Vücut Tipleri Hakkında Geniş Bilgi

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve diez tarafından 3 Mart 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 160 üye.
  1. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    Vücut Tipleri :

Arkadaşlarım bir kaç konuda açıklamışlar fakat geniş bir bilgi buldum paylaşayım dedim;

Sheldon şu üç beden yapısı tiplemesi yapar :

- Endomorf : Endomorf tiplerin beden yapısı yuvarlak ve yumuşaktır. Endoderm’den oluşan dokuların hakim olduğu vücut yapısıdır.Kalın kemikli çabuk şişmanlamaya eğilimli kısa boylu ve sağlam yapılı kişilerdir Endomorflar çok çabuk gelişebilirler kısa zamanda yüksek ağırlıklarla çalışmalarını sürdürebilirler. Vücutları kütleli ve adelelidir.Ancak bir o kadar şekil sahibi ve definisyona yatkın oldukları söylenemez bu nedenle yağ almaya yatkın ama yağ atma konusunda zorluk çekerler.
    Bu tipler rahatı, zevki, yemek yemeyi ve toplumsal ilişkileri severler.

- Mezomorf : Mezomorf tiplerin kas ve kemik yapıları gelişmiştir, güçlü ve adalelidirler.Anatomik olarak ağırlık çalışmasına en yatkın vücut tipi bu tiptir. Bu tip vücutlara sahip olanlar geçiş bir yapıya sahiptir. ve çabuk adelenmeye müsaitlerdir. Bu tipler, hareketli, enerjik, atılgan ve saldırgandırlar.

- Ektomorf : Ektomorf tipler, ince, uzun ve narin yapılıdırlar. İnce kemik yapılı uzun ve zayıf adeleli olan insanlardır Ektomorfların güç kazanıp hacim yapmaları gerçekten uzun zaman gerektiren bir iştir.Bu tipler de içe dönük, duygusal ve entelektüeldirler.

Krestschmer insanları, üç temel beden yapısına ayırır ve bu yapılara göre farklı kişilikler oluştuğunu ileri sürer. Buna göre;

- Piknik Tip : Kısa boylu, kısa kol ve bacaklı şişmanca kişiler “piknik tip” tir. Bu tipler manik-depresif psikoza, duygusal dalgalanmalara yatkındır.

- Atletik Tip : Geniş omuzlu, dar kalçalı olan kişiler “atletik tip” tir. Bu tipler akıl hastalıklarına daha az yatkındır.

- Astenik Tip : ince, uzun gövdeli, uzun kol ve bacaklı, zayıfça kişiler “astenik tip” tir. Bu tipler şizofreniye yatkındır.

Ayrıca DaFFy arkadaşımızın daha önce verdiği şu linkede gözatabilirsiniz..
    http://www.bodybuilding.com/fun/becker3.htm

motivasyonunuzu menfi yönde etkilemesin..tipiniz ne olursa olsun çalışmaya devam.

kaynaklar : vucutgelistirme.net , ailem.com

Spray, mbcoskun1, Marine ve diğer 83 kişi bunu beğendi.
  2. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    saol kardes,
    boyle bi kaynak lazımdı sanırım herkeze, basit bi dille hayat acıklayıcı bi yazıymıs

Saygılar

(Kardeş kelimesi forum kurallarında yasaktır lütfen forum kurallarını okuyunuz Flexor)

karnaval01, Azi, Ocensers ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  3. CENTAUR

CENTAUR Guest

Entomorf tipler rahatı, zevki, yemek yemeyi ve toplumsal ilişkileri severler

Mezomorf tipler geçiş bir yapıya sahiptir. ve çabuk adelenmeye müsaitlerdir. Bu tipler, hareketli, enerjik, atılgan ve saldırgandırlar.

Ektomorf de içe dönük, duygusal ve entelektüeldirler.

Tamamda ben ektomorfum (galiba :roll: ) ve duygusalım, içe dönüğüm,yerine göre atılganım, sinirliyim, rahatı ve zevki seviyorum ama toplumsal ilişkilerde zayıfım bu nası olacak şimdi kafam karıştı her neyse güzel başlık cevap yazdığım iyi oldu göz önünde dursun biraz.

Saygılar.

karnaval01 bunu beğendi.
  4. NEFELIS

NEFELIS Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    eh buna göre kesinlikle ektomorfum :cry:

5. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Endo-mezo arasıyım. Kemik yapım kalın. Kas kütlem yüksek ve bodye başlamadan önce bile öküz kuvvetine sahiptim zaten. Mezomorf kadar da az yağ tutmasam da, endo gibi yumuşak hatlı değilim, kısa boylu hiç değilim. Genetik bir avantajım var velhasılı.
    Ama işin genetik yani bir yana. Body yaptığımız sürece genetiğimiz ne kadar uygun olmasa da ilerleme sağlayabiliriz. Body yapmış bir ekto, yapmamış bir mezodan çok daha ileri gidebilir.
    Hırsınızı kaybetmeyin.

6. ForzaBeşiktaş

ForzaBeşiktaş Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Makine Mühendisi
    Yer:
    Ankara
    Ben hiçbirine uymuyorum :D
    Sağlık olsun. :lol:

kuşburnu, karnaval01, dmatias ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  7. cLuBbEr59

cLuBbEr59 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Ve bende Entomorf oluyorum galiba :))

Juggernaut ve orhan__ bunu beğendi.
  8. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Baskın mezomorf-hafiften ektomorfum.Kolay gelişiyorum,en bulk zamanlarımda bile yağ oranım yüzde 13-14 yağ tutmuyorum,omuzlar geniş,kalça ve bel oldukça dar.Buraya kadar tipik mezomorfum.Ama kemiklerim oldukça ince ve uzun,özellikle de kollar ve bacaklar ve çok ağır kilolar bastığım söylenemez.Bu yönlerimle de ektomorfum.Boyum da kısa değil,180.Ben vücudumdan çok memnunum,hiç şikayetçi olmadım bugüne kadar :)

9. B3RkOvi

B3RkOvi Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Evet ya bende tam bir Ektomorf :) :(

10. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123
    ben ''pure mesomorph'' oluyorum galiba :badgrin:

- geniş çatı
    - geniş omuz, dar kalça
    - oldukça kalın kemikler
    - fazla yağlanmayan bir vücut
    - hiperaktif olduğum söylenir ayrıca tartışmadan kaçınmam, saldırganımdır :evil: :lol:

Azi ve Juggernaut bunu beğendi.
  11. CENTAUR

CENTAUR Guest

Huyun kurusun daffy :D .

12. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas

O zaman senle tartışmamak lazım :)

Juggernaut bunu beğendi.
  13. ycwycw

ycwycw Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    bende endomorf mezomorf ektomorf karışımı bişey oluyorum galiba :) omuzlarım ve çatım geniş göğüslerimle karın bölgem adeleli,bacaklarım yağlı ve kalın ama el ve ayak bileklerim ince ,hayattan zevk alan bi insanım ama aynı zamanda sinirliyimde ve çokta sosyal olduğum söylenemez (bu ne ya :D)

Son düzenleme: 5 Ocak 2008
    jRMix bunu beğendi.
  14. crespo143

crespo143 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Ben ne oluyorum uzun boylu,iri kemikliyim?

15. Emre Avşaroğlu

Emre Avşaroğlu Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Gerçekten Vücut Geliştirme ile ilgilenen herkesin bilmesi gereken önemli bir konu.

Ben vücut tipi olarak Ectomorph yapıdayım diyebilirim bazen Ecto-Mesomorph olduğumu düşünüyorum. Bu sporda Mesomorph yapı tartışmasız en avantajlı yapıdır genetik olarak ama işin öyle bir boyutu var ki kişi kendi genetik yapısını ve neyin gerektiğini bilirse birçok Mesomorph tan daha kaliteli bir yapıya kavuşabilir. Bu 3 ana yapının dışında çoğu insan karmadır mesela endo-mesomorph, ekto-mesorph, vb. gibi. Kişi kendi yapısına uygun beslenme ve antrenmanını ona göre ayarlaması gerekir.

Mesela bir ectomorph ince iskelet yapısını yoğun kas kütlesiyle donattığı zaman çok simetrik ve estetik bir vücuda sahip olabilir. Örneğin Flex Wheeler bir ecto-mesodur, Frank Zane ectomorph dur.

16-17 yaşlarında vücut geliştirmeye ilk başladığımda 55 kilo civarı çok cılız bir tipken ilerleyen zamanda 100 kg, 50 cm kol ölçülerine sahip biri olabilmiştim.

Mesele dezavantajını bilerek daha bir azimle üzerine giderek onu olumluya çevirmekte. İşte onun hazzı bir başka oluyor.

themertyildiz, dmr, mehmet_oztan ve diğer 13 kişi bunu beğendi.
  16. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Frank zane için ektomorf du demişsiniz.Boyu çok uzun biri değildi yanlış bilmiyorsam. Ektomorfların yapısı yazıda da açıklandığı üzere uzun boylu-ince kemikli kişiler olduklarını görüyoruz.
    -Frank zane in ektomorf olması bu bilgilere göre biraz çelişkili bir durum gibi geldi bana..

17. Emre Avşaroğlu

Emre Avşaroğlu Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul

Evet, Zane ectomorph yapıda. Uzunluktan kasıt iskelet hacmine göre ince ve uzun. (ene göre bou uzunluğu) Yani çok kısa boylu biride ectomorph olabilir. Yani bir meso ile aynı boyda bir ectomorphun kolları daha uzun gözükür çünkü çatı mesoya göre daha dardır. Ectoların kemikleri incedir haliyle belleri, eklem yerleri incedir ve definisyonları müthiş sonuç verir. Zane' in yıllarca konuşulan estetiği ve definisyonunun sebebinin çok büyük kısmı vücut tipi ile alakalıdır.
    Bu konu ile ilgili çok yazı bulabilirsin nette.

MertBagci, FasT, Ocensers ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  18. jkdo

jkdo Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Universite
    Yer:
    Denizli-ist
    bi soru

arkadaslar konuyla alakasi az da olsa var mesela ektomorf yapiya sahip bi insan icin onerilen spor bransi nedir?Boks yapabilir mi ? veya hangi spor turunu yapsa daha ii olr tum vucut tipleri icin bole bisi var mi?

19. heater

heater Guest

Bu sınıflamalar içinde ben de kendime bir yer bulduğumu söyleyemem.Çok iri ve yağlı bacak, geniş ve hacimli olmamasına rağmen kütlece çok büyük göğüs ve göğüs kafesi.Geniş olmayan normal omuzlar.

Tüm bunlara karşın ince kol ve kol bilekleri.İri olmayan eller ve kısa denilebilecek bir boy.Yoksa homosaphiens değil miyim?
    :)

kuşburnu bunu beğendi.
  20. BeDo

BeDo Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Mezomorf um bende direk lol =)

MoNsTeR27 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş