Vücut Yağ Oranı Nasıl Hesaplanıyor?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve aytactan tarafından 19 Şubat 2006 başlatılmıştır.

1. aytactan

aytactan Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    hemen herkes vücut yağ oranım % de bilmem kaç diye belirtiyor.
    vücut yağ oranını nasıl ölçüyorsunuz?
    bazı tartılarda bu oranı belirten özellikler varmış.
    kullanan arkadaşlar var mı? ölçüm ne şekilde yapılıyor?
    bel ölçüsü ve kiloyla matematiksel bir formülü varmı?
    bu konudaki bilgilerinizi lütfen paylaşalım.

Faramir bunu beğendi.
  2. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Yağ ölçümünün belli metodları var. En sık kullanılan metodlar kısaca;
    1-Vücuttan elektrik geçirerek yapılan ki bu bazı pahalı tartılarda, koşu bantlarında var. Ayrıca yağ ölçmeye özel aletlerde de var (yeni getirttim).
    2-Kaliperler ile vücudun yağlı bölgelerindeki yağların kalınlığını ölçerek istatistiksel değerlerle karşılaştırmak ve yağ oranını saptamak.
    3-Boy,bel kalınlığı vs. değerler ile hesaplama yapmak.
    Ayrıca güvenilirlik sırası da böyle 1 en güveniliri, 3 ise en güvenilmez olanı.
    Yine de bir bakışla bile insan yağ oranını %5 hata ile anlayabilir eğer tecrübeliyse. Dediğim gibi ben yağ oranı ölçen aleti yeni getirttim, 12,5-13,5 arası değişik değerler gösteriyor bende. Ama geçen gün Karasan arkadaşımız bir tablo göndermiş ondaki verilere göre zaten ben kendimin aşağı yukarı %9-15 arası olduğumu anlayabilirdim. Bi de ben şimdi çevremdeki herkese bu aleti uyguluyorum ve tecrübe kazanıyorum :) Mesela geçen gün bi arkadaşa senin yağ oranın 9-13 arası dedim 11 çıktı benim alette. :D

3. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Aslında %99 -100 sonuc weren tek yontem warmıs, o da yag orani olculecek insani suyun icine sokup cok hafif oranlarda elektrik werilerek yapılan bir deney ama bu bize uymaz.. :p

ben Hillside da tartıda olcturmustum %19 yag oranı cıktı, hoca bile sasırdı, daha az gozukuyor dedi.. antreman sonrası olcturmustum.. e saglıklısı antreman oncesi 2-3 saat boyunca bisey yememis sekide olcum yapılması demisti...

Blitz, yag oranın 91 kilo birine gore gayet iyi.. 3-4 kilo daha alıp yag oranini bu seviyede korayabilirsen, yaza süper girersin kardes..
    91 kilo isen, 78,26 kilo kas+kemik agırlıgın soz konusu .. bir insanin kas+kemik aglırlıgı ile boyunu esitlemesi durumunda, define durumda bile, tam anlamıyla düdüge dönmesi soz konusu deil...
    benim kas+kemik agarlıgım 80,19 kg.. bana da 3-4 kg saf kas gerekli :)

Sayfayı Paylaş