Yağ yakımı anlamadım

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve Zekomikyani tarafından 19 Haziran 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. Zekomikyani

Zekomikyani Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Yaşım 16 ve öncelikle yağ yakımı için çalışıyorum. Anlamadığım konu belki çok cahilce gelebilir ama fazla bilgim yok siteden okuduklarım kadar biliyorum hoca da fazla ilgili değil bu konularda sorumu sorucak başka yer bulamadım.
    Yağ yakımı için mekik çekmeyin karın kası yaparsınız göbeğiniz daha şişkin görünür diyorsunuz ve büyük ihtimalle 4 aydır haftada 3,4 gün çalışırken günde en az 50 mekik çektiğim için bana öyle oldu. Koşuda da bacaklarınız gelişir diyorsunuz ve mekikde olduğu gibi yine öyle oldu ve bisikletde de aynı şekilde.

Şimdi bunları düzeltmek için ne yapabilirim? Dediğim gibi çok saçma ve cahilce bir soru olmuş olabilir ama fazla bilgim yok ve sorucağım başka yer de yok.

dinamik.ip bunu beğendi.
  2. yalnızkovboy_89

yalnızkovboy_89 Üye

Beğenileri:
    383
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Endüstriyel Otomasyon
    Yer:
    İstanbul
    Eğer iyi bir diyet programı kullanır ve koşu,bisiklet gibi kardio grubu çalışmalar yaparsan yağlarını ertir,şişkinliklerden de kurtulursun.Özellikle diyetine çok önem vermelisin...

Zekomikyani bunu beğendi.
  3. Gray Wolf

Gray Wolf Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    0
    koşarken bacaklarınız nasıl gelişti anlamadım? Mekik çekerek göbeğiniz çıkmaz bunun için ağırlıkla çalışmak lazım ki bunu bile doğal olarak yapsanız yine de göbeğiniz çıkmaz. siz bunları boşverin diyetinizi bozmadan devam ettirin sporla birlikte.

kolay gelsin...

uzaydin ve Zekomikyani bunu beğendi.
  4. enwer-34

enwer-34 Üye

Beğenileri:
    280
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    havaalaninda isci
    Yer:
    İstanbul
    plajda güneslenmekte bir numarali yag yakma teknigi hatta plajda body yapacaksinki oh oh

5. matiz

matiz Üye

Beğenileri:
    65
    Ödül Puanları:
    0
    Bu nasıl bir cevap.....kafa_

Zekomikyani soununa gelince; Karın kasları da vucudundaki diğer kaslara benzer. Mekik çekerek bu kası çalıştırır ve geliştirirsin bu doğru ama şunu söyleyebilirim ki karın bölgesindeki şiknliğin sebebinin bu olduğunu düşünmüyorum...

Esas yapman gereken yağ yakımının devamlılığını sağlamak ve sabırlı olmak.

Yağ yakımın en önemli 3 unsuru vardır.

1-Cardio (yağ yakımına yönelik koşui bisikler vb.)
    2-Diet ( doğru protein-karbohidrat alımı)
    3-Çalışma programı. (doğru set-tekrar aralıkları)

Yukarıda ki 3 konu ile ilgili de forumda bir çok başlık bulabilirsin.

uzaydin, 307KD ve Zekomikyani bunu beğendi.
  6. Zekomikyani

Zekomikyani Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Herkese teşekkür ediyorum. Dediğiniz gibi yağ yakımı için mekik çektim ama artık göbeğimi içime çekince karın bölgeme dokunduğumda sertlik hissediyorum ve kaslar hafif belli oluyor. Sormak istediğim soru da bu, bu şekilde devam edersem göbeğim daha kötü olmaz mı?

Son düzenleme: 19 Haziran 2009
  7. yalnızkovboy_89

yalnızkovboy_89 Üye

Beğenileri:
    383
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Endüstriyel Otomasyon
    Yer:
    İstanbul
    eğer yağlarını yakmadan sadece mekik çekmeye devam edersen evet iyi bi görüntü olmayabilir.Tabi bu mekik çekmeyi bırak anlamında değil.Ama diyetle beraber hem yağlarını yakıp hem mekik çekersen istediğini elde edersin.

8. enwer-34

enwer-34 Üye

Beğenileri:
    280
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    havaalaninda isci
    Yer:
    İstanbul
    yanlis anlamissin galiba ben git aksama kadar yat demiyorum idmandan sonra güneslenmek derinin altindaki yaglari yakmakta birebirdir sadece derinin altindaki yazdigin yoruma tesekkür edenleride anlamiyorum sasirdim yani

9. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Yanlışta ısrar ediyorsunuz hala, güneşle derinin altındaki yağların yanması ne demektir, o kanıya nasıl vardınız? Margarin mi ki bu tavaya atınca sıcaktan erisin. Yağlanma ve yağ yakma metabolizmasının nasıl olduğunu iyice öğrenmenizi öneririm. Polemik çıkartabilecek mesajlar atmazsanız da iyi olur, insanların amacı kavga etmek değil bilgilenmek.

CEW!Q ve atakan_irresistable bunu beğendi.
  10. enwer-34

enwer-34 Üye

Beğenileri:
    280
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    havaalaninda isci
    Yer:
    İstanbul
    peki ben israr ediyorumda siz neden benim üzerime geliyorsunuz asil polemik siz yapiyorsunuz arkadas mesaji yazmis bu nasil cevap diye yanindada duvara kafa atan animasyon kullaniyor cok okuyanmi bilir cok gezenmi günes altinda durdugunuz vakit evet derinin altindaki yaglarda yanma olur bunda israr ediyorum polemik yapmiyorum

11. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    sayın ardaşlar yağ yakmak önemli değil vucudumuzun sinyalleri önemlidir. yağ yakıldığı anlayabilirmsiniz. peki anlaşılabilirmi evet.. nefes alışımızdan göz bebeklerimizden vucut ısımızdan terimizden ne olduğu anlaşılabilir. güneş ısınlarıda etkilir vucut için bunun için ayrı bir başlıkmı açalım yoksa burdmı deva edelim.?

12. abkhazia81

abkhazia81 Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Düzce
    Güneşlenerek yağ yakımı imkansız. Sadece deri altındaki su dışarı atılır.

enwer-34 bunu beğendi.
  13. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Güneş altında nasıl yağ yakılır, tam dinamikleri bilmediğim için bu genel görüşe karşı çıkamam.
    Ancak güneşin altında durunca yağların sıcaktan erimesi gibi gülünç bir şey söz konusu olamaz, en azından bunu söyleyerek konunun bu kısmını kapatabiliriz.
    Bunun üzerinde tartışmak bile anlamsız.

Güneşin altında yağ yakımı olduğunu iddia ediyorsanız bunun hangi dinamiklerle olduğunu ortaya koymalısınız.
    Bunu şahsi olarak gerçekten merak ediyorum.

Yalnız şunu söyleyebilirim.
    Bronz bir ten her zaman daha kaslı ve vücudun zaaflarını daha kapatıcı olarak gözükür.
    O nedenle fazla yağlanmanız varsa bronz bir ten bunun bir ölçüde tolere edebilir.
    Yağ yakımından kastınız buysa, buna yağ yakımı denmez.
    Göz aldanması denebilir ama.

Bunlar dışında başlığı açan üyenin sorusuna gelirsek:
    Mide kasları yapmanız sizi daha göbekli göstermez.
    Aksine mide bölgenizi daha estetik bir şekle sokar ve yağ fazlanız varsa bile gerilen deriniz sayesinde daha estetik bir görüntü oluşur.

Ayrıca inşaa edeceğiniz kas kütlesi metabolizmanızı da hızlandıracağı için yağ yakma sürecinizi son derece kolaylaştırır.
    Yağ yakımının temel kuralı aldığınızdan fazla kaloriyi yakmaktır.
    Metabolizmanızın hızlanması yaktığınız kaloriyi artırarak yağ yakma denkleminde size avantaj sağlar.

Ayrıca daha kondüsyonlu bir metabolizmanın yağ metabolizması son derece etkin çalıştığından kardiyo egzersizlerindeki yağ yakım veriminiz artacaktır.

dinamik.ip ve lazmataz5 bunu beğendi.
  14. Overlord

Overlord Üye

Beğenileri:
    100
    Ödül Puanları:
    0
    Arnold otobiyografisinde yarışmadan önce güneşlenerek derinin altındaki yağlarından kurtulduğunu söylüyor, ama modern hiç bir kaynakta böyle bir şeye rastlamadım. Benim düşüncem bu 70'lerden kalma bir mit...

15. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Güneşin deri altındaki yağları erittiğini iddia etmek gülünç bi şey gerçekten. Mantıklı bir dayanak gösterirseniz eğer biz de öğrenmiş oluruz nasıl erittiğini.

Öyle olsaydı saunaya giren insanlar 4-5 kilo vermiş olarak çıkarlardı herhalde.

16. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    BONATCHİ tekrardan kalitesini ve farkını belirtmiş oldu. kendisine sonsuz şükrankarımı sunarım. arkadaşlar güneş ve ısının kalori yaktığını söyledim bizler bodyforum ailesiyiz hepimiz akl-ı selim insanlarız doğru yada yanlış bu platformda tartışılır böylece kesin kanıya varabiliriz bırakın herkafadan bir ses çıksın. yoğurtda biri çıkıp siyahtır diyebilir kendisine saygımız vardır.

şimdi gelelim konumuza,

1 mol gliserol ile 3 mol yağ asidi birleşerek yağ molekülü oluşturuyor ve üzüm salkımı gibi sitemdeki yerini alıyor bu olaya dehidrasyon sentezi deniliyor.bu yağ yakımı sırasında bir miktar su üretilir. buraya kadar doğrumuyuz.!

güneşlenen bir insanın ister istemez vucut --- ısı / zaman grafiği olarak incelersek vucudumuz bu var gücü ile bunu sabit bir konumda tutmak isteyecektir. en iyi soğuma yöntemini hayvanlar yapmaktadır örneğin kedigillerden aslanlar vs hayvanlar köpekler dahil dillerini dışarı çıkarır ve saniyede neredeyse 10 defa soluk alıp verirler ve dilleri üzerindeki kılcal damarlardaki kanı soğutarak bir nevi doğal buzdolabı gibi işlev görürler. filler kulaklarındaki kılcal damarlar sayesinde bu işlemi başarabilirler.

ısı
    43> ------- ölüm
    42> ----- enzim (- )
    41> ---
    39>--
    37>-
    >>>>>>>>zaman

Bu Isı sabitlemesini deri altından bir miktar sıvıyı deri üstüne atarak buharlaştırmadır. dışarıya verilen sıvı cevreden ısı olarak buharlaşır ve bu sayede doğal bir buzdolabı gibi soğutma işlemi görür hatta yüzünüze kolanya atıığınız zaman alkolün buhalaşma süresi düşük olduğundan hemen uçar ve bu sayede yüzünüzün soğuk olduğunu hissedersizniz. artı buda vucut ısınızı düşüremediyse vucut acil önlemler almaya başlayacaktır. yüzünüze ve deri altındaki kılcal damarlara yoğun kan akısı yapacak ve böylece ısınan bölgeye kan debisini yükseltecektir. metabolizmanızı yükselmek zorunda kalacaktır yağ yakımı oluşturup sıvı üretmeye başlayacaktır. taki vucut enzim çalışma sıcaklığını aşar ise vucut alarm seviyesine geçerek beyin suyunu ve diğer organlardaki sıvıları kullanmaya başlayacaktır.

Vucut sıcaklığımızı arttırmak için gerekli ısıya kalori diyoruz arkadaşlar vucut ısı dengemizi 37 c sabit kılmak için kalori yakıyorsa olağandışı sıcaklarda yükselmemesi içinmi kalori yakmayacak sayın arkadaşlar.

Son düzenleme: 22 Haziran 2009
    YesiLZeytin bunu beğendi.
  17. Maesta

Maesta Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    bu da demekki güneşlenirken vücut ısımız 37-42 derece arası bi sıcaklıa ulaşırsa yağ yakımı oluo kabaca özetledim ama benm anladığım bu..bende güneşlenirken sadece su atılıo ve broznlaşmadan dolayı hatlar belirginleşio bunu gören arkadaşlarda yağ yaktım zannediolar die düşünüodum meğerse hakkaten yağ yakıolarmış..:S

18. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Vücut enzimlerin çalışabileceği optimum sıcaklığı korumak için çaba sarf eder yani gerekirse kalori harcar bunda hepimiz hemfikiriz, güneşin direk yağları erittiğini düşünmek abes. Yağların yanması hücresel bi aktivitedir dışardan ısıyla erimezler. İnsanlarda böyle bi yanlış inanç yerleşmiştir, tıpkı yağların ter yoluyla atılması gibi.

atakan_irresistable bunu beğendi.
  19. Overlord

Overlord Üye

Beğenileri:
    100
    Ödül Puanları:
    0
    Ben sıcakkanlı canlılarda ortam sıcaklığı vücut sıcaklığını geçince canlının bazal metabolizma hızı azalır diye biliyorum. Söylediğinize kaynak gösterebilir misiniz ?

20. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    How the Body Handles Heat

The human body, being warm blooded, maintains a fairly constant internal temperature, even though it is being exposed to varying environmental temperatures. To keep internal body temperatures within safe limits, the body must get rid of its excess heat, primarily through varying the rate and amount of blood circulation through the skin and the release of fluid onto the skin by the sweat glands. These automatic responses usually occur when the temperature of the blood exceeds 98.6oF and are kept in balance and controlled by the brain. In this process of lowering internal body temperature, the heart begins to pump more blood, blood vessels expand to accommodate the increased flow, and the microscopic blood vessels (capillaries) which thread through the upper layers of the skin begin to fill with blood. The blood circulates closer to the surface of the skin, and the excess heat is lost to the cooler environment.

If heat loss from increased blood circulation through the skin is not adequate, the brain continues to sense overheating and signals the sweat glands in the skin to shed large quantities of sweat onto the skin surface. Evaporation of sweat cools the skin, eliminating large quantities of heat from the body.

As environmental temperatures approach normal skin temperature, cooling of the body becomes more difficult. If air temperature is as warm as or warmer than the skin, blood brought to the body surface cannot lose its heat. Under these conditions, the heart continues to pump blood to the body surface, the sweat glands pour liquids containing electrolytes onto the surface of the skin and the evaporation of the sweat becomes the principal effective means of maintaining a constant body temperature. Sweating does not cool the body unless the moisture is removed from the skin by evaporation. Under conditions of high humidity, the evaporation of sweat from the skin is decreased and the body's efforts to maintain an acceptable body temperature may be significantly impaired.

http://www.cdc.gov/niosh/hotenvt.html

Mealen özetle:

Sıcak ortamda kalan vücut bu ısıyla baş etmek için çeşitli önlemler alır;

Kalp daha fazla kan pompalamaya başlar
    Kan damarları artan kan miktarına uyum sağlamak için genişler
    Üst deriye yakın yerlerdeki kılcal kan damarları kanla dolar
    Kan dolaşımı deriye yakın yerlerde daha fazla olur
    Bunlar yeterli gelmezse beyin terleme emrini verir

Bütün bunların olabilmesi için ise vücut enerji harcar.

Body Temperature/Health
    For every increase of 0.5C in internal temperature of the body, the BMR increases by about 7 percent. The chemical reactions in the body actually occur more quickly at higher temperatures. So a patient with a fever of 42C (about 4C above normal) would have an increase of about 50 percent in BMR.

Short Term Factors Affecting BMR
    Illnesses such as a fever, high levels of stress hormones in the body and either an increase or decrease in the environmental temperature will result in an increase in BMR. Fasting, starving or malnutrition all result in a lowering of BMR. This lowering of BMR can be one side effect of following a diet and nothing else. Solely dieting , i.e. reducing the amount of calories the body takes on, will not be as affective as dieting and increased exercise. The negative effect of dieting on BMR can be offset with a positive effect from increased exercise.

http://www.shapefit.com/basal-metabolic-rate.html

Mealen özetle:

Vücut sıcaklığındaki her 0,5 derecelik artış bazal metabolizma hızında ortalama yüzde 7 lik bir artışa neden olur. Vücut sıcaklığı 42 dereceye ulaşan bir insanın bazal metabolizma hızı ortalama yüzde 50 oranında yükselir.

Ortamın sıcaklığındaki yükseliş ve düşüşler bazal metabolizma hızında yükselmelere neden olurlar.

Daha birçok kaynak var ama tıbbi terimler oldukça fazla olduğundan daha normal dile yakın olanları seçmeye çalıştım.

matiz, CEW!Q, Overlord ve diğer 2 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş