Whey protein kan şekerini yükseltiyor mu

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve jimraynor tarafından 1 Aralık 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Kan şekerini sadece karbonhidrat yükseltir diye biliyordum. Dün muscle and fitness okurken casein proteinle ilgili bir reklam sayfasında yatmadan önce casein protein almanın daha yararlı olmasıyla ilgili bir anektod vardı.

Antrenman sonrası süper bir ürün olan whey protein yatmadan önce içildiğinde kan şekerini aniden yükseltebilir bu yüzden casein protein gece boyu kasları beslemesi için tercih edilmelidir diyordu.

Yatmadan önce casein proteinin çok daha yararlı olduğunu birçok kişi zaten öğrenmiştir.Ama tartışmak istediğim nokta bu değil tartışmak istediğim nokta whey proteinin kan şekerini yükseltmesi.

Gerçekten böyle birşey mümkün müdür?

2. sheridan

sheridan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    mümkün olabilir sonuçta enerji içeriyor proteinlerde wheyde çok hızlı kana karışıyor ...

3. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    evet yukseltir fakat antreman sonrası zaten glikojen depolarımız bosalcagı icin onları doldurur. Su ile karıstırıp icerseniz daha az yukseltir Ben zeytinyagı su ve whey karıstırıp iciyordum

4. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    heldic ben bu tozları suyla bile içemiyorum, sen bir de üstüne zeytinyağı koyuyorsun :D

5. Circassian

Circassian Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    13
    Düzenli olarak protein tozu hiç kullanmadım. Ara sıra spordan sonra arkadaşın optimum wheyden kullanıyorum. Şeker hastasıyım sürekli şekerimi ölçüyorum ve kan şekerimde herhangi bir yükselme olmadığını gözlemledim. (1ölçekteki karbonhidratın etkileyeceği çok küçük ihmal boyutundaki değerleri saymazsak). Yanlış yönlendirmek istemem sadece optimum whey için bunu söyleyebilirim. Ayrıca şekerimi düzene sokmam için diyetisyenlerin söylediği ve araştırmalarımın gösterdiği şey protein ve yağ kaynaklı gıdalar (karb içermedikçe) kan şekerine etkisi yoktur. Ancak bilinçsiz ve çok tüketildiklerinde kilo artışı (yağ olarak kas kütlesini söylemiyorum) nedeniyle vücudun insülin direncinde olacak oynamalardan dolayı dolaylı yoldan uzun vadede kan şekerini etkiliyebilir. (kimseyi yanlış yönlendirmek istemem yazdıklarım sadece kişisel araştırma ve ölçümler sonucu edindiğim bilgiler.)

6. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Circassian süpersin dostum tam da senin gibi birisi lazımdı bana. Şekerimi ölçüyorum demişsin. Neyle ölçüyorsun.. Şeker hastası bir akrabam var aynı zamanda psikiyatrist. Kendisiyle uzun bir sohbetim oldu. Şekerin en çok ne zaman düştüğü yükseldiği vs. gibi. Belinde bir cihaz var sürekli kan şekerini gösteriyor duruma göre düştüğü zaman bişeyler yiyor veya şekerli birşey yediği zaman hemen makinaya 1 ölçek insulin gönder şeklinde komut veriyor.

Geçen hatta baklava yemiştik ikinciyi yiyince dozu 2ye çıkardı. O şekilde sürekli ayar halinde. Senin cihazda ondaki cihaz mı acaba. Ayrıca o akrabamda proteinin ve yağın kan şekerine etkisi yoktur demişti.

7. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    bu ara kefirle zeytinyagini karistirip iciyorum ben direk zeytinyagida icebiliyorum bardaga doldurup artik o safhalari gectim tadina gore degil bana faydasi olup olmadigina bakip besleniyorum

8. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    bütün proteinler kan şekerini arttirir dolayısıyla insulin yapımı başliyor. aminoasitlerin kas ve dokuların tamiri için kullanılacağından dolayı pankreastan salınım artar ve enerjimizde aynı oranda artar. düşük karbohidratlı diyetlerde 3-4 saatte bir whey protein almak sebebi bu yüzden.

Dolayısıyla 3-4 saat kadarda sürer.

Ancak insulin tekrar açlık sınırına sağlıklı bir biçimde düşebilmesi için whey protein basit şeker ihtiva etmemeli.

Çoğunda aspartam ve tatlandırıcılar yogun gıda boyaları ve aromalar kullanılıyor.

Dolayısıyla whey proteinlerin içerisindeki karbohidrat çok düşük.

draft bunu beğendi.
  9. Circassian

Circassian Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    13
    O cihaz insülin pompası sürekli vücutta bağlı kalıyor cihazdan çıkan kanal göbeğe iğneyle bağlanıyor. Ben insülin pompası kullanmıyorum henüz. Normal insülin kalemleriyle insülin yapıyorum. Şekerimide şeker ölçme aletiyle ölçüyorum. Parmağı delip kanı alete okutarak ölçüyorum. Aynı dediğin gibi yediğim şeylere oranla insülin vuruyorum. Karbonhidrat sayımı diye bir olay var ama çok karışık burda anlatmam mümkün değil. Basitçe aldığın karbonhidrata göre vücudunun insülin toleransınıda hesaplayarak insülin dozunu belirliyorsun. Bazı arkadaşlar protein kan şekerini yükseltir demiş ancak benim diyetisyenlerden aldığım eğitime göre (bir kaç tane diyetisyenden onaylı bilgiler) insülin dozunu hesaplarken sadece karbonhidratları hesaba katmak gerekiyor.

Basitçe örneğin 100gr makarna yiyeceğim. 100 gr makarnada 75gr karbonhidrat olduğunu varsayarsak benimde 15 gr karbonhidrata 1 ünite insülin vurduğumu düşünürsek 75/15=5 ünite insülin. Ben bu makarnanın içine istersem 300 500 gr tavuk göğsü yumurta vs. ekleyeyim bu oran değişmeyecek.
    Buradan da çıkan sonuç proteinin şekeri yükseltmediği. Tabi tekrar söylüyorum suplementler konusu bilgim olan bir konu değil ama 1ölçek whey de ki 1.8gr karbonhidrat benim şekerimi 6 mg/dL kadar arttırır buda dikkate alınmayacak bir orandır.

Ayrıca tıp alanında uzman değilim olurda insülinin kan şekerini dengeleyip hücrelere enerji taşımaktan başka bir işlevi varsa ve bu işlev protein tüketince kan şekerinin artmasına neden oluyorsa (ben dışardan insülin alırken böyle bir şey söz konusu değil eminim) o konuda diyebileceğim bir şey yok.

Benden beklediğin şey öneri ise forumda okuduklarıma dayanarak gece yatarken whey yerine casein tüketmen uzun süre etkili ya da yavaş sindirilmesinden dolayı daha iyidir diye düşünüyorum.

10. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    geçmiş olsun,

Circassian bunu beğendi.
  11. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Dün bir diyetisyene sordum kan şekerini yükseltmez dedi. Hala muallaktayım.

Peki dedin ya 100 gr makarna yiyince 5 doz insülin pompalıyorum. Makarnayı kepekli tüketirsen doz değişiyor mu ya da 75 gr kompleks karb.yerine şeker tüketirsen doz değişiyor mu. Yani örneğin 75 gr şeker içeren künefe yedin. Yine 5 doz mu yapıyorsun.

KAn şekerini ne sıklıkta ölçüyorsun. Normalde kan şekeri hangi seviyede olması lazım. Seninki ne zamanlarda düşüyor.

12. Circassian

Circassian Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    13
    Beni kendinle kıyaslamamalısın. Bunu yapman çok yanlış olur. Benim öğünlerden hemen önce kullandığım insülin 4 saat boyunca etkili ve maksimum etkisini kullandıktan 2 saat sonra gösteriyor. Evet 75gr karbonhidrat içeren tatlı yesemde aynı dozu vuracağım ama bu sefer doz maksimum etkisini göstermeden önce şekerim yükseklecek sonra geri dozun etkisiyle düşecek. Bu ani oynamalarda istenmeyen bir durum olduğu için mümkün olduğunca kompleks karbonhidrat tüketmeye çalışıyorum. Aslında bu durum sende de böyle ama tamamen aynı değil galiba.

Kan şekeri ölçümüne gelince günde 4-5 defa ölçüyorum. Kan şekeri olması gerektiği gibi sabah kalktığımda düşük oluyor. Salona gitmeden önce ölçüyorum ve duruma göre birşeyler yiyerek değerinin biraz yüksek olmasına önem gösteriyorum. Çünkü spordan sonra kan şekerim düşüyor. Genelde bacak çalıştığım günler fazla düşme gözlemledim. Bu zamanların dışında şekerimin düşüp düşmemesi tamamen benim kontrolümde vurduğum doza göre karbonhidrat alırsam yada aldığım karbonhidrata göre doz vurursam bi sorun yaşamıyorum. Ama dengeyi tutturamazsam dozu vurduktan 2 saat sonra dünya dönmeye başlıyor. Aslında günde altı öğünün amacıda budur kan şekerindeki dalgalanmaları önlemek. Ana öğünden 2-3 saat sonra kan şekeri düşmeye başlar (tabi normal karbonhidrat değerlerinde bir ana öğün tükettiyseniz) ufak bir ara öğünle bu kan şekerini dengelersin.

13. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Kan şekerini yükseltmiyorsa ben ketogenic diyet uyguladıgım zaman nasıl oluyorda kendımı birden durağan halden aydınlık ve ferah halde hissedebiliyorum.

120-130 a kadar etkiliyor. Çok az oranlarda olsada proteinler kan sekerini tırmandırabiliyor tabi bu 160-170 oranları değil.

120 ler falan.

son yapılan ölçümlerimde kan sekerım 75 değerindeydi.

14. Circassian

Circassian Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    13
    160-170 dediğin değerlere zaten normal bir öğünle çıkabiliyorsan şeker hastalığına adımı atmışsın demektir. 120-130 a kadar etkiliyor derken de 120-130 normal tokluk kan şekeri değerleridir ''a kadar'' kısmı sanki yüksek oranlarmış gibi göstermiş orayı. 75 değeride açlık kan şekeri değerindir. Biraz düşük bir değer 80 altında olmaması uygundur. Ben 24-500 arası bir çok değeri görmüş birisi olarak artık neyin etkileyip neyin etkilemediğini çok iyi biliyorum diyebilirim. Zaten diyetisyenlerde protein ve yağın kan şekerini dikkate alınacak bir değerde yükseltmediğini söylerken neden bu kadar ısrarcısın anlamadım Coyete. Karbonhidrat derken herşeyin içindeki karbonhidratı dikkate almalısın sadece un ve şekeri değil. Süttede küçümsenmeyecek ölçülerde karbonhidrat vardır , sebze yemekleri , meyveler vs. hepsi karbonhidrat içerir.

Vorenus bunu beğendi.
  15. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    israrcılık yapmıyorum, zaten o yüzden mümkün mertebe karbohidrat içeren ürünlerden korkarak tüketiyorum. Buda esmer pirinç patlamış mısır ve yulaf oluyor.

Zaten o yüzden yağları çok seviyorum.

Ben 160-170 değerlerini hiç görmedim.

Yapılan bütün testler 75-90 arasında çıktı. Tokluk kan şekerimi tekrar ölçtüreyim.

ancak yemekhaneden bile iş yerinde yemek yemiyorum.

Yani öyle her buldugum yemeğe saldırmam açlığı tercih ederim. Baş ağrıları çekmek sağlıksız besinleri yemekten benim için daha güzel bir duygu.

Son düzenleme: 2 Aralık 2010
  16. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir

normal aclık kan sekeri 60 iken gunumuzde 80 e cıktı yani aclık kan sekeri 60 olan bir birey gun icinde kendini iyi hissediyorsa bas donmesi gibi sorunları yoksa endiselenmesine gerek yok cok saglıklı bir bireydir.

Aynı sekilde tansiyonu dusuk olup kendini iyi hissediyorsa bir birey oda uzun ve kalp sorunları cekmeden yasayacagını gosterir

17. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    80 de yüksek bana sorarsan.

65-70 falan iyi değerlerde bana sorarlarsa.

Ancak bu değerlere düşebilmek için çok az karbohidrat tüketmek lazım.

ketojen diyette neredeyse 65 ten yukarısı oynamıyor. İddia ediyorum.

et ürünleri kuruyemişler vs gibi ürünler pek arttirmaz.

ancak uzun süre karbohidrat tüketmemek baş ağrılarını arttiriyor çünkü beyin glikoza ihtiyaç duyuyor.

Protein ve yağdan yapılsada glikoz olmadan beyin sağlıklı çalışamıyor.

Son düzenleme: 2 Aralık 2010
  18. Circassian

Circassian Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    13
    Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler hakkında bir araştırmam yok belki doğrudur ama emin olun düşük kan şekeride yüksek kan şekeri gibi zararlı bir olaydır. 50nin altı hipoglisemi olarak sayılırken 60lardan bahsediyorsunuz bu değerler düşük değerler. 70 in altında normal bir insan (istisnalardan bahsetmiyorum) baş ağrısı halsizlik hissetmeye başlar. 60 lara 50lere doğru terlemeler , titremeler başlar zaten 50nin altıda hipoglisemi atağı sayılıyor düşünememe aşırı titreme , halsizlik, uyuşma vs. bilinç kaybına kadar giden bir süreç. Ben burda ne desem sizi tatmin etmiyecek gibi duruyor bence biraz araştırın.

Coyote karbonhidratlar tüketmen gereken besinlerdir. Ya bakış açımız farklı ya da sen karbonhidrat denince direk şeker ve beyaz unla bağdaştırıp hepsini aynı katagoriye koyuyorsun. Karbonhidratlara sağlıksız besin deyip kestirip atmışsın resmen. Yulaf veya esmer pirinç gayet sağlıklı besinlerdir. Tabi sağlıklı diye oturup yarım kilo yemekten bahsetmiyorum. Kan şekeri düşüklüğünden dolayı baş ağrısı çektiğini ve bunu tercih ettiğini söylemişsin kendi görüşün saygı duyarım ama hayat kaliteni düşürdüğünü belirtmek isterim. Gerçekten merak ettiğim için soruyorum hayatından baklagiller , meyveler , sebze yemekleri, çorbalar gibi besinleri çıkarttın mı? Bunların hepsi karbonhidrat içeriyor ve senin düşüncene göre tüketmemeliyiz.

Coyote ve Vorenus bunu beğendi.
  19. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Muscle and Fitness dergisinin geçen ayındaki veya ondan önceki ayın sayısında okuduğumu hatırlıyorum yanlış olmasın onda antreman sonrası basit şeker yüklemesi gibi glutaminin de aynı etkiyi yaptığı yazıyordu. Sonuçta protein tozlarının bir kısmında glutamine var.

20. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir

yesil sebzeleri bu katagoriye sokamayız

Sayfayı Paylaş