Yağ yakımı günlüğü Kaan

Konusu 'Yağ Yakımı Günlüğü' forumundadır ve kaanugur72 tarafından 21 Ekim 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. kaanugur72

kaanugur72 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    Merhaba arkadaşlar adım kaan 18 yaşındayım 1.81 boy 94 kiloyum.Kilo vermenin vakti geldiğini düşündüm bu yüzden günlük tutmaya karar verdim olabildiğince yazacağım her şeyi henüz spora başlamadım hafta içinde başlayacağım

saban 09.30 kalktım öglen 12 ye kadar ders çalıştım iştahım olmuyor sabahları 12 gibi kahvaltı yapım

12:00 kahvaltı
    6 siyah zeytin , yarım salatalık , haşlanmış yumurta , 2kibrit kutusu peynir , 2 dilim tam buğday ekmeği , şekersiz çay

öğle yemeğini ara öğün olarak yapmayı düşünüyorum malum kahvaltıyı 12 de yaptık sizce bu şekilde devam etsem yanlış olurmu 12 kahvaltı 3-4 gibi atıştırmalık bir şey arağün akşam 7 gibide akşam yemeği düşünüyorum

2. kaanugur72

kaanugur72 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    dün öğlen yemeği yemedim saat 4 gibi formun limonlu bisküvisinden yedim 4 adet akşam yemegedi haşlanmış makarna ve tarhana içtim ekmeksiz

3. Knight5

Knight5 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    çok zayıf bi beslenme olmuş aralara protein koy, ve bu kadar sıkı yapma, bi de yağ almadan yağ yakamazsın, yağ da alıcaksın, ama kaliteli ve az.

4. _Emir_

_Emir_ Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    öğünleri atlaman daha az kalori almana sebep olur ama yağ yakımını durdurur ve yavaşlatır. Vücud alıştığı saatte besin almazsa kıtlık moduna girer ve sonraki öğünde her ne yersen onu depolama eğilimine girer. Leptin ve insülin hormonlarının salgılanması değişir ve bu durum kilo kaybını engeller. Bu hormonların kontrol altında olması için öğün atlamamak kahvaltıyı ihmal etmemek ve de mümkün olduğunca aynı saatlerde yemek yemelisin.

5. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Kaç öğünden az yersek yağ yakımı duruyor ve kıtlık moduna giriyoruz?

6. _Emir_

_Emir_ Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Şimdi forumu okuduğunda görürsün ki sporla amatör ya da profesyonel uğraşan herkes sık öğün aralıklarıyla besleniyor. Antreman öncesi, sonrası ve bunun haricinde günlük 4 öğün. Ancak amacı ilk etapta yağ yakmak olan biri için bunun doğru olduğunu düşünmüyorum.
    Her ne kadar dietisyenler de zayıflamak isteyenler için ara öğünlü 5 ya da 6 öğünden oluşan listeler sunsalar da bir takım yeni eğilimer mevcut. Bunu bana doktorum tavsiye etti, ben uyguladım ve fayda gördüm, tıp eğitimim yok söylediklerim hekimden aktarmadır:
    Her besin tüketimimizde insülin salgılanıyor ve bu da vücudu yağ depolama eğilimine sokuyor. Bunun için kalori alımını kısmakla birlikte insülin salgısını da kontrol altına almak gerekiyor. Bunun yolu ise ara öğünleri hayattan tamamen çıkarmak. kalori içermeyen besin dahi ara öğünde almamak (salatalık yeşillik vb.)
    Benim doktorum insülin seviyesi, direnci vb. hormon tektkiklerini yaptırdıktan sonra bana sadece üç ana öğünden oluşan bir program verdi, uyguladım bir ay sonra tetkikleri yeniledim ve öğün sayımı 2 ye düşürdü. Ancak benim insülin direncim ve kan şekerim buna müsaitti. Bu olmasa da 3 ana öğün yeterli diye düşünüyorum. (kas inşaa amacı olmayan biri için) Tabi bu zaman zarfında kas kaybı yaşamamak için de uygun karb ve protein değerlerini içeren öğünleri ihmal etmemek gerekiyor. Buna sadık kalınca kas kaybı yaşamadan kilo vermek hiç de zor değil. Zaten vücut bir kaç gün içinde ara öğün olmaksızın beslenmeye, aynı saatlerde besin girdisi almaya alışıyor ve geri kalan saatlerde gerçekleştirdiğimiz su tüketimi de açlık duygusunun oluşmasını engelleiyor. Zaten şu bnir gerçek ki açlık duygusu kan şekerinin düşmesiyle ortaya çıkan bir şey. Besin aldıktan hemen sonra insülin seviyesi yükselir ve ne zaman ki bu seviye düşer işte o zaman açlık duymaya başlarız. Eğer hormon dengeniz sağlamsa bu durumlar da karşılaşmazsınız ve sağlıklı bir şekilde yağ yakarsınız.
    Şu an benim spor antrenörüm daha farklı bir beslenme programı verdi. Onu paylaşayım:

Sabah : 2 dilim kepek ekmeği, 4 yumurtadan (1 sarılı) omlet, 6-7 adet zeytin, domates salatalık vb. yeşillik.
    Ara öğün : 7-8 adet fındık
    Öğle : 100gr makarna, pirinç vb. (karb) 200 gr tavuk göğsü ya da 150 gr kırmızı et veya balık, yeşillik
    Akşam : 200 gr tavuk göğsü ya da 150 gr kırmızı et veya balık, yeşillik
    Gün içinde en az iki litre su

İki haftadır bu listeyi takip ediyorum ancak düzenlik ağırlık idmanı da yapıyorum. Şu an için çok iyi sonuç aldım, henüz kg. ölçümü yapmadım ilk ayın dolmasını bekliyorum ancak çevremden aldığım tepkiler ve aynada gördüğüm vücudumun sıkılaştığı ve ölçülerimin küçüldüğü yolunda. Zaten kısmetse ilk ay sonunda fotoğraflı ve yağ ölçüm analizleriyle karşılaştırma yaparak durumu değerlendireceğim ve forum arkadaşlarıyla paylaşıp fikir ve önerilerini soracağım.

Size de naçizane tavsiyem 3 ana öğünden oluşan menüyü metabolizma hızınız ve yağ oranınıza göre belirleyip öğün atlamadan beslenin.

Bir de hatırlatma: Ben zamanında 115 kg idim 80 kg ya kadar düştüm ama düzensiz beslendim kas kaybettim ve de süreç hep zor geçti.
    Şimdi ise hem listeye sadık kalıyorum hem de tüm öğünlerimi kendim hazırlıyorum dışarıdan yemiyorum böylece yağ tüketimimi sıfıra yakın tutabiliyorum. omlet, tavuk et makarna pirinç ne pişirirsem ne tuz ne de yağ ilave ediyorum, saman gibi yiyorum :)) dışarıda listeye uyup pilav yiyeyim sebze yiyeyim dersem anladım ki bu iş olmuyor ne idüğü belirsiz margarinle yapılan yemekten az da yesek hemen etkisini gösteriyor ve yağ yakımı yavaşlıyor sancılı oluyor.

Damak tadından vazgeçmeden bu iş olmuyor, küçük bir kurabiye, şekerli bir starbucks kahvesi, bir lokma tatlı vb. hiçbir istisna tanımamak lazım. zor bir süreç ama sonuç almak motive edici.

7. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Sorumun cevabı bu oluyor sanırım. Yani 3 değil 2 öğün yersek mi yağ yakımı duruyor ve kıtlık moduna giriyoruz?

8. Knight5

Knight5 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Dostum cetvelle çizmiyoruz öğünleri, en az 3 öğün yemen lazım. Kalori hesabı da yapman lazım bu konuda en iyi yardımcılarımız diyetisyenler. Eğer listeye uyarım dersen diyetisyene görün derim.

9. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Sorum sana değil ama cevaplamak istersen sorun yok. 3 öğünden az yiyince yağ yakımı duruyor mu?

Created By Loss bunu beğendi.
  10. Knight5

Knight5 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    senin amacın sorunun doğru cevabını almak mı, yoksa belli kişilerle sohbet felan mı ? Ona göre cevaplayayım bundan sonraki sorularını.
    Genellikle 3 öğünden az yersen evet yağ yakımı durur, vüdut kendini koruma moduna alır, çünkü beyine mesaj gider yiyecek bulamayacağım yağları yakmayayım gibisinden ;)

11. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Günlük kalori ihtiyacı 2500 olan birisi 1500 kaloriyi 2 öğünde alırsa yağ yakamaz diyorsun o zaman?

12. Knight5

Knight5 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Dostum gerçekten zorluyorsun, diyetisyen değilim, ama sağlıklı olmadığı kesin. Niye illa 2 öğünde yemek istiyorsun? Ben 6 öğün yiyorum 2 haftada 2 kilo aldım ve hiç aç kalmadım.

13. Created By Loss

Created By Loss Üye

Beğenileri:
    2.969
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    İnternational Fitness & BB Personal Master Trainer
    Knight5, gider yapmadan once sohbet ettigin kisinin bi profiline baksan hani kimdir nedir bilgi amacli daha verimli olmazmi.....

Lg Smart World

14. Knight5

Knight5 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Gider yapmakla alakası yok arkadaşım. Önce olayı tarafsız olarak ast üst meselesine dönüştürmeden bi okuyuver. Sorum sana değil nedir arkadaş, önce benim yardım niyetli geldiğim bilinmeli, sonra yardım edene hak ettiği şekilde muamele yapılmalı. Ben yardım eden birine ''sana sormadım'' gibi bi tepki vermeyi normal bulmadım, sen bulduysan taraflı bakıyorsundur olaya...

15. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    2 öğünde yemek istediğimi nereden çıkarttın? Çok basit, kolayca anlaşılır bir soruya cevap almaya çalışıyorum. Belli bir öğün sayısının altında alınca yağ yakımının duracağı iddia edildi. Ben de bu öğün sayısının kaç olduğunu öğrenmeye çalışıyorum ve bunun için aynı soruyu bu kadar çok tekrarlamam gerekmemeliydi. Bak şimdi, kendi soruma örnek cevaplar vereyim de daha rahat anlaşılsın. Sorum şuydu: "Kaç öğünden az yersek yağ yakımı duruyor ve kıtlık moduna giriyoruz?"
    Örnek cevaplar:
    1- 3 öğünden az yersen yağ yakımı durur ve kıtlık moduna gireriz.
    2- 6 öğünden az alırsak yağ yakımı durur ve kıtlık moduna gireriz.
    3- Ben katılmıyorum, kaç öğün yersek yiyelim yağ yakımı durmaz ve kıtlık moduna girmeyiz.

gibi. Yerine aldığım cevapların hiçbirisinde net bir şey söylenmemiş. Net bir şey söylenirse bu bilginin kaynağını soracağım ancak bir yanıt almam lazım önce.
    Konu yeterince dağıldı ama kilo alırken zaten aç kalmaman normal. Bunu ayrıca belirtmene ne gerek var? 2 kilo verdin ve aç kalmadığını mı yazmak istiyordun?

Bu arada açtığın konuyu mahvetmiş olmayayım @kaanugur72 . 2200 kalori civarı bir diyetle işe başla, protein miktarı vücut ağırlığı x2 gr olsun. Eğer 2 hafta içinde kilo kaybı başlamadıysa 200 kalori daha düş ve süreklilik sağla. Öğün sayısını hayat tarzına ve açlık hissine göre ayarla. Bazı insanlar çok öğünde bazıları az sayıda öğünle daha iyi hissediyorlar, senin sana uygun olanı bulman yeterli. Ayrıntıların hepsine şu anda hakim olamazsın, zaten çoğunluğu tartışılıyor ama bunu yaptığın sürece yağ yakarsın. Aşırı az kalori almak diyetini sürdürememene ve kas kaybı, hormon ve enzim yapımında azalma, yara iyleşmesinde yavaşlama, depresyon, ağrı, bir yığın olumsuz etkiye sebep olur. O yüzden şu anda beslendiğin şekilde devam etme. fatsecret uygulamasıyla kalori hesabı yap, beslenme bölümündeki sabit başlıkları oku.

Konunun dağılmaması için buna cevap yazmamayı tercih ederim aslında ama ekleyeyim, yazdığım mesajda "sana soran olmadı, sen ne karışıyorsun" gibi bir anlam yoktu. İnternette yüz ifadelerinin ve ses tonlarının belli olmamasının azizliği bunlar.

Son düzenleme: 3 Kasım 2014
    egemennn bunu beğendi.
  16. Knight5

Knight5 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18

Ben de diyetisyen olmadığımı, ama yine de sağlıklı olan en az 3 öğün olduğu için daha fazlasını deşmeye gerek olmadığını belirttim. Durmasa da azalır, bu zamana kadar sorduğun sağlıkçıların çoğundan aldığım cevap bu şekilde, vücudu koruma moduna geçirmemek gerekiyor.

''2 kilo verdin ve aç kalmadığını mı yazmak istiyordun?'' evet tam da onu demek istiyorum, 6 öğüne yaymanın daha mantıklı olduğunu kıyas yaptım, 2 öğüne göre çok daha iyi olduğuna.
    Sonuçta diyetisyenler zevkinden 6 öğün yazmıyor. Yağ yakımının durması söz konusu olunca, kilo verirken aç kalmadığımı belirttim.

son alıntı yaptığın kısım için yazdığın cevaba ben de cevap vermemeyi tercih ederim, ama sorum sana değildi, yine de cevaplayabilirsin cümlesi esnek kalmış, yanlış anladığım için kendimi, veya yanlış anlattığın için seni suçlamıyorum, yanlış anlaşma olmuş sanırım.

doxux bunu beğendi.
  17. serialno

serialno Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    38
    diyetisyenlere güvenmiyorum. daha bugün diyetisyenle görüştüm, 1200-1400 arası kalori tüketerek ve kardiyo yaparak 1 ayda 4-5 kg arası kayıp yaşadım. bu kayba iyi deyip, kalori miktarını 1800e çıkarttı. üzerine kardiyoyu kısmamı söyledi.(bu şekilde 4-5 kg kaybım 2'ye düşer) en ilginci sbah yediğim lifalifi sağlıklı bulmadığını, en fazla ama en fazla çok zorda kalırsam haftada 2 defa tüketmem gerektiğini falan söyledi. .kalori konusunda zaten çok 1200de tutan değilim, yeri geliyor 1500ü aşıyorum. ama min. 1200 olarak ayarlıyorum. kendimi zorlamıyorum, fiziksel olarak bi problemim yok. yani şahsen kendi düzenimi daha çok mantıklı buluyorum. kaloriyi 1500e sabitleyip kendi yöntemimle devam edeceğim bakalım 1 ay sonra ne diyecek :)
    bu arada 1500ü az bulan, bu konuda bilgili birileri varsa uyarırsa seve seve dinlerim. sadece bana mantıklı bir cevap verilmedi şu ana kadar.

bu öğünlü olaya da, şimdi kaynak bulamayacağım bir yazı okumuştum. yağ yakımı için 2 öğünün mantıklı olduğu söyleniyordu. insilün değerleri ile alakalı bir durum falan vardı. çok merak eden varsa biraz araştırma yapsın gogılda "2 öğün diyet" vs. tagları ile.

18. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Gerçek bir kıtlık modu yok ancak metabolizma yavaşlaması olduğu doğru ancak bu öğün sayısına bağlı değil. Açlık hissi de subjektif, bazı insanlar çok sayıda öğünle bazıları az sayıda öğünle daha az açlık hissediyor. Bunlarla ilgili bilimsel araştırmaları derleyip toplamak lazım aslında ama hem üşeniyorum hem de çoğunluk ingilizce bilmediği için salon abilerinden duyduğuna inanmayı tercih ediyor. Gene de "ben okurum, üşenmem" diyen şuralara bakabilir:
    http://www.leangains.com/2010/10/top-ten-fasting-myths-debunked.html
    http://www.bodyrecomposition.com/re...ency-and-energy-balance-research-review.html/
    http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=150242583 (metabolik yavaşlama hakkında tartışma, içeride çok sayıda araştırma sonucu bulunabilir)

snpdgg bunu beğendi.
  19. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Diyetisyenin haklı. Düşük kalorili diyetlerin zararları kısa bir aramayla bulunabilir. Bir kısmını ben bile az yukarıda yazdım. 2 öğün için intermittent fasting araştırılmalı.

Sayfayı Paylaş