Vücut protein üretimi ?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve 'Tuna tarafından 14 Kasım 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. 'Tuna

'Tuna Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    61
    Aklıma takılan birşey oldu. Aradım ama bulamadım. Vücut protein üretmiyormu ? Örneğin ben ortalama 65 kg ım günlük ihteyacım 65 100 g arası. Bunların hepsini dışardan mı almak zorundayız ?

2. bruce123

bruce123 Yeni Üye

Beğenileri:
    169
    Ödül Puanları:
    0
    üretmez dısardan alıcksn

3. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    vucut protein üretmez ihtiyacın olan gr mı dışardan yediklerinle alırsın. 65 kg ysen 65 gr gelişmen için yeterli olmaz 100 gr a yakın proteine ihtiyacın olur günde senin kilona baktıgımızda.

4. Jacoburak

Jacoburak Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul,beykoz
    kilo başına 2 gr protein kardeşim :)

5. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    onu bitkiler vede bazı baska organizmalar üretebiliyor ama biz deil.

6. pastnova

pastnova Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Yahu amma yaptınız.Tabiki vücut protein üretir(sentezler).Lise kitaplarınızdan hatırlamıyor musunuz protein sentezini(mrna trna ribozom filan?).Ama şu şekilde oluyor.Sen önce dışarıdan protein alıyorsun :D ,vücut onu aminoasitlere(proteinin temel taşlarına) parçalıyor.Sonra nerde ne lazımsa ona göre protein sentezliyor.

Ben 40 gram alıyım vücut 60 gramını eski proteinlerden sentezlesin böylece 100 gram protein üretmiş olayım olmuyor malesef.

İşte o yüzdendir ki hergün böyle çokçana protein almak zorundayız.Sporcu olduğunuzda vücudunuzun protein sentezleme kapasitesini arttırıyorsunuz.Anabolikler(Steroidler) bunu dahada arttırıyor.

umutn ve kaka bunu beğendi.
  7. 'Tuna

'Tuna Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    61
    Sentez olayı biraz kafamı kurcaladı açıkcası.
    Mesela vücudumuz proteine ihteyaç duyuduğunda hangi yola başvuruyor ? Örneğin bir bodyci idmanda kasları parçaladı ama dışardan protein almıyor kasları gelişemiyecek mi ?
    Birde dışardan protein almayan bir kişi spor, meni vs ile kabettiği proteinlere karşı vücut nasıl tepki veriyor ? Proteine ihteyaç duyduğunda kaslardan mı yararlanıyor acaba..

8. kaka

kaka Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    Aslında öğrendiğim kadarıyla vücut karbonhidrat vs besinleri bile proteine çevirebiliyormuş ama çok kısıtlı bir miktar.Tabi daha iyi bilenler vardır ama bu konu benimde kafamı bayağı kurcalamıştı.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 00:14 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 00:10 ----------

Vücut proteine ihtiyac duyduğunda kanda dolaşan amino asitlerden gerekli proteini sentezliyor.Tam olarak emin değilim ama mantıken sen uzun süre protein almazsan vücut kas proteinlerini amino asitlerine sindirip daha hayati olan proteinleri sentezleyebilir ama tahminimce bu çok fazla aç kalınca olabilir çünkü bu kadar proteinsiz kalmayı ancak aç kalarak başarabilirsin.

9. 'Tuna

'Tuna Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    61
    Kas kuvvet için önemli olan, proteinin yapı taşı olan;
    Yapısıda buymuş

Kaka nın yorumu üstüne araştırırken bir sitede gördüm. Yararlı olabilceğini düşündüm.

10. kaka

kaka Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    Arkadaşım bende araştırdım sonuç olarak vücutta 8 esansiyel amino asit dışında tüm amino asitler üretilebiliyor.Ama bu 8 amino asidin hepsi dışarıdan alınmak zorunda.Ama protein olarak düşünürsek yapıya yani kaslara vs katılan protein zincirlerinde muhtemelen bu 8 amino asit bulunuyodur.Toplam 20 çeşit amino asit var ve biri diğerinin yerini dolduramıyor.Yani biz bu proteinleri sentezlemek için dışarıdan bu 8 amino asidi almak zorundayız.Diğerlerini vücut çeşitli şekilde üretebiliyor.Daha ayrıntılı incelemek istersen bi kaynak buldum bakabilirsin. http://www.mustafaaltinisik.org.uk/56-1-4-01.ppt

'Tuna bunu beğendi.
  11. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Dallı zincirli amino asit kaynakları vücuda her zaman lazım. Sıradan insanlara dahil.

12. mrgrowth

mrgrowth Yeni Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    akademisyen
    vucut protein üretmez diyen arkadaşlar baya güldürdünüz beni. söylermisiniz et yemeyen veya yiyemeyen insanlar nasıl büyüyorlar acep?

13. 'Tuna

'Tuna Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    61
    Büyüme hormonu uyurken salgılanıyor vs. ama protein olmadan ne kadar büyüttüğü sorun işte. İnsanın tırnağının, saçının, kıllarının, boyunun uzaması için, kemikler, kaslar vs. için açıkca herşey için protein gerekli. Bunları günlük proteini alamayan insan nasıl karşılıyor. Vede biz bunun üstüne kasda inşa etmeye çalışıyoruz, ediyoruz. Aldığımız proteinlerin çoğuda kasa gitmiyor demekki.

14. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73

ozaman ete süte gerek yok :D boşuna mı protein hesabı yaptık bunca sene protein açısından zengin besinler tükemeyecegiz vucut kas gelişimi için protein üreticek olur iş mi bu :D

15. bruce123

bruce123 Yeni Üye

Beğenileri:
    169
    Ödül Puanları:
    0
    mrgrowth asıl sen bizi güldürdün ya :D:D

bebekler büyürken ne içiyor süt içmiyormu :D:D kuru fasulye pilavmı yiyor hahhaa :D

vejeteryanalr brokoli ıspanak vss yemiyormu hahah :D

biz nasıl büyüyoruz ya :D:D ayrıca büyümek kemik gelişimi vardır birde kas gleişimi

hic biri protein almasa bile 20 gr günde normal besinlerden girer kalsiyum da kemik gleişimi için destekler uykudada gh hormon calısır ve bebekler büyür :D:D ama kas geliştirmez :D

sen günde 10-20-40 vss protein alıp kas yapan gördünmü simdi bana gördüm yazma buanda gülerim :D:D ayrıca söylermisin vücut proteini nerde üretiyor :D:D

Azi bunu beğendi.
  16. kaka

kaka Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    Vücut protein üretiyor işte nasıl üretmez yahu.Her canlının kendine göre proteinleri protein yapıları var protein dediğimiz şey bazen 100 bazen binlerce amino asidin bağlanmasıyla oluşturulur.Her canlıda bu diziliş yapıya göre farklıdır.Sen tavuk yediğin zaman tavukta bulunan proteinleri alırsın ama onlar senin bi işine yaramaz çünkü o protein dizilişi görevi bakımından tavuğa özgüdür.Sen bu proteini amino asitlerine kadar sindirip görevine göre kendine özgü amino asit dizilişlerini yani proteinleri oluşturursun.Bunlar hormon olabilir vücut yapısına katılıp kemik kas vs olabilir.Ayrıca verdiğim linkte bakarsanız görürsünüz vücutta 8 esansiyel amino asit dışındaki amino asit çeşitleri de çeşitli şekillerde üretilebiliyor.Bu söylediklerimin çoğunu lise biyoloji kitaplarında bile bulabilirsiniz.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 22:36 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 22:31 ----------

coyote
    Demek istediğim bu 8 amino asidi dışarıdan almak hayatsal önem taşırken diğerlerini vücut bir şekilde üretebilir.Ama tabiki daha sağlıklı olmak için gerekli proteini almak gerekir.

Son düzenleme: 15 Kasım 2010
  17. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    arkadaşlar kas yapmak istiyorsak dışardan protein ihtiyacımızı karşlıyacagız . biz burda vucudun kendi protein ihtiyacını karşılayan amino asitlerin birbirleriyle birleşmesinden ortaya çıkan proteinlerden söz etmiyoruz. kas için ihtiyac olan proteini vucudun karşılıyamayacagı bi gerçek digeri zaten burda kimseyi ilgilendirmiyor:D

18. 'Tuna

'Tuna Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    61
    Evet doğru diyorsun. Direk protein olarak almıyoruz. Öyle olsa daha hızlı sindirim vs. olurdu.
    Bugünde Whey mi Amino asit mi diye araştırdım biraz. Proteinin coğu kısmını doğal yoldan alıyorum ama amino asidi alamıyorum diye düşündüm. Amino almasam mı dedim ama Whey dede amino asidi belirli oranda var ve kafam yine Whey e kaydı. Ayrıca hormonlar vs whey de var ve gelişim daha hızlı olabilir diye düşündüm. Bir yandanda sonuçta Proteinin yapı taşı amino asitler ve amino asitler proteini yapıyor.

19. karluk

karluk Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Doğadaki her canlı protein sentezler (üretir), besinlerden aldığımız aminoasitlerden protein sentezi yapar. nerde üretire gelirsek ribozomda sentezlenir.

20. bruce123

bruce123 Yeni Üye

Beğenileri:
    169
    Ödül Puanları:
    0
    yahu vücut rpotein üretmez

ribozom Protein sentezinden sorumludur.sentezlemek üretmek değildir dısardan alınan proteinin parcalaara ayrılması işlenmesidir

yalnsı bilgi vermeyin insanlara ...

Sayfayı Paylaş