Whiplash Injury

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Lonewolf tarafından 27 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. Lonewolf

Lonewolf Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Orjinal metin : Whiplash (medicine) - Wikipedia, the free encyclopedia

Uzun zaman sonra neden boynumda fıtık oluştuğu sorusuna cevap bulabildim sanıyorum. Tıpta kamçı etkisi diye tabir edilen ve travma sırasında gerçekleşen bir mesele.

Ramazan günüydü ve iftara yaklaşık 15 dakika vardı. Top patlamadan evvel davete yetişmek için uğraş veriyordum fakat trafik kurallarını ihmal etmiyordum. Kavşakta karşıya geçmek için bekleyen bir araç, kendisine 10-20 metre yaklaşmışken aniden yola çıktı. Fren yapsam da tamamen duramayıp arabaya sağ tarafından çarptım. Şükür ki ikimiz de iyi görünüyorduk. TRAMER karşı tarafı %100 kusurlu buldu. Prosedürler vs. derken aradan 2 ay geçti.

Evlendikten hemen sonra verdiğim 2 aylık aradan sonra antremanlarıma geri döndüm. Yaklaşık 2-3 hafta sonra ise hayatımda ilk kez ciddi bir boyun tutulması yaşadım. Başım hiçbir yöne hareket edemiyordu. Hastaneye gittim. Antremanlarıma bir an evvel dönmek istedim ve en hızlı çözümü istedim doktordan. 6 tane iğne yazdı. İğnelerden sonra artık başımı hareket ettirebiliyordum. 3 haftalık aradan sonra tekrar antremanlarıma başladım.

Yaklaşık 2 ay sonra bir gün hava yapmış kavanoz kapağını açmaya çalışırken boynumda ciddi bir acı hissettim ve takibindeki hafta doktora gittim. Çekilen MR sonucunda boynumda C5-C6 seviyesinde (Whiplash Injury vakalarında sıklıkla problemin oluştuğu bölge *ref) fıtık olduğu tespit edildi.

Eğer yakın geçmişinizde trafik kazası varsa mutlaka bir Servikal MR çektirmenizi öneririm.

ref :

1. ^ Panjabi, M.M., Cholewicki, J., Nibu,K., Grauer,N.J, Babat, B.L., and Dvorack,J.(1998) Mechanism of whiplash injury. Clinical Biomechanics, 13(4-5), 239-249.

Sayfayı Paylaş