V.G. Tarihinde Büyük Tartışmalar Yaratmış Yarışmalar

Konusu 'Uluslararası Vücut Geliştirme' forumundadır ve Karasan tarafından 22 Ocak 2006 başlatılmıştır.

1. Ayaz

Ayaz Özel Üye

Beğenileri:
    994
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Almanya
    hakkaten ya.. ben de ekledikten sonra farkina vardim :D

bu arada Mike ve Ray Mentzer kardeslerinin yasamlari ve ölümleri hakkinda uzunca bir makale ceviriyorum board icin.
    cok uzun oldugu icin biraz vaktimi alir.. su an ancak 2 sayfa cevirebildim..
    bu makale de o yil ki yarismada soyunma odasinda Arnold ve Mike arasinda cikan tartismadan da bahsediyor..

simdi hepsini söylemek istemiyorum makaleden okursunuz ama Mike Mentzer Arnold Schwarznegger'in 5 tane jüri üyesinin cok samimi arkadasi oldugunu iddia ediyordu..
    benim sahsi görüsüm de o yarisma felaket bir sekilde saibe kokuyor.

saygilar

2. Ayaz

Ayaz Özel Üye

Beğenileri:
    994
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Almanya
    Cevirmekte oldugum makaleden ufak bir alinti..

Mike Mentzer dünyada ki profesyonel bodycilerin %98'in antrenman yaptigi Gold's Gym'de calismak icin Venice tasiniyor..Yil 1977, Mentzer daha önce bir dergi kapagina "1 yil sonra Anrnold schwarzenegger'i yenecegim!" diye manset olmustu

Schwarzenegger Mentzeri “Mentzer is Coming!” yazili bir pankartla karsilamisti, ve Mentzer cok büyük gurur duymustu. Evet geliyordu! Ancak eski profesyonel bodyci ve bugünün Ironman dergisinin yazari Jerry Brainum Schwarzenegger’in oyun oynadigini söylüyor. “Arnold her zaman salaga yatardi. Sürekli o tuaf aksaniyla salak salak sorular sorardi. Aslinda herkesi manipüle ediyordu”

3. bukatto

bukatto Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara
    karasan, gerçekten güzel yazı olmuş.. :lol: yüzünüde görmek isteriz :lol:

4. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    En büyük haksızlık Enünlü'ye...

Arkadaşlar büyük tartışmalar yaratmış yarışmalar derken, çok önemli bir skandalı atlamışım.
    En üzücüsü ise, bu haksızlığa kurban giden kişinin Ahmet Enünlü olması.
    1948 doğumlu Ahmet Enünlü, henüz 23 yaşındayken ilk kez katıldığı Mr. Universe yarışmasında orta boy kategorisinde 2. olmuştu.
    Biz hikayenin sadece bu boyutunu biliyorduk.
    23 yaşında, Türkiye'de daha bu sporun esamesi okunmazken, Ahmet Enünlünün Mr. Universe'te 2. olması, hemde Albert Beckles gibi, 2 kere Mr. Olympia ikinciliğine sahip, bir efsanenin ardından 2. olması zaten bizi gururlandırıyordu.
    Ancak size, desem ki, Ahmet Enünlü o yarışmada aslında birinci olmuştu.
    23 yaşında genel klasmanda Mr. Universe olmuştu desem...
    Ancak hikaye maalesef bununla bitmiyor, sonuçlar açıklandıktan sonra Ben Weider, acil bir toplantı düzenleyerek, yeni hakemlerden oluşan bir hakem heyeti oluşturuyor.
    Bu heyette, yarışmacıların milletinden kimse bunlunmuyor.
    Çıkan sonuçta, Ahmet Enünlü genel klasmandaki birinciliğinde, 4.'lüğe düşüyor.
    Sevgili Pump'ın bahsini ettiği Ahmet Enünlü'nün madalya fırlatma hadisesi bu olabilir kesinlikle.
    Vallahi arkadaşlar, adam ne kadar çileden çıksa az, düşünün, birinci olduğunuz açıklanıyor, ilk kez katıldığınız sporun en prestijli yarışmalarından birisinde, şampiyon olduğunuzu duyuyorsunuz, ancak apar topar bir düzen kurulup 4. lüğe itiliyorsunuz.
    Cidden korkunç bir durum.
    Ancak Ahmet Enünlü'nün şanssızlığı bununla bitmedi.
    1974'te kendi boy kategorisinde Mr. Universe olduğunda, overall'da çok büyük şansı vardı, ama dünyada sadece bir kez olan birşey oldu, muhteşem Lou Ferrigno, geçen sene overall şampiyonu olduğu halde ikinci defa Mr. Universe yarışmasına katılmıştı.
    Bunun hiçbir anlamı yoktu, zira overall Mr. Universe ünvanı amatör anlamda alınacak en yüksek ünvandı, bu ünvanı kazanıp tekrar yarışmak gibi bir alışkanlık kimsede yoktu.
    Lou Ferrigno, sadece 3 puanla şampiyonumuzu yenerek dünyada 2 kere IFBB Mr. Universe olan tek insan oldu.
    Zaten ondan sonra bunu yapan kimse olmadı, olan ise efsane şampiyonumuzun, şampiyonluklar serisine bu güzel ünvanı eklemeyememesi, ve hiçbir zaman Mr. Olympia'da yarışmaması oldu...
    Ancak bitmedi, 1980 senesinde, Ahmet Enünlü, hayatının formunu yakalamıştı, Almanya'da düzenlenen WABBA profesyonel dünya şampiyonasında 90 kiloda inanılmaz definisyonu, harika sahne performansıyla izleyenlere dudak ısırttı.
    Dönemin yabancı dergilerinde Ahmet Enünlü'nün olağanüstülüğü üzerine yazılar görmek mümkün.
    Ancak kaderin acı bir cilvesi, kendisine 4.'lük verildi.
    Onu geçen yarışmacıların her biri birer efsane, Sergio Olive, Serge Nubret, Robby Robinson.
    Ancak Enünlü'nün aslında hepsini yenebilecek durumda olduğunu düşünmek insana inanılmaz duygular yaşatıyor.
    Akıl almaz bir yetenek, muhteşem bir şampiyon.
    Enünlü bu yarışma sonucunu kabul etmeyerek verilen para ödülünü reddetmiş ve podyuma çıkmamış...
    Kendisini saygıyla selamlıyorum, dilerim kendisiyle tanışıp sohbet etme şansım olur.

5. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    bu sporda profesyonel yada amatör juri olayında çok ilginç şeyler oluyor. mr. olympia da da aynısı var en amatör yerel yarışmalarda da. juride tanıdığın adamın olmassa senden çok kötüsü senin önünde yer alabilir. herşey olabilir. tanıdık amatör bir arkadaş vardı. vucut gayet güzeldi ama katıldığı müsabakada 5 nc oldu.3 ve 4 kendisinden hiç ama hiç değildiler. ve arkadaş o yarışmadan sonra bir daha müsabakalara katılmayacağını söylemişti. hakkı yenen ve müsabık hayata erken veda eden birçok bb var.

6. akçakaya

akçakaya Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Karasan

Sevgili karasan yazılarının devamını bekliyorum.Gerçekten çok güzel.Hadi durma devamı gelsin :)

Sayfayı Paylaş