Vücut Geliştirme'den Powerlifting'e Geçiş

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve fbirfn tarafından 27 Aralık 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. fbirfn

fbirfn Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    İyi sporlar herkese sorumu sadece merak ettiğim için soruyorum

Bir kişi düşünelim 4 yıl boyunca vücut geliştirdi düzenli antreman doğru beslenme ve artık kas gelişimi duracak noktaya geldi ve powerlifting e ilgi duymaya başladı ve patlayıcı gücünü artırmaya karar verdi (squat, bech press, deadlift)

1- bu kişi doğru beslenmeyi devam ettirdiği sürece bb den powerlifting e geçince kas kütlesinde düşüş olurmu?

2- olumlu yada olumsuz bir yanı var mı? Tesekkürler

Sent from my iPhone using Tapatalk

2. Katarina

Katarina Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    53
    1) kol gibi kucuk kas gruplari belki bir miktar hacim kaybi yasayabilir direkt yuk altinda kalmazsa. Tabi sen antrenmanina uygun olarak agirlikli barfiks row vs yaparsan her hangi bir kayıp yasamazsin.

2) Olumlu olarak guclu olmak genel atletizmini artiracaktir. Bunun yani sira guzel hissettiriyor tabi guclu olmak :)
    Ancak eger dikkatli calismazsan agir çalıştığını icin eklem agrilarin olabilir. Gene dikkatli calismazsan sakatlanabilirsin. Ama adam gibi calisip formuna dikkat edersen minimum seviyede olur bunlar. Simdiden basarilar

fbirfn bunu beğendi.
  3. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    2-3 aydır bu geçişi ben de yaptım, bir çok farklılık yaşadım, kendi tecrübemi anlatayım.

estetik olarak biraz farklılaşmalar oluyor, ben zaten çok estetik birisi değilim hiç uğraşmadım ama powerlifting daha dolgun, ama daha sert hatlar kazandırdı. nasıl anlatırım bilmiyorum ama ingilizcede bodybuildingte kulanılan bir terim var ''puffy'' görünüm, o gitti bende.

Bazı kas grupları resmen evrim geçiriyor, bende göğüs ve sırt kaslarında inanılmaz bir sertlik oluştu bodybuildig yaptığım zamanlardan çok daha sert çok daha düzgün duruyor. Bacak ve omuz daha düzgün duruyor, postürüm de daha düzgün.

Normalde insanlar bodybuilding yaparken ağrı çekiyorlar, ben powerlifting e geçtikten sonra ağrı çekmeye başladım, bodybuilding kadar uzun süren ağrılar değil, farklı bir ağrı.

Aynı zamanda sinir sistemini ciddi uyarabilmeyi başardığım antrenmanların geceleri uykumda gülmeye başladım, evet bazı geceler kahkahalarla uyanıyorum belki güçlenmenin getirdiği psikolojik etki de olabilir :D Daha sağlıklı ve daha iyi hissediyorum buna başladığımdan beri. Daha kısa, daha sert çalışmak daha güzel geldi. Tricepsim hiç olmadığı kadar şekillendi, bicepste biraz hacim kaybı oldu ama daha sert bir kolum var.

Ben düşük kalori diyet yaptığım için hacim kaybı bekliyordum ama hacim kaybı sadece bacagımda ve kalçamda oldu, belde de yağdan giden kilo var, ama belim daha kalın, daha tok duruyor, merkez bölgesinde acaip gelişme oluyor. Son olarak da kol ve omuz azalmadı aksine + 2-3cm ölçü aldım. Ön kolu da unutmamak lazım, ön kol ve bilek inanılmaz etkileniyor.

Benim yaşadıklarım bunlar, garip bir bünyem var o yüzden yazdıklarım tavsiye niteliğinde kesinlikle değil :D Bu arada powerlifting bana daha zor bir alan gibi geldi. Kolay gelsin.

fbirfn bunu beğendi.
  4. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    pek bir olumsuzluk yaşayacağını düşünmüyorum.kas kütlende de düşüklük yaşamazsın.hatta öncesinde nasıl çalıştığını bilmiyorum da,bro split şekilde çalışıyorsan öncesinde high frequency traininge geçiş yaptıgında olumlu bir çok etki de görebilirsin.küçük kas grupları açısından da haftada ekleyeceğin birkaç accessory movement işini görür.ve evet powerlifting bodybuildingden antrenman anlamında daha zor,doyurucu bir spordur.

koyacağın hedefler açısından da çok daha zevkli,spora seni daha bağlayan bir geçiş olabilir.belli bir seviyeden sonra geçmişten sonra aynada aylar yıllar içinde ufak değişiklikler görmek hatta onu bile görememek bazı insanları soğutabilir.ama powerliftingde gelişimi gün gün hafta hafta yaşayacaksın.kilo artmazsa tekrar artacak,tekrar artmazsa set artacak frequency artacak,frequency artmazsa dinlenme süresi kısalacak,o kısalmazsa liftlerin hızları artacak,o artmazsa accessory liftlerde gelişim sağlayacaksın.yani sürekli gelişimi kovalayacaksın ve gelişimi yaşayacaksın.bir nevi ilk yıllarına dönüş yapacaksın :)

fbirfn ve Pink Zeppelin bunu beğendi.
  5. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    normal beslendiğin sürece ölçü kaybetmezsin , küçük kaslar ya aynı kalır ya da hafif bir büyüme olur , büyük kaslarda özellikle de quadricep , glute ve trapezlerde garanti hipertrofi olur. quadricepleri ve trapezleri ufak olan çok az powerlifter gördüm hemen hepsinde büyük oluyor.

fbirfn bunu beğendi.
  6. Mr.ø

Mr.ø Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    28
    Hocam neden geçmeyi düşünüyorsunuz acaba ?

7. fbirfn

fbirfn Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    Şuan geçmeyi düşünmüyorum ancak ileriki yıllarda güzel bir vücudu oturtup belki üniversite yıllarımda powerlifting e geçebilirim çünkü hedefler daha tatmin edici gibi gelebiyor ve şuan antremanlarımda 6-12 tekrar arasından çok, bazen 1-2 tekrarlı bench press ve block pull yapıyorum daha çok tatmin oluyorum.zevkli

Ve hatta spordan önce bodybuilding motivasyon videoları yerine powerlifting motivasyon videolarını izlerim :)

Sayfayı Paylaş