Vücut Tipim Hakkında

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve thorston tarafından 28 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. thorston

thorston Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba arkadaşlar , öncelikle sporla pek ilgisi olan birisi değilim , bu zamana kadar yaptığım sağlığım adına faydalı birşey yok denecek kadar da azdır .. Yaşım 21 yaklaşık 6 yıldır sigara kullanıyorum , inşallah sigarayı da bir daha ağzıma sürmeyeceğim .. Daha önceleri barfix çekerdim az da olsa , spor aletlerini olduğu yere pek sık gitmediğim için :) ama bu hafta spor salonuna yazıldım hayatımı baştan aşşağı değiştirmek istiyorum .. Çok kolay kilo kaybediyorum , kilo alırken de çok sıkıntı yaşamıyorum .. elbette verdiğimdeki kadar kolay aldığımı söyleyemem .. Çok fazla yemek yerdim hep , öğünlere bölerek değil de günde 2 kez ve ya 3 kez en fazla .. neyse şimdi bunları bilgilenmeniz açısından söyledim , asıl mesele

1)- Vücut tipleri hakkında okurken "Ektomorf " adlı tipin çoğu özelliğinin uyduğunu farkettim , size de bir danışmak istedim , ille de bu 3 tipten birisi mi oluyor insanların vücudu merak ediyorum , değilse de ağır basan tip konusunda yorum okumak istiyorum

2)- Salonumuzda eğitmen namına birşey yok , hiçbirşey bilmediğim halde söylenilenler hakkında nette araştırma yapınca bana çalıştırdığı programın hacimle ilgisi olmadığını öğrendim , zaten 40 yaşında göbekli amcalar da aynı program ellerinde dolaşıyorlar

Neyse işte durum bu , yeni başlangıcımda bilinçlenmek için yardımcı olacak herkese sonsuz teşekkürler

Ekli Dosyalar:

Son düzenleme: 28 Ağustos 2013
  2. Aranel

Aranel Üye

Beğenileri:
    611
    Ödül Puanları:
    123
    Ekto-mezo karışık gibi görünüyor.

3. thorston

thorston Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    bende bilemiyorum hocam , ektoya çoğu özellik uyuyor , ama bileklerime kavuşmuyor parmaklarım bayağı mesafe kalıyor yani .. kollar da vücuda göre fazla kalın , yağ mı bilmiyorum ama öyle olmadığını umuyorum , soğuk halde 38 cm geliyor , ama göğüs bölgesi yeni doğan bebekte bile daha güzel gözüküyordur herhalde , programımı da ne yönde yapacağım konusunda yönlendirebilir misiniz ? Teşekkürler

4. fiko07

fiko07 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Bana bileklerin çok ince geldi özellikle şu 3.resimde kolların kalın olduğu için ince gözüküyor sanırım.Bence sen ekto-mezosun ancak kolay kilo verebilmen bariz ekto ozelliği yani yüzdelik şekilde %60 ekto %40 mezo olabilirsin.Sporla uğraşmamana rağmen kanat ve kollar ön planda omuz genişliğide fena değil.

5. thorston

thorston Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    güzel yorumun için teşekkür ederim hocam , bileklerim aslında okadar da ince sayılmaz , merak ettiğim soru da buydu benim , vücut tipleri arasında illaki birinin mi olması gerekiyor karışık olabilir mi diye .. göğüs bölgesindeki eksiklik rahatsız ediyor biraz .. çalışacağım program konusunda set ve tekrarları nasıl tutmalıyım sizce bir ipucu istiyorum .. elimden geldiğince uğraşacağım , tekrardan sağolun

6. Aranel

Aranel Üye

Beğenileri:
    611
    Ödül Puanları:
    123
    Ekto mezo kırması olduğunu düşünürsek çalışma programın

Her bölgeyi haftada bir kere çalıştıracak şekilde olmalı, klasik programlar işini görür. pazartesi göğüs+biceps, çarşamba omuz+bacak, cuma sırt+triceps gibi.

Antremanların yoğun geçmeli, dinlenme sürelerini kısa tutmalısın. antremanların 45 dakikayı geçmemesine özen göstermelisin. kullanabildiğin en yüksek ağırlığın %80'i ile çalışıp tekrar sayılarını 8-12 arasında tutman iyi olur. hele bir başla, gidişata göre şekillendirirsin zaten. ben ekto mezo olduğunu varsayarak böyle öneride bulundum ama vücudun ap ayrı tepkiler verebilir. belki bu şekilde çalışmak çok iyi gelir belkide iyi gelmeyebilir. gözlemlemelisin kendi üstünde.

7. thorston

thorston Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0

hocam hacim için 1+1 dinlenme sistemini pek tavsiye etmiyorlar , onun yerine haftada 4 gün çalışsam ya da 5 sadece bir bölge çalışsam hergün ve tekrar sayısını piramit şeklinde mi yoksa 3x8 gibi mi yapsam , çok soru soruyorum kusuruma bakmayın

8. fiko07

fiko07 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    hacim için 5 gün fazla olur zaten sporda kalori yaktığın için gelişim çok yavaşlar benim tavsiyem 2-3 ay kadar belirli bir altyapı enazından oluşumuna kadar 3 gün git daha sonra vücudunda yanlış gelişen bi bölge ya da eksik bi bölge olursa ilaveten 4.gün ekleyip o bölgeyi çalış.tekrar sayısını bence dediğim gibi bi 2-3 ay piramit şeklinde sonra yavaş yavaş ağırlık arttıra arttıra tekrar sayılarını düşürmeye çalış tabi ki bi anda değil mesela piramit şeklinde çalışma sistemin bittiğini varsayalım bench presste 3x10 giriyorsun bunu bi anda kiloyu arttırıp 3x 8 yapma yavaş yavaş kiloyu arttır ve tekrarı azalt.tekrar sayında 6 nın aşağısına inmesin.birde şunu söyleyeyim piramit sistemini yine aralarda uygula çünkü 3x8 şeklinde gidecem derken son sette falan yorgun düştüğün bir hareket olursa onu piramit şeklinde yap.overtraining olayı yani bahsettiğim şey 3x8 yaparken kaslarını çok yıpratıyorsan boşver yapma 10 8 6 yap mesela.biraz uzun ve karışık oldu anlatım ama :D

9. thorston

thorston Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0

çok iyi bir şekilde anlatmışsınız hocam , elinize sağlık .. ben de sürekli olarak araştırıyorum zaten .. buradan araştırıp beslenme programı da ayarlamlıyım sanırım kendime bütçeme göre .. rastgele yemek yemeyle başarı zor olacak yoksa

10. Zyrus

Zyrus Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    3
    ektomorf sanırım

Sayfayı Paylaş