Whey'e ek olarak Casein almak istiyorum saçma mı?

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve Tun4 tarafından 21 Ocak 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Tun4

Tun4 Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Herkese iyi günler.Yaklaşık 2 aydır whey protein kullanıyorum.Sadece spordan önce ve spordan sonra alıyorum.Kilom ve kas miktarım fazla olmadığı için 1 ölçekten daha az alıyorum her seferinde(Yaklaşık 3/4 ölçek).

Şimdi benim sorunum şu, yurtta kaldığım için ve dersler dolayısıyla antremanım saat 10 gibi bittiği için spordan sonra yemek yeme şansım olmuyor. Gelir gelmez sadece whey+süt alabiliyorum. Ancak gece boyunca başka hiç bir takviyem olmuyor. Whey'den 2-3 saat sonra yatıyorum, yatmadan hemen önce casein proteini alsam nasıl olur? Ya da daha başka ne gibi suplement tavsiyeleriniz olabilir ?

2. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    Hayır saçma değil. Casein proteini siz uyurken kaslarınızı beslemek açısından uygundur.

Ancak saçma olup olmamasından ziyade, mutlaka gerekli olup olmaması ve bütçenizin el verip vermemesi söz konusu.

Zira Casein proteinleri pahalıdır. Yurtdışında kaliteli bir 4 lbs Casein proteini genelde 5 Lbs Whey'den daha pahalıdır. Yine orda makuldur fiyatlar. Ancak bizim ülkemizde 4 Lbs Casein genelde 200 TL gibi fiyatlara satılıyor.

Eğer çok ileri seviyede bir sporcu değilseniz (ki mesajınızdan bunu anlıyorum), Casein yerine yatmadan önce süt için, az yağlı peynir tüketin. (Yatmadan 1-2 saat önce yapmaya çalışın, hazımsızlık uykunuzu bölebilir.) Casein zaten süt proteinidir. Eğer başlangıç veya orta seviye bir sporcuysanız ve bütçeniz kısıtlıysa normal gıdalarla idare etmeniz daha mantıklı olacaktır.

Ayrıca Whey'i antreman öncesinden ziyade, sabah kalkar kalkmaz hemen tüketmeniz daha mantıklı olabilir diye düşünüyorum. Antremandan 1-2 saat önce protein ve karbonhidrat temelli bir öğün yaparsanız, antremana güç depolarsınız ve wheye gerek kalmaz. Ancak sabah kalktığınız zaman, 8 saatlik uyku sonunda kaslarınız aç kalmış olacak ve sabah katabolik bir süreç yaşayacaksınız. Sabah olan bu kas yıkımından daha az etkilenmek için, antreman öncesi ölçeği sabah saatine kaydırabilirsiniz diye düşünüyorum.

Son düzenleme: 21 Ocak 2011
  3. desk

desk Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    San Francisco
    super olur alabileceğin tek mantıklı şey casein ama bence mutlaka yemek yemelisin yanında ufak da olsa birşeyler yemelisin

4. Tun4

Tun4 Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    @vinternatt

Sağolun bilgilendirme için, wheyi sabahta alacağım.Ben de konuyu açtıktan sonra baktım fiyatlara gerçekten pahalıymış. Süt ve lor peyniri vs. ile idare etmeye çalışırım gerçi lor peynirini yemekte de zorlanıyorum.Bazı akşamlarda ton balığı yerim yatmadan 1-2 saat önce.Uygun olur mu ?

@desk

Yemek yerine artık dediğim gibi ton balığı ve lor yemeye çalışırım her akşam olmasa da yiyebildiğim kadar.

5. desk

desk Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    San Francisco
    ton balığı çok mantıklı protein ve omega deposu ayrıca sana fıstık ezmesi öneririm oda protein deposu yani eğer öğrenciysen dediğin gibi o satte yemek hazırmalak işkence bunlar güzel alternatifler ama şöle bide yanına 3 4 yumurta haşlayıp yesen süper olur bence yemek hazırlama sorunsa :D

6. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    Türkiye'de Casein'e verilecek parayla 2 aylık Whey ihtiyacı karşılanabilir. (2x 5Lbs Whey)

Yörsan Böreklik Lor Peynirini deneyin, forumda başlığı da var. Paket halinde 500 gr olarak satılıyor, fiyatı 2 ila 4 lira arası olması lazım. Tadı oldukça iyi, o yüzden bazı arkadaşlar şüpheleniyorlar 100gr'daki yağ oranının 2 gr olduğundan (üzerinde öyle yazıyor). Şüpheleniyorlar çünkü tadı güzel. Besin değerleri yanlış mıdır bilmiyorum ama öyle olacağını sanmam.

Olmazsa çökelek deneyin. Lordan daha fazla proteini olduğu iddia edilir. Tadı katlanılmaz birşey değildir, sütle birlikte yenilebilir.

Casein proteininin 6-7 saat boyunca sindirildiği söylenir. Diğer hayvansal proteinler hakkında bir fikrim yok. Ton balığı hakkında da sindirim süresi açısından bir fikrim yok. Ancak yatmadan önce süt ve peynir (Bahsettiğimiz peynirdeki proteinler Whey olabilir ancak içerlerinde Casein de bulunduğunu tahmin ediyorum.) tüketmek ton tüketmekten daha mantıklı olur diye düşünüyorum, çünkü çok ağır besinler değillerdir. Ton balığı midenizi rahatsız edebilir, uyumakta güçlük çekebilirsiniz.

Şuradaki mesajımda birkaç ufak detay bilgi daha vermiştim. Bunlar gerçi zayıflamaya çalışanlar için yararlı olabilecek bilgiler ancak kas kütlesi korunması için işinize yarayabilecek bazı bilgiler de bulabilirsiniz sanırım.

Yukarıda bahsettiğim mesaja sizin de bakmanızı öneririm. Yatmadan önce fıstık ezmesi tüketmeye çalışmayın, o mesajımda da dediğim gibi yağa dönüşür. Fıstık ezmesi, kilo almak isteyenler için güzel bir besin ancak düşük yağlı beslenen insanlara tavsiye edemem. Kilo almak isteyen insanlar için bile yeneceği saatler ve tüketilecek miktar önemlidir. Kaldı ki içerisine peynir altı suyu tozu eklenmiş olsa bile, toplam proteinin bir kısmı bitkisel kaynaklıdır (fıstıktan gelen), ve sizin işinize yaramaz.

Yumurtayı da yatmadan önce tüketmeyin, yumurta insanı tok tutar. Uykusuzluk çekersiniz o karın şişliğiyle. Bu ikisi sabah kahvaltısı için daha uygun thums:

Son düzenleme: 21 Ocak 2011
  7. desk

desk Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    San Francisco
    doru söylüyorsun :D ben arkadaşın zamanı olmadığı için sölemiştim bide benim kilo problemim olmadığı için ne bulursam o saatte yiyorum :D

Sayfayı Paylaş