WORKOUT/BESLENME MANTALITESI (Healthy life)

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve jojolatte tarafından 1 Şubat 2014 başlatılmıştır.

Hayat biciminiz hangisi ?

1. Office calisaniyim ( Masa basi )

33,3%
  2. Isciyim ( fabrikasyon )

oy sayısı 0
    0,0%
  3. Isciyim ( Insaat vb. Yuksek enerji gerektiren)

66,7%
  4. Ev hanimiyim

oy sayısı 0
    0,0%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. jojolatte

jojolatte Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Makina Muhendisi
    Yer:
    Sakarya
    Arkadaslar oncelikle Sydney'den herkese merhabalar,
    forumu yaklasik 3 aydir guncel olarak takip etmeye calisiyorum. Bir cok faydali bilgiyi sitede bulmaniz mevcut, buna ek olarak diyetlerini ve workout programlarini paylasan arkadaslarda mevcut. Dikkatimi ceken ya da eksik olarak gordugum bazi detaylari gucum yettigince sizinle paylasmaya calisacagim bu yazimda.

saglikli yasamak bir yasam bicimidir fakat vucut gelistirme bir yasam bicimi degildir. bunu cok iyi sekilde ogrenmeniz sentez etmeniz ve uygulamaniz gerekmektedir.

ilk olarak bilinmesi gereken ki bu en onemli konudur, herkes ayni vucut yapisina, vucut metabolizmasina ve guce sahip degildir, olamazda. vucut yapinizi iyi bir sekilde tanimaniz gerekir. bunun icin yine sitede ya da google uzerinden aratarak vucut yapinizi ogrenebilirsiniz. Tek yapmaniz gereken birazcik hevesli ve arastirmaci olmaniz. AYNI KONUDAN YUZLERCE BASLIK ACARAK SORU SORMAK NE KADAR MANTIKLI ?

beslenmeye gelince bence forumda arkadaslarin paylasmis oldugu diyetler ve workout programlari kendilerince uygulanan programlardir. bunu birebir alip kendinize uygulamaniz size faydadan cok zarar meydana getirecektir. Sebebi ise sizin boy/kilo oraniniz,yasiniz,metabolizma hiziniz ve en onemli faktor IS HAYATINIZDIR. insaatta calisan bir kisi ile officeboy ayni enerjiyi harcamiyor bunu unutmayin. Forumda yazilan yazilar bende su dusunceyi uyandirdi : HERKES OFFICE CALISANI MI ? Cunku gunde 2600 kcal alan iki farkli kisiden biri office calisani olsun diger sahis insaatta calisiyor olsun. harcadiklari enerji esit olamayacagindan, gerekli olan enerji miktarida ayni degildir. Buna yas faktorunude eklemeniz gerekir ki buda metabolizma hizina dayanir. Bu konuda en guzel bilgiyi devlet hastanelerinde bulunan DIYETISYENLERDEN kolayca ve ucretsiz bir bicimde bilgi sahibi olabilir ve uygulayabilirsiniz.

Forumda herkes Protein derdinde, buna kilo vermeye calisanda, kilo almaya calisanda he birde carbo var. Peki ya digerleri ? kimse yaglardan bagsetmiyor varsa yoksa protein carbo. Vucuda yagda lazim, sekerde lazim. unutmayinizki ic organlarinizi dis sarsilmalara ve hasarlara karsi koruyan organlarinizi kaplayan yag tabakasidir. Bu soruyu diyetisyenede sorarsaniz ayni cevabi alirsiniz.

Buna ek olarak gercekten saglikli bir yasam istiyorsaniz.
    1. SIGARAYI BIRAKIN
    2. ALKOLU MINIMUMA INDIRIN ( WINE HARIC)
    3. CARDIO HAYATINIZIN BIR PARCASI OLSUN (OZELLIKLE KOSU FAKAT BANTTA DEGIL DOGAL ORTAMDA)
    4. BESLENMEDE DIYETISYENDEN YARDIM ISTEYIN.

Forumda yag yakici kullanipta sporu minimum yapan bircok insan oldugunu dusunuyorum. Yag yakici kullandim ama faydasini gormedim diyen cok insan var. Hemen yag yakicilara sarilmak iyi degildir. bunun yerine natural beslenmeyi tercih edin. Vegetable artirin mesela. yemegi olabildigince yavas yemeye gayret gosterin unutmayinizki agiziniza atilan ilk lokmadan itibaren beyine giden sinyallerin vucudu dolasip tekrar sinyallerin bir merkezde toplanmasi ortalama 20 dakika surmektedir. buna en iyi ornek samandira olarak dusunulebilir. her bir tabak yemek icin surenizi ort 4-7 dk arttirin bu daha az yemenize ve daha kolay sindirime olanak saglar.

Protein tozlarina gelecek olursak,
    egerki aileniz ile birlikte yasiyorsaniz protein tozuna ilk 2 ay ihtiyaciniz olmayacaktir. gerekli olan besin degerlerini anneciginizin yemeklerini yiyerek cok rahat saglayabilirsiniz. ( ki ben gurbette oldugum icin boyle bir imkanim yok. Ahh kurufasulye cok ozledim seni...)

forumda pek bahsedilmeyen FISH OIL
    Bence olmazsa olmazlardan biridir balik yagi, sabah kahvaltidan sonra 2 kapsul,aksam yemekten sonra 2 kapsul. butun vucudun isleyisini sindirimi kolaylastirir, kanin pihtilasmasini engelleyecektir. En gusel ozelligi ise beyine giden sinyalleri hizlandirma ozelligi.

Spor hakkinda
    Saglikli yasam dusunen biri icin, hergun farkli bolgelerini calistirmasina gerek yoktur.
    Workout calismasina baslandigi zaman vucuttaki butun kaslarin calismasi daha mantiklidir. bilimsel arastirmalar ve makalelerde cevaplari cok rhat bulabilirsiniz.
    Detay : Muz tuketen arkadaslara tavsiyemdir. muz kabugu siyah lekeli oldugu zaman daha fazla protein icermektedir. Aldiginiz muzu belirli bir sure bekletip hafif karardiktan sonra yemeniz hazim acisindan kolaydir cunku kumlanacagindan yumusayacaktir ve tabiki protein miktari artacaktir.

Kendimden bagsetmek gerekirse;
    27 yasinda, 182cm boyunda, 82 kiloyum.
    -Kilo vermek gibi bir cabam olmadi. Ama kilo vermeye calisan arkadaslara tavsiyem sadece cardiyo degil cardio+workout yaptiklarinda daha iyi sonuc alacaklaridir.
    -Green tea tuketimi cok onemli ( 1cup greentea+1/2 cay kasigi seker.) dogal olmasini tercih edin demleme cay her zaman iyidir.
    Bu konuda yardim isteyen arkadaslara elimden geldigince yardim etmeye calisacagim. FAKAT LUTFEN OK SACMA SORULAR SORMAMAYA OZEN GOSTERELIM.
    Syg.

Blonde bunu beğendi.
  2. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
  3. jojolatte

jojolatte Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Makina Muhendisi
    Yer:
    Sakarya
    Tavsiye urunler,

Peanut butter

Rice cake,

Fish oil,

Oat,

Yoghurt,

Buna ek olarak bir kac application'dan bahsetmek isterim.

Easy diet dairy : yediginiz yemekleri data olarak kaydedebileceginiz ayni zamanda egzersiLeride ekleyerek gunluk ortalama enerjiniz veri olarak goruyorsunuz. Isterseniz kendinizde tarif ekleyebilirsiniz.

Livestrong : diger programla ort ayni ozelliklere sahip.

Fitness buddy : workout konusunda cok yatdimci olacaktir.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sayfayı Paylaş