Yüzme...?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve gkhngs tarafından 18 Ekim 2005 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 28 üye.
  1. gkhngs

gkhngs Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    mali işler
    Yer:
    istanbul
    Arkadaşlar bazılarınız biliyor aylardır sırt ağrısı çekiyorum...İlk önce kas spazmı teşhisi kondu ama ağrılar geçmeyince mr çektirmek zorunda kaldım ve uzun yıllardır pc başında oturdugum için sırt kemiğimin biraz eğrildiğini ve omuruliğe baskı yaparak ağrı yaptığı ortaya çıktı...

Doktor tedavi için düzenli bir şekilde yüzmelisin dedi...

Bu süre içinde vucut gelistirme yapamıcam yalnız 1 sene düzenli bir şekilde yüzücem...

Yüzmenin de sanırım vucut geliştirmeye bir etkisi oluyor...Özellikle omuzlar konusunda....

Sizce düzenli bir şekilde 1 sene yüzme sporunu yaparsam vucudumda bir toparlanma olurmu ve en çok hangi bölgeler çalışır?

2. KaRaTe

KaRaTe Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    0
    Yüzme Omuzları ve kolları aynı zamanda kardiovasküler sistemi çok iyi çalıştırır...aslında tüm vücudu çalıştırır...ancak şu var..Yüzme vücutta belli oranda yağ depolanmasına sebep olur..tabi bunu kötü anlamda söylemiyorum...vücut sürekli suda kaldığından iç organlar üşümesin diye iç organların çevresinde yağ tabakası oluşur..buda vücudun kendni koruma mekanizmasıdır...Televizyonda yüzücüleri gördü isen çok dayanıklı ve geniş omuzları olduğunu ancak vücutta belirgin kas görünmediğini hatırlayacaksın.Sebebi budur.

Yüzme harika bir spordur sana çok faydası olacaktır.Ama sen yüzmeyi vücut geliştirme ile kıyaslamamalısın...vücut geliştirme ileyüzme beraber yapıldığında farklı sonuç alınır yüzme tek başına yapıldığında farklı.

Sherlocked, rsxer, umutn ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  3. gkhngs

gkhngs Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    mali işler
    Yer:
    istanbul

Teşekkürler...

Ama en azından belirgin bir kas olmasa bile vucudu toplayacağı kesin sanırım öyle değilmi?

4. KaRaTe

KaRaTe Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    0
    Evet.... :lol: :lol: :lol:

5. EyeSeeYou

EyeSeeYou Özel Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    0
    düzenli bir şekilde yüzerseniz en çok kalp kasınız, diğer bir deyişle (Kardiovasküler) sisteminiz çalışır ve gelişir...vücudunuzdaki nerdeyse tüm kasların çalışacağı bir spordur yüzmek...ama kas gelişimi adına fazla birşey beklememelisiniz...zira yüzmek dayanıklılık sporudur, kas dayanıklılığınız (kondisyon) artar ve gelişir...dayanıklılık gerektiren sporlarda kas gelişimi pek olmaz(sadece belli bir ölçüye kadar olabilir)...çünkü bunlar daha ziyade, ağırlıklı olarak oksijen kullanımına dayalı(aerobik) sporlardır....kasların gelişimi için onları, ağırlık çalışmakta olduğu gibi, normalin üzerinde bir karşı-dirence tabi tutmak gerekir...ki, vücut kendine bu karşı-dirence hazır olmak için yeni kas kütlesi eklesin...

umutn, AnschLag ve Orinafore bunu beğendi.
  6. gkhngs

gkhngs Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    mali işler
    Yer:
    istanbul
    Kas gelişimi pek olmaz diyosunuz ama yuzuculerin omuzları hayli geniş oluyor...Sanırım yuzuculer aynı zamanda body building idmanıda yapıyolar çünki bende sadece yuzmekle o kadar geniş omuz ve muntazam bir vucuta sahip olabilceklerini düşünmüyorum...

7. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123
    sanmıorum bb yaptıklarını enfazla yarısma sezonu dısında hafıf agırlık gırerler sole dusun sen 1 sene yuzuceksın adamlar 5-6 yasından beri yuzuo

8. EyeSeeYou

EyeSeeYou Özel Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    0
    kas gelişimi hiç olmaz demedim, belli bir ölçüye kadar olabilir dedim...sadece yüzmekle de omzunuz genişler, ama vücut ilgili tempoda yüzmeye alışana dek...kabataslak ifade etmek gerekirse, alışma dönemine dek yüzmenin hareketleri vücuda karşı-direnç oluşturur...vücut da buna tepki olarak, yüzme işinde kendine en çok yarayacak kısımları, bu karşı-dirence hazırlıklı hale getirmek için geliştirir....tabi ki bu, 1 haftalık ya da 1 aylık bir zamanda değil...ayrıca...ağırlık çalışması, son 10 yıldır sadece yüzücülerin değil tüm spor dallarının antreman programlarına eklediği bir yöntem...artık bu da bir etken elbette....

9. gkhngs

gkhngs Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    mali işler
    Yer:
    istanbul
    Bu süre zarfında evde de boş durmamak için hafif kilolarla an azından belli başlı bölgeleri çalıştırmak istiyorum....

Bazı aletlerim var...

Şöyle bir prog hazırladım...

Göğüs için

1. Hareket

2. Hareket

3. Hareket

Biceps

1. hareket

2.hareket

3.hareket

Omuz

1. Hareket

2. Hareket

Mide

1. Hareket

2. Hareket

Elimdeki malzemelerle bunları uygulayabiliyorum...Biliyorum evde yapılan body den pek bir şey beklememek lazım ama en azından tekrar salona dönünceye kadar hafif bir ilerleme kaydetmek istiyorum vucudumda, yüzmeyle birlikte yürücek tabi bu program...

bendeki body aşkı bitmez anlıyacağınız :lol:

Sherlocked bunu beğendi.
  10. EyeSeeYou

EyeSeeYou Özel Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    0
    iyi edersiniz....yüzmeyle aynı günde yapmayın...ayrı günlerde olsun...salon tercih sebebi ama evde de iyi sonuçlar alınabilir elbette...

11. GoDDy

GoDDy Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    yüzücülerin omuzları niçin geniş çünkü yürümeye başladıklarında yüzmeyede başlıyorlar ve bunu spor olarak benimseyip düzenli bir şekilde yapıyorlar kemik genişlemesi,uzaması vs .. yani gelişmesi 18 19 yaşlarına kadar devam ettiği için omuzlarıda ona göre geniş oluyor kemik yapısı yani ama sen 20 yaşından sonra yüzsen omzularında fazla bir gelişim olmaz onun için bb sporunu yapmak ta fayda hemde bayağı bir fayda var :)

12. nika

nika Üye

Beğenileri:
    98
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yönetici
    Yer:
    Bursa
    1) Yüzme de kol hareketleri bir lat hareketi olduğundan en çok sırt ve kanat kasları gelişir.
    2) Yüzücülerde ağırlık çalışırlar ve programları VG programlarına çok benzer, farklı yanı setleri 20 tekrarlı yapmalarıdır.
    3) Gerçekten nöroşirürji uzmanları bel ya da boyun fıtıklarında yüzmeyi öneriyorlar
    size iyi çalışmalar ve sağlığınıza bir an önce kavuşmanızı diliyorum.

307KD, aquamarine ve (silinen üye bunu beğendi.
  13. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA

14. nika

nika Üye

Beğenileri:
    98
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yönetici
    Yer:
    Bursa
    Aneximandros, kesinlikle haklısın; sadece yüzerek kanatlarda hacim elde etmek çok sınırlı olabilir. Bu yüzden kesinlikle VG ile desteklenmelidir. Uzun mesafe yüzenler VG desteğine gereksinim duymaz ancak kısa mesafe yüzenler ve sprinterler vg desteği olmadan başarılı olamazlar. Bu yüzden programlarına ağırlık çalışmasıda eklerler ve bu programda lat hareketleri ve squat en ağırlıklı hareketleri oluşturur.

mata, diez ve aneximandros bunu beğendi.
  15. genckemalist

genckemalist Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yüzme hakkında.....

s.a herkese...Öncelikle bu siteyi yapan arkadaşlara binlerce kez teşekkür ediyorum gerçekten çok yararlı bilgilere ulaşmamıza yardımcı oldular.Çalışmalarınızda başarılar dilerim..

Yüzme konusunda tüm forumu gezdim diyebilirim.Fakat benim soruma tam olarak cevap bulamadım.Varsada görmedim şimdiden özür dilerimm boşuna konu açtığım için.

Sorum şu ben 21 yaşındayım.Küçüklükten beri yüzerim ama öyle plaja yakın olduğumuz için yani yüzmeyle içli dışlıyım.Şimdi havuza gidiyorum.

Omuz ve göğüs için gidiyorum diyebilirim.Haftada 3 gün gidebiliyorum ancak.Yazın hergün gidebilirim tabi :)

Fakat bazen yaşımdan dolayı omuzlara ve göğüse etki etmez düşüncesi moralimi bozabiliyor.Böyle birşey söz konusu mu yani vücut gelişimini tamamladı mı? Boşa mı kürek çekiyorum yoksa?

Ölçülerim omuz:113 göğüs:92 bel:81 şimdiden cevap veren herkese teşekkürler...

16. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    genckemalist

Başlığınızı ilgili konuyla birleştirdim.
    Lütfen başlık açmadan önce ilgili konuları araştırınız ve oralardan devam ediniz.

saydam bunu beğendi.
  17. kc551

kc551 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Yüzücüyüm ne yapmam gerekli ?

Arkadaşlar boyum 1.82 kilo 58. Yüzme ile kilo almak istiyorum.Kas yolu ile kilo almak. Hemen Hardline ProGainer 4,5 kg aldım. Düzenli olarak yüzüyorum. Ancak istediğim gibi bir farklılık hissedemedim 15 gündür. Sanki daha da zayıfladım.

Ürünü denize gitmeden önce 2.5 ölçek ve gelince 2.5 ölçek 250 ml olarak 2 kere içiyorum. Yemeğime de dikkat ediyorum.

Şimdi merak ettiğim kilo alalım derken daha da zayıflamayayım.Bu yüzden kaç dk yüzmem lazım etkili biçide, ki kaslar çalışsın ve aldığım bu ürün ile gelişsinler.

Yorumlar için şimdiden teşekkürler.

18. nika

nika Üye

Beğenileri:
    98
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yönetici
    Yer:
    Bursa
    Yüzerek kilo almak istiyorsan kesinlikle uzun süreli ve uzun mesafeli yüzme yapmamalısın. Bunun yerine kısa mesafeli fakat süratli yüzmeler yapmalısın. Örneğin 200-300 metre ısınma yüzdükten sonra 10 defa 25 metrelik süratli yüzme yaparak ve aralarda bir dakika dinlenerek bu işi yapabilirsin. Umarım yararlı olur.

19. muzduzgit

muzduzgit Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Yüzme ve kilo ilişkisini anlamak için en iyi yüzücülere bakalım.

Pekin 2008 de 50m serbest ilk üçe baktığımız zaman
    1- César Cielo Filho 1,96m 80kg
    2- Amaury Leveaux 2,04m 96kg
    3- Alain Bernard 1,96m 93kg
    (Kaynak; wikipedia)

Dikkat ederseniz bunlar 50 m serbest yüzücüler yani en hızlılar. (Michael phelps nispeten orta uzunluk yüzücüsüdür, çok kısa mesafede çok iyi değildir.)

Pekin olimpiyatında yüzen yüzücülerle kıyaslama yapmak ne kadar doğru bilmiyorum ama en iyi sprinterlar onlar olduğu için yazdım. Tabii ki dünyanın en iyi sprinterları yüzerken hızlı olmak için kuvvetli de olmak zorundalar; bu yüzden body de yaparlar ama görüldüğü gibi body de yapmalarına rağmen
    sprinterlarında kiloları boylarına göre hafif kalıyor. Bu 3 ü arasında en estetik vücuda sahip bence alain bernard (http://en.wikipedia.org/wiki/Alain_Bernard) ama mesela cielo filho boyuna göre çok zayıf kalıyor.

Ben de bir ara yüzüyordum, yüzerek gerçekten fit atletik bir vücuda sahip olunabilir (özellikle genç yaşta düzenli başlanırsa, ben yüzücü gibi yüzmüyordum sadece spor olsun diye kayıt olmuştum haftada 2 gün gidiyordum :) ) ama yüzmenin kilo almak için çok faydalı bir spor olduğunu düşünmüyorum.

20. zhu.zhq

zhu.zhq Üye

Beğenileri:
    340
    Ödül Puanları:
    73
    yuzerken sakın nefesini uzun sureli tutma 3 kulaçda 1 nefes al ve nefesini suya ver nefesini tutarsan kaslara oksijen gitmez

Sayfayı Paylaş