Whey Protein tozu yerine hangi besinler kullanılabilir?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve witchking tarafından 1 Mart 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 14 üye.
  1. witchking

witchking Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar özellikle yeni başlayanlar için antrenman sonrası whey protein tozu kullanmak istemeyenler hangi besinleri tüketebilir? hızlı emilen protein içeren besinler mi tüketilmelidir? (lor peyniri olabilir mi mesela)

2. jarhead

jarhead Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    lor peyniri gec sindirilen *casein* proteindir. o deilde whey olmazsa olmaz degil zaten ornegin benim kullanma sebebim ne kadar azda olsa tavuk yumurta vs. urunlerin yanina cesit olmasi nedeni ve protein oranini arttirmak icin. orn gunde 1 kg tavuk ye baska herhangi bir protein cesidine gerek yok...

3. TurTaa

TurTaa Yeni Üye

Beğenileri:
    121
    Ödül Puanları:
    0
    en hızlı sindirilen besin yumurta beyazı .ama o da yanaşamıyor tozun hızına.
    protein tozu içtiğinde daha fazla protein almış olacağın için,kasların daha iyi beslenir,daha iyi sonuç demek bu da.

4. kaptan99

kaptan99 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    yumurta + lor + ton balığı olabilir belki. ama ton balığına para dayanmaz hergün..

5. acer

acer Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    bir bardak süte 3bıldırcın yumurtasını kır iyice karıştır iç

6. DeaqLe

DeaqLe Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Artvin
    Kefir İç ..

7. Tun4

Tun4 Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Ton balığı olmaz çok geç sindiriliyor, ayrıca lor peyniride öyle.

En mantıklısı kefir olur ama o da her gün içilmez. Kısacası whey in yerini hiç bişi tutmaz. Aslında light beyaz peynirlerin altında kalan suyu falan içersen o protein tozuna en yakın faydayı verir ama onu da sürekli bulman imkansız.

8. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Radoha yada Altınkılıç kefir çok hızlı sindiriliyor. Ayrıca içerisinde bulunan whey oranı oldukça tatmin edici.

Süttede whey bulunuyor fakat süt ısıl işlemden geçtiğinden ötürü içerisinde bulunan proteinler ölüyor yada değşime uğruyor.

Kefir de böyle birsey yok. Mayalanıp fermente edildiğinden dolayı içerisinde bulunan bütün organizmalar canlı.

kefiri rahatlıkla içebilirsin ama süt içeceksek uht içme pastörize iç.

Son düzenleme: 6 Mart 2011
    MrProsperous bunu beğendi.
  9. TurTaa

TurTaa Yeni Üye

Beğenileri:
    121
    Ödül Puanları:
    0
    kefir konusu tartışıldı,peynir gibi o da casein proteini,yani çok geç sindiriliyor.içinde alkol var ayrıca. alabileceğiniz en hızlı sindirilen besin yumurta beyazıdır

10. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Arkadaşım bir hata var bu işte çünkü whey protein sütün sıvı kısmıdır casein ise sütün pıhtı kısmıdır.

yogurdun suyuda wheydir peynir altı suyu dedikleri peynirin suyuda wheydir (protein tozları peynir altı suyunun yüksek ısılarda çeşitli işlemlerden geçirilmesi ile elde edilir)

Lor peyniri wheydir mesela ama gel gelelim diğer peynirler casein ağirliklidir.

Kefir mayalandığı zaman pıhtı kısım alta çöker özellikle altınkılıç ve radoha gibi kefirlerde pıhtı kısım yoktur. Alıp deneyebilirsin. 15 dakika gibi bir sürede kullanılmaya başlanır. Peptid bağı kırılmış amino asitler 5 dakika gibi bir sürede kullanılıyor diğer amino asitlerde (peptid bağı kırılmamış) ortalama 10-15 dakikayı bulabiliyor.

şimdi altınkılıç kefir aldıgımda dakika tutuyorum ve 15-20 dakika içinde vücutta emiliyor.

Dolayısıyla süt kefir yapmak için mayalandığı zaman pıhtı kısım çöker. işte bu kısım nedir? tabiki bu kısım caseindir geriye kalan kısım ise whey proteindir.

Ancak süt casein ağirliklidir. Yinede bir litresinde ortalama 6-7 gram whey protein barındırırki buda insan vücudu için yeterli bir orandır. Sütün yüzde 20 si whey proteindir.

yeterki en azından UHT kutu süt olmasın. en azindan pastörize edilmiş olsun.

bu kana karışma meselesi çok tuaf bir mesele hali hazırda zaten vücudumuzun amino asit havuzu yeterince dolu.

eğer yeterince iyi besleniyorsak vücudumuzda devamlı hazırda protein bulunuyor.

Özellikle caseinin çok fazla alınması whey proteininde kaslarda depolanmasını arttirir.

Casein kötü bir seymiş gibi görülmesin yavas sindirilip hızlı sindirilmesi konusunu bilemem ama kasein amino asit havuzunu zenginleştirecektir.

Son düzenleme: 6 Mart 2011
    |MaximuM|, MrProsperous ve draft bunu beğendi.
  11. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    antrenmandan sonra whey protein. hiçdeilse bcaa alınmalı. kefir filan kurtarmaz. kefiri 1 lt içsen ortala 7-8 gr whey alırsın. 1 litre kefiride zor içersin. whey proteindeki 25 grlık prodiyonda fazla gibi gorunebilir. ama antsonrası butun aminoların dengeli bir şekilde vucuda verilmesi sentez ve yapılaşma işleminin hızını bariz bi şekilde arttırı. kefirde tum aminoların bulunduğunu sanmıyorum. whey alamaya bilirsiniz belki. yada yeni başlayan biri için bir olcek wheydeki protein cidden fazla olabilşri. burada whey proteinin bir servisini ikikye bolerek içmek daha iyi iş gorur. yada blend protein tercih edebilirsiniz ( ki bu cok cok mantıklı. ben bu aralar blend kullanıyorum cidden daha etkili) . yada en azında kas yıkımını durdurmak adına bcaa alabilirsiniz. kilo ve kas durumunuz + spordaki geçmişide hesaba katarak almanız greken bcaa miktarını bulabilirsiniz. ben başlangıçta bcaa nın daha faydalı olduğunu dusunuyorum cunku serbet formda olması itibariyle vucut bunun her gramını kullanacaktır. beslenmede yeterliyse epey bi kazanc sağlar. gelişimin yavaslamasıyla protein yada sadece glutaminde eklenebilir.

uzun bir cevap oldu ama sorunuzun net cevabı : whey yerine bcaa yada blenrd proteinm başlangıcta mantıklı. bunlar dısında sutle , kefirle , ayranla istenilen recoveryinin sağlanması zor gorunuyor. iyi çalışmalar kolay gelsin

12. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123

13. 0nd3r

0nd3r Üye

Beğenileri:
    100
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ist bayrampasa
    benim kendi yaptıgım birsey var antremandan hemen sonra alıyorum
    1 bardak kefirin icine 1 adet bıldırcın yumurtası ve 1 tatlı kasıgı pekmez koyuyorum birazda su ekliyorum güzelcene karıstırıyorum antremanlardan sonra iciyorum tadı gayet güzel oluyor hatta salonda protein tozu diye yutturdum birine yedi valla :D

14. TurTaa

TurTaa Yeni Üye

Beğenileri:
    121
    Ödül Puanları:
    0
    kefir biyolojik değer olarak daha mı üstün protein tozundan :)

Bodysoft bunu beğendi.
  15. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0

komik değil mi? daha neler duyacağız :D ben kefir içilmesin demiyorum. cokta faydalıdır artı ben kendim yapıp içen insanım. ama iş recovery olunca bence öte dursun. o başka meziyetleri gerektiren bir iş. bu kadar basit olsaydı bu supplement piyasası ve bundan faydalanan sporcular sanırım hiç bu işlere kalkışmazlardı değilmi ??

Bodysoft bunu beğendi.
  16. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Arkadaş whey protein yerine geçebilecek şeyleri sormuş herkes protein kaynaklarını belirtmiş.

En hızlı kana karışan protein yumurta beyazıdır.
    Ardından tavuk göğsü kıyması gelir,
    ardından ton balığı,
    ardından kırmızı et içeren protein kaynakları
    ardından casein içeren protein kaynakları peynir süt yoğurt vs.

Sabah yumurta beyazını, antrenmandan sonra ise tavuk göğsünü öneririm.

Geç protein için ise önerim yağsız dana eti veya süt ürünleridir.

cemil85 bunu beğendi.
  17. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    antrenman sonrası hemen "protein alma zorunluluğu " son derece hatalı bir yaklaşımdır...

oysa, anternmandan sonra alınması gereken en önemli olay "karbonhidarttır" ...

düşen kan şekeri, nenerji kaynaklarının tüketilmesi vb nedeniyel hemen karbonhidrat alımı , sıvı olarak son derece daha önemli bir noktadır...ve uzmanlar bu konuda "pancarplazentasnı" tavsiye ediyorlar...üzüm vb den çok daha etkin...

protein alımı , içinse zaten "excess rotein "alındığından , hele bir de düşük enerji seviyesini yerine getirmek için vücdudun bu proteinleri enerjiye çevirmesi bayağı zahmetli ve yorucu...

tipik yapılan yanlış , "protein "herşeydir mantığı, yaklaşımı...

hele eğer antrenmanda "enerji serumu" kullanılmışsa ,zzaten ortada büyük bir proteinden eerjiye konvertasyon söz konusu değilidr...

18. judgementday

judgementday Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    Peynirin ve yoğurdun suyunu içsek en yakın onlar değil mi?

19. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Bu başlığı okuyarak biraz çeşitlendirmeyi arttırabilirsiniz.

20. Knec

Knec Üye

Beğenileri:
    81
    Ödül Puanları:
    38
    Kimse söylememiş sanırım, Peynir altı suyu tam bir whey proteindir, hatta çoğu marka zamanında peynir altı suyundan protein tozu elde ediyordu veya hala elde ediyor bilmiyorum şuanki teknolojiyi

Sayfayı Paylaş