Work And Travel

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve marthel tarafından 28 Eylül 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar, anlattıklarınız şahane şeyler, cidden içim gitti, aklıma bir nevi askerlik geldi, askerliktede zaman zor geçer, ama bittiği zaman insanda güzel bir hatıra olarak kalıyor.
    Gerçekten böyle bir maceraya atılmış olmayı çok isterdim, insan bir kere yaşıyor, bazı fırsatlar iki kere gelmiyor insanın önüne, gidipte bizimle bunları paylaşan arkadaşları selamlıyorum, gerçekten özel bir klube üyesiniz ;)

2. snickers

snickers Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    :) Karasan dün hocamızın dediklerine yakın şeyler söylemişsin. O da masterını Amerika'da yapmış ve Amerika'nın heryerini gezmiş. Böyle fırsatlar insanın karşısına her zaman çıkmıyor ve çıksa bile 21 yaşında dünyayı gezmekle 35 yaşında dünyayı gezmek aynı zevki vermiyor herhalde. Bazı arkadaşlar gittiler çalıştılar para kazanıp Türkiye'ye getirdiler burda harcadılar. Tamam durumu olmayan böyle birşey yapıyorsa eyvallah saygı duyarım ama durumu olupta çekindiği için veya yok bilmemne alırım istanbulda yok şöle böle yaparım die gezmiyorsa o adamın hayat görüşünü sorgulamak gerekir. Kız arkadaşım olmasa bu yaz hatta gidebildiğim sürece her yaz kesin giderdim biryerlere. Bu yazda interrail planlıyorum ama bakalım nası izin kopartıcaz hatundan :) Gezmenin dışında da çok şey katıyor kişiliğinize aileden bağımsız birşeyler başarmak..

3. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Beni duygulandıran bir laf var, "gençlik başımda duman"
    Gençlik öyle birşey, genç insanın ölüm bilincinden ve yarın kaygısından uzak gözü pekliği, kendine olan çoğu zaman sebepsiz güveni ve bitip tükenmek bilmeyen enerjisi ile dünyayı gezmek ile sonrada yaş kemale erince gezip görmek hiç bir olabilir mi?
    Bende, tatil köylerinde çalıştım, sizin yaşadıklarınızı lokal anlamda yaşadım, ve gerçekten o günleri yaşadığıma şükrediyorum, öyle bir özlem duyuyorum ki bazen, koskoca göğüs kafesim dar geliyor bana :D
    Yaşamak cidden güzel birşey, hele kendi gayrenizle, çabanızla yapmak süper.
    Bendende geçti artık, nişanlı, yarı evli bir adamım, o yüzden sizin yazdıklarınızı okuyunca keşke daha fazla fırsat yaratsaymışım dedim, sonra kendi yaşadıklarımı düşünüp halime şükrettim ;)

4. snickers

snickers Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Tabi her yaşın güzelliği ayrıdır 28-30 yaşına gelince çoğu insanın hayattan beklentisi ne bileyim mutlu bir aile, iyi bir iş, daha sessiz sakin bir hayat olur ama en kötüsü insanın geçmişine bakınca keşke demesidir bence..Konuyu dağıtmamak adına toparlamam gerekirse work and travel olsun interrail olsun affetmemek lazım..Çok uzun süre kalmadım, adam bi gitmiş anlata anlata bitiremiyor gibi algılansın istemem ama benim kafamda böyle birşey yapmak yoktu bir arkadaş söyledi ve karar verip hepberaber gittik o yüzden her yaz yaptığınızdan farklı birşey yapma fırsatınız varsa deneyin demek istiyorum. İyi veya kötü sonuçta hepsi bir tecrübe olarak kalıyor..

5. marthel

marthel Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    Snickers alaska hakkında konuştuğum herkes senin anlattıklarının aynısını anlattı.Ama işte arada bi kaç kişi 20 bin dolarla döndüm deyince insanın gözü dönüyor.Bide ben bu sene çok az çalışıp gezdim tozdum öyle geldim ve ailemi baya sinirlendirdim.Önümüzdeki yaz yüklü bi parayla gelmem gerekiyor ki gözlerine giriyim.Ama kendimi biliyorum yine fazla çalışamıcam hele anlattığın gibi 35 saat çalışmak filan imkansız benim için..Çünkü biz zaten morey piers ta 3 ayda 5200 dolar kazandık alaskada ölümüne çalışmıyosan bu kazancın biraz üstünde kazanıyorsun çektiğin cefada yanına kalıyor.

Bide advis konusuna gelirsek çok fazla müşterileri oılduğu için parayı alana kadar çok ilgililer parayı aldıktam sonra hergün 2 kere arayan beyza hanım malesef telefonlarınızı bile açmamaya başlıyor.Ama çoğu şirket böyle bazı şeyleri kendimiz kovalamalıyız.

Son düzenleme: 5 Ekim 2007
  6. spudd webb

spudd webb Üye

Beğenileri:
    168
    Ödül Puanları:
    53
    WAT a hazırlıkta katılmak zor(elçilik bazen vize vermiyor)onun haricinde yanılmıyorsam son sene haricinde katılınabiliyor.
    şirketlere dikkat diyorum.alaskada zamanında mahsur kalanlar olmuş Türk elçiliğinin araya girmesiyle kurtulmuşlar.new york ta dışarda kalanlar felan.yani dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmak var

7. snickers

snickers Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0

Doğru diyorsun parayı alana kadar bütün ilgi alaka..Alaska işini her şirket yapamıyor ama diğer yerleri bilmem..

Bu arada en iyi parayı Alaska'da yaparsın..diğer yerlerle mukayese bile edilmez bence. Gerçi bilmiyorum Las Vegas'ta falan garsonluk yapsanda iyi para alıyorsun galiba ama oraya giden kimseyi tanımadım şimdiye kadar. Çok para kazanıcam düşüncesiyle gidersen hayal kırıklığına uğrayabilirsin. Biz gittiğimizde ilk 2 hafta hiç iş olmamıştı hapishanede gibi don atlet yatıyoduk koğuşumuzda :) Zaten 36 saat falan çalışma kesinlikle sağlık bu herşeyden önemli..Para getiricem diye o kadar şartlanma yani eminim ailende duysa 36 saat çalıştığını bu şekilde düşünür..Alaska'nın bir diğer avantajıda öyle gezip dolaşacak fazla bir mekan olmadığı için paran cebinde kalıyor iyi tasarruf ediyorsun. Paramız anca mc, subway, pizza huta fln gidiyordu o da haftada 2-3 defa yani düşün..

8. snickers

snickers Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Eskiden 4. sınıf öğrencileri katılamıyordu fakat o prosedür değişti..Arkadaşımın ev arkadaşı mezun oldu ve gitti. Bu arada duydum bende mahsur kalanlar olmuş zamanında ama tam olarak bilmiyorum olayı.. O kadarda ayrıntıya inip düşünmemek lazım bence daha kimbilir ne zorluklar çekenler olmuştur ama ben şanslı olanlardandım işte anlattım maceramı..

9. marthel

marthel Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    mahsur kalanlar için orange alaska faciası diye aratın bulursunuz.o kadarda abartılacak bir olay değil orange şirketinin göndermiş olduğu 10 arkadaş gittiklerinde fabrika tarafından kabul edilmemişler onlarda inat edip geri dönmeyip iş aramışlar fakat bulamamışlar havaalanında yatmak zorunda kalmışlar çocuklardan birinin babasıda hürriyette köşe yazısı yazıyormuş orda olayı anlatmış.

10. novaJRdeli

novaJRdeli Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Snickers bir kaç şey sorucam sana :D
    Benim vizem var şirkete başvurmama gerek varmı?
    Gerek yoksa gitmeyi planladığım arkadaşlar vize almak için eli mahkum bi şirkete başvurcak.Onların şirketle gideceğini varsayarsak benim onlarla beraber şekilde gitme şansım varmı? kendim uçak biletimi filan alarak.
    Olduda herşeyi hallettik gittik diyelim.Aynı işte çalışma şansımız bize mi bağlı. bunları cevaplarsan çok sevinirim. Çok geniş iş yelpazesi varmış bide.Bir arkadaş geçen yaz gitti las vegas ta insanları kumara teşvik işi filan bulmuş :D:D

11. snickers

snickers Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0

1) Bildiğim kadarıyla ds formları için fln illaki bir şirket bulman gerekiyor. O şekilde yapan arkadaşlarla tanıştık orda. Çocuk arkadaşlarının şirkete vericeği parayı almış bütün işlemleri kendi halletmiş, o şekilde gelmişler. Sadece ds formları için şirketle anlaşmış ona göre az para ödemiş. İşlerini kendileri ayarlamışlar. Bahsettiğim arkadaş önceki senede aynı fabrikaya gittiği için öyle bi akıllılık yapmış, aracısız halletmiş yani. Bu arada vizen çalışma iznini kapsıyorsa şirkete para ödemene gerek yok ama turist vizesiyse yasal olarak çalışamazsın. Tabi benim bildiğim kadarıyla böyle.. İyi bilen birine danışırsan daha sağlıklı olacaktır senin için.

2) Evet aynı işte çalışmanız size bağlı. Gitmeden konuşun aracı şirketle böyle böyle biz aynı işte çalışmak istiyoruz diyin hallederler. Biz 4 kişi gittik ve aynı işlerde çalıştık. Tabi işyerinde ihtiyaca göre farklı departmanlara alınabilirsiniz ama pek sanmıyorum öyle birşey olacağını..

3) Her türlü iş var.. Work and travelda belirtilenlerin dışında daha ne işler var.. Mesela mağazalarda dedektif gibi takılan mısırlı bi arkadaş vardı. Çocuğun işi öle normal müşteri gibi mağazaya gelip hırsızlık yapan fln var mı veya çalışanların performanslarını gözlemlemek ve rapor tutmaktı.. :) Havadan para yani

novaJRdeli bunu beğendi.
  12. Excursion

Excursion Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Benim merak ettiğim bişey var, yasal izin olmadan kaçak çalışırsan ücretlerde ne kadar oynuyor? Bir arkadaşım var NY'da üni okuyor, babasının işi orada, dondurmacılık yapıyorlar. Sordum ama o da pek bilgi sahibi değil.

13. snickers

snickers Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Bu konuda benimde kesin bir bilgim yok ama nasıl ki burda işçi pazarlarından düşük yevmiyeli amele bulunabilip sigortasız çalıştırılabiliyorsa, orda da çalışma iznin olmadan mantık olarak aynen bu şekilde çalıştırılırsın. Tabii buraya göre şartlar daha iyi olur ama amerikan vatandaşlarına göre düşük ücret alırsın ve 2. sınıf insan muamelesi görürsün. Sanırım saatine 6$ gibi bir ücret ödeniyor ama bu konuda kesin bir bilgim veya tecrübem yok.

Excursion bunu beğendi.
  14. marthel

marthel Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    Şirket olmadan gidemessiniz daha vize görüşmesinde potansiyel kaçakçı muamelesi görürsünüz istersen j-1 vizen olsun farketmez zaten adamlar kontejanı kısmaya çalışıyor sen oraya şirket ile gitmessen maça 1-0 geride başlarsın ayrıca o kadar bürokrasiyle uğraşmakta kolay değil.Kaçak çalışırsın saatine 8-9 dolar alırsın ama bi yakalanırsan bir daha amerikaya giremessin bizde porto rikolu bi arkadaş vardı üni bitmiş hep wat ile gelmiş mezun olunca tursit vizesiyle gelip çalışıyordu iş yerinin sahibide sanki arkadaşıymış gibi gösteriyordu yani böyle bi tanıdık bulursan sorun olmaz

15. spudd webb

spudd webb Üye

Beğenileri:
    168
    Ödül Puanları:
    53
    aynen katılıyorum.kaçak zaten WAT a gidemezsinde diyelim gittin.yakalandığın anda ABD hayallerini ömür boyu ertelersin.katılan arkadaşlar daha net bilgi verecektir ben okuyup aklımda kalanları yaızıyım.yasal gittiğinizde sosyal sigorta no nuz,vergi no nuz fln da oluyor.devlet sizi kayıt altına alıyor.sosyal sigorto no nuzdan başınıza bir iş geldiğinde(sağlık durumu)devlet karşılıyor.verginizi veriyorsunuz.fakat Türkiye ye dönüşte geri alıyorsunuz bu parayı
    Bu arada WAt sırasında suça karışmamakta önemli.
    Para kazanma konusuna gelince:bahşişli işler saati 4-5 dolara kadar iniyor.ama alınan bahşişle epey kazananlar old duydum.akşamları ek iş yaparak (lokantalarda-bahşişli)gündüz başka yerde çalışıp iyi kazanan old söyleyenler vardı.ne derece doğru bilemem
    bahşişsiz şlerde ise saati 11 dolara kadar çıkıyordu

16. marthel

marthel Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    Evet bugün itibariyle gideceğim yer belli oldu..haziran ekim arasında new jersey wilwoodtayım..başka kesin gelen var mı?

Sayfayı Paylaş