Vücut yapacağım diye protein'i aşırı tüketenlere önemli uyarı !

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve kalsit tarafından 3 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. kalsit

kalsit Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Hayatımda hiçbir şekil de doğal olmayan ürünler, ilaçlar v.s kullanmamama rağmen, günde sadece kahvaltıda ki 1 yumurta ve peynir'den başka hiç protein almamama rağmen, bir sabah bacak ve kaburgamdaki ağrılarla uyandım. Daha body'ye başladığım zamanlar bile değil. Kaslarda problem olmuştur diyip krem ve kas gevşeticiler kullandım. Ancak 2 hafta boyunca ağrılar geçmeyip aksine artmaya başlayınca doktora gittim. Aç karnına test olacaksın dedi ertesi sabaha randevu verdi. Sabah test oldum ve doktor yediklerimi sordu. Protein olarak ne alıyorsun dedi. Dedim 30 gram bile protein almıyorumdur. Sadece sabah birazcık peynir ve yumurta. Gün için de yersem yoğurt 1 2 kaşık o kadar. 30 gram'ı geçmez dedim. İmkansız dedi. Protein tozumu alıyorsun dedi hayır dedim.
    Sonuç olarak gut hastalığı teşhisi koydu ve bundan sonra et süt peynir yumurta v.s protein verici şeyler yasak dedi. 15 gün kadar yemedim. Doktora gittiğimde değerlerim normale dönmüştü ve ağrılarım geçti. Başka bir profesöre kontrol ettirdim durumumu. Gut başlangıcı var ama gut değilsin. Gut olsan ayakta duramazdın ve heryerin şişerdi dedi. Body'ye başladığımı söylediğimde sakın toz, hap veya başka doğal olmayan şeyler kullanma dedi. Belki çabuk gelişirsin iyi vücudun olur ama 10 sene sonra pişman olursun ve geri dönüşün olmaz dedi.

Benim gibi proteini fazla almayan adam bile sancılar içinde doktora gidiyorsa, siz siz olun tozlardan falan uzak durun benden söylemesi. Eskiler hep der. Fazla protein alma oğlum gut olursun diye. Demek ki korkularının nedeni buymuş.

Bu yazıyı yazmamdaki en büyük amaç, forumda 15 yaşında deli gibi toz kullananları görmek. Yazık etmeyin kendinize. Body yapan insanlar değil doktorlar bu işin uzmanlardır. Body'ye başlamadan önce muhakkak bir doktora ( maddi durumunuz iyiyse profesöre ) gözükün ve tavsiye alın. Her okuduğunuza da inanmayın.

Pinky ve asilprens bunu beğendi.
  2. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Gut benim bildiğim kadarı ile biraz da genetik + böbrekleri %100 verimli çalışmayan insanlarda olma ihtimali daha yüksek. Protein kullanımında yüksek su alımı ihmal edilmemeli, sürekli çalışan böbreklere yardımcı olma amacı ile.

Geçmiş olsun.

3. kalsit

kalsit Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Alt ast değerlerimde yüksek çıktı. Karaciğerinde yağlanma var dedi. Şimdi tekrar bir diyetisyene gideceğim. Özellikle de göbek ve sol göğsümde başlayan yağlanma canımı çok sıkıyor.

Gut hastalığını yaşamadım ama belirtileri başlar gibi olmuştu. Sağ ayak baş parmağımda kızarlık ve iğne batması oldu. Hafif şişlik oldu ama 1 günde geçti.

Kısacası ben protein almadığım halde bu hastalıktan direkten döndüm.

Gut zengin hastalığı veya kralların hastalığı olarak bilinirmiş. Fatih Sultan Mehmet'ten birçok padişaha kadar gut hastalığı görülmüş. Kayıtlara göre de Fatih Sultan Mehmet'in ölüm sebebiymiş. Sosyete'de en çok görülen hastalıkmış. Ancak bende neden görüldü anlamıyorum. Sanırım yemek yiyip pc başında oturmak olayları tetikledi.

Herkes dikkatli olsun ve dengeli beslensin. Tabi ki stres bunları tetikliyor unutmayın. Birçok ağrım oldu o olay dan sonra hepsi strese bağlı çıktı. Moralli 2 3 günün ardından hepsi geçti. :) Hayırlı kandiller

Son düzenleme: 3 Temmuz 2008
  4. evroka

evroka Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    bu zamana kadar bb yapan insanların büyük bi çoğunlunda bu hastalığını duyulmamasının altında sanırım bilinçli olmak yatıo. Çünkü bu spora gönül veren ve araştıran herkesin protein alımını arttırmanın yanında bununla doğru orantılı olarak alınan su miktarının arttırılması gerektiğini bildiğinden şüphem yok.

şimdi aman arkadaşlar bööle bööle bi hastalık var sakın ha toz moz bişiler kullanmayın demek cahilce oluo. Özellikle yumurtayı çok fazla miktada (bb yapmayanlara göre- mesela 15,20 tane-) tüketenler var. Sence bu insanlar napardı gut hastası olsalardı. Ama olmadılar. Az'ın kâr, fazlasının zarar olduğunu bilen insanımız fazlanın da karşı savunmasını bulmuştur/biliyordur. Protein fazla alırsan böbreklere daha fazla iş düşer. Çözüm sudadır. Su çözücüdür. Taşıyıcıdır. Zararlıları vücuttan su ile atarsın.

Lütfen ama lütfen insanları yanlış yönlendirmeyelim....

Mestano bunu beğendi.
  5. SEHZADE

SEHZADE Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    28
    Evet yanlış yönlendirmemek lazım.Aslında arkadaşımız doktordan duyduğunu bizimle paylaşmış.Bunun için teşekkürler ama şuda var biz ne yapıyoruz body building bu spor kas yapımı için yapılan bir spor.Protein almadan kas yapılmaz dolayısıyla bu sporu yapan adama sen protein alma demek sen bu sporu yapma demektir.

6. ozzers

ozzers Üye

Beğenileri:
    141
    Ödül Puanları:
    53
    öncelıkle gecmıs olsun

ama bu soyledıklerın benım mantıgımca ters gelıyor
    yanı senın önceden bır rahatsızlıgın oldugunu ve bunun nuks ettıgını dusunuyorum

su an formda bu şporu bilinçli şekilde yapanlara sorarsan hepsi sana günlük kılolarının ıkı hatta üç katı protein aldıklarını soylerler
    tabiki hepsi whey protein degil
    ama sonuçta protein
    bu arada fatih sultan mehmet olum sebebi tam kesın degıldır
    yanı asıl agırlıkla ınanılan gebzede sefere cıkarken zehırlenerek oldurulmesıdır
    gut hastalıgı yuzunden oldugude soylenır

yani bol bol su ;)

tekrar geçmiş olsun

7. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Her şeyden önce çok geçmiş olsun..

Öncelikle yazında katıldığım ve eleştirdiğim birçok nokta var.

Katıldıklarımla başlıyım:

15 yaşında deli gibi toz kullananan gençlerin bilinçlenmeleri ve boş hayaller peşinde koşmamaları gerektiği tezine sonuna kadar katılıyorum.
    Hiçbir ek besinden mucizevi faydalar beklenmemeli, eğer gerçekten besin takviyesi kullanımına ihtiyaç varsa o zaman kullanılması taraftarıyım. (Ne zaman besin takviyelerine ihtiyaç duyarız sorusunun cevabını birçok defa ilgili başlıklarda vermiştim)

Katıldığım bir diğer nokta sadece BB değil, herhangi bir spora başlamadan da önce bir doktora görünmek, fiziksel özelliklerinin ilgili sporu yapmaya elverişli olup olmadığını öğrenmek gerekliliği.
    Profesyonel davranış şekli budur. Malesef bu noktayı küçümseyen birçok sporsever vücut limitlerini belirlememiş olduğundan kalıcı sakatlıklarla mücadele etmek zorunda kalıyorlar.

Yazında katılmadığım noktalara gelince:

"siz siz olun tozlardan uzak kalın" demişsin. Bunu iddianı kabul etmek mümkün değil. Yukarıda dediğim gibi, bir sporcunun toz ve benzeri ek besinlere hangi şartlar altında ihtiyaç duyacağı bellidir ve o şartlar oluştuğu taktirde benzeri ek besinleri bilinçli biçimde kullanmak doğru bir davranıştır. (bu şartların neler olduğunu forumda ilgili başlıklarda yazmıştım)

Bir başka eleştirdiğim nokta sende başlangıç emareleri gözüken gut hastalığının tek sebebini fazla protein alımı gibi göstermen.
    Öncelikle kendi üzerinden örnek vererek gut-protein alımı arasındaki pozitif korelasyonu kanıtlayamassın. Çünkü sağlık açısından günlük alman gereken proteini bile almayan biri olarak sendeki gut hastalığı emarelerinin nedenini fazla protein alımına bağlayamassın.
    Senin probleminin temelinde genetik faktörlerin yattığını düşünüyorum. Zira gut hastalığının oluşmasını tetikleyen faktörler içerisinde genetik mirasın rolü de oldukça önemli.

Eleştirmek istediğim son nokta ise "body yapanlar değil, doktorlar bu işin uzmanıdır" cümlen. Burada uzmanlıktan kastın nedir?
    Tabiki sporcu olarak (eğer doktor değilsek) tıbbi konular hakkında bir doktor karşısında en ufak bir iddiada bulunmak haddimize değildir. Bu cümlende uzmanlıktan kastın tıbbi alanda uzmanlıksa buna katılırım.
    Ancak buradaki uzmanlık bu spor hakkında da önemli bir bilgiyi gerektiriyorsa bu noktada bu işe yıllarını vermiş sporcuların görüşleri de son derece değerlidir.
    Hangi ek besinin hangi şartlar altında, hangi oranlarda alınması gerektiği, idman programları ve buna bağlı ek besin alım döngüleri gibi birçok konuda bu işe yıllarını vermiş sporcuların görüşleri son derece kıymetlidir.

O nedenle "uzmanlık" konusunda söylemiş olduğun cümlenin açık olmadığını düşünüyorum.

Son olarak her okuduğunuza inanmayın görüşüne sonuna kadar katılıyor, her sporcunun kendini geliştirmek adına öğrendiklerini durmadan sorgulaması gerektiğini birkez daha vurguluyorum.

antikor91 ve Blues bunu beğendi.
  8. kalsit

kalsit Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Aslında tam olarak öyle demek istemedim özür dilerim. Son 1 aydır kaburgamda bitmek tükenmek bilmeyen ağrılar var. Piskolojil durumum inanılmaz kötü ve çok duygusalar günler yaşıyorum. Şu anda da öyle. Yanlış şeyler yazmak istemiyorum. Sadece başımdan geçenleri anlatmak istedim. Elbetteki herşey dikkatli kullanıldığı sürece faydalıdır. Ancak demek istediğim, dikkatli olun benim gibi acılar yaşamayın. Kimsenin üzülmesini istemem, hele ki o bir insansa.

antikor91 bunu beğendi.
  9. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    ben de zaten asla seni suçlayarak bu yazıyı yazmadım.
    Sadece açık olmayan noktaları da belirterek eleştiri getirdim ve katıldığım noktaları da belirttim.
    Eleşirilerimi kesinlikle ve kesinlikle kişisel algılama.
    Bu forumda yaptığım bütün eleştirilerde amacım kesinlikle bireyleri suçlamak değil, sadece ortaya atılan görüşün kendi açımdan yanlışlığını ortaya koymaya çalışmak..

Tekrardan çok geçmiş olsun.

10. foollowme

foollowme Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    bence arkadaslarımızında belirttigi gibi en önemli şey su. yani terledıgımızde susadıgımızda su iciyoruz. Ama bol protein alıyorsak ayrıyeten canımız istemese bile tuketmemiz gerekiyor. Yoksa cidden ilerde buyuk sorunlarla karşılabiliriz. Ama tabi herşey bilincli yapıldıgı surece hic bi zararın olacagını dusunmuyorum.

11. BK

BK Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    Gut ile ilgili olarak:

--->>> Metabolizma hastalığıdır. Metabolizma hastalıklarının temeli enzim eksikliğidir.

Yani, şeker hastalığı bunun en sık örneklerindendir.

Eğer insulin eksikliği varsa, kişi ne kadar az şeker de alsa, şekeri yüksektir. Çünkü bunu düşürecek enzimde -ve enzimin işlemesinde- sıkıntı vardır.

Ama kişi şeker hastası değilse, istediği kadar şekerli gıda yesin, kan şekeri kısa sürede düşecektir.

--->>> Gut hastalığının temeli de kanda ürik asit yükselmesi, buna bağlı olarak da böbreklerde, eklemlerde ürik asit kristallerinin birikmesidir.

Her ürik asit yükseliği gut değildir, gut hastalığında da nadiren ürik asit yüksek olmayabilir.

Kesin tanısı biopsilerde ürik asit kristallerinin görülmesiyle konur.

--->>> Ürik asit ise pürin metabolizmasının sonucudur. Tam olarak protein demek doğru olmaz.

Proteinin kaynağı da önemli:

Pürin İçeren Besinler

Düşük miktarda pürin içeren besinler (100 gramları 0-15 mg pürin içerir): Süt ve türevleri, peynir, yumurta, ekmek, tahıllar, sebze ve meyveler.

Orta miktarda pürin içeren besinler (100 gramları 50-150 mg pürin içerir): Et, tavuk, balık, kuru baklagiller, mantar, ıspanak, karnabahar, kuşkonmaz.

Fazla miktarda pürin içeren besinler (100 gramları 150-300 mg pürin içerir): Sakatatlar, av etleri, havyar, ançüez, küçük balıklar.

Yani proteinin kaynağı süt olursa pürin miktarı ete göre defalarca daha az olacaktır.

--->>> Vücut geliştirmecilerde bu hastalık sık demek ne kadar doğru bilemiyorum. Gut hastalığı zaten sıktır, yüzde 2 kadar sıklığı var. Erkeklerde daha fazla. Vücutcular da genelde sağlığına dikkat eden kişiler, çoğunlukla da erkek.

Bence vücut geliştirmecilerde daha sık fark ediliyor dersek daha doğru olur.

Sonuç:

+ Proteine değil kaynağına bakmak lazım.

+ Çok protein almak sizi gut hastası yapmaz, hali hazırda genetik yatkınlığınız varsa hızlandırır.

+ Yine de ne olursa olsun, ara ara mutlaka ürit asit seviyenize baktırın.

Şunu da ilave ediyim:

http://www.milliyet.com.tr/content/saglik/sag014/sag37.html

bonatschi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş