Work And Travel

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve marthel tarafından 28 Eylül 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. marthel

marthel Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    Arkadaşlar çoğumuz bu sistemi biliyoruzdur.Özetlersek üniversite öğrencilerinin yazları j-1 vizesi alarak hem çalışmasını hem eğlenmesini sağlayan program.Ayrıntıya girersek 5-6 sayfa yazmam gerekir :) Bu konuda baya tecrübeliyim her ne kadar bu sene sadece travel kısmını gerçekleştirsemde seneye gidip baya para kazanmayı düşünüyorum :) Bu başlığı açma sebebim bu sistemi gerçekleştiren bütün şirketler herşeyi toz pembe anlatıyorlar.Malesef öyle değil.Gidecek olupta aklında soru işaretleri kalanlara yardımcı olabilirim.Hatta seneye gitmeyi düşünenlerden biri benimle gelebilir bir türk arkadaş arıyoruz..

[Zafer] bunu beğendi.
  2. burakula01

burakula01 Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İsT
    bir ton şart koşmuşlar ama J-1 vizesi için.Ben de ünv öğrenciyim ama adamlar her önüne geleni almıyorlar anlaşılan baya şartları var.

3. marthel

marthel Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    Vize şans işi.Not ortalaman 2.00 ın üstündeyse,üni son sınıf değilsen,sabıkan yoksa,ingilizcende derdini anlatacak seviyedeyse yüzde 95 alırsın.Ama bazen mülakattaki kişi senin orda evlenip kalma ihtimalin olduğunu söylüyor veya bu adam geri dönmez diyor vermiyorlar.Özellikle istanbul'da herkesin korkulu rüyası bi zenci kadın var ona girersen mülakatta sülalene kadar anlattırıyor.Fakat bazısıda tipine bakıyor ismini okulunu filan soruyor ve onayı veriyor benim ki 30 saniye sürmüştü.

4. gymnast

gymnast Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    0
    bn bi arkadaşımdan duymuştum
    baya baya
    work n travel deil
    work n work yapmışlar
    hiç tavsiye etmiyordu
    ama en azından bi anıdır derim bn

5. marthel

marthel Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    O tamamen kişiye kalmış adamlar gondolun düğmesine basmaya saatine 11 dolar veriyorsa work n work hatta üstüne bidaha work yapılır.Günde 20 saat çalışanı gözlerimle gördüm.Bide benim gibi haftada 4 gün,günde 8 saat çalışan var.Sadece program parasını çıkarabildim (3000ytl) konaklamayı yemeği gezmeyi tozmayı hep cepten harcadım.Yani kimse seni çalış diye zorlamıyor.Eğer çalışırsan eşek gibide para kazanırsın bunun garantisini veriyorum.Kişinin keyfine kalmış.Mesela ben bu sene 2 ay alaskada çalışıp sonra 1 ay new jerseyde çalışıp yaklaşık 15bin ytl para toplayıp sonraki 1 ayda deli gibi gezmeyi planlıyorum.

6. snickers

snickers Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Geçen yaz bende Alaska'nın Kodiak Adası'na gittim ordaydım 2buçuk ay..Tam anlamıyla work and travel yaptım diyebilirim. Çalıştıktan sonra sırasıyla los angeles - hawaii - las vegas - orlando - new york'a gittim gezdim deli gibi :) çok zevkliydi.. Tüm üniversite öğrencilerine kesinlikle tavsiye ederim. İnanınki gezerken o kadar çalıştığınıza değiyor. thums:

7. zuzu

zuzu Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    0
    snickers Alaska'da ne iş yaptınız. balık doğramak falan duyuyoruz arkadaşlardan ne kadar doğru, elim pek yatkın değildirde böle işlere :) tavuk haşlamak bile yeni yeni hehe

8. snickers

snickers Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    zuzu hertürlü işi yaptım diyebilirim Alaska'da.. açıklayayım kısaca;
    Case-up güç gerektirdiği için bu forumu takip eden arkadaşlar için birebir :) içine balıkların konduğu dondurucuya gönderilen hafiften ağır tepsiler var..onları kaldırıp konteynerin içine atıyorsun demire yapışan donmuş balıklar konteynere dökülüyor..bu iş biraz yorucu ama zevkli ve durağan değil..

Process bu en b.ktan iş..kolay gözükür ama 18 saat bu işi yap bi daha balık görmek istemezsin..çeşitli makineler var işin ona göre oluyor..fileto çıkartmak olabilir, balığın içinde kalan kanlı bölgeleri temizlemek olabilir, makineye balık koymak olabilir..ama inanki bi süre sonra illallah ediyorsun..

Egg-room (ikura) bu işte havyar işi oluyor..somonların içinden havyar çıkıyor ve tuzla pişirilip paketleniyor..en kıyak iş budur..bu bölümde nerede çalışırsan çalış çok fazla yorulmazsın diğer işlere göre..mesela ben paketlenmiş kutuların kapaklarını takıyordum..her balıktan havyar çıkmadığı için yarım saat çalışırsın 15 dk mola verirsin ama bu bölüme girmek biraz şans işi..benim elim yanmıştı fabrikada, o yüzden bu bölüme geçebildim..bu arada kapaklarını taktığım her havyar kutusu 150$ falandı hatırladığım kadaıyla..çok değerli birşeymiş bu ikura..japonlar tapıyolar nerdeyse..tadı da bi b.ka benzese yani iğrençti

daha birçok iş var ama genel olarak hepsinin birleştiği yer uzun saatler çalıştıktan sonra sıkıcı olması..ben günde 15 saat çalışıyordum genelde, iş oldukça çalışıyordum yani..arasıra kayışı kopartıcak kadar sıkıldığım oldu ama yinede iyiki gittim gezdim gördüm diyorum tavsiye ederim herkese..

saygılarımla

9. marthel

marthel Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    snickers alaskada tomruk diye bir iş varmış ağacın tepesinden salıyorlarmış dalları kese kese aşağı iniyorsun ve saatine 50 dolar veriyorlar ağacın kırılıp düşme riski varmış.bu iş hakkında bilgin var mı alaskada yapan birini gördün mü?

10. snickers

snickers Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    :) yok ya ne duydum ne gördüm öyle bi iş..hehehe enteresan bi işmiş denemek lazım..benim kaldığım adada görmedim yani bahçe işi de yaptım ama çukur kazmıştık saati 10$'dan..bu arada saatine 50$ veriyorlarsa cidden tehlikeli bir iştir herhalde çünkü inşaatta bile saatine 20-25$ fln veriyorlarmış sanırım..

11. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    kanada da kaynakçılık işinin haftada 3000 dolar getirisi olduğunu duydum..ama su altımı , 5000 metremi bilmiyorum ;)
    şahsen gidebilsem yaparım..hem mesleğede yakın..

12. marthel

marthel Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    snickers ben bilgi vericem dedim ama senden bilgi alıyorum :) peki alaskayı tavsiye ediyor musun bazı gidenler çok memnun çok para kazandık diyor bazılarıysa balık yoktu başka şehire geçtik diyor.yani işimiz şansa mı kalıyor?Alaskada yaşam nasıl pek hayat yok galiba?Bir ayda 3bin dolar kazanabilir miyim bu kadar kazanamassam değmez 4 ay atlantic city'de çalışırm her milletten kız var :)

13. spudd webb

spudd webb Üye

Beğenileri:
    168
    Ödül Puanları:
    53
    netten epey araştırmıştım aklımda kalanları yazıyorum:
    *balık sezonunda iyi para kazanırsın.balık her sezon olmuyor oluncada tam oluyor.günde 16 saate kadar çalışma oluyormuş işler çok yoğun olunca.10 bin dolar birikitirp Türkiye ye dönenler old duydum ama.pek inandırıcı değil.program work and travel.işin gezi kısmınıda unutmamak gerekiyor.bide yeme içme,konaklama(işverenmi sağlıyor-sen mi ev tutacaksın önemli..bazen işveren ücretsiz konaklama verir bazen parasını alır)eğlence(Alaskada ne eğlenilir ama) bunlarıda göz önünde tutmak lazım.
    *alaskada nüfus yğunluğu az iklim sert.ulaşım zor.2-3 aktarmayla gidiliyor.
    *balık işide şansa bağlı biraz ama iş değişitme imkanı var

14. ammun

ammun Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    öğrenci=dilenci
    Yer:
    Denizli
    arkadaşlar imkanınnız varsa hiç acımayın
    ben ara sınıftken not ortalamam tutsaydı düşünmezdim bile başvuru için.
    çok değil 3-4 sene sonra "keşke" diyebilirsiniz :)

15. marthel

marthel Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    beni götüren şirketin(advis) öğrenci sorumlusu 3 sene önce alaskaya gitmiş ve 25 bin dolarla döndüğünü iddaa ediyor.Sonra internetten filan tanıştığım bir kaç kişiyle konuştum bazısı rezil olup geri dönmüş bazısı sadece program parasını çıkarabilmiş.şimdi hangisine inanıcaz?en iyisi riske girip denemek galiba..

16. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    alaskada kral yengeci avımı bu balıkçılık işi..zira discovery tv de bunun belgeseli vardı..3-4 günde 10bin $ kazanabiliyorlardı..

17. marthel

marthel Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    şirketlerin programındaki işler büyük somon fabrikalarında balık temizleme,paketleme,depoda görev alma,forklift kullanma gibi işler.Alaskada nüfus az ve iklim çok sert olduğu için çalışacak insana ihtiyaç var.Sigorta ödemeden konaklama ve yemek masrafı olmadan öğrenci çalıştırmak işlerine geldiği için diğer işlerden daha fazla saatlik ücret veriyorlar.Ama sen oraya gidersin ben yengeç avlıcam dersin işini bulursun kimse karışmaz sana.Fakat hiçbir şirket Türkiye'den o işi ayarlamıyor.

18. spudd webb

spudd webb Üye

Beğenileri:
    168
    Ödül Puanları:
    53
    Şimdi bu bir çalışma ve gezi programı.%70 çalışma %30 gezi gibi bişey.evde çay demlememiş yumurta kırıp makarna yapmamış kişilere göre bişey değil.yemeğini kendin yapacaksın,sorunlarını kendin çözeceksin ve en önemlisi çat pat değil derdini mümkün old kadar iyi anlatacak dilin olmalı.
    WAT konusunda birçok şirket var çoğu ölü soyucu.nette ufak araştırma yaparsanız dediğimi analrsınız.bazı şirketler gerçekten sizi düşünüyor.bazıları ise sadece paranızı almayı düşünüyor.orada yapcağız iş garanti değil.yani hangi eyalette ne tip iş yapacağınız kesin değil.yani maceraya atılmadan önce düşünmek ve araştırmak gerkiyor.
    geçen sene 1 500-2000 ytl civarında ajansalara ücret ödemek gerkiyordu.pek çok şirket old için fiyatlarda değişiyor.
    Eğer üni de okuyorsanız ve üniversitenizin anlaşması varsa erasmus programına katılın(öğrenci değişim prog).bu prog a katılıp memnun olmayan yok gibi.ama WAT işi macera

Karasan bunu beğendi.
  19. snickers

snickers Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Ben kendi adıma Alaska'yı tavsiye ediyorum. Ben ordayken baya bi fıttırma noktasına geldim ama şuan düşününce iyiki gittim diyorum. Biz geçen sene gittiğimizde ben 6000$ civarında kazandım. Bu yaz giden arkadaşlar işlerin aynı yoğunlukta olduğunu fakat geçen seneye göre daha fazla işçi alındığı için fazla mesai yapamadıklarını söyledi. Başka bir arkadaş önce Naknek'e gitti 1 ay falan orda kalıp ardından Kodiak Adası'na geçti. 8000$'la falan geldi. Ama bu dediğim arkadaş insan değil sayborg diyebiliriz ona :) 36 saat çalışıp 8 saat uyuyan bir arkadaşımızdı.. :) Bu arada 25000$ falan hikaye, yalan...olamaz öyle birşey imkansız yani.. Benim kaldığım ada Alaska eyaletinde ama ufak bir ada..Gece hayatı falan yoktu bitane bar vardı Mekka diye orda da 40 yaşında şişko kadınlar vardı gözü dönen arkadaşlar için hahaha :) (Bu arada barın adı Mekka diye mısırlı arkadaşlar gitmeyin oraya fln diyolardı bizim Mekke'mizle dalga geçmek için adını böyle koymuşlar diyorlardı)

Alaska'ya benim yaptığım gibi arkadaşlarınla gidersen zaman geçer..Ama tek başına zaman geçmez orda..Biz çalışırken fln baya eğleniyorduk muhabbet ediyorduk zaman geçiyordu yani. Tek gideceksen eğlence parkları fln daha uygun olur bence..Oralarda her milletten insan oluyor daha eğlenceli olur ama para yapamazsın.. Ben 2buçuk ay çalışıp 1 ay kral gibi gezdim sanada bunu tavsiye ederim. 2buçuk ay dişini sıkıyosun gözünü karartıyorsun sonra dolar zengini olarak geziyorsun :) En kral otellerde kaldım gezdim tozdum çalıştığım günlerin acısını çıkardım tavsiye ederim yani :) Eğer yanımda bi arkadaş olsaydı daha da eğlenceli olurdu aslında ama arkadaşların işinde terslikler oldu tek gezdim ben..

Para konusuna gelince kazandığım bütün çekler duruyo hatıra olarak saklıyorum 2 haftalık çalışma sonucunda paycheck alıyorduk. 2000$'lık var en fazla en yoğun çalıştığım dönem.. Genelde günde 16 saat fln çalışıyordum. Dediğim gibi deli çalışan arkadaşlarda vardı ama değmez o kadar çalışmaya..Çift fabrikada çalışıyorlardı nerdeyse 2 günde 1 uyuyorlardı. Eğer kafanıza takılan birşey varsa elimden geldiğince yardımcı olurum çünkü benimde gitmeden baya bi soru işareti vardı kafamda..Bu arada gideceğiniz şirketlere çok dikkat edin. Advisin kötü olduğunu biliyorum çok iyi araştırın gidenlere sorun sıkıştırın adamları çünkü sallarlar biliyorum bizede aynılarını yapmışlardı. Sürekli arayıp ne zaman geliyorsunuz diyorlardı.. newyorkta bikaç türkle karşılaştık çok zorluk çekmişler. ben herhangi bi şirket tavsiye etmem yanlış anlaşılma olmasını istemem ama forumlara fln göz atın iyi seçin kimsenin parasına yazık olsun istemem.

Karasan bunu beğendi.
  20. snickers

snickers Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    o belgeseli Alaska'ya gitmeden önce hiç izlememiştim, şimdi rastlayınca izliyorum çok heyecanlı geliyor. O işte cidden iyi para var ama j-1 vizesiyle yapılabilicek işlerden değil yani yasal olarak gemilerde çalışma hakkımız yok zaten olmasında.. Çok tehlikeli işler değmez yani.. benim anlattığım fabrikalarda balık temizleme işleri fln.. bizim fabrikada yengeçle ilgili bir işlem yapılmıyordu ama arada bir geliyordu yengeç hatta tattım tadı güzel beyaz et yumuşacık. king crap diyorlar zebellah gibi bişey :)

Sayfayı Paylaş