Yağ yakımı antrenmanında kardiyonun yeri

Konusu 'Yağ Yakıcılar ve Yağ Yakımı' forumundadır ve tugay01 tarafından 8 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. tugay01

tugay01 Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Adana
    Merhabalar. Ben ağırlık antrenmanımdan önce 20 dakika ve sonra 20 dakika olmak üzere 40 dakika kardiyo yapıyorum ama bu bana yetmiyor. Ya da ben öyle hissediyorum. Sabah uyanır uyanmaz siyah bir kahve içip aç karnına kardiyo yapsam, akşamüzeri de ağırlık antrenmanımdan önce 10 dakika 6-7 km/sa hızda ısınıp öyle ağırlık antrenmanıma başlasam olur mu ? Şimdiden cevaplar için teşekkür ederim.

Edit : Bu arada sabah uyanır uyanmaz 1 tane, ağırlık anrtenmanından önce 2 tane olmak üzere günde 3 tane Hydroxcut içiyorum. (Kutusunda 70 kapsul olanından.) Onu da nasıl içmeliyim söylerseniz çok sevinirim.

Son düzenleme: 8 Temmuz 2016
  2. tugay01

tugay01 Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Adana
    Konu güncel arkadaşlar. Yorumları bekliyorum

3. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    391
    Ödül Puanları:
    63
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Bu konu benim de aklimdaki soru isaretlerinden biri. Bir grup kahvaltiyi gereksiz hatta zararli buluyor.

Sabah kalkar kalkmaz yesil.cay veya ilik limonlu su. Yag yakimini hizlandirmak icin. Ve kardiyo. Ardindan protein yogunluklu bir kahvalti sadece yumurta beyazi mesela. Veya protein tozu nasil bir beslenme olur. Uzun sure uygulandiginda nasil sonuc verir?

Bu konuda uzman gorusu veya tecrubeli birinin fikirlerini alabilirsek iyi olur.

Not: bu durumun antreman yapilan gunin ertesinde yasandigini ozellikle vurgulamak istiyorum. Yani onceki aksam salonda calisilmis. Aksam yemegi yenmis. Fakat ertesi gun sabah vucudu proteinsiz birakmamak lazim.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    391
    Ödül Puanları:
    63
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Bu arada eger yag yakimi ihtiyaci varsa antreman sonrasi 20dk kardiyo bence az. 45-60dk arasi olmali.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. tugay01

tugay01 Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Adana
    Yağ oranım çok yüksek değil, spordan önce 20 dakika kardiyo yaparak yağ yakımını başlatmış oluyorum zaten. 1 - 1,5 saat civarında ağırlık antrenmanım sürüyor ve sonrasında 20 dakika daha yapıyorum. Metabolizmam hızlı olduğu için bu süre içerisinde zaten acıkmaya başlıyorum. O yüzden spor sonrası kardiyoyu uzatmam bünyeme yarardan çok zarar sağlayacağı için 20 dakika yetiyor bana.

Barbell Training bunu beğendi.
  6. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.742
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    1.antrenman öncesi kardiyoyu tamamen kes. bu antrenman performansını düşürür, kas gelişimini engeller. daha çok kas = daha çok yağ yakımı ayrıca gereksiz vakit kaybı.
    uzun antrenman süreleri ayrıca yıkıma da sebep olur artan kortizoL yüzünden.

2. sabah kardiyo yapacaksan, aç olduğun için kas yıkımı tehlikesi var, bunun önüne geçmek için:
    - nabızı yükseltme (hiit vs yapma, düşük tempoda yürüyüş bisiklet olabilir, aç karna yüksek nabızlı kardiyo kas kaybına sebep olur, çünki glikojen depoların boş)
    - süreyi maks. 30dk tut
    - kardiyo öncesi kayıbı azaltmak için bcaa al, arginin de ekleyebilirsin. çok az 20gr yulaf alabilirsin, bunun detayı şu, vücut illa ki az miktar karba ihtiyaç duyacak, sen az miktar karb alarak
    vücudun kaslardan enerji almasını engellemiş olacaksın. ama çok almayacaksın sadece vücudun kaslara saldırmasını engelleyecek kadar. l-carnitin alabilirsin ve/veya kahve.
    kardiyo bitince kesinlikle basit şekerden uzak duracak şekilde yulaf yumurta bol yeşilllikli bir kahvaltı yap.

3. antrenman sonu yapacaksan 20dk Hiit olabilir daha uzun kardiyo yaparsan, zaten 1-1.5 saat antrenman yapmışsın, vücut uzun süre efor sarfettiğinden ve besin almadığından kas kaybı olacaktır.

tüm bunlar naturelsen tabii yani steroid kullanmıyorsan. işin içinde testo varsa kas kaybı tehlikesine bu kadar takılmaya gerek yok.
    unutmayın, kilo vermek yağ yakmak kolay ama amaç kas kaybını minimum tutmak. yanlış kardiyolar ile kışın zar zor oluşan kasların kaybedilmesi maalesef çok üzücü.
    kardiyoyu çeşitlendir, illa koşu bandı bisiklete takılı kalma, ara sırada ip atla, veya fonksiyonal vücut egzersizleri ekle (burpee, jumping lunge, mountain climbing..) ama bunlar nabızı yükseklteceğinden kesinlikle sabah aç karna değil, tercihen tok karına, sindirim bitince (1, 1-5 saat sonra glikojen depoları dolu iken) yap veya antrenman sonu yap ama süresi 15dk yı geçmesin.

kahvaltının gereksiz bulunması şurdan, sabah kalkmaz tüm hücreler aç oluyor hem kas hem yağ. siz özellikle basit şeker yerseniz yağ hücrelerini desteklemiş oluyorsunuz. o yüzden en ideali bir süre bekleyip kahvaltı yapmak. sabah kardiyosu da bu şekilde işe yarıyor, kahvaltı süresini öteliyor. çok yapılan bir yanlış, sabah kalkar kalkmaz güne enerjil zinde başlayayım diye fıstık ezmeleri, meyve suları vs. bunlar hep yağ hücrelerini büyütüyor ki definasyonda en son istenen. evet bir kesim kahvaltıyı hiç yapmaz sadece neskafe ile geçiştirip 1-2 saat sonra sağlam öğünle başlar ama bu kayıplara da sebep olabilir. kas kaybı hiç önemsiz ve yağ yakımı ise kahvaltı ertelenebilir veya pas geçilebilir ama sağlıklı değil bence.

hydorxcut un hangis versiyonunu kullanıyorsun? tipi ne, Tr den mi aldın yoksa amerikan versiyonu mu, kutusunda yohimbe yazıyor mu?

Son düzenleme: 15 Temmuz 2016
    ujohnz bunu beğendi.
  7. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    699
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Beslenme ve antrenman tarzına göre seçilebilecek opsiyonlar;
    -Sabah aç karnına yürüyüş.
    -Gün ortası veya kahvaltı sonrası HIIT
    -Antrenman sonrası, ağırlık antrenmanından sonra nabzınız yüksek kalıyorsa düşük tempo yapılabilir, kondisyonunuz iyiyse HIIT
    -Gece akşam yemeğini sindirdikten sonra yani yatmadan önce düşük tempo.

Bu kardiyolarda, özellikle sabah ve antrenman sonrası olanlar, eğer fazla yıprandığınızı hissediyorsanız bcaa gibi ek besin takviyesi yapılabilir, düşük bir oranda da olsa kas kaybını önleyici olabilir, çok korkulacak bir durum yok.

deathlifter bunu beğendi.
  8. byarif06

byarif06 Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    8
    benimde kafama bir soru takildi yanlis mi yapiyorum acaba.. saat 9 uyanis.. ve 1 bardak yesil çay.. 9.30 da salona gidip ilk 15 dakika normal bisiklet orta hizda 12 dakikasi son 3 dakikasi allah ne verdiyse yukleniyorum sonra agirlik gogustu kol du vesaire iste.. ve tekrar en son eliptik bisilet yapiyorum 20 dakika oda.. ilk 17 dakikasi yuksek hiz(bana gore kiloma gore) son 3 dakikasi ultra hiz asiri yukleniyorum acaba yanlismi yapiyorum yag yerine kas kaybimi oluyor acaba ? ve birde suna dikkat ettim kardiyodan sonra agirliklarda zorlaniyorum sabahlari.. ama aksam uzeri gittigimde asiri enerji asiri istek oluyor.

mesela bugun foto cekmistim eliptik ve normal bisiklette belki bu kalori yakma olcusu dogru degildir ama yakindir , baya zorluyorum kendimi cunku kan ter icinde kaliyorum :D
    bu eliptik bisiklet ile yaptigim ; 25 dakikada 274 kalori 1,29 kilometre.[​IMG]

buda normal bisiklet ile yaptigim ; 15 dakikada 6.97 kilometre 138 kalori

Son düzenleme: 15 Temmuz 2016
  9. tugay01

tugay01 Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Adana