Vücut Tipleri Hakkında Geniş Bilgi

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve diez tarafından 3 Mart 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 160 üye.
  1. Ferhat AYDIN

Ferhat AYDIN Yeni Üye

Beğenileri:
    111
    Ödül Puanları:
    0
    Okuduğumdan anladığım kadarıyla Ektomorf ve Astenik Tip'im var :)

2. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    ladasamara'nın başlığından..bu resmin bir kopyasının da burda olmasında fayda var..

themertyildiz, rockman52, overertu ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  3. turkesh

turkesh Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Ben tipsizim sanırım

4. diyar07

diyar07 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    yeni baslıyorum ne yapmalıyım?

herkese mrb abilerimm benn bu siteye yeni kaydoldumm benn 16 yasındayımm wee kilom 64 boyum 1.80 wee wucudum cok celimsiz oldugu için wucudumu geliştirmek kas yapmak istioyrum bunun içinn degerli yormlarını almak isterim ilk baslayaarak sizce ilaç türü şeler almalımıyım yoksa sadece fitness bodye mi baslamalıyım?

5. Ghaldszar

Ghaldszar Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Izmir / Turkiye
    BU listeye göre sanıyorum ektomorf' um
    diğerine göre Astenik.

1,85-86 boyundayım.
    25-27 yaşına kadar 63-68 kilo arasında dolaştım hatta 59 kiloda olduğum zamanları bile bilirim.
    Kilo almak için deliler gibi yedim weight gainerlar içtim ama nafileydi.
    27 yaşından sonr işler değişti en son 86 kiloya çıkınca diete başladım.
    Ama zayıf uzun bacaklı ince yapılı bir tipim 86 kilo iken bile göbeği saymazsam aslında normal yapıda hatta hafif zayıf yapıda ince uzun bacaklıyım. Ama tabii göbeği saymazsak. Çünkü gerçekten çok büyük ve çirkin bir göbeğim oluyor.

Bunlara dayanarak ektomorf olduğumu düşünüyorum bilmem yanılıyor muyum.
    Peki ektmorflara en uyugun sistem hangisi?
    Hangi çalışma sistemi, hangi tekrar sayıları?

Mezo, endo ya da ecto vücutların hepsi aynı sistemlerde gelişme sağlıyamıyordu yanlış hatırlamıyorsam.

6. Ghaldszar

Ghaldszar Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Izmir / Turkiye
    Haa şunu yazmayı unuttum.

Çok çabuk şekil alıyor(muş)um. Ama çok zor gelişiyorum.
    Özellikle göğüs bölgesi çabucak şekil alıyor ama hacim almak inanılmaz zor oluyor.
    Tabii bir iki hafta antreman biraz performanssız ya da isteksiz geçsin direk göğüs şeklim de bozuluyor.

7. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Ektoların genellikle sinir sistemi hassas oluyor, ağır idmandan sonra kendilerini toparlamaları zor oluyor, bu yüzden set sayısı konusunda cimri olmak lazım.
    Her yerde ezbere yapılan hareket başına 4 set bence ektolar için uygun değil, 2-3 set yeterli ama ağır çalışmanız gerekiyor.
    Set arası dinlenmeler, uzun olabilir, 2 dakika ve biraz üzeri.
    Mezamorf bir adam, az dinlerek uzun idmanlar ve ağır kilolar girebilirken, Ektomorf, daha iyi dinlenip, daha kısa ve kaliteli idmanlar yapmalı.
    Mezamorf 8 şeritli otobanda dikkatsiz araba sürme lüksü olan bir sürücüyken, ektomorf 1-2 şeritte yol alan acemi sürücü gibi temkinli olmalı, olayı böyle örneklendirebiliriz.
    Haftada 3 idman bile yeterli olabilir, çünkü çok fazla idman sonrası kendini sistematik bir yorgunluğun içerisinde bulabilir.

Ocensers, bravehearts, The Answer ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  8. Ghaldszar

Ghaldszar Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Izmir / Turkiye
    Bunları öğrendiğim iyi oldu.
    Ben genel olarak 5 gün vücudun tek parçasını çalışarak yapıyorum. 3-4 gün gün iki parçalış antremanlarda 2 yaptığım antremandan verim alamıyormuşum gibi geliyordu ki bunu da yaşa bağlıyordum ama olaya hiç bu taraftan bakmamıştım.

9. enderxxxx

enderxxxx Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    evet cok ii oldu bu ladasamaranın resmine göre ecto-meso yum :D

10. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Orjinal endomorfum.

11. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    ya mesoyum ya da ecto-meso yum ama hala tam olarak cıkaramadım..ben cok cok parçalı bir vücuda sahip deilim , defineyim ama delicesine değil.....acaba tam bir meso muyum ?...

12. Burak867

Burak867 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Tam anlamıyla ecto...

13. heredot

heredot Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar merhaba yeni başlamayı düşünüyorum.ölçülerim:
    175 boy
    91
    76
    94
    Sizce normal mi olçuler veya hangi kısmlara ağırlık vermeliyim.Açıkcası vucudumu gorsel olarak pek beğenmiyorum.Tavsiyeleriniz nelerdir*Sizce bu olçuler normal mi yoksa bi anormallik varmı?

14. musclefan

musclefan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İSTANBUL
    bence bu vücut sınıflandırmaları yetersiz,koskoca dünya'da topu topu 3 vücut tipi olabilir mi?ben hiçbirisine uymuyorum mesela.hele "bu vücuttaki kişi şöyle bir karaktere sahiptir" demek ne kadar doğru?karakterin vücut tipiyle alakası yoktur ki.

İbrahim Aşık ve miamiheat bunu beğendi.
  15. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Geçen D.Wolf bir başlıkta endomorf tiplerle ilgili konuşmuştu da bende endomorfu mezomorfla karıştırıp bende "endo sayılırım" demiştim. ya tam mezo ya mezo-ectoyum ama ectolar daha uzunmuş sanki bense kısa boyluyum 170-173 falan (senelerdir bi tam ölçü alamadım)

Tüm bunlarla birlikte musclefana katılıyorum, zaten bu sınıflandırma bir kanun değil birşey değil. Genellemiş atmış bunu yapan amcam. Yani 3 aşağı 5 yukarı tüm insanlar bu ayarlardadır. Elbette haklılık payı var çünkü bir insana bakıp bu 3 sınıftan birine sokabiliriz. Bi de bu 3 sınıf kendi içinde de ayrılıyor toplam kendi içinde 2şer 3'er ara sınıfa sahipler.

Bu konu aslında baya bi derin bence, bu araştırma haklı da değil haksız da. Doğru yönleri var ama sonuçta bu araştırmanın konusu insan ve konu insan olunca hiçbirşeyi "sınırlandıramazsın" endonun biri içe kapanık olur, ectonun biri toplumsal olur. Yani olur da olur. ....

Bi de şu var sağlam kafa sağlam vücutta bulunur derler, doğrudur, genelde öyledir. Beden sağlığı kafa sağlığına etki ediyor. E doğal olarak kaslı tiplerden deliler daha az çıkıyor.
    Ama unutmayın psikopatlarda kaslı tiplerden çıkabiliyor. Endomorftan da çıkabiliyor ectodan da mezodan da.....

Bu araştırma bize yardımcı oluyor, şöyle ki:
    "Elmalar kırmızıdır, bütün elmalar kırmızı değildir" diyor, elmanın kırmızı olduğunu öğreniyoruz. Bu da bir bilgi, ama sonuçta bütün elmalar kırmızı değildir bunu da hatırdan çıkarmamalı.

16. kaplan1222

kaplan1222 Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    mezomorf ta beni anlatıyor uzun boylu iri kemikliyim ama atılgan değilim yani şu yönde atik biriyim refleks im hızlı kas kitlem iyi ama göründüğünden daha kuvvetli bi yapıya sahipim kalçam kalın bacaklarım kaslı kuvvetli çok uzun süre koşabiliyorum acaba benim vücut tipim mezoformmu??

17. kaplan1222

kaplan1222 Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    haaa bu arada ben 15 yaşındayım boyum 1,80 kilo 73 hafif yağlıyım ağır bi işte çalışmadım bu şu anki durumum sizce vücudum uygunmu??

18. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Görmeden kimse mezomorftur falan diyemez ancak anlattıklarına bakılırsa mezomorf görünüyorsun.

Atılgan değilim derken ne kastettiğini de anlamadım. Ancak vücudum uygun mu derken VG'yi kastediyor ve VG yapmak için atılmadığını kastetmek için atılgan değilim diyorsan aşağıdaki iki yüce insana kulak verelim;

- Sizce uygun mu Bay Spark ?
    - Uygundur Kaptan Kirk, ancak bize ağız dolu sövmemesi için önce gitsin bir muayene olsun belki bi rahatsızlığı vardır.
    - Len Spark kulaklar da günden güne büyüyo mudur nedir ?
    - Mesafeyi koruyalım Kaptan, ayıb oluyo....
    - Tamam tamam ehi

Bak gördün mü sonradan konudan uzaklaşsalar da uzay gemisi atılganın kaptanı körk ve krık yıllık galaktik dotumuz mistır sıparkta benimle aynı fikirde. Spor yapmak VG yapmak iyidir, yap dabi kaplan1222.

19. kaplan1222

kaplan1222 Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    iyi güzel söylemişsinde arkadaşım atılgan olmak çekingen olmak vücutla bi alakası ilişkisi yookkii tamamen psikolojik amaa kuvvetli olmak insana güven verir orası ayrı demek istedğim vücut tipi ile davranışları kıyaslamaları saçma hızlı lif - yavaş lif olarak ayırsalar daha anlaşılır olurdu.

bedn endo mesoyum resimi yeni gördüm acababen tam olarak yatkın mıyım body ye

Son düzenleyen: Moderatör: 23 Ağustos 2008
  20. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Şimdi anladım, sen konunun başında verilen bilgide mezomorf insanlara psikolojik olarak atılgan denmesine atıfla "atılgan değilim" demişsin. Kurduğun cümlenin gidişatından fiziksel özelliklerden bahsederken birden hem ruhsal hem fiziksel özellik anlatan "atılgan" kelimesini seçince doğal olarak bende "atılgan değilim" derken ne kastettiğini anlamamıştım.

Bu arada zaten vücut tipi ile insan davranışları arasındaki kıyaslamaların pek doğru olmadığı forumu okursan senden ve benden önce denmiş.

Ancak tamamen saçma da diyemeyiz, burada "muhtemel" ruh halleri işlenmiştir. Yani kesinlikle falan vücut tipindeki insan şu bu ruhsal özelliktedir şu kişilik özelliğindedir denemez zaten ancak "muhtemel"dir denmiştir ki bu doğrudur.

Tamamen saçma değil.
    Tamamen saçma bir yazı olsa bu forumda uzun süre kalması mümkün değildi.

Sayfayı Paylaş