Vejetaryen sıska

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve wishmaster tarafından 8 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. wishmaster

wishmaster Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medya-Dizi-Film Reji-Sanat Asistanı
    Yer:
    İstanbul
    Merhabalar, 2 yıllık forum takipçisiyim ama spora başlamak yeni fırsat oldu. 182 cm 62 kg, zayıfım ziyadesiyle. 23 yaşındayım, 15 yaşında lakto-ovo vejetaryen beslenmeye başladım. Yani hayvan ürünü olarak sadece yumurta ve süt yiyorum, kırmızı beyaz et balık kesinlikle yok. 17 yaşımda kazara et yemem neticesinde (babannem sağ olsun tadını beyenirsem yerim diye düşünüp yemeğin içine ince ince kuzu eti koymuş) hastaneye kaldırıldım ve protein duyarlılığı teşhisi konuldu.
    Dışarıdan gelen yüklü miktardaki proteinin karaciğer tarafından işleme uğramaması alerji yapıp, zehirleme sorunu. Normalde doğuştan gelen bir hastalık fakat acayip bünyem sağ olsun kendi kendine uydu bu durumu. Fıstık alerjisi gibi zamanla miktar arttırılarak çözülebilecek bir sorun olmasına ramen zaten kendi isteğimle vejetaryen beslendiğim için sorun etmedim. Yumurta ve süt tüketimim de sorun oluyordu fakat son yıllarda bu durum tamamen ortadan kalktı. (intihar sayılabilir ama gün içinde kendimi kuruyemiş, süt yumurta ve soya manyağı yaparak denedim birşey olmadı :p)
    Obez bir biraderim var ben de öyle olurum diye yıllarca kendimi zayıflattım ve ailesel gelen ayva göbeği sporsuz olarak erittiğimde anoreksiya olduğumu keşfettim. Beslenmemi bakliyatlarla ve alabildiğim hayvansallarla dengeleyebileceğim halde şu anda kolumu dirsekten 4 parmak öteden kavrayabilecek denli zayıfladım duh. Aşırı güçsüzüm ve yoruluyorum. Buna ramen bir kaç aylık eskiye nazaran daha iyi beslenmede göbecik kendini belli ediyor. Tabi hiç spor geçmişim olmaması, ve kas kütlemin fakirliğinin de etkisi var bu durumda.
    Şimdi spora başladım, hocam beslenme önerilerinde bulundu, Söylemesine göre kilogram başına 2 grama yakın protein ve 4000 kalori almam lazımmış. Kendimi en zorladığım zamanlarda bile 2000i geçemiyorum ki istenen protein miktarı için ise yumurta, bakliyatı yemem değil yutmam lazım, onu da midem kaldırmaz imkansız. :( Et yememe olayımın vahametini anlattığımda başka yeni başlayanlara hele ki kas yapmak değil sadece kalınlaşmak isteyen birine normalde hiç önermediği halde protein tozu kullanmamı salık verdi. Ticari amaçlı görünmemek için salondan temin edebileceğim halde ben vereyim gel demedi. Marka sorduğumda ilerisi için önerileri olabileceği ama şu anda içinde yağ oranının fazlalağı, kalorisi ve karbonhidrat ihtivası, kana ne denli çabuk karışağının benim için çok da farketmeyeceğini istediğim markayı alabileceğimi söyledi. Sonuçta amaç spor yapayım derken kendimi yok etmeme sağlamak. bench pressde boş barı 5. kaldırışımda ellerim titremeye başlıyor bakalım ne olacak :D

Beslenme önerisi olan var mı bana?

Bu suplementler başlığına giriyor daha çok ama;
    Hardline whey pro 1500 sipariş ettim. (kas artırma 2 kombinesi dahilinde). Benim durumumda sizce doğru bir seçim mi olmuş?

2. devilish

devilish Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    0
    beslenme konuları çokça mevcut sitede fakat hocanız gerekli bilgileri vermiş gibi görünüyor ama bu konuda benim şahsi görüşüm belliki vücudunun proteinle bir alıp veremediği var öncelikle bir doktora gidip senin için en doğru olan bilgiyi alman sonrasında doktorun söyledikleriyle birlikte spor hocanın söylediklerini en iyi şekilde harmanlayıp çalışman

wishmaster bunu beğendi.
  3. TurTaa

TurTaa Yeni Üye

Beğenileri:
    121
    Ödül Puanları:
    0
    sebzelerden alacağın besinleri vücudun tam olarak kullanamaz.Ztn sebzedeki proteinlerde hayvansal gıdaya göre çok az bir orandadır.
    Beyaz ve kırmızı et olmadan kas inşaa etmek body nin doğasına aykırı.Supplementler de kurtarmaz bu durumda.

4. wishmaster

wishmaster Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İstanbul
    ama demokrasilerde çareler tükenmemeli ve bir çözümü olmalı. değil mi? vejetaryen bir çok sporcu var (sadece vg-bb den bahsetmiyorum) altlerler, yüzücüler. Şu anki amacım yağsız bir şekilde kalınlaşmak, kas demeti olmak değil. Bir alternatifi olmalı.

5. Malefice

Malefice Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    38
    Et yemedende olur, yumurta yiyeceksin, peynir yiyeceksin herseyi birak, sadece toz dan bile alabilirsin proteini, carb i disardan desteklersin pilavdi makarnaydi.

Protein tozu yerine gainer alirsan daha kolay gunluk kalori ihtiyicani karsilarsin hemde proteini alirsin.

Merak etme vucut normal seviyesine kadar cok hizli kas insaa eder, sen yeterki ona biraz kaynak ver ve spor yap.

Mutlaka multi vitamin kullanmalisin.

Zeytinyagina ekmek banip yemeye calis gun icinde. Kekik koy limon sik 3-5 damla sonra ban ekmegi ye, hic olmadi dik kafaya ic.

wishmaster bunu beğendi.
  6. wishmaster

wishmaster Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İstanbul
    Yemeği hiç önemsemezdim ama gittiğim bir doktor çok fena korkuttu sağ olsun :D Sağlığımı kaybediyordum diş etlerimden başlayarak sorunlar çıkmıştı, şimdi yiyorum bi derece. Ama göbeklenmeye karşı aşırı bir korkum var, malum yukardan bakınca olduğundan fazla görünüyor, yemek yerken tırsıyorum hala. Ama spora gittiğim zamanlar içi rahat ediyor, nasıl olsa yaktım-yakıyorum yiyim bari diyebiliyorum. Önce o korkumu yenersem süper olacak :D

7. Malefice

Malefice Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    38
    Psikolojik tedavi almayi dusunmelisin. Faydasi olacaktir emin ol, yasadigin sorun tedavi edilebilen birsey.

8. wishmaster

wishmaster Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İstanbul
    Ehiehi... Kendim tedaviye başladım işte yavaş yavaş. Az gelişim farkedersem kendimde o zaman daha rahat olacağım.

9. TurTaa

TurTaa Yeni Üye

Beğenileri:
    121
    Ödül Puanları:
    0
    wishmaster bunu beğendi.
  10. demir00

demir00 Özel Üye

Beğenileri:
    1.316
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Istanbul
    Buyuk gecmis olsun. Bu iste once inancli olmak lazım ki, anlasılan bu da sende var. Senin kat edecegin yol, bizlerden daha zorlu olacak ama sakın pes etme cunku kazanan sen olacaksın. BB'ye baslamadan evvel ben de senin gibi cılız ve gucsuz bir adamdım. Okuldayken millet dayılanırdı hemen. Yemek yemek benim icin iskenceydi, hic sevmezdim yemegi. Yarı ac yarı tok yasardım. Boy 182 kilo 54. Dusun manzarayı... BB ye basladım, 64 kg oldum, bıraktım bi ara yine basladım. Aradan yıllar gecti yine basladım ve cok memnunum.

Umutsuzluga kapılacagın anlar olacaktır. Ne zaman kotu hissetsen bizleri dusun. Senin durumda olup bu isi basaran binlerce adam var.

Protein konusunda yasadıklarını bir doktora danısmanı tavsiye ederim. Kuzu eti yedigin icin hastanelik oluyorsan, herkes icin gecerli beslenme programları sana yaramaz. Doktorun sana ozel bir diyet programı yapması gerekir.

Kolay gele...

wishmaster bunu beğendi.
  11. wishmaster

wishmaster Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İstanbul
    Proteinle sorunum kalmadı, whey kullanıyorum 4 gündür, hala ölmediysem bundan sonra da ölmem proteinden. Tabii vejetaryenim hala ve değiştirmeye de niyetim yok. Son 5 yılda 3 beslenme uzmanıyla görüştüm hepsi çok rahattı "bakliyat ye tohum halindeki şeyleri ye, süt yumurta ekle tamamdır". Şimdi spor yaptığımı belirterek sorsam daha farklı cevapları olabilir. tekrar bir uğramam lazım. Dün kan testi yaptırdım sonuçları yarın çıkacak ordan da biraz çakılır artık düşük mü yüksek mi değerler nedir.

12. wishmaster

wishmaster Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İstanbul
    ahaha karaciğer cörtler gibi olmuş :D doktor hemen pıtçı yaftasını yapıştırdı :X

ast (sgot)-norm (5-42) sonuç :165
    slt (sgpt) -n (5-45) s :48
    lhd -n (240-480) s :738

13. yalnızkovboy_89

yalnızkovboy_89 Üye

Beğenileri:
    383
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Endüstriyel Otomasyon
    Yer:
    İstanbul
    wishmaster sebzeleri ve özelliklede kuru baklagilleri [nohut,kurufasulye..] birbirleri ile eşleştirerek bitkisel proteinlerdeki eksik amino asitleri tamamlayabilirsin.Bunun dışında yukarıda bahsedildiği gibi yumurtayı bol bol tüketmelisin, peynir,yoğurt ve türevlerini de aynı şekilde.Sadece protein tozuna yüklenmemelisin...

wishmaster bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş