Yağ yakımı ve hacimle alakalı

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve mrgreen tarafından 24 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. mrgreen

mrgreen Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar ben yılın başında (sanırım mart ayından itibaren) 5-6 aydır spor yapıyordum (ağırlık ve cardio bazlı) şimdi ise temmuz ayının başından beri yazlıkta olduğumuzdan ötürü ağırlığı nerdeyse tamemen bıraktım ve sadece haftada 3-4 gün dışarlarda 45dk koşup (3km mesafe) günde 2 saat civarı yüzüyorum ve anca biraz mekik (yaklaşık 50 tane bisiklet mekiği veya 3x10 bacak kaldırma) yapıp 15-30 civarıda şınav ile yetiniyorum.

Sorum şu, ben ilk başladığım aylarda yağ oranımı bir türlü indirememiştim ama yazın yazlıktayken 1 ay 5 kilo verip yağ oranımı 13,6%'den 9,8% e indirmişim ve karın kasları görünmesede çok rahat hissedilir derecede ve çok az bir belirginlik var. Ama şimdi eylül ayına doğru yeniden ağırlık çalışmalarına dönücem ve ondan dolayı yeniden yağlanmaktan korkuyorum ve sadece şişmek istemiyorum, definasyonda yapmak istiyorum.

Sizin bana tavsiyeleriniz neler olabilir? Yaklaşık 2,5 hafta daha yazlıkdayım sonra Eylül ayına doğru anca ağırlığa dönebilirim sanırım. Şuan burda hiçbir ağırlık malzemem yok bu arada :/

2. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Su asamada hem hacım hemde defınasyon yapamassın..Cunku zaten vucutta kutle yok (yanlıs anlama 5 aylık sporcu oldugundan dıyorum)..Suanyag yakmak ıstıyorsan yapman gereken yazın 1 ayda 1-1.5 kılo cıvarında olacak sekılde yag yakman cunku o 1 ayda verdıgın 5 kılonun ıcınde kaslarda var..

Daha sonra kısın tekrar hacıme yonel..Kısın yagı az tuketırsen ve gercekten aldıgın karbonhıdratların hakkını verecek sekılde sert calısırsan pek fazla bır yaglanma olmaz..Kalıtelı kas kutlesı kazanırsın..Buna ek olarak kıs vaktı yaglandıgını dusunursen haftada bır gun (dınlenme gununde) 30-40 dk cardıo yaparsın..

Benım goruslerım bunlar, hocalarımız daha saglıklı bılgıler vereceklerdır..

Son düzenleme: 25 Temmuz 2009
    mrgreen bunu beğendi.
  3. mrgreen

mrgreen Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    0
    Aslında o kiloyu verdiğimi öğrendikten sonra bir diyetisyene gidip ölçüm yaptırmıştım. 5 kilodan sadece 1 kilosu sanırsam kastan gitmiş, gerisi yağdan gitmiş (malum yağ oranım 13,6% den 9,8% ye inmiş) yağsız ağırlığımda ise sadece 1 kilo fark vardı önceki diyetisyen kaydıma göre.

Diyetisyenin raporunda yağ ağırlığım yaklaşık olarak 8kg olarak yazıyor, yağsız vücut ağırlığım zaten 71,5kg yazıyor (şuan tam 80 kiloyum - 1.92 boyundayım). Yani o 8kg yağı 1/4 oranında azaltabilirsem sanırım istediğim ağırlığa kavuşçam ve kışında hacim için tekrar ağırlığa başvurcam.

Tabi şuanki 1- 1,5 aylık süre zarfında ne tür antremanlar yapabilirim pek bilmiyorum. Önceki mesajımdada belirttiğim gibi yoğunlukla cardio ve yüzme yapıyorum ve sadece mekik ve şınav ile idare ediyorum ağırlığıklarım olmadığı için.

Yani bana hareket/beslenme/vb. ne tür tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

4. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Bu donemde yaptıgın cardıo, yuzme, mekık, sınav senın kas kaybını azaltır..Bunların yanında ımkanın olursa barfıkste cekmeye calısabılırsın..Beslenmenı bozma yıne gunde 100 gr fılan proteın almaya calıs..Yagı kısarsın, kompleks karbonhıdrat tuketırsın..

mrgreen bunu beğendi.
  5. mrgreen

mrgreen Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    0
    Barfiks denedim ama 3 ten fazla olmuyor :p

Protein ihtiyacımı olabildiğince karşılamaya çalışıyorum. Yardımların için teşekkürler ;)

6. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Barfıks ıcın lastık kullanabılırsın senı bıraz hafıfletır veya demırın altına bır tabure vs uzerınede ayaklarını koyarsın..Buda bıraz daha rahat cekmenı saglar kendını..Ayrıca zorlamassan tabıkı bırden bıre 20 tane cekebılecek duruma gelmessın..Bu hafta 3 tane haftaya 5 tane sonra 7 vs seklınde artırmaya calıs..Nızamı 10-15 tekrardan 3 set yeterlı olacaktır suan ıcın..

Sayfayı Paylaş