Yürümek ve koşmak arasındaki fark

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve kubiilay tarafından 17 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. kubiilay

kubiilay Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    MErhaba spor ben normalde 30 40 dk arası yürüyüş ve koşu yapıyordum 7 dk yürüme 3 dk koşu böyle böyle 30 40 dk buluyordu yeni spor salonunda hoca 15 dk yürüyüş veriyor ve koşmaya izin vermiyor yani izin derken.Diyor ki koşmak zayıflatmaz ben ne yapıcagımı şaşırdım.Hocanın dedigini mi dinlemeliyim 15 dk'da cok az geliyor.

2. 3mr3

3mr3 Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    kimi kaynaklar yürümenin metabolik hızın yağ yakımı için en ideal aktivite olduğunu söylüyor ama konuyla yakından ilgilinen biri daha iyi bizi aydınlatabilir.

3. OkuyomBenYaa

OkuyomBenYaa Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    0
    Kabaca söylersek yürürken 50 kalori yakıyorsan koşarken 100 kalori yakarsın ayrıca vücut daha çok zorlanacağı için sert koşulardan sonra yağ yakmaya devam eder,15 dk yürüyüş zaten çok az zayıflamak isteyen birisi için, hangi mantıkla koşmak zayıflatmaz diyor hocan, benim eski salonda hoca 11km den hızlı koşturmuyordu dizlere zararlı diye sonradan öğrendik ki makine bozulur diye koşturmuyormuş :D

Dynamo ve Azi bunu beğendi.
  4. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    KOŞMAK ZAYIFLATMAZ ?!...

tabi ki bu bakış açısına göre değişir...

koşmak , ama hangi yoğunlukta koşmak ?!...

en basit olarak :

** fizik parametrelerinden gidersek:

E = 1/2 MV 2 ..(m= kütl , v = hız .bu kinetik enerji formülü...yani , hızla hareket halinde olan bir kütlenin üzerindeki enerjisi...kısaca , yer çekimi, sürtünme faktörleri vb göz önüne alındığında herhangi bir kişi,daha fazla,yüksek bir hızı yakalamak için daha fazla enerji harcamak zorundadır...

bu arada , buna seviye ,yokuş , dikey tırmanma eklendiğinde ,bir de ek olarak "potansiyel enerji " işin içine gire ( E= M*G* H) daha fazla enerji harcanır...aşağı inişlerde ise tersi durum söz konusu olur...9

yani, KOŞUNUN YOĞUNLUĞU , HIZ VE SÜRE nin yüksek olması i daha fazla enerji harcatır...

yanlış anlaşmalar muhteemlen : jogging ve hızlı yürüyüş arasında cüzzi fark olamsından kaynaklanır...nitekim , bu tiplemelr için değerler birbirine çok yakındır...ama, süratli ,yoğumn koşu her zaman yürüyüşten fazla enerji kaybı yaratır...)

Dynamo ve Azi bunu beğendi.
  5. pozitronn

pozitronn Üye

Beğenileri:
    1.739
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    inşaat mühendisi
    Yer:
    Adana
    15 dk koşu mu daha fazla kalaori harcatır 15 dk yürüyüş mü desen tabi ki koşu daha çok kalori harcatır.

Ama kardiyoda önemli olan kalp atış hızını mümkün olduğu kadar uzun süre normalden yüksek tutmak.Mesela 1 saat yürüyebilirsin.ama 1 saat koşamazsın ;)

6. kng0909

kng0909 Üye

Beğenileri:
    65
    Ödül Puanları:
    38
    bence burada yıne hıt devreye gırıo kalp atısı hızını yuksek tutumak ıcın uzun sure calısmak ıcın 1 dk kosu 1 dk yuruyus en ıısı

AkrepHan ve Dynamo bunu beğendi.
  7. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    bu soru, optimum yağ yakımı için koşu mu yürüme mi düşüncesiyle soruluyorsa;

optimum yağ yakımı için maksimum nabız sayısının %65-75 i arasında seyreden nabızla, en az 20 dk lik çalışma gerekir. Bunlar kaynaklarda yazan rakamlar. Kimi si %60-70 arası kimisi %80 diyor. Bakılırsa, demek ki aralık; üç aşağı, beş yukarı böyle..
    (Maksimum kalp atış hızı; 220-yaş. örn; 30 yaşındaki kişi için; 220-30=190 190'ın %65'i:123 %75'i:142 Yani çalışmada kalp atım hızı aralığı; 123-142)

45 dk den sonra kişi hala çalışmaya devam ediyorsa, artık amaç yavaş yavaş yağ yakımından dayanıklılık çalışmasına kayıyor. Yani yağ yakma amacınız varsa 45 dk yi geçirmeyin diyorlar. Fazlası kas kaybına sebebiyet verebiliyor.

Kimi 45 dk yi bir seferde yapın, kimi 2 ye bölün, arada ağırlık çalışın diyor. Tabi ki kişiden kişiye, amaca göre değişir ama ben 2 ye bölüp, arada ağırlık çalışılması taraftarıyım.

Bir de HIIT çalışması var. Bu şekilde kardio çalşmanın daha fazla yağ yakımı sağladığı söyleniyor.

Bunlar temel, izlenmesi gereken yollar. İşi bilen kişilerle, deneme-yanılma, gözlemlemeyle size en uygunu bulunabilir.

8. Axe

Axe Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Bir yerde okumuştum yeni bir araştırmaya göre kanıtlanan araştırmaya göre yürümek koşmaktan daha fazla yağ yakıyormuş.

9. GencGrafiker

GencGrafiker Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli
    Doğru olsaydı şuanda benim yağ oranım %4-6 arası birşey olurdu herhalde :D

Dynamo bunu beğendi.
  10. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    35 dakika dan uzun olmalı...

zaten, 25-30 dakika sonra içten gelen tatlı bi sıcaklık hissedersiniz genelde yürürken, işte bu andan itibaren olay başlar ...)

ancak, bu tatlı ısınmayı tabi ki hızlı tempo koşularda hissdemeyebilirsiniz , ama yürüyüş ve jog da hissedilir...)

11. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    yürümek kalbi daha az yoracaktır
    aynı sürede koşu elbette yürümekten çok kalori harcatır
    ben 10dk yürüyüş
    ardından 5 dk koşu yapıyorum
    sonra ağırlık altına giriyorum
    fazla koşarsam ağırlık kaldırmam vg yapmam zorlaşır

12. kubiilay

kubiilay Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bilgiler için teşekkürler , ben hiç biyerde duymamıstım böyle bir şeyi hoca diyorki.Koşunca kalbin sadece daha dayanıklı olur gibi bişey dedi.Benim tahminim az elektirik gelsin diye yapılmış bişey bu birde aletler zarar görmesin diye yapıyorlar ve buda sinirimi bozuyor. Cünkü 15 dk fazla yürüemye laf ediyorlar komedi ya

Zayıflamak için cardio yapıyorum o yüzden 15 dk az geliyor.Hocaya rest cekicem yakındır o kadar para veriyoruz karşılıgını almalıyız.

Son düzenleme: 17 Mayıs 2012
  13. Dynamo

Dynamo Üye

Beğenileri:
    1.714
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Koşu daha iyidir. Mesela benim yürüyüş yaptığım hızda koşan kişiler var salonda bunlar sayılmaz bile neredeyse.

Koşu bantları dizlere zarar veriyor. Kaliteli bir koşu ayakkabısıyla bu zarar aza indirilebilir. Ben kardiyo olarak koşu dışında hiit şeklinde yürüyüş yapıyorum. 9.5 hızında 2 dakika yürüyüş 2 dakika 7 hızında 2 dk yürüyüş sonrasında yine 2 dk 9.5 .... böyle 20 dk yapıyorum etkili oluyor.

Koşuyu dışarda yapma imkanın varsa daha yararlı.. ;)

14. kubiilay

kubiilay Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ben normalde 7 dk 6 hızda yürüyorum sonra 3 dakika 7.5 8 arasında koşuyorum 10 dakika böyle geciyor sonra 1 dakika 5 hızda yürüyorum tekrar aynı mantıkla gidiyorum böyle böyle en az 30 dk yapıyordum bazı günler 40 dk hem yorulmuyordum hemde yürüyüş zamanı çok oluyordu.3 dk koşu yapmamın sebebi ise hem zaman hızlı geciyor hemde belki saçma gelicek ama ayaklarım agrıyınca koşarsam ayagımın agrısı az da olsa geciyor :d

15. Buchdich

Buchdich Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    43
    Kariyonun ilk 15 dakikasinda vucut depo olarak karb. ve sekeri harcar 30. Dakikadan sonra ise yağlari. Ister koş ister takla at 30 dk kalbini biraz fazla calistir,kilolari ver.

GT-I9300 cihazımdan gönderildi

Sayfayı Paylaş