Vücut geliştirme ve Boks

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve vücutcuu tarafından 1 Haziran 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    haha ne yalan söyleyeyim boş günlerimde gölge boksu ip atlama refleks çalışması yapıyorum arada sırada :D

refleks için tenis topu çalışması var reflekslerim iyi olsun diyorsanız öneririm.
    https://www.youtube.com/watch?v=CW9P9Y3tsQE

ip atlamak zaten çok önemli bir boksör için parmak ucunda dans edilir ;)

gölge boksu teknik gelişimin vazgeçilmezi bunlar önemli ve evde yapılabilecek çalışmalar.

evde torba dövmek olmaz mesela :)

ısınma yaparkende şınav yapıyorum hızlı çok tekrar amaç ısınmak şınav antrenmana hazırlayıcı bir hareket.

şuanda 3 gün boks haricinde bir şey yapmayı düşünmüyorum.sadece boksa yoğunlaşacağım bakalım ne olacak.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 01:59 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 01:53 ----------

boks tek korktuğum ve amatör boksta en çok başıma gelebilecek sakatlık burun kırılmasıydı bununla ilgili bir konumda var biliyorsun :)

http://www.uzmantv.com/arama?q=burun+kırılması

ama burunun o kadarda kolay kırılmayacağını anladım.zaten burun kemiğini aldıracağım ileride.kırıldığı zaman aldırırım acelesi yok nasıl olsa müsabık olunca günün birinde kırılacak rocky hocası micky de dediği gibi oda bir gelişme ;) :D

İlaç steroid doping olayına niye taktınız bu kadar ya :) zaten pro olmadıktan sonra kullanmam.
    kinesiyoloji nedir abi?

demek ki omuzu yeterince ısıtmamışsın abi :) ya nedense vücut geliştirmede en çok sakatlanan yer omuzlar boksta burun güreşta kulak futbolda kaval kemiği daha sayabilirim :)

2. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    kısaca basit olarak insan hareket bilimidir insanın yapısını inceler

yok ısıtmakla alakası yok egzersızı oldukca yanlıs yapıyordum arnold press yaparken sakatlandım 50kg+ bır bır kıloydu tek kolda tabıkıd ebu dambull bende arnold presstekı donusu daha afzla yapardım hep donus hareketı daha uzun olsun dıe tak dıye cıktı omuzum :(

eklemler cabuk sakatlanıor bu tarz sporlarda mesela dırsek bılekte sık gorulur

vücutcuu ve rockybalboa7 bunu beğendi.
  3. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    yalnız burada doping kullanmayı özendirmiyoruz yalnış anlaşılmasın yalnızca bilgi paylaşılıyor aklında bulunsun bu işlerin nasıl olduğu yoksa dopinge taktığımız yok boxsörsen sakatlıktan korkmayacaksın her sporda sakatlık yaşanır zaten

vücutcuu ve Danny Boy bunu beğendi.
  4. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    yooo tabıkıde kesınlıkle dopıng al dıye bır sey dıyen yok sadece durumdan haberdar ol sonra sudan cıkmıs balıga donme dıye yazıyorz

vücutcuu ve rockybalboa7 bunu beğendi.
  5. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    ısınma ,hazırlanma çok başlı başına bir konu...allaha şükür ,bu güne kadar geliştirmiş olduğum ısınma sayesinde çocuklar kesinlikle bir kere bile sakatlanmadılar ! (abartmadan rahatlıkla yazabiliyorum bunu) ...

oysa, müsabakadan önce 15 dakika ip atlayan ,lapa vuran vb hareketler yapan kişilerin onlarca kere sakatlandığını gördüm...(((

not:

1) gölge boksu da "ısınma metodlojisi " olarak rahatlıkla ku7llanılabilir...

2) yaptığı sporun gereksinimine göre kendini hazırlamamış olan sporcular ,kısaca doğru metodloji ile hazırlanmamış sporcular istedikleri kadar ısınsınlar her zaman rahatlıkla "eksrem gerilme, basınç, darbe ,vb karşısında " çok rahatlıkla sakatlanabilirler ( bu da ayrı bir konudur başlı başına zaten ) ...yani, siz eğer atıyorum bir "boksörü" gerçekten boksun talep edebileceği hareket dizi mekanizmansına göre dizayn edemezseniz , istediğiniz kadar ısıtın o adam rajhatlıkla sağlam bi maçta ya da antrenman maçında sakatlanarak pert olabilir!..)

3) kısaca bu işler öyle salt "kinesiolji, genel antrenman kitapları vb" nin yapılan spora direkt uygulanması ile doğru orantılı olmuyor çoğunlukla maalesef...)) en önemli olan , yapılan sporun taleplerine göre olayı formlamak ...))

Son düzenleme: 2 Haziran 2012
    Danny Boy ve vücutcuu bunu beğendi.
  6. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    ben salonda bazen eğer sparring yapacaksam önce koşu yaparım kültür fizik koşarken 5-6 tane hareket yapıyorum sonra ip atlarım en fazla 10 dk sonra streching elmacık kemikleri ve burunuda ısıtırım idman sırasında yüzümden buhar çıkıyor zaten o kadar ısınmış sıcak oluyorum salonda biraz soğuk yer altı olduğu için o yüzden buhar çıkıyor :)

sonra 2-3 raund gölge boksu sonra seri yumuşak vuruşlarla torba dövme dans ederek.bunlarıda yapınca zaten baya bir ısınıyorum.bundan önceki asıl ısınma 20 dk rahatlıkla sürüyor.10 dk koşu kültür fizik 5 dk ip atlama 5 dk streching şeklinde olabilir.

müsabakadan önce lapa çalışması mutlaka yapılmalıdır hocam ben öyle biliyorum.

ya bizim salonda tam anlamıyla ısınmıyorlar ama ben dikkat etmeye çalışıyorum buna.gerçekten ısınınca ve kask dişlik eldiven takınca hiç bir sakatlık olmaz.tabi gardınız açık durmazsanız.

Ercan hocam bazı salonlarda her çalışmada ayrı eldiven kullanıyorlar mesela sparring te 16 oz eldiven kullanmak daha mantıklı kask dişlik ile hafif vuruş yaparak.dişlik ve kask olmadan dövüşenlerde görüyorum çok sakat iş sağlam bir yumruk alsa adam nakavt.

Hocam streching tam anlamıyla yapmayı bilmiyorum nasıl yapılıyor? sitede var mı bununla ilgili makale falan?

7. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    Konu eski ama güzel.
    Boksa yeteneginiz varsa ki bunu bir kac aya anlarsiniz. O zaman boks super zevkli olur.
    Bb her zaman yapilir ben her gun boks a erken baslasaydim keske diyorum.
    Bu arada boks ve bb birlikte devam ediyorum.

8. Gorillaxxx

Gorillaxxx Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    73
    hocam ben 1.5 yıl kickboks yaptım 5 ay bıraktım sonra şimdi boksa başladım 3 haftadır gidiyorum ayak oyunlarını ve eskivlere bir türlü alışamadım (antremanda yapabiliyorum ama maça çıktığımızda yapamıyorum)

9. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    Zamanla olur boks ve kickboks cok ayri seyler.
    Once kickboks aliskanliklarindan kurtulman gerekecek.
    Durus pozisyon dusunce vs vs.
    Calis Zamana birak

Sayfayı Paylaş