Yüksek Kolestrol Sorunu

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Pain&Gain tarafından 7 Şubat 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Pain&Gain

Pain&Gain Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    Ameliyatım içn kan değerlerimi ölçtürmüştüm , kolestrol seviyemide öğrenmiş oldm . Yüksekmiş . İki sene önce spor a başlamadan öncedeki değerlerimde var elimde . Yaklaşık 1.5 senedir düzenli bb yapıorum , ilk 6 ay hiç supplement kullanmadım geri kalan 9 ay içindede toplam 10 lbs protein tozu ve 1.8 lbs noxplode kullandım hepsi bu kadar . Günde 5 yumurta yiyorum ortalama ve 3 ü tam oluyor genelde . Kırmızı et çok nadir tüketiyorum , bulk dönemine girdigimden beri tam yağlı süt içiyorum ve sanırım hafta 3 sefer falan fastfood tarzı yiyorum ( wopper , kfc kova vs ..) . geri kalan beslememde bi sorun oldugunu sanmıyorum ( tavuk , balık , yulaf , pilav , lor vs .. )

2 sene bb ye başlamadan önceki değerlerim ;

kolestrol : 186 mg/dl
    hdl : 33 mg/dl
    ldl : 128 mg/dl

yeni değerler :

kolestrol : 260 mg/dl
    hdl : 49 mg/dl
    ldl : 195 mg/dl

değerler bu şekilde , koreltrol düşürücü haplardan kullanmayı düşünmüyorum . 2-3 ay sonra yeniden bi kan testi yaptırıp bu başlıkta yazacam . Bu 2-3 ay içinde cardio yapıp hergün yalnızca 1 tane yumurtanın sarısını yiyecegim , yarım yağlı veya yağsız süt kullanıp fastfood u kesecegim. Bakalım değerler ne şekilde değişçek :)

tavsiyelerinizi iletirseniz sevinirim :)

2. marthel

marthel Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    kolestrol haplarını unut çünkü vucud bunlara alışıyor ve ömür boyu kullanmak zorunda kalıyorsun..ne kadar geç başlarsan o kadar iyi zaten hiç bir doktorda 40 yaşından önce kolestrol hapı vermiyor..zaten kolestrol değerindede öyle abırtılacak bişey yok tamamen bir haftada yediğin fast foodların sonucu..yumurtayı değilde fast foodları kesersen zaten kötü kolestrolün düştüğünü göreceksin..

josef_1531 ve Pain&Gain bunu beğendi.
  3. doggetman

doggetman Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    senin gibi bendede kolestrol sorunu var.
    doktorlardan biri ilaç kullan derken diğeri kullanma dedi bende biraz araştırdım ve kullanmamaya karar verdim benimde kolestrol seviyem seninki ile aynı diyebilirim .
    Kolestrolün yükseldiğinde nasıl anlıyorsun ne gibi tepkiler oluyor .
    Mesela ben geceleri kabus gördüğümde anlarımki kolestrolüm tavan yapmış

4. Pain&Gain

Pain&Gain Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0

bende hiçbi belirti olmuyor öle , diez in bi başlıgında okumuştum tedaviye başlamadan önce en az iki defa test yaptırılmalıymış

5. NİKE

NİKE Üye

Beğenileri:
    1.586
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    MÜHENDİS
    sayın arkadasım.

kolestrol için sana su tavsıyeyı verebılırım.
    haftanın uc gunu veya dort gunu ıdmanlarına kardıo ekle ve gunde 3 adet balık yagı hapı al.sabah yumurta beyazlarınada keten tohumu ogutup uzerınr baharat gıbı kullan.beyaz et tavuk balık ye .bol su ıc bunları yapıp ıkı ay sonra bır test daha yaptır emın ol farkı goreceksın.

saygılar dılerım gecmıs olsun.

josef_1531 bunu beğendi.
  6. doggetman

doggetman Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    birde sabahları akşamdan biir bardak suda bekletilmiş cevizin suyunu içip o cevizi yemek kolestrolü düşürüyormuş diye duydum.
    çok yaygın bir söylenti denemeyi düşünüyorum.

7. Morpheuss

Morpheuss Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Bence en saglikli cozum bir diyetisyene gorunmek, en saglikli, en bilincli ve en kesin sonuc alabileceginiz onerileri onlardan alabilirsiniz bence..

gecmis olsun

8. Pain&Gain

Pain&Gain Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    diyetisyen test sonucumun oldugu kağıdın üstüne yumurtaya son ! bol bol yürüyüş yazmış görünce öfff bu ne dedim . bu yüzden doktorları pek sevemiyorum

9. FREELEO

FREELEO Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    ozgur
    Yer:
    BALIKESİR/BURHANİYE
    Zeytin yağının faydaları 1
    11 Nisan 1997 tarihinde yapılan İtalya Ulusal Araştırma Konseyi toplantısında beslenme uzmanları ve kardiyologlar, besleyici özelliği fazla olan ve vücuttaki yağların temel maddesini oluşturan zeytinyağının yararları hakkında açıklamalar yaptılar. Bu toplantıda önemle üzerinde durulan noktalar ise:

Hatırlatma:
    Sıvı yağ ve margarin gibi yararlı yağlar ısıtma ya da pişirme sırasında vücut için zararlı hale gelirler.
    Ayrıntı:
    Zeytinyağını, besin değerini kaybetmemesi için salataya yemeğe otururken ekleyin.
    Uyarı:
    Sıvı yağları karıştırmayın Bu, hem tatları acılaştırır hem de yağların erimesini engelleyerek vücut için zararlı oksidasyonlara neden olur.**

Biz de zeytinyağının birçok kaynakta yer alan ve kanıtlanan birkaç faydasını kısaca belirtebiliriz (Tabi sadece yararlarından bahsederken o haz veren lezzetini de unutmamak gerekiyor).

-Zeytinyağlarını insan sağlığında ve özellikle kalp ve damar hastalıklarından korunmada etkili olması, tekli, doymamış bir yağ olmasındandır.
    -Kandaki HLD dediğimiz iyi huylu kolesterol düzeyini arttırır.
    -LDL kolesterolü temizler.
    -Yağların içinde hazmedilmesi en kolay olan olduğu için sindirim kolaylığı sağlar.
    -Çocuklarda beyin ve kemik gelişimini hızlandırır.
    -E vitamini sayesinde yaşlanma etkilerini azaltma ve doku yenileme özelliği taşır.
    -Kireçlenmeyi önlemede büyük rol oynar.
    -Cansız saçların kuvvetlenmesini sağlar.
    -Zeytinyağı unutkanlığı önler : Akdeniz ülkelerinde yaşayan ve yemeklerinde çoğunlukla zeytinyağı kullanan toplumların 65 yaş üzeri yetişkinlerinde hatırlama oranının diğer ülke yetişkinlerine göre çok daha fazla olduğu saptanmıştır.
    Bunları Biliyor musunuz?
    Türkiye kalp projesi araştırmalarının sonuçlarına göre, Türkiye'deki ölümlerin yüzde 37'si kalp hastalıklarından kaynaklanıyor. Kolesterol yüksekliği zeytinyağı en az tüketen Karadeniz bölgemizde, en düşük oran ise zeytinyağı ağırlıklı beslenen Ayvalık çevresinde. Zeytinyağını bol tüketen ülkelerde özellikle Yunanistan, İspanya ve İtalya'da kalp ve damar hastalıkları ve bu hastalıklardan ölüm oranı çok düşük.

Amerika'nın ünlü beslenme uzmanı Ancel Keys, Akdeniz ülkelerinde damar ve kalp hastalıklarına çok az rastlanmasının nedenini araştırmış ve bütün yemeklerde sadece natürel, sızma zeytinyağı kullanan bu hastalarda ülser yaralarının kapanma oranının yüzde 55 olduğu saptanmıştır. Ciltlerine radyasyon verilmeden önce zeytinyağı sürülen hamsterlarda, zeytinyağının radyasyona karşı kesin ve tam bir koruyucu madde olduğu saptanmıştır. ***
    kaynak:kaptanzeytincilik.com

babamda ve annemde de kolestrol sorunu vardı.zeytin yağı kullanımı düşmesinde etkili oldu yarın telefonla konuşup gelişmeleri yazarım.doktor hergün 1 tatlı kaşığı zeytin yağını almasını sölemiş babama.uzun süredir değerleri normal. kiloda bi zalma yok ama değerleri düştü:)

10. doggetman

doggetman Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul

Evet ya doktorların hepsi aynı şeyi söyler et yok şeker yok.
    ot yememiz gerektiğini söylerler ot yiyerekde kaslar büyümezki kardeşim :D

Hayvanlar alemine bakın aslanlar et ile beslenir ormanın kralıdır
    ama diğer tarafta inekler otla beslenir sadece süt verir ,demekki et vazgeçilmezimizdir. :D

11. Pain&Gain

Pain&Gain Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    ya ben o açıdan doktorları sevmiorum demedim , o da ayrı bi neden gerçi :D benim kastedigim yumurtaya son derler sarısını yemiyecesin beyazsında kolestrol yok ye istedigin kadar demezler . kestrip atarlar yani

Sayfayı Paylaş