Yılbaşı Gecesi Uyarıları

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve sarc4stic tarafından 31 Aralık 2005 başlatılmıştır.

1. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Yazı saydam'ın ama dalgınlıkla "Zidane Futbolu Bırakıyor" başlığına cevap diye koymuş :D

Uzmanlar yılbaşı gecesinde sofraları süsleyecek olan yiyecek ve içeceklerin hafif olması gerektiğine değinerek, vatandaşları bu konuda uyarıyor.

International Polikliniği Beslenme ve Diyet Uzmanı Zerrin Aydın, yılbaşı gecesini ve sonrasını sağlıklı geçirilmesi konusunda vatandaşlara uyarılarda bulundu. Yeni yılın ilk gününde mide, bağırsak problemleri, baş ağrısı, kilo artışı ile karşılaşmamak için basit birkaç önlemin yeterli olacağını belirten Aydın, "Yılbaşı gecesi için sebzeli salatalar (ezme, karnabahar salatası, kereviz salatası), yoğurtlu salatalar (haydari, havuçlu yoğurt), fırında veya ızgarada pişmiş hindi, tavuk veya balık, şarap, şampanya veya bira, kepekli, çavdarlı veya yulaflı ekmek leblebi, kuru dut, kuru üzüm, kuru meyve ağırlıklı kuruyemiş tabağı, meyve tabağı, sütlü tatlı, kabak tatlısı, ayva tatlısı gibi hafif yiyecek ve içecekleri tüketin" dedi.

Yılbaşı gecesinde kötü tercihlerin insan sağlığını olumsuz etkileyeceğine değinen Aydın, tercih edilmemesi gereken gıdaları ise, "Hamur tatlısı, pasta, kuru yemişler, rakı, votka, viski, pilav, börek, mayonezli salatalar, yağda kızartılmış yiyecekler, cips, çikolata" olarak sıraladı.

Aydın, güne kepekli ekmek, yağı azaltılmış peynir, yeşillik, bitki çayı gibi hafif bir kahvaltı ile güne başlanması gerektiğini, aralarda meyve yenebileceğini, öğle yemeğinde zeytinyağlı sebze yemeği, kepekli ekmek, çorba tercih edilebileceğini, akşam yemeğinde ise bol salata, tavuk veya balık (ızgara, haşlama veya fırın), ayran, cacık veya yoğurt yanında kepekli ekmek kullanılabileceğini belirtti. "Kafeinli içecek tüketimi azaltılmalı" diyen Zerrin Aydın, "8 bardak su içilmesi gerektiğini ve aralarda ıhlamur, rezene, kuşburnu, yeşilçayın kullanılabileceğini" söyledi.

Sağlıklı bir yaşam için vücut ritminin mutlaka korunması gerektiğine değinen Aydın, "Kişi iyi uyku uyumalı, ılık duş almalı, bol sebze ve meyve tüketmeli, bol sıvı tüketmeli, açık havada yürüyüşler yapmalı, gürültülü ve havasız ortamlardan uzak durulmalı, C, E ve A vitamini içeren gıdalara ağırlık verilmeli" ifadelerini kullandı..

2. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    ben konu disinda yeni baslik secerek actim saniyordum.allah allah kur isi bana yaramadi herhalde :D

3. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Evet saydam bencede bu kaçıncı? 69 :D

Sayfayı Paylaş