Yağ Yakma

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve wolveron2 tarafından 10 Nisan 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 24 üye.
  1. wolveron2

wolveron2 Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar ithalat/kurumsal satış
    Yer:
    İSTANBUL/mecidiyeköy
    İlk önce zayıflama ile yağ yakmayı birbirinden ayırmamız lazım.Yağları yakmak zayıflamaktan çok daha zor bir olaydır. İnsan zayıflarken yağ dokusu ile beraber kas dokusunda da bir azalma olmaktadır.Bu da vücutçular için hiç istenmeyen bir durumdur.Nedense zayıflamak bizim konumuza kıyasla çok basit bir olgu olmasına rağmen toplum içinde çok irdelenmekte ve spesifik bir olgu gibi lanse edilmektedir. Öncelikle konunun temeline inmeliyiz.Yalnızca diyetle ya da sade egzersizle insan zayıflamaz.Hatta sadece egzersiz yapılırsa iştah açılacağından kilo alma bile gerçekleşebilir. Zayıflamayı etkin kılmak için ikisi bir arada uygulanmalıdır.Aynen kilo almada olduğu gibi günlük enerji alımınızın altına inerseniz ve olağan enerji tüketiminizin üstüne çıkarsanız zayıflarsınız. Günlük enerji-kalori gereksinimi 3000 kcal ise 2500 alırsanız zayıflama gerçekleşir fakat zamanla metabolizma buna ayak uydurmak için yavaşlayacağından etkinlik kaybedilir. Bu nedenle mutlaka sık frekansla egzersiz yapılmalıdır.

Uygulanacak olan egzersizler kardiyovasküler yani aerobik sınıfında olmalıdır. Yüzme,yüksek tempoda koşu veya bisiklet,koşu bantı gibi makineler olabilir. İdeal zaman 30-45 dakikadır.45 dakika azamidir çünkü bu limitten sonra kas blokları yakılabilir. Aerobik çalışması için en uygun zaman sabahları aç karnınadır. Çünkü çalışma esnasında yağlar erimeye başlar ve kanda belli miktar yağ asitleri birikir. Karnınız aç olduğundan kanınızda glikoz bulunmaz ve yağ asitleri de glikoz olmadan depolanamaz. Kendi kendilerine nefes alırken bile yakılır. Aksi taktirde kanda arta kalmış olan bu yağ asitlerinin depolanması kaçınılmazdır. Nitekim glikoz olmadığı zaman amino asitlerin-kasların yakılacağı aşikar olduğundan çalışma öncesi sadece su ve amino asit almalısınız. Alınan amino asitler yakılacak kas bloklarının yerini alacaktır. Özellikle enerji üretilmesinde esas olan zincirli amino asitler(BCAA-Branch Chained Amino Acids) alınmalıdır. Ayrıca normal ağırlık çalışmasına 15-20 gibi yüksek tekrarlı setler eklenmelidir. Yüksek tekralı setler aerobik sınıfına girdiğinden yavaş seyrilen lifler daha fazla çalıştırılacak,hücrelerde daha fazla mitokondri oluşacak ve yağ asitleri yakılacaktır.

Diyette en çok yağlar üstünde durulur ve nedense karbonhidratlar göz ardı edilir.1 gr yağ 9 kcal enerji sağlarken 1gr protein ve karbonhidrat 4 kcal enerji sağlar.Yağlar çok daha konsantre enerji kaynağı olduklarından kesinlikle minimum düzeyde tüketilmelidir.Fakat unutulmamalıdır ki fazladan karbonhidrat ve protein de yağ olarak depolanır.Yalnız proteinlerin karbonhidratlara oranla yağ olarak depolanmaları çok daha zordur.Çünkü proteinler insülin salgılanmasını etkilemez.İnsülin olmadan da ekstra kaloriler de yağ olarak depolanamaz.Karbonhidratlar ise insülin salgılanmasını yegane etkileyen besinlerdir.Karbonhidratlar ikiye ayrılır:1.Basit Karb.(şeker,beyaz un,beyaz pirinç..) 2.Kompleks Karb.(lifli besinler,nişasta menşeililer-makarna,patates,bulgur..)Basit karb. yüksek glisemiks değerde olduklarından insülin salgılanmasını çok daha fazla etkilerler.Mesala basit karb. tükettiniz ,kanınızda glikoz oranı artacak kan şekerinin düşürülmesi içinde insülin salgılanacak ve kan şekeri düştüğü için tekrar acıkacak ve tekrar yemek yiyecekseniz.Görüldüğü gibi bir kısır döngü gibi tekrar etmektedir.Bu nedenlerden kompleks karb.'ı tercih etmelisiniz.İdeal besin oranları Karb. %50,Proteinler %40,Yağlar %10 şeklinde olmalıdır.Günlük öğün sayısı minimum 5 olmalıdır.Her öğün ve özellikle geceleri protein açısından zengin olmalıdır.Kesinlikle yatmanıza yakın yüksek oranda karb. tüketmeyin.

Alacağınız kalori miktarını Bazal Metabolizma+Fiziksel Aktivite olarak hesaplayabilirsiniz. Fakat en geçerli yöntem deneme yanılma yöntemi ile kendinizi gözlemlemektir. Günde fazladan 650 kcal harcarsanız bu haftada 4550 kcal yapacaktır.4550 kcal/9 kcal =505 gr yağı bir haftada yakabilirsiniz. Dakikada 100 nabız atışıyla saatte 500 kcal, 115 ile 750 kcal,125 ile 1000 kcal yakabilirsiniz. Yemeklerden önce su içerek mide hacminin azalmasından dolayı iştahınızı kısabilirsiniz. Lifli kompleks karb.'lı besinler tüketerek de daha uzun süre açlık hissetmezsiniz. Unutulmamalıdır ki imkansız diye bir şey yoktur yeterki sabredebilelim.

Son düzenleyen: Moderatör: 2 Kasım 2015
    FurkanAdsiz, kdrklc54, AnTiCoRe ve diğer 25 kişi bunu beğendi.
  2. kocamet

kocamet Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    mühendis
    Yer:
    kocaeli
    Bu yazıya teşekkür edemeden geçemedim. 2 saattir forumu tarıyorum, kasların hacmini kaybettirmeden yağ yakma konusunda....Özellikle karın bel kısımlarındaki yağlanma için. Aradığım cevabı ancak burda buluyorum...Taşlar şimdi yerine oturuyor...Yğ yakma cidden zayıflamaktan daha zor ve bilgi ve dikkat istiyor.. Başka yazılarda body egzersizleri ve sonrasında cardio nun kas kütlesinde azaltma meydana getireceğini öğrenmiştik... Şİmdi bu yazıda ise kaybedilecek kas kütlesinin yerine aminoasit alımının gerekliliğini öğrendik....
    Emeğe teşekkür ederiz....

3. mmhnky

mmhnky Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Gerçekten allah razı olsun diyorum aylardır nette aradığım şeylerin cevabını bu yazında buldum abicim sağolasın çok teşekkürler !...

4. ynsressam

ynsressam Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    çok ama çok teşekkür ederim.

her zaman spor dan önce kahve içerim hem bana enerji veriyo hemde yag yakımında bire bir oldugunu düşünüyorum cünkü 2.5 ayda vücudum üçgenleşmeye başladı belim inceldi omuzlarım ve gögüslerim genişledi gercekten işe yarıyo bazı bilgiler ama dogru bilgiler.cok teşekkür ederim
    ben spordan önce alırdım mesela protein tozunu şmdi bi değişiklik yapıp spora gitmeden 1 saat öncesinden protein tozunu içmeye başladım gercekten bu şekilde de daha etkili oldugunu gördüm tabi herkesin bünyesi kapasitesi farklıdr.

teşekkürler

5. besyocu

besyocu Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    gerçekten çok ıyı acıklanmıs bı durum ınsanları bılgılendırdgınız ıcın cok tesekurederızz

6. deepbluedark

deepbluedark Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Memur
    Yer:
    Ankara
    Amino Asitler Alındıktan Sonra Düzenli Eğzersiz Yapılmazsa Ve Sürekli Bir Kullanım Söz Konu İse Birçok Kötü Yanlarıda Var Diye Biliyorum Arkadaşlar

7. Kurt_Coban

Kurt_Coban Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    ne gibi biraz açıklar mısınız..

8. kerem52

kerem52 Yeni Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    bizim hoca 45 dakikadan fazla yapabilirsin dedi cardioyu eğer yorulmadıysan hep yap dedi... 45 dakikadan sonra kas yanması filan efsane dedi... nabız aralığını koruduğun sürece hiç bir sorun olmaz hatta cardioyu nabzını zorlayıp nefesini de açarsın kondüsyonun artar dedi!

Ayrıca cardioyu 25 dakikadan fazla yapma diyen yerlerin ticari yerler de olması bu türden bir tavsiyeye neden oluyor ben açıkça söylemek istiyorum. Yani, burada çalışıyorum ama şimdi yalan söylemenin anlamı yok. bir müşteri durmadan aleti kullanırsa diğer müşteri salondan soğuyacak mantığıyla cardioyu 20 dakikadan fazla yapmayın gibi bir hurafe var ama ben dürüst olacağım bu tavsiye tamemen ticari nedenlerden dedi! bu da önemli bir not bence :) ...

9. alicemim

alicemim Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    şimdi merak ettiğim birşey var.diyelim ben iyi bir antreman programı ve beslenme ile 2 ay antreman yaptım.yalnız bu süre zarfında ne kilo ne de kilo verdim.acaba yağdan kaybedip vücuda kas eklemiş olurmuyum.yoksa sadece vücudu sıkılaştırmışmı olurum.

10. selimhan

selimhan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar ben 20 günden beri hem diyet hem spor yapıyorum yağ yüzdem baya fazla(%30).haftanın 4-5 günü spora gidiyorum önce cardio yapıyorum ondan sonra hafif ağırlıklarla yada makinalarda hocanın verdiği programı uyguluyorum hoca bana ağırlık çalışmayı cardiodan önce yap dedi ve bu bana baya saçma geldi.bilgi verebilirseniz sevinirim cardio mu önce ağırlık mı.bide haftanın 3 günü spinning derslerine katılıyorum ben yine spinningden sonra ağırlık çalışıyorum hoca bana spinning öncesi yap dedi buda saçma geldi yine önce ağırlık mı spinning mi?

11. ricardo

ricardo Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Ankara
    Ben Keçiören/Etlik'te Bir Spor Salonuna Gidiyorum Salonun Hocası Abdullah Canpolat Belki Duymuşsunuzdur 1-2 Kere Kardiyo Yaparken Gördü Sen Ağırlık Çalışıyorsun Kardiyo Sana Olmaz Dedi Haklı da...Ama Hocam 1 Ay Falan Yağ Yakıym Sonra Ağırlığa Yüklencem Dedim Olmaz Dedi Ertesi Hafta Koşu Bandındayken Görünce Beni Apar Topar İndirdi O Kadar Kişinin İçinde Hakaret Etti Yok Gerizekalı Kardiyo'da Yağ Yanmaz Ben Hocayım Kafana Göre İş Yapıyon Kardiyo İle Yağmı Yakılır Bu Alete 10 dakika'dan Fazla Binersen Yanar Ne Biçim Isınmış Falan Dedi Öyle Çok Sinirlendim ki Spordan Soğudum Moral Alt,üst Oldu...Vücudum Yağlı Özellikle Göğüs Bölgemde Yağlar Birikti Yağları Yakmak İstiyorum Ama Hoca Engeli Çıkıyo Karşıma...

12. deepbluedark

deepbluedark Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Memur
    Yer:
    Ankara
    Abdullah Canbolat seni bu spordan soğutabilir bende ilk spora onun yanında başlamıştım ne kadar iyi niyetli bir antrenör olsada body building ona göre değil en iyi yaptığı spor dalıyla uğraşmalı bence bu arada arkadaşım sanada bir tavsiyem olacak aşağı eğlencede Nebi yurdakul hocayı es geçmemem lazım bence ankaradaki en iyi hocalardandır eminimki sende pişman olmayacaksın çünkü bu sporda Profosyonellik herşeydir.

13. hknmtn

hknmtn Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    İnşaat Mühendisi
    Yer:
    Balıkesir
    Oldukça yararlı bir yazı. Kendi adıma çok teşekkür ederim. Bu tarz yazıları forumlarda daha çok görmek isterim.

14. army1010

army1010 Üye

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    izmir
    gerçekten güzel bir yazı eline sağlık

15. Todd

Todd Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Ağırlık antremanlarını ve kardiyo antremanlarını farklı günlere ayırmakta fayda var aslında. ama aynı gün çalışıyorsan ağırlık antremanını önce kardiyoyu sonra yapmalısın.(aksine bilgiler forumda mevcut ama son araştırmalar bunun doğru oldugunu gösteriyor)

böyle bişey yapmaya hakkı yok arkadaşım herşeyden önce sen orda müşterisin ve kendi bedeninden birinci derecede sorumlu olan sensin. ben olsam aynı şekilde tepki verir paramı da alır salondan ayrılırdım.

16. asilx

asilx Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Yazı için teşekkürederim,yalnız bilgiler yıllardan beri bilinen şeyler bazı arkadaşların şaşırmasına bende şaşırdım ...! üstelik okuyan arkadaşların gözünden kaçmış yanlış bilgilenme olmasın yazınızda çok bariz bir hata var onuda ben düzelteyim. "Karbonhidratlar ikiye ayrılır:1.Basit Karb.(şeker,beyaz un,beyaz pirinç..) 2.Kompleks Karb.(lifli besinler,nişasta menşeililer-makarna,patates,bulgur..)Basit karb." diyorsunuz,bu spor ile uğraraşnların pirincin basit karbonhidrat olarak okunup bunu yanlış olduğunu algılamamaları çok ilginç çok şaşırdım.
    sağlık bakanlığının sayfasından kompleks karbonhidratların ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

http://www.beslenme.saglik.gov.tr/content/files/yayinlar/kitaplar/beslenme_bilgi_serisi_1/a3.pdf

17. asilx

asilx Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    yorum yazmıştım verilen bilgiler yıllardan beri bilinenler ve bazı hatalar var yazıda ama silinmiş.....neyse sağlık olsun

18. antisteroid

antisteroid Yeni Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    0
    malesef böyle Ortam Çocuğu cok var spor camiasında
    netten bırıyle tanıstım cocuk spora gıttıgı halde zayıflıyamıo nıye dersınız hocası
    koşu bandı kılo verdırtmezmıs ayrıca koşmayla kılo verılmezmıs hocası demıs bunu

19. tomorrow

tomorrow Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Mahalle arası body salonları genelde koşu bandına pek sıcak bakmıyor, bunun nedeni de bu aletlerin pahalı olması ve sürekli arıza çıkarması... Koşmanın faydasız olması değil...

Koşu olmadan yağ yakımı olmaz. Bu bir gerçek. Ancak ağırlık ile aynı anda da koşu olmaz kanısındayım. Sabah kardiyo, akşamüstü ağırlık en güzeli. Veya 1 gün 45 dakikalık kardiyo, 1 gün 45 dakikalık ağırlık çalışması...

20. Sandiegotr

Sandiegotr Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Bilgilendirme için teşekkürler deneyeceğim.

D5803 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfayı Paylaş