Ve Bir Dopinglinin Daha Acı Sonu...

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve wrestler tarafından 6 Ekim 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Marion Jones.. 2000 Sidney Olimpiyatları'nda 5 madalya alarak,bir olimpiyatta en çok madalya kazanan bayan ünvanına sahip ünlü Amerikalı atlet...
    -Sidney'den beri doping kullandığı iddia ediliyormuş.Hep inkar etmiş,kullanmadığını söylemiş.En sonunda baskılara dayanamayak kameralar önünde göz yaşları içinde doping kullandığını itiraf etti.Ve tabiiki dopingle kazanmış olduğu itibarını da kaybetti.Üstelik yeni bir ünvanında sahibi oldu;''yalancı''..Yalan söylediği için 6 aya kadar hapis yatabileceği söyleniyormuş...
    -Yorum yapmak istemiyorum zaten herşey ortada gibi,yoruma da gerek yok...
    [​IMG][​IMG]

Son düzenleme: 6 Ekim 2007
  2. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    atletler içinde benim favorimdi herzaman.okadar derece yapıpta ben kullanıyorum diye kaç kiş çıkar bilmiyorum ama rekabetin ve ilaç kullanımının had safhada olduğu bir dönemde bu türden suçlamalar bence saçma.eşide yanılmıyorsam oldukça şişman ama disk fırlatmada derece sahibi bir sporcu.asıl önemli olan birinin çıkıpta ben yalan söyledim demesi değil.aklı olan herkes zaten kullandıgını anlayabilir.bir insanın yapabileceği maksimum degerler zaten ortada.asıl önemlisi kullanıpta testlerden yıllardır temiz çıkanlar.

3. glory

glory Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    cok severdim.
    gülüşüne bayılmamak zaten elde değil.
    maalesef son olimpiyatlarda hüsranla karşılasştı. bayrak yarısında da hata yaptı atlama ve sprintte de basarılı olamadı. ama bircok bransta altın alabiliyordu komplelik ozelliğini de cok severdim. güllecinin yanında diğer bir seviglisi eski dopingli :D 100 m rekortmeni tim montgomery idi . patlayıcı kuvvet sporcularına alakası var sanırım :)

hocamında dediği gibi dünya çapında atletler için doping kullanıyor demek zaten saçmalıktır. haftada 3 idmanla kas gruplarını 1 hafta dinlendirip rekor kıracak halleri yok :D

4. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Esasında bu doping olayı artık kişisel bir durum olmaktan çıktı.Ülkeler arasındaki soğuk savaşa dönüştü.Daha önceleri Amerika-Sovyetler Birliği arasındaki mücadele bunun somut bir örneği.Bu durum günümüzde de her ne kadar isimler değişmişse de aynı.Ekonomisi çok zayıf olan Küba bile bu olaya büyük önem veriyor.Hangi ülke daha gelişmiş bir madde bulsa,o sene ya da o organizasyonda başarılı oluyor ve bir bakıma ülkesinin gücünü ispatlamış oluyor.Ama bu centilmenlik dışı,haksız rekabete sporcuların alet olmaması gerekli.Düşünsenize;tüm sporcular,yöneticilerin,devlet başkanlarının(ki ben buna inanıyorum,başkanların bu işte parmakları kesinlikle var) vs vs lerin direktiflerine rağmen bu maddeleri kullanmayacaklarını belirtseler,belki bir miktar daha düşük rakamlardaki rekorları izleyeceğiz ama en azından adil,centilmen,sporun ruhuna yakışır bir hava solumuş olacağız.
    -Sporun özünde;sağlık,dostluk,centilmenlik vardır.Başka hiçbir amaca alet olmamalıdır.Spor sadece spor için yapıldığında güzeldir.Doping kullanan her sporcu bence yanlışın içindedir.

5. spudd webb

spudd webb Üye

Beğenileri:
    168
    Ödül Puanları:
    53
    Dün CNN de görmüştüm.steroid kullandığını yazıyordu.haberin geri kalanını anlamadım(malum ingilizce kanal)
    Doping o kadar yaygınlaştı ki.şimdi acaba şampiyon oldu rekoru kırdı ama doping yaptımı sorusu var.Geçenlerde kırılan 100 metre rekorundan sonra kendi kendime bu soruyu sordum.sonrada şu cümle aklıma geldi doping yoksa gerçekten iyi derece.
    Fransa bisiklet turu bitiyor 1.belli.acaba geçen seneki gibi dopingli biri mi sorusu akıllara geliyor.nitekim bu sene genel klasmanda biri dopingliydi.1 .ciliğin favorilerindendi
    Artık bir spor dalında şampiyon olunuyor,rekor kırılıyor ama aynı soru ya dopingliyse.
    Wrestler sana katılıyorum.doping bencede devlet politikası.20 yıldır kırılamayan rekorlar,madalya tablosunda üst sıralarda yer alma isteği,uluslar arası prestij ve en önemlisi hırs dopinge itiyor bir yerde.kısa vadede adını duyurmanın en kolay yolu madalya olarak algılanıyor.Artık savaşlarda adını duyurmanın dönemi bitti.şimdi olimpiyat gibi büyük organizazyonlarda adını dünyaya duyurma devri başladı.
    yanılmıyorsam Rocky 4 filmindeydi.rocky Rusların dopingli boksörüne karşı nasıl dövüşüyordu.verilen msj neydi bakın ABD her zaman yener dopinge gerek yok,biz doping yapmıyoruz.dopingli sporcu ise karşı tarafta.verilen msj açık Ruslar doping yapar ama biz yapmayız ve yinede yeneriz.gerçekler öyle değil ama.
    Yıllar yılı Doğu Almanya da,Rusyada,ABD de doping devlet eliyle yaplıyordu.devlet destekliyordu.neden?hep 1.gözükme isteği
    Günümüzdede bireysel gibi gözüksede organize bir iş.kolay mı sporcunun doping bulup kendine uygulaması.o kadar teste giriyor.Takım doktorları,takım başkanları bu işin içinde.ne için?daha fazla gözönünde olup daha fazla kazanma hırsı.
    doping istenirse rahatlıkla önlenir.genç yaşlarından itibaren sporcular aydınlatılır,sporun amacının spor old öğretilir,dopingle mücadele merkezleri çoğalır,devletler dopinge karşı çıkarlarsa,dopinge verilen cezalar gerçekten ceza olursa bu pislik spordan temizlenir

6. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Vallahi arkadaslar, profesyonel sporda Doping olmamali mi?
    diye sorarak baslamak gerekiyor bence.
    Olimpik seviyede sporcularin cok az bir bolumu 80 yasindan fazla yasiyor, yaptiklari muazzam idmanlar sporun olumlu etkisini terse cevirerek cok uzun yasamalarina engel oluyor.
    Bu sumocularda dahada belirgin, cok az sumocu 55 yasindan fazla yasar.
    Bunu kabullenerek bu ise adim atarlar, her tercih bir kaybedistir.
    Profesyonel arenada donen yuz milyarlarca dolarin dusunecek olursak, bir nevi "modern gladyator" olan profesyonel sporcularin doping yapmasi bence gayet anlasilir bir hadise.
    Kirilamayan rekorlar illa ki dopingin habercisi degil,
    Efsanevi atlet Jesse Owens'ın Nazi Olimpiyatlari olarak bilinen 1936 Olimoiyatlarinda olusturdugu uzun atlama rekoru tam 25 sene kirilamadi, o zaman ne dianabol vardi ne de benzer formlarda doping maddeleri.
    Isin enteresani Jesse Owens sadece 66 yasina kadar yasamis, hergun 1 paket ictigi sigara yuzunden, bir hayli erken gitmis.
    Doping kullanan bir sporcuda, doping nedeniyle ani bir sekilde olmezse, zaten bu yasa kadar rahatlikta yasayabiliyor.
    O yuzden, bu modern zaman gladyatorlerinin doping yapmasi bence muhim degil, profesyonel aranada, isi kitabina gore yapan adamlarin dopingi ile, hobi amacli spor yapanlarin doping yapmasi cok farkli.
    Denebilir ki, doping yapan spoculari izleyen insanlar dopinge yoneliyor.
    Ancak bu dogru degil, en iddiasiz Mr. America sampiyonlarindan birisi, olan Jack Delinger'in 18 yasindaki halini gormenizi isterdim, bu forumdaki en yetenekli arkadasi bile komplekse sokacak bir fizigi oldugunu goruyoruz, yani bu is, dopingden cok once genetik hadisesi, tum sporlar icin bu boyle, siradan bir insan dopingle bile sampiyon genlerine sahip bir sporcuyla asik atamaz, bu nedenle elit bir sporcuya ozenmek icin o sporcunun doping yapmasina gerek yok.
    Bence hobi icin sporla musabik sporu oncelikle iyice bir ayiracak egitim ve degerler sistemi verilmeli insanlara.
    Musabik sporcularin onu acilmali, hobi icin yapanlara ise, isin saglik boyutu iyice anlatilmali.
    Kolay degil, ama bence dopingle mucadele profesyonel arenadan cok okullarda yapilmali.

glory ve WolfSoN bunu beğendi.
  7. spudd webb

spudd webb Üye

Beğenileri:
    168
    Ödül Puanları:
    53
    Benim dediğimde buydu.25 yıldır kırılamayan rekoru kırmayı her sporcu ister ama belki 1 sporcu başarır.birde bazı branşlarda artık limite gelindiğine inanılıyor.1 salise ile geliştirlen rekorlar bunu ne derece doğruluyor bilinmez ama gelişen teknoloji,imkanlara rağmen rekorlar gelmiyor.
    üstüne birde genetik yetersizlik,1 adım önde olma hırsı dopinge itiyor.
    Fakat ben profesyonel sporcudada amatörde de dopinge karşıyım.ne yapıyorsan kendi limitlerinle yapmalısın.özellikle amatör sporcularda doping tabuta bir çivi çakmakla eş değer benim için.
    İş tabiki en başta eğitimden geçiyor

8. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    İnsanlarin 100 metreyi kosabilecekleri maksimum limit asagi yukari belli, saniyorum 9 saniyeye bile inmesi imkansizmis, tendon ve eklemlerin kaldirma limitini asiyormus daha yuksek hizlar.
    Ancak bir bakiyoruz, gen doping denen bir sey cikmis, kim bilebilir, x-men gibi adamlar olamayacagini...
    Daha guclu tendonlar, daha efektif kasilan kas lifleri, daha cabuk yenilnen bir metabolizma, acaba bunlara dogru mu gidiyoruz???
    Bunu istemem acikcasi, insanlar arasi dogal esitsizlik yeterince fazla, bir de boyle takviyelerle diger insanlardan tamamen ayrilan turlerin cikmasi bence hos olmaz, insan ozdeslik kuramayacagi derecede biyonik insanlari izlemekten zevk alir mi acaba?
    Dunya gercekten cok enteresan bir yone gidiyor.
    Dusunsenize 120 sene onceye kadar, dunyadaki teknik gelisimler oldukca yavasti, sonra isler hizlandi, 1-2-3 gibi gitmeye basladi.
    Artik 2-4-8-16 gibi ilerliyor.
    Daha da hizlanacagini dusunmeden edemiyorum, dunya bir 20 senede ne kadar degisti, bu hiz ve ivmelenme devam ederse, sporun alacagi sekilde en az dunyanin alacagi sekil kadar enteresan olacak, isler kontrolden cikiyor gibi gercekten...

Sayfayı Paylaş