,temas sağlayacak " 25-30 cm2 "lik minimal alanlarla fazla bi ısı kaybı sağlanmaz...sadece lokal olarak bölgeye kompres yapmış olursunuz ...zaten, buzun vücutta 10 -15 dakikadan fazla tutulması sakıncalıdır...

sarikurt bunu beğendi.
  15. Tun4

Tun4 Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Ya yağ yakmak için hasta etceksiniz kendinizi öyle iş mi olur arkadaşlar, tabiki metobolizme ısıyı dengelemek için hızlancağından yağ yakımı gerçekleşirde hasta olduktan sonra ne anlamı var.

Öyleyse hasta olunca da yemeden içmeden kesilceğimizden vücut yağları yakar ve bunu da bi yöntem olarak kabul edebiliriz.

Yani sonuç olarak gidin soğukta durun yağ yakımı gerçekleşsin üstüne de hasta olun duble zayıflarsınız

16. Gwindor

Gwindor Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    aynı haberi bende izledim ama onlar özel bi makinayla derinin altına soğuk ışık gibi bişey veriyolar(teknik tabirleri bilmiyorum) yağ donuncada bi şekilde onları parçalıyolardı yani bu şekilde baside indirgeyince işe yarıyacağını zannetmiyorum.

17. silverstar

silverstar Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ticaret
    Konuyu açan arkadaştan özür dileyerek,bence böyle birşeye ümit bağlamak biraz saçmalık. Bunu yardımcı olarak kullanmakta. Çok düz bir mantık ki,mantık bile bir bilgi dahilinde yapılır. İşi bence değişik bir mantıktan yanlış bir sonuca çıkartıyor. Ilık su daha sağlıklıdır.Yapmak istiyorsan günde 2 3 bardak ılığı biraz üstü sıcak suya limon sık iç,bir de ılık suya az bir sirke ve 1 çay kaşığı bal at iç bağırsağın çalışsın. Soğukla yağ yakmaktan her halükarda daha sağlıklı ikiside

Bunu yapana kadar bence masaj aleti alınıp 1 tane,dinlendiğin günde bağlasan beline bacağına 30 dk daha iyi. Ya da varsa imkan haftada 2 gün komple vücut masajına git. Hem keyifli sıkılmıyorsun hem kilo da verirsin:) Ben 5 sene önce gidiyordum haftanın 4 günü (tanıdıktı ucuzdu :)) 7 aylık sürede 10 kilo verdiğimi bilirim,o kadar boğaza rağmen.

18. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    mideyi üşüteceksiniz yahu :)

Sayfayı Paylaş