Yüzme ile kas kütlesini arttırmak

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve kc551 tarafından 7 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 19 üye.
  1. kc551

kc551 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Artık doğru yüzme teknikleri ile serbest yüzme stili ile mesela orta tempoda 45dk ve üzeri durmadan yüzebiliyorum. Haftanın 4-5 günü yapıyorum bunu.

Amacım gerçekten iyi bir kondisyonu yakalamaktı ki bunu da yaptığımı düşünüyorum. Ancak kilo problemi var bende :) 1.82 boy ve 62 civarında bir kilo.

Geçen yaz hem yüzdüm hem de Hardline ProGainer 4,5 kg ürününü kullandım. Çok az bir kilo artışı oldu.

Amacım yağ olarak değil kas olarak kilo almak.

Bu bilgiler ışığında ne önerirsiniz bana. Tekrar aynı bir ürünü mü alayım, yoksa protein ağırlıklı bir ürün mü alayım ? Yoksa hiç almayım mı ? Ekstra nasıl besleneyim ? Ne kadar ve nasıl yüzmeliyim vb ?

Teşekkürler

kerembas54 bunu beğendi.
  2. zhu.zhq

zhu.zhq Üye

Beğenileri:
    340
    Ödül Puanları:
    73
    yüzmeyle kilo almak pratikde cok zor hatta imkansız yakın birseydir. michael phelps inki gibi bir vucudu salonda aşşa yukarı 1 yıl kadar bir sürede yapabilirsin. ama yuzmeyle yapman için phelps kadar profesyonel olman gerek. özetle günde 1 saat 2 saat yuzmeyle vucut olmaz

kerembas54 bunu beğendi.
  3. furkan1038

furkan1038 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    bende uzun zamandır yüzüyorum ve faydasını gordum nefesim açıldı ve göğüs kafesim gelişti yüzmeyi öneririm

kerembas54 bunu beğendi.
  4. paradox35

paradox35 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Bence yüzmenin yanında vg sporunuda yapman işine yarayacaktır... Yüzmenin kondisyon ve varolan kasların kalitesini arttırmadaki yararından şüphe yok ama gözle görülür şekilde kas hacmini arttırmak için daha az tekrarlarla zorlayıcı ağırlıklarla çalışarak kasları yıpratmak gerektiğini çoğu yerde okumuştum ...

kerembas54 bunu beğendi.
  5. kc551

kc551 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Yüzerek belli bir kas hacmine ulaşamayız sonucu çıkıyor buradan.
    Ben de tersini düşünüyordum çünkü geçen yıl 4-5 aylık yoğun yüzme ile göğüs ve kanatlarda gözle görülür değişiklik oldu. :S

kerembas54 bunu beğendi.
  6. moqqlass

moqqlass Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    yüzme felaket yorucu birşey .yarım saat yüzdüm geçen :D 30 dk x2 kadar kardiyo yapmış gibi oluyor insan ayrıca kanatlarımdaki bicepsdeki sızlama 1 hafta geçmedi :D garip bi kas uyarımı var yüzmenin . agır antrenman gibi degil farklı ama acıklamak zor :)

kerembas54 bunu beğendi.
  7. batistr

batistr Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    28
    aslında yüzmeyle vücut geliştirme taban tabana zıt şeyler kas gelişimi konusunda.

fitnessta amaç kasları yuvarlak yapmak daha büyük göstermek
    yüzme ise kasları güçlendirir ama yuvarlak yapmaz onun yerine kasları uzatır.

yüzücülerin vücutlarına bakarsanız daha iyi anlarsınız.

8. skull

skull Üye

Beğenileri:
    73
    Ödül Puanları:
    38

Kas uzaması diye bir şey yoktur.

9. kc551

kc551 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Aşırı yüzmememi mi öneririniz o zaman bu kilo ve boy ile ?

10. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    yüzme çok güzel bır spor terlemıyor ınsan kokmuyor hep bır hafıflık hıssedıyor ben birkeresinde 2 gun otobusle yolculuk ettım varır varmaz denıze zttım kendımı tum vucudum acıldı kus gıbı oldum

kerembas54 bunu beğendi.
  11. Niaterim

Niaterim Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Eskişehir
    bence yüzme kardioların anasıdır :) destek olarak gene protein ağırlıklı supplement al yağ oranın düşer kas kütlende artış olur.

kerembas54 bunu beğendi.
  12. pashacan

pashacan Üye

Beğenileri:
    352
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    istanbul - bakırköy
    ağırlık yaptığımızda yanında extra cardio ya girmeden önce kosu bandına cıkmamız ne ise yüzmede o dur arkadasım bana kalırsa
    dolayısıyla nasıl salt kosu bandı ile kas yapamaz isek salt yüzme içinde aynı şey geçerli

kerembas54 bunu beğendi.
  13. ahmt_1988

ahmt_1988 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    bence ilk bb yaparak kilonu 80 civarına getir ardından bb bırak yüzmeye başla hem çok güzle vucüdün olacaktır.

kerembas54 bunu beğendi.
  14. jack of hearts

jack of hearts Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Arnold'un da vücut geliştirmenin yanında gün içersinde saatlerce yüzdüğünü okumuştum. Esnekliğini koruman açısında şahane, doğrudur. Vücut geliştirmede olduğu kadar (hatta biraz daha fazla) düzenli beslenerek kütle de kazanabilirsin. Güzel bir vücudun olur ama seçimini yapman lazım. Çünkü yüzmeyle vücut geliştirmenin taban tabana zıt sporlar olduğuna ben de katılıyorum. Şöyle ki yüzme sadece bana cardio olması açısından faydalı, iyi yoruyor, güzel spor dersen vücut geliştirmenin yanında yüzmende bir sakınca yok. Ama yok ben yüzücü vücudu isterim, bu süreci de ağır vücut geliştirme yaparak kısaltmak isterim dersen öyle bir dünya yok belirteyim. Yüzücüler de ağırlık çalışıp, koşuyorlar ama vücut geliştirme değil fitness düzeyinde yapıyorlar bu işi. Uzun kas - kısa kas konusunda yukarda küçük bir atışma geçmiş. Yüzmenin kaslara yaptığı etkiyi gözler önüne sermesi açısından şu link'e bakmakta fayda var:
    http://i.radikal.com.tr/644x385/2008/08/11/fft5_mf39509.Jpeg
    Kaldı ki genetik avantajlarını bir kenara koyarsak Phelps'in kusursuz bir yüzücü vücuduna sahip olduğunu düşünmüyorum görüntü açısından.

kerembas54 bunu beğendi.
  15. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    yuzmenin vucuda olumlu faydalarını burada anlatmaya sanırım gerek yok. ancak kas almak konusunda cok uzun vadede fayda gosterecektir. en iyi yapacagın sey dostum haftada 3 gun salon yapmak . off gunlerin ikisinide yuzmeye ayırmak olacaktır. hatta bu sekilde elde edecegin vucududa sadece salon yapanlara gore cok daha sahane olacaktır. tabii yapın musaitse. tavsiyem kas alımı anlamında salon sarttır. ama sadece yuzmek istersen dewam et. insan ne gobek bırakıyor nede baska bişiy. harika bir spor bence. yarın obur gun salonu bırakırsam yapacagım tek spor o olacaktır.

16. HawkMoonX

HawkMoonX Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    kas yapısı tamamen genetiktir. ayrıca uzun mesafe yüzersen tabiki kasların uzar. hemen phelpsi örnek vermişsiniz ki o adamın genetiği yüzmeye programlanmıs gibidir. ama mesela başka bir dünya rekortmeni yakın mesafe yüzücüsü alain bernard a bakarsak yüzmenin neler yapabilecegine sahit oluruz

şu dev trapez sırt ve omuzlara bir bakınthums:

kerembas54 bunu beğendi.
  17. jack of hearts

jack of hearts Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Yüzücünün hangi stil ve mesafede daha iyi olduğu dahi kas yapısını etkiliyor. Kelebekçilerin karın, sırt, omuz, bel kasları çok gelişmişken serbestçilerin bacak ve kol kasları gelişmiştir. Gerçi olimpiyat düzeyindeki sporcuların hepsinin vücutları harika olduğundan böyle bir ayrım yapmak doğru olmaz ama bu saatten sonra kimsenin müsabık yüzücü olamayacağını varsayarak konuşuyorum.

kerembas54 bunu beğendi.
  18. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    asalında haklısın. mesela gogus kasları içinde kurbagalama stil bir numaradır. ancak kas kazanımı nederece mumkun olur işte o tartışılır. musabık yuzuculerin neredeyse tamamı salon calısmalarını kullanırlar. genelde kanat ve kol kasları agırlıklı programlar uyguladıklarını biliyorum. ornek vermek gerekirse yuzucu bir arkadasım duzenli olarak barbell pullover ve bench press hareketlerini uyguyordu.

19. Erberk14

Erberk14 Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    11
    Yer:
    Bolu
    Yüzme vg kadar kas hacmi sağlamaz fakat yüzme ile kas katmanları en alt seviyeden itibaren çalışır ve kalıcı olur. Vg'de ise kasın üst katmanları çalışır genellikle. Mesela profesyonel bir yüzücünün vücudu uzun süre erimez. Survivor'da Derya Büyukuncu örneğini verebilirim. 3 ay da adamın vücudunda hiç eksilme olmadı. Bende vg ile uğraşıyorum fakat vg sağlıklı bi spor değil:).Yüzme boyu uzatır ciddi şekilde ve yüzmede ayak parmaklarına kadar her kas grubu çalışmaktadır.

20. samsung

samsung Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ben bb ve yüzme yapıyorum. yeni başladım sayılır. antreman sonrası mı yüzeyim yoksa yüzme ve bb günlerini ayırayım mı ? mesela 3 gün bb 1 gün yüzme gibi ?

Sayfayı Paylaş