Yağ yakıcı ve Kalp sağlığını koruyucu 10 Besin!!

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Kmdv tarafından 18 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Kmdv

Kmdv Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Yazacağım 10 besini daha etkili veya etkisiz diye bir sıralamaya göre yazmıyorum.Hepsi birbirinden faydalı ve değerli besinlerdir.Zaten bildiğimiz ve tükettiğimiz besinleri biraz daha yakından inceleyelim ve tüketmiyorsak da artık diyetimizde daha fazla yer açalım bu besinlere.

1)YABANMERSİNİ

Kabuğu bile antioxidan moleküllerle dolu harika bir besindir.Kalori değeri düşük ve tadı oldukça güzeldir.Anti-enflamatuar(iltihap önleyici)etkisi,kan basıncını düşürmesi ve zengin besin içeriğiyle nir insan için olmazsa olmaz bir nimettir :) Yulaf ezmesinin,mısır gevreğinin ve protein tozunun içine konularak hem tat arttırmış hem de besin içeriğini zenginleştirmiş olursunuz.Tavsiyem taze alın ve buzdolabında bekletip soğuk tüketin çıtır çıtır gerçekten harika :)
    100 gram için besin değerleri:
    56 kcal
    2.7 gr lif
    84.61 gr su
    0.67 gr protein
    14.13 gr karbonhidrat
    0.38 gr yağ

2)YULAF EZMESİ

Sanırım vücut geliştirmeyle uğraşıp da yulaf yemeyen yoktur :) Glisemik indexi çok düşük,yüksek oranda lif içerir,kolesterolü düşürür(kötü kolesterol olarak bildiğimz LDL atılımını arttırır).
    100 gram için besin değeri(markaya göre değişir ama ortalama olarak)
    389 kcal
    10.60 gr lif
    8.22 gr su
    16 gr protein
    66 gr karbonhidrat
    6.9 gr yağ

3)BADEM

Tek çift bağ içeren doymamış yağ asidi oranı yüksek(monounsature),vit E oranı yüksek,minerallerden zengin ve oldukça iyi bir lif kaynağı.Çalışmalarda kolesterolü düşürdüğü görülmüştür.(Kaynak:Hyson et al., 2002; Kris-Etherton et al., 2009)Bazı çalışmalarda idman performansını arttırdığını ve yorulmaya karşı direnç kazandırdığı gösterilmiştir.Yulaf,yoğurt,salata ve içeceklerinizle birlikte tüketebilirsiniz.
    100 gram için besin değeri
    546 kcal
    47 gr yağ(doymuş yağ 4g,trans yağ 0 gr)
    21 gr karbonhidrat(diyet lif 12g,şeker 4g)
    20 gr protein

4)YOĞURT

Tartışmasız her insanın tüketmesi zorunlu bir besin.Kalsiyum,protein,D vitamini,sindirimi kolaylaştıran iyi bakteriler içermesi ve kolesterolü düşürmesiyle bulunmaz bir nimet :) Yağ yakımını arttırdığı ve abdominal adiposit(yağ hücreleri)sayısını azalttığı gösterilmiştir.(Kaynak:(Zemel et al., 2005)Kalsiyumun yağ yakımında önemli bir pay sahibi olduğu gösterilmiş.

5)SU

Doyurur,cilalar ve hızlandırır desek yanlış olmaz sanırım.Arabalar için benzin neyse bizim için su odur.Unutmayalım vücudumuzun büyük bir bölümü(%70) sudur.Eğer sulu içi ortamımızı ne kadar yenilenmiş tutarsak vücut fonksiyonlarımız o kadar düzenli ve hızlı olur.
    Eklemleri ''cilalama'' fonksiyonu vardır.Tok tutar.Mideyi rahatlatır,geriliminiz azaltır.Yemekten sonra hala aç hissediyorsanız ve yağ yakmak gibi bir hedefiniz varsa 1 bardak daha su için yetmezse 2 bardak ve 10 dakika sonra açlık hissinizi bastırıldığını göreceksiniz:)

6)GREYFURT

1 greyfurt ortalama olarak sadece 40 kcal'dir.Sanırım bu çoğu şeyi anlatıyor aslında.C vitamini yüksek olan narenciye meyvesidir.Yağ yakımına destek olur ve insülin direncini azaltır.(Kaynak: (Fujioka et al., 2006)Testesteron hormonunun salgılanmasını uyarır.Yüksek oranda su içerir.Keskin tadıyla şeker krizinizi önler.Gece şeker kriziniz geldiğinde 1-2 dilim yemeniz çok sağlıklı ve yerinde bir seçim olacaktır sizin için.Sonuçta meyveler ''doğa'nın tatlısı''dır. :)
    100 gram için besin değeri
    30 kcal
    91.38 gr su
    7.5 gr karbonhidrat
    0.1 gr yağ
    0.6 gr protein

7)YUMURTA

Sarısının yiyin veya yemeyin içeriği günlük besinlerden alamadığımız birsürü moleküle sahiptir.1 yumurta 6 gram protein içerir.Yağ yakımına katkısı büyüktür.Çünkü yüksek protein içeriği ile tok tutar.Beyindeki tokluk merkezine giden ghrelin hormonu salgılanmasını arttırır.Yumurta hakkında oldukça fazla bilgi olduğu için forumda daha fazla uzatmıyorum :)

8)ANANAS

Anti-enflamatuar(iltihap sökücü)etkisi çok fazla.C vitamini oranı yüksek ve tadı inanılmaz :).
    100 gr için besin değeri
    50 kcal
    86.5 gr su
    1.2 gr lif
    12.4 gr karbonhidrat
    0.4 gr yağ
    0.4 gr protein

9)KIRMIZI(TART)KİRAZ

Kırmızı kirazın faydası içerdiği antosiyanin maddelerden gelir.Peki ne işer yarar bu maddeler?İltihap sökücü(anti-enflamatuar)etki ve bence en önemlisi DOMS(delayed onset muscle soreness yani gecikmeli başlayan kas ağrılarından korur).Kirazın suyunu çıkarıp birazda şeker(tadı önemli değilseniz şeker yerine bal ya da pekmez)ilave ederek idman sonrası hemen tüketmeniz kaslarınızı hem korumanıza hem de ertesi güne daha dinç başlamanıza bile yardımcı olacaktır.
    100 gr için besin değeri:
    50 kcal
    86 gr su
    1.6 gr lif
    12 gr karbonhidrat
    0.3 gr yağ
    1 gr protein

10)KABAK ÇEKİRDEĞİ

Çekirdekten vazgeçemeyen vücut geliştirmecilerin en iyi dostudur kendisi.(gerçi bütün vücut geliştiren sporcuların tüketmesi zorunlu bana göre..ekirdekten pek haz etmem ama faydalarını öğrendikten sonra her gün mutlaka 1 avuç yemeye çalışıyorum)Fıstık ezmesiyle karşılaştırdığımız zaman(en çok kullanılan sporcu kuruyemişi olduğu için bunu örnek veriyorum)fıstık ezmesinin bir porsiyonu(markaya göre değişir)ortalama 18 gr yağ 8 gr protein içerir.Bu çoğu kabuklu yemiş için böyledir ama kabak çekirdeğinde bunun tam zıttı bir durumsöz konusudur.Yani aynı miktardaki porsiyonda 6 gr yağ 18 gr protein içerir.İçerdiği yağ doymamıştır(yani iyi olarak nitelendirdiğimiz).Lif ve protein oranı gerçekten yüksektir.

Umarım faydalı olabilmişimdir.Son olarak şunu söylemek istiyorum:HERŞEYİN FAZLASI ZARARDIR.Lütfen bunu aklınızdan çıkarmayın ve ona göre hareket edin.Ben size mucize besin listesi(zaten mucize besin yoktur :) )vermedi.Sadece yaptığınız idmanlara destek olması,sizi hedefinize bir nebzede olsa yaklaştırmak için yardımcı olmaya çalıştı.İdmanda elinizden geleni yapmazsanız ve yediklerinize dikkat etmezseniz kimse yardım edemez size.

KAYNAK:Bodybuilding.com - 10 Foods To Improve Your Heart Health & Attack Fat!

omurcek ve Kursat38 bunu beğendi.
  2. Kursat38

Kursat38 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    Çok faydalı bir yazı genel kültür açısındanda bilinmesi gereken bilgiler.

3. Kmdv

Kmdv Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Bende öyle düşündüm.Sadece spor yapanların değil tüm insanların bilmesi ve dikkat etmesi gereken noktalara değinmeye çalıştım.

4. uzzman

uzzman Yeni Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Kabak çekirdeğini uydurmuşsun kardeşim o da diğer kuruyemişler gibi %50 yağ ve %30 protein içerir, protein miktarı diğerlerinden fazla olsa da protein ile yağ arasında x=3y bağlantısı yoktur.

Edit: Alıntı yaptığını şimdi farkettim, tamamen aldığın kaynağın uydurması o miktarlar.

Son düzenleme: 18 Mayıs 2013

Sayfayı Paylaş