Yüzme ve Bodybuilding bir arada nasil

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve meri jeyn tarafından 10 Nisan 2005 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. meri jeyn

meri jeyn Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Beyler selam. Ben bi fitness salonunda yüzme + bodye başlıyorum. Asıl amacım zaten omuzlarımın yanlara doru genişlemesi. Ama sorun şu ki haftada 2 sefer omuz bölgesini çalıştırtığımda(4x8 neck press.4x8yana kaldırma,4x8 dumbell press,4x8 raise front)(daha önce body yaptım tabii)
    omuzlar yeteri kadar yorulacak. Bu durumda yüzme hafta içerisinde b.building le beraber nasıl çalıştırılmalıdır? Birde yüzme b.building ten farklı bi spor tarzı olduğunu, kasları farklı çalıştırdğını biliyorum ama tam olarak nasıl olduğunu bilmiyorum.

Fc4n35 bunu beğendi.
  2. Nassim

Nassim Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Danmark
    Sanirim yüzme ile bodybuilding beraberinde iyi degildir tabii bu haftada kac kere yaptigina baglidir, omuzlarinin genislemesi icin bence BB´yi tercih etmelisin. Makinelerle degil Barbeller ve dumbellerle calismalisin.
    Simdi iyi degildir dedigim zaman senin amacini bilmiyorum, ben kendime göre diyorum, iyi definisyon yakalayabilirsin bana sorarsan.

Bilmiyorum sen nasil düsündün ve programin nasil ? ama bana sorarsan Omuzlari calistiridigin gün antreman sonrasi havuza atlardim, ayni gün olsun yani, 48 saat ara vermelisinki kaslar dinlensin ki bu cok önemli. Yüzme ile bb nin farki aslinda basittir bana sorarsan, yüzme agir (kilolar) degildir, daha cok fitness tarzidir. BB de nasil 6-12 tekrar farkini konusuyorsak burdada fark bellidir bence yani, Yüzme daha cok definisyon olusturur,

3. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    Re: YÜZME VE B. BUiLDiNG Bi ARADA NAS

omuzlara bence fazla yuk bındırmıssın.pro falan degılsen senın boyutlarını aşar gıbı geldı bana.bence yanlar ıcın neck press-sıde lateral ve bent over lateral daha ıyı olurdu.

4. meri jeyn

meri jeyn Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Guardbody, 5-6 ay civarı body yaptım adamakıllı ve bu hareketleri omuzlarım zorlanmadan yapıyorum ve cidd yapıyorum,kaytarmıyorum.
    Bilmiyorum bu çalışmayhla hiç problemim olmadı.Biraz kolumda sorun olduğu içinde yüzmek istiyorum ve merak ettiğim şey aslında yüzmenin omuzda yapacağım hacme katkısı olup olmaması.Zaten çok yüzen insanların fiziki durumuda ortada.

5. sven

sven Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Telif Ajansı, Tıbbi Yayıncılık
    Yer:
    Antalya
    5-6 aylık sporcuysan daha yolun başındasın. İnsan 5-6 ayda ancak alt yapıyı oturtur. Bence omuz için 3 hareketi ve tomplam 10 seti geçme. Aslında senin için bence 2 hareket ve 8 set çok daha uydundur. Yüzmenin kısa vadede omuz hacmine pek katkısı olmaz bence(kısa vadeden kastım 5-6 ay :) ). Bir de unutma yüzücüler o vücudu sadece yüzerek yapmazlar. Onlarda her sporcu gibi ağırlık çalışırlar...

6. meri jeyn

meri jeyn Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Hoca bu harekatleri yapmamda sakınca görmemişti,ama azaltırım yinede front raisei bırakırım.Zaten yüzmeyi en az 1 sene ,muhtemelen daha da fazla yapmayı düşünüyorum.

7. EyeSeeYou

EyeSeeYou Özel Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    0
    aynı anda hem BB hem de yüzme omuzlarınızda hacim kazandırmaz...bunları ayrı günlerde yapın...hedefiniz sadece hacimse yüzmeyi bir süre bırakıp verin, BBye ağırlık verin....zira yüzme omuz kaslarınıza aşırı yük olabileceği gibi, BB sonucu oluşacak hacime de negatif etki eder....

8. arnold_junior_

arnold_junior_ Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    ben bb sonrası streching amaçlı yuzuyorum
    bunun sakıncası varmı nasıl bi yüzme yontemi önerirsiniz?

9. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    sakıncası yok.. kısa süreli yavaş tempoda yüzmenin katkısı olacaktır..
    ama bu konu birçok yüzme başlığında konusuldu..
    biraz arastırırsan daha detaylı bilgilenebilirsin..

10. ErCıN

ErCıN Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0

fitness ile yuzme iyi bişi değildir ... zaten bb de vucut yoruluyo ayıca kaslar dinlenirken gelişir yani cok zorlama cok zorlarsan tam tersi olur ve kasların erimeye baslar ama kaslarının eriyip daha dayanıklı olmsını istiosan yuzme yap :D . tavsiye etmem

kolay gelsin ...

11. arnold_junior_

arnold_junior_ Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    hafif tempoda sadece rahatlamak için
    emin ol
    ama sorun şu ki goguslerim de yag olabilir cunku sert degil:( napabilirim

12. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    salondan cikarken cirlop gibi oluyorsun 36 saat kadar sonra idman yapmazsan kaslar giderek yumusuyor ya, iste o kaslari yuzme ile gelistirseydin uzun sure tepe tepe kullanacaktin, bu yonune de bak thums:

tatilde genellikle agirlik salonu olmadigi icin tek spor aktivitem deniz ve yuzme, hic gittigimden asagi bir goruntude donmedim, hep yarari oldu bana ;)

13. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    katılmıyorum..
    bodyden sonra yapılan ayrı bir yüzme antrenmanından bahsetmiyoruz..
    dinlenme, esneme ve kan dolaşımını düzene sokma amaçlı hafif tempolu ve kısa süreli yüzmeden bahsediyoruz..
    iyi bir bb anternmanından sonra çoğu sporcu hafif kardio kan dolaşımını düzene sokmayı ve idmanı esneme, germe hareketleri ile bitirmeyi ihmal eder.. oysa bu ufak ayrıntı önemlidir.
    idman sonrası yüzme bu eksikliği bir bakıma telafi etmemiz için bir fırsat olarak görülebilir ve yararlıdır..

bunun dışında kasların eriyip dayanıklı olması gibi bir mantık yoktur... hafif kilolarla çok tekrarlı idmanlar definisyona ve dayanıklılığa yöneliktir, ancak burada kas erimesinden söz edilmez..
    kas erimesi bambaşka bir kavramdır, istenmeyen bir durumdur ve kas erirken dayanıklılık artar gibi bir doğru orantı yoktur, o nedenle insanları yanlış yönlendirmeyelim..

umitbecel, Sedif, arnold_junior_ ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  14. arnold_junior_

arnold_junior_ Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    sayon bonatchi saolun...
    bu konuda benim düşündügüm bir fikirde sıkıcı acma germe hareketleri yerine yüzme cok mantıklı ve eglenceli zihin olarakta rahatşlama saglıyor...
    ama acma germe sadece sinir ediyor:)
    saolun

15. ErCıN

ErCıN Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0

kesinlikle cok çalışmak kasları cok yormak kaslarını eritir ... nasıl bir mantıktır tmm yuzme germe açma hareketi için yardımcı olur ama bence yapma

kaslar erimeseydi herkes gunun 10 saati dumbbell kaldırırdı ndn kimse boyle bişi yapmıyo az mantıklı dusunun ....

kaslarını setlerde zorla ama son set te zorla sonra bırak o bolgeyi bi daha ki programa kadar bi daha çalıştırma ... dediğimi yap iyi sonuc alıcaksın ...

16. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    zaten kendin benim iddia ettiğim doğrultuda bir şey söylemişsin:
    günde 10 saat dumbell kaldırmaktan bahsetmişsin..
    bende aksi bir şey söylemiyorum..
    günde 10 saat yüzmekten bahsetmiyorum..
    idman sonrası çok kısa süreli ve hafif tempoda (15-20 dakikalık) kan dolaşımını düzenleyici bir yüzmeden söz ediyorum..

kısacası dumbell mantığınla yüzmeyi benzetmeye çalışman doğru olmamış, insanları yanlış yönlendirmeyelim.

17. ErCıN

ErCıN Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0

dediğin doğru 10 20 dk yuzebilir bnce bu iyide olur ama kendini yormadan yuz :D

18. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Yüzmenin hobi olarak yapılması ve kendinizi zorlamamanızı tavsiye ederim.
    Body + cardio + streching herşey için yeterli olacaktır. Ayrıca bunlarla beraber aerobik, pilates gibi sporların yapılmasınıda tavsiye ederim.

19. ossgun

ossgun Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    İzmir
    bende lisansli olarak yüzme sporuyla ugrasiorum ve vucud gelistirmeyle ugrasiorm ikisi arasinda bildiğim en önemli bilgi vg nin kaslar sertlestirdigi yuzmeninde tam tersi yumusattigi o yuzden pek onerilmiyor.

20. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    yüzme kas liflerini uzatır, o nedenle yoğun yüzme sporuyla eş zamanlı vücut geliştirebilmek nispeten zordur, ancak bunun zorluğu kas liflerinin uzamasından ziyade, kasların gelişebilmeleri için ihtiyacı olan dinlenme süresinden feragat etmektendedir...
    yüzmenin kasları yumuşatıp bodynin sertleştirmesi gibi kavramlarla yanlış yönlendirmeyelim forumu..

saydam bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş