yüzme ve BB

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve WRking tarafından 7 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. WRking

WRking Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Merhaba arkadaşlar,
    Sorum ramazandan sonra ara verdiğim yerden devam edeceğim fakat yüzme de yapmak istiyorum, yüzmede çok iyi değilim kursa gideceğim, ikisi bir arada yapılabilir mi, zararı olur mu, önce hangisi yapılmalı? Ben önce yüzme sonra bb yapmayı düşünüyorum.

2. BisikletciMert

BisikletciMert Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    53
    Tabikide olur vücut çalışman yüzmen yeteneğini geliştirecek ağırlık antrenmanla yüzmeyi hemen ard arda yapma 1 gün yüzme 1 gün bb yada gün içersinde saatler bırakarak

3. e2^

e2^ Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    8 yıllık yüzme geçmişinin 6 yılını düzenli ve nizami yapmış birisi olarak nacizane 1-2 tavsiyem olacak, umarım verdiğim cevaplar ışığında aydınlanabilirsiniz.
    Yüzme ve fitness neredeyse birbirine tamamen zıt sporlardır. Yüzmede başarılı olmak için ciddi bir kondisyona ve tekniğe sahip olmakla birlikte gereksiz kas kütlenizin olmaması lazım. Fitness ise çoğunlukla estetik amaçla yapılan, kazanılan kas gruplarının günlük hayatta görüntüden başka bir işe yaramadığı bir spor çeşididir(Burada fitness'ı kötülemiyorum, son 2 yıldır yüzmeyip fitness ile uğraşan biri olarak yazıyorum hatta). Örneğin hiçbir profesyonel yüzücüde öyle aman aman karın kası göremezsiniz fakat karnımız güçlüdür, lakin profesyonel bir fitness'cının neredeyse tutulabilecek düzeyde karın kasları vardır. Veya bir yüzücü omuz çatısını(kemiklerini) sadece tekniği ile geliştirirken fitness antremanı yapan kişiler genelde kas ile hacimlendirirler.

Bir diğer mevzu ise fitness kısa kas gruplarına ağırlıklı olarak müdahale ederken, yüzme tamamen uzun kas gruplarına müdahale etmektedir. Bu yüzden 2 sporu da ard arda çok ağır şekilde yaparsanız kramplar, hatta ve hatta ciddi sakatlıklar kaçınılmaz olacaktır. Bu sebeple amacınız doğrultusunda hareket etmek sizi hem vakit hem de sağlık kaybından uzaklaştıracaktır.

İki sporu da amatör olarak sürdürmeyi planlıyor ve sağlık amaçlı yapıyorsanız, kesinlikle devam etmenizi öneriyorum. Örneğin haftanızın 3 gününü fitness, 2 gününü yüzme, 2 gününü de dinlenme olarak ayarladığınız takdirde istediğinizi elde etmeniz için bir engel yok. Hatta kardiyovasküler anlamda yüzme sizi daha da ileriye taşıyacak ve daha define bir vücut elde etmenize yardımcı olacaktır.

doxux, Oguzhan_04 ve emreozgun479 bunu beğendi.
  4. Oguzhan_04

Oguzhan_04 Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Ankara
    Veya bir yüzücü omuz çatısını(kemiklerini) sadece tekniği ile geliştirirken fitness antremanı yapan kişiler genelde kas ile hacimlendirirler. hocam bu ifadeyi söylediniz ya ! yüzme cidden omuz kemiklerini farkedilcek derecede genişletiyor mu? kaç senede belirgin bi genişleme olur?

Sayfayı Paylaş