Yağ nasıl yakılır? Yağ yakmak için bilimsel gerçekler...

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve ciko nat tarafından 2 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. ciko nat

ciko nat Üye

Beğenileri:
    418
    Ödül Puanları:
    73
    Nasıl Yağ Yakarız?

Yağ yakımı yemek yemek kadar kolaydır.İşi zorlaştıran şey ise Beynimiz.Öncelikle bir konuda anlaşalım.Haftada 500 gram' dan fazla yağ yakamazsınız.Yakarsanız bilinki yağ oranınız çok fazla olduğu, ve bağırsaklarınızın dolu olduğu içindir.Yağ yakmak için sihirli bir şey yoktur, siz Snickers yeseniz bile yağ yakarsınız.Önemli olan Kaloidir.Kalori ne demektir önce onu söyliyim, arkadaşlar kalori vücudunuzun harcadığı enerji demektir.Mesela 100 gr. Yulaf Ezmesi yediniz 354 kalori aldınız.Bu kalori organlarınızın çalışmasına, sizin 1-2 saat yürümenize yeten enerjidir (örnek).

Kaloriyide öğrendiğimize göre şimdi yağ yakımına başlayalım.Arkadaşlar yağ yakmak için harcadığınız kalorinin - 500 kadar kalori almanız gerekiyor.Mesela gün boyu 2500 kalori harcıyorsunuz, ve yağ yakmak istiyorsunuz, o zaman 2000 kalori almak zorundasınız.İsterseniz beslenmenizi hiç değiştirmeyin, spor bile yapsanız 350-500 calori yakıp o kalori açğını oluşturabilirsiniz.Ama bu kısa sürer, unutmayınki beslenme bu işin en önemli kısmıdır.1-2 Ay yağ yakmaya devam edersiniz ve tıkanırsınız.Bu çok nadir olur, ama olur.Peki kaç öğün yemeliyiz? yukardada belirttiğim gibi, önemli olan kaloridir, ne zaman yediğin o kadarda önemli değil, ama İnsülin (yag depolayan hormon) ne kadar aşağıda olursa bizim için o kadar iyi olur.Ve İnsülin 'in zıt arkadaşı Glukaghon (yağ yakıcı hormon) ne kadar yüksek olursa bizim için o kadar önemlidir.O yüzden 5-6-7 Saatte bir yemeliyiz.Zor yağ kaybedenler ise, Ara Öğün kesinlikle tüketmeyiniz.Az az sık sık yemek kilo aldırır, İnsülin Hormonu çok yüksek olur ve Diyabet bile olursunuz.Sürekli mayışırsınız, anlık enerji alırsınız o kadar.Ve yağ depolarsınız, daha az yağ yakabilirsiniz.Ve kahvaltı Yapmayın.İlginç gelebilir ama doğrusu bu.Gece uyurken Growht Hormonunuz güzelce salgılanıyor evet, ve İnsülin kıskanmış çocuklar gibi karbonhitrat bekliyor.İnsülin pusuya yatmış geyik avlayan bir aslan gibi aç.O yüzden sabah kahvaltı yaparsanız üstüne birde karbonhitrat alırsanız gün boyu yağ depolayabilirsiniz, bu da az yağ yakmanıza sebep olacaktır.O yüzden Sabah kahvaltı yapmayın, en azından İnsülini çabuk yükseltmeyin.Mesela Saf Proteinli bi gıda yiyebilirsiniz.Karbonhitrat olarakta kuruyemiş, brokoli, ıspanak gibi besinlerden yararlanabilirsiniz.Ve Cardio yapmayın.Zaten -500 kalori açığı veriyorsunuz, birde cardio yapıp kasları enerji olarak kullanmayınız.Unutmayınki kas çok zor kazanılan bir şeydir, kaybetmenin ne kadar zararlı olduğunu zaten biliyorsunuzdur.Ayrıca kas kaybedildiği zaman vücud bi süre sonra yağ depolar, bunun sebebi ise matebolizmanın yavaşlamasıdır.Giden yağ ise kasın arasındaki yağdır.Gidip kasaba bi et alın, arasında yağ vardır.Tıpkı onun gibi. Cardio testesteron hormonunu düşürür, bu istemediğimiz bir şey, unutmayınki bu iş hormonlara dayalıdır.Bu yüzden cardioyu önermiyorum, yapıyorsanızda sabah aç karnına yapın.Ve en önemlisi cardio anlık yağ yakar (her hangi bir kasa bağlı değilse) ve %8 yağ oranının altına düşmek istiyorsanız yapabilirsiniz, çünki %8 yağ oranının altına düşerken hızlı yağ yakmak zordur ve unutmayın ki Ağırlık antrenmanı genelde gün boyu kalori yakar ve yaktığı kaloride yağ depolarından yakılan kaloridir.İlla Cardio istiyorsanız, aç karnına intevral şeklinde veya ağırlık idmanında dinlenme sürelerini kısa tutabilirsiniz.Yani atlet değil iseniz, cardioya gerek yok.Bu arada, Calori ihtiyacınızı öğrenmeniz için, aşağıda bir link bıraktım.

Bol Şans. - Muhammed Ağrı (Ciko)

http://iifym.com/iifym-calculator/

Tolga Yaman, saq04ever, doxux ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. je ne regrette rien

je ne regrette rien Guest

Makale gosterir misin?

INTERVAL cardio egzersizden sonrada kalori yakmaya devam eder
    https://www.bodyforumtr.com/threads/kardiyo-%C4%B0%C3%A7in-y%C3%BCksek-%C5%9Eiddetli-aral%C4%B1kl%C4%B1-%C3%87al%C4%B1%C5%9Fma.14942/

yapma çiko...

escapist92 bunu beğendi.
  3. Namelessa

Namelessa Üye

Beğenileri:
    186
    Ödül Puanları:
    53
    Okuduğum zaman bende saçma bilgiler gördüm bir şey yazmadım en basiti insanlara gofret ye yağ yakarsın diyor yazın tecrübeli insan bmyle hatalar yapmaz ama yeni başlayanları bu şekil yönlendirmen yanlış örnek vermiş olabilirsin diyelim adam ciddiye alsa ne olacak olmaz ! Unutma ki cardio illa yağ yakmak kilo vermek için yapılmaz iç organların sağlığı kondisyonu arttırmam için de yapılır ot gibi spor olmaz al kaldır indir gel eve yat böyle olmaz bu işler

4. lordsoth

lordsoth Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    73
    Makale yazabilmek için kişilerin ortaya ya mesleki geçmişini, ya daha daha önce çalıştırdığı kişilerin fotosunu, yada müsabık girdiği yarışmaları yada ortaya en azından vücudunu koyması gerekir. En azından linkli kaynaklar belirtilmeli. Bunların hiçbiri yok. Kendim intermittent fasting ara ara uygulayan biriyim.(yılın yarısı). 4 öğünde öğün başına 100gr karb alırsan 1 birim insülin yükselirken, 2 öğünde 200 karb alırsan da 2 birim insülin yükselir. Depolanan yağ miktarı değişmez. Yoksa kalori hesaplamaya gerek kalmazdı.
    Bol Şans- Savaş Cebeci ?

escapist92 bunu beğendi.
  5. yavuzay

yavuzay Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Otomotiv
    Yer:
    Ankara
    iyide kardiyo yapmadan sadece aldığımız kaloriden -500 çıkardığımızda yağ gitmiyor kas gidiyor

6. ciko nat

ciko nat Üye

Beğenileri:
    418
    Ödül Puanları:
    73
    :) cardio arastırmalarını ben cok okudum.. cardıo yag yakar orası oyle, ama sureklı cardıo kasıda koluna takar goturur, fazlası kataboliktir. cardioyu vucuta ozleteceksinki etkisi olsun.. hele bi yag oranını %8 e çek sonra halledersin..
    evet cardio sonradan yag yakar ama çok şiddetli bacağa dayalı hiit yaparsan devam eder.. ve sen ara sıra basit seker alırsan o yag yakımı yavastan durur.. hatta tamamen durur.. ama agırlık farklıçkaaslarda yırtılma olur ve vucut o yırtıkları onarmak ıcın gun boyu ölüm moduan girip durur..

şöyle düşünün, görümüşsünüzdür biri zayıflar sizde sorarsanız nasıl zayıfladın? oda az yedım der.. bukadar basit. kalor iaçığı verırsın her turlu yakarsın temel mantık budur. .diet zaten kalori kısaltımından yola cıkan bir cümledir.
    3500 Calories To Lose A Pound – Is This Formula All Wrong? | FitWatch

How To Lose Fat - The TRUTH About Fat Loss & Losing Body Fat

Exercise and weight loss: A formula for success - Harvard Health Publications

kalori bilimsel bir kanıtttır..

Not: cardio haftanın 1-2 gunu kas gelısımıen yardım eder, zırt bırt yapılırsa tam tersii...

Son düzenleme: 3 Temmuz 2014
  7. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Kardiyo abartılmadığı sürece yağ yakımına faydalı olur ama "gerek yok" demenden "şart değil" anlamını çıkartıyorum ve sana katılıyorum. Fakat düşük yağ oranlarında şöyle bir durum oluyor, diyelim ki 2000 kaloriyle %20 yağ oranından %15'e geldik, 1800'e düşerek %12 olduk. Bundan sonra platoya takıldık ve yağ yakımına devam etmek istiyoruz ve daha da kalori açığı vermemiz lazım. Eğer bu kadarcık kalorinin de altına düşersek vücudun günlük ihtiyaç duyduğu besin maddelerini karşılamak odukça zor olacaktır. Bu yüzden yemeyi değiştirmeden kardiyo eklemek veya yapıyorsak biraz arttırmak daha iyi fikir olabilir.
    Ara öğünler konusunda da bir şeyler yazayım. Eskiden günde 6-8 öğün yemeden bu iş olmaz zannediliyordu, bugün bu anlayış değişti artık. Ama bazı insanlar gerçekten eski usül sık sık ve az az yemeye iştah kontrolü açısından daha iyi adapte oluyorlar. Ben değil mesela, ben öyle yersem 24 saat aç geziyorum, günde 2-3 büyük öğünle daha iyi idare ediyorum. Bana göre herkes kendisi için en iyi olanı bulmalı. Ara öğünlerle daha rahatım diyen ara öğün yesin, sorun yok. Kahvaltı yapıp yapmama konusunda da böyle düşünüyorum. Sabah 3 yumurta haşlayıp yiyince öğle saatine kadar daha rahat ediyorum ama sabah kalkıp ekmeğe reçel sürüp yersem işim zor olur.

Snickers yiyerek yağ yakılır, ona katılıyorum :)

Ha, bir de şeyi ekleyeyim, vücut ne kadar yağlıysa kalori açığını yağlardan karşılama olanağı o kadar çok olur. Bu sebeple yağ oranı yükseldikçe -500 kalori açığı değişmez kural olmaktan çıkar. Yağ oranı yüksek birisi, diyelim ki 100 kilo, %30 yağ oranındaysa gene atıyorum 700-1000 kalori açığıyla da kas kaybetmeden yağ yakabilir. Ancak yağ oranı düştükçe daha titiz olması gerekecektir.

Lorethlorien, ajn16, ciko nat ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  8. Noralisa

Noralisa Üye

Beğenileri:
    811
    Ödül Puanları:
    103
    Yağ, karb., protein oranı hakkında ne dersin?

9. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Şu ana kadar bunun vücut kompozisyonu açısından önemli olduğuna dair hiçbir bilimsel bilgi görmedim, varsa görmek isterim. Yani 40-30-30 beslenen insanlar atıyorum 50-20-30 beslenen insan arasında bir fark olacağına dair bir bilgi varsa da ben bilmiyorum. Şu var ama protein ve yağlar insanı uzun süre tok tuttukları için karbonhidratları azaltıp bunları arttırmak yağ yakımı sırasında hayattan nefret etmemek açısından daha olumlu olacaktır, konforu arttırır.

Bu konuda genel olarak şöyle düşünüyorum ben, amatör birisi için en iyi diyet devam edebildiği diyettir. Bu oranları tutturabilmek için sarfedilecek efor insanın hayatını zorlaştırır, mümkün olduğunca işi basit tutmak lazım. O yüzden kalori ve protein miktarını tutturduktan sonra (özellikle yağsız yenilmediği sürece yağ eksikliği çekilmeyecektir) bu ayrıntılara takılmamak lazım. Bu makro besinlerin oranları herhangi bir küçük fark yaratacaksa bile Jay Cutler bununla uğraşsın, Ronnie Coleman uğraşsın veya 6 ay sonra film çekimine başlayacak aktör, fotoğraf çekimi olan model uğraşsın. "Dur şu yaz forma gireyim" veya benim gibi "Yağ oranım %10'a yaklaşsın da kışın ferah ferah bulka gireyim" diyen amatörün hayatını zorlaştırmaktan başka bir fark yaratacağını zannetmiyorum.

Noralisa bunu beğendi.
  10. ciko nat

ciko nat Üye

Beğenileri:
    418
    Ödül Puanları:
    73
    onu ınsan matebolızmasını bılen hocalar ayarlar.. sanırım turkıyede sadece savas cebeci ve murat tavman biliyor onu.. insa matebolizması ile ilgili turkıyeden kımse amerikaa bu alanı okumamıs.. yanı bılımsel bir gerçeğide yoktur.

11. escapist92

escapist92 Üye

Beğenileri:
    96
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    diş hekimi
    Yer:
    izmir
    peki insanity workout için durum nedir? hergün cardio olmaz diyosunuz ama insanityde haftada sadece 1gün dinlenme var ve çok da verimli bi program

12. ciko nat

ciko nat Üye

Beğenileri:
    418
    Ödül Puanları:
    73
    bence ınsanıty yapma. %8 yag ornın altınaı nmek ıstersen olabilr

13. Noralisa

Noralisa Üye

Beğenileri:
    811
    Ödül Puanları:
    103
    Veya çok fazla kilosu olan yapabilir, 1 ayda çok güzel sonuçlar alıyorlar. Ben de 2 kg verdim, benim ama çok fazla fazlalığım yoktu, şimdi haftada bir kardiyo yapıyorum, 3 gün evde dumbbella ağırlık çalışıyorum, kilo sabit duruyor.

14. ciko nat

ciko nat Üye

Beğenileri:
    418
    Ödül Puanları:
    73
    ya zaten hıc beslenme deişme spor yap kalori acıgı olusturursan yakarsın. ınsanıty sert program kı ınsanıty yapıpda sarkma olmadan kurtulan gormedım. o sonuclarada aldanma %90 ı reklam. agırlık olmazsa olmazdır.

15. escapist92

escapist92 Üye

Beğenileri:
    96
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    diş hekimi
    Yer:
    izmir
    ara öğün yapmamak gerektiğiyle ilgili de bi sorum var.'ara öğün yapmayın' dan kastınız 'karbo içerikli besinlerle ara öğün yapmayın' mı ? yani atıyorum salatalık marul vb ile ara öğün yapsak bu yağ yakımını engellemez di mi?bunları yemek için de mi 5-6 saat sonrasını beklemek gerekir?

16. ciko nat

ciko nat Üye

Beğenileri:
    418
    Ödül Puanları:
    73
    salata marulda karb zaten :) bence yeme.yersen hep cheat day yapasın ggelecektır. sorna yaktıgın tum calorı acıgı (yagı) sen 1 gunde alırsan abur cuburdan yag olarak doner.saglıklı yersen kas + yag olarak doner. ve glukagon olmadan yag yakamazsın. glukagon karb dusuruncede salgılanır aç kalıncada.

17. eci

eci Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    38
    Salatada yemezsek vucut vitamini nereden alacak peki ?

18. escapist92

escapist92 Üye

Beğenileri:
    96
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    diş hekimi
    Yer:
    izmir
    demek istediği şey vitamini de ana öğünde alman gerektiği sanırım.ana öğünlerin arasını da 5-6 saat kadar açcaksın.örneğin ben şu an bulunduğum yerde spor salonu omladığı için ağırlık çalışmaya ara vermek zorunda kaldım ve şu anda bi bayan için normal olan yağ oranımı bi türlü %17-18in altına düşüremedim çünkü sürekli ağzımda bşy var sürekli meyve, ot, hıyar vs vs yiyorum hergün insanity workout yapıyorum buna rağmen çok az ilerleme kaydedebilyiorum.sebebi sürekli ağzımın meşgul olması olabilir.2ay tatilde sürekli evde bulunma zorunluluğum olduğu için yemek yemenin önüne de geçemiyorum şu an evde can skıntısından sürekli atıştırıp arkasından insanity yapıyorum bari kalori açığı yaratmaya çalışayım da yağlanma olmasın diye :D

19. ciko nat

ciko nat Üye

Beğenileri:
    418
    Ödül Puanları:
    73
    ben vıtamını değil, ara ogunu yeme dedım :)

20. Eresbos

Eresbos Üye

Beğenileri:
    548
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    istanbul
    Ara ogunleri abartip sık sık yersek diabet olursunuz demissiniz.peki kac saattr bir yemeliyiz. İnsulin kanda ne kadar sureyle kalir?

GT-I8150 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Sayfayı Paylaş