Varikosel ve Vücut Geliştirme

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve ELPRESACANARİO tarafından 19 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. ELPRESACANARİO

ELPRESACANARİO Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bu konuyu açma sebebim benim gibi varikoseli bulunanlara yardım etmek. Çoğu kişi doktora gitmeye bile utanıyor. Ben de ilk zamanlar utanıyordum ama alıştık artık :D. Kaç doktor gördü bilmiyorum ama iş sağlık olunca utanma, sıkılma olmuyor...

Öncelikle varikosel hakkında biraz bilgi vereyim. Bu bilgiler internetten toplama değil bizzat doktorumun bana anlattıkları ve kendi tecrübelerimdir.

Varikosel, bacaklarda görülen varislerin testislerde görülen şeklidir. Damarın içinde bulunan ve kanın geriye gelmesini engelleyen şeylerin (ismini bilmiyorum :)) görevini tam olarak yerine getirememesi ve damarın genişlemesi ile oluşan bir hastalıktır. Damarlar da testisi çevrelediği için ısıyı yükseltir. Testis ısısı vücut ısısının bir kaç derece altındadır ve sperm bu derecede üretilir. Damarın ısıyı yükseltmesi de spermde azalmaya, sperm kalitesinin bozulmasına ve kısırlığa sebep olabilir.

Belirtisi kasıkta ve yumurtalıkta ağrı şeklinde olur. Hiç ağrısı olmayan ve kısırlık şikayeti ile bu hastalığını öğrenenler de oluyormuş. Zaten damarları kendiniz bile hissebilirsiniz tabi varikoseliniz varsa. Doktor da elle teşhis eder ve ultrason ile sağlamasını yapar genelde :). İdrar ve meni testi de yapılabilir. İdrar kolay da meniyi vermek kolay olmuyor hastanede :D. 1 saat içinde verilmesi gerekiyor, yoksa yanlış sonuç çıkabiliyor. Damarların dışarıdan görülmesi hastalığın son safhalarına doğru olur. İlk başlarda dışarıdan damarlar görülmez.

Korkmaya, telaşlanmaya gerek yok, çünkü hızlı gelişen bir hastalık değil. Ben kendimden biliyorum. 2-3 senedir bende varikosel var ve daha 2. ile 3. safha arasındaymışım (4. safha var).

Tek çözümü ameliyat. Yalnız çocuğunuz varsa ve sizi rahatsız eden ağrılarınız yoksa ameliyat olmayabilirsiniz. Ameliyat kısırlıkta ve sizi rahatsız eden ağrılar olduğunda yapılıyor. Ameliyatta mikro cerrahi öneriliyor. Doktorum mikro cerrahide damarın kalem kalınlığında gözüktüğünü söyledi. Bu da hata riskini azaltıyor. Zaten ameliyatta %80 üzerinde başarı sağlanıyormuş.

Varikoselin vücut geliştirme ile alakasına gelecek olursak. Ben doktoruma danıştım ve bana bu sporu önermedi. Bunun sebebi de ağırlık çalışırken kendimizi kasmamız ve ıkınmamız. Dikkat ettiyseniz varikosel için ultrasona girdiğinizde ''ıkın'' ya da ''öksür'' derler. Ikınınca damarları zorlamış oluruz ve ultrasonda daha belirgin hale gelir. Ağırlık çalışırken zaten görevini tam olarak yerine getiremeyen damarları bir de ıkınarak daha da zorlamış oluruz. Doktorum bu spor yerine bana yüzmeyi önerdi.

Gerçi ben vücut geliştirmeye başladım ama bölgesel yağlarımdan ve fazla kilolarımdan kurtulmak için gidiyorum. Ağır çalışmıyorum.

Aklıma gelenler bunlar. Sormak istedikleriniz varsa bu konu altında sorabilirsiniz, elimden geldiğince yardımcı olurum. Hatta okul tatil olduğunda kontrol amaçlı doktora gidebilirim. Buradan bilmediğim soruların cevaplarını da doktordan öğrenip paylaşırım.

Bu arada doktorum profesör. Soran filan olursa diye baştan yazayım dedim.

Not: İnternete sık giremiyorum, malum okul ve finaller. Geç cevap yazarsam kusuruma bakmayın...

Hatalarım var ise lütfen düzeltin...

Son düzenleme: 19 Mayıs 2013
  2. brhmcr

brhmcr Guest

Değerli üyemiz;

Konunuz kilitlenip kapatılmıştır.

Konu kilitleme sebepleri;

- Daha önce benzer bir konu açılmıştır
    Lütfen arama yapmadan konu açmayınız.

Forumdaki "En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları" isimli baslıgı okumak icin tıklayınız

Arama Kelimeleri : varikosel

Lütfen 1 dakikanızı ayırarak forum kurallarını okuyunuz. Forum kurallarını okumak için buraya tıklayınız

Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla
    BodyForumTR Ekibi

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş