Vücut geliştirme tarihe karışıyor

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve sehzadecelik tarafından 4 Mart 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. sehzadecelik

sehzadecelik Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Heryer
    Vücut geliştirme tarihe karışıyorArtık çok adaleli vücutlar yerine, daha atletik görünüme sahip olanlar ön plana çıkmaya başladı.

04.03.2008 11:17[​IMG]Türkiye Vücut Geliştirme Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu Genel Sekreteri Orhan Zincirlioğlu yaptığı açıklamada, Uluslararası Vücut Geliştirme Federasyonu'nun (IFBB) vücut geliştirme sporunu ilaç ve doping kullanımından uzak tutmak için çeşitli kararlar aldığını söyledi. Zincirlioğlu, IFBB'nin aldığı bu kararları, ülke federasyonlarına da bildirdiğini kaydetti.

''Arnold Schwarzenegger tipi'' bir vücut için sporcuların ilaç kullandıklarını ifade eden Zincirlioğlu, ''Bu durum spora da sporculara da zarar veriyor. Doping nedeniyle 2 yıl uluslararası müsabakalara katılamadık. Dopingle mücadele için yarışmalar sırasında seminerler düzenliyoruz, sporcularımızı bilinçlendiriyoruz. Şampiyonaların düzenlendiği illerdeki üniversiteler ve o illerdeki doping konusunda uzman doktorlardan destek alıyoruz'' dedi.

Artık çok adale için vücut geliştirme çalışmalarının yerini giderek fitness branşına bıraktığını kaydeden Zincirlioğlu, vücut estetiği anlayışının da zamanla değiştiğini ve insanların artık sağlıklı yaşam için vücut geliştirme sporuyla ilgilendiklerini ifade etti.

Doping ve ilaç kullanımıyla etkin mücadele, sporcu ile antrenörlerin bilinçlenmesi sonucunda ''Arnold tipi vücudun'' yavaş yavaş tarihe karıştığını belirten Zincirlioğlu, şöyle devam etti:

''Federasyon olarak vücut geliştirme salonlarını spor kulübü olma yolunda teşvik ediyoruz. Kulüpleşme ile beraber bu sporu yapanlar için daha uygun koşulların da oluşacağını düşünüyoruz. Federasyonumuzun düzenlediği antrenörlük kurslarını başarıyla tamamlamış ve bu spor dalında belli bir altyapıya sahip uzmanlar, bu kulüplerde antrenör olarak görev yapacak. Sporcuların bir uzman olmadan yanlış yönlendirilmelerinin önüne geçmeyi hedefliyoruz. Sağlıklı yaşam için yapılması gereken spor, ilaç kullanarak 'Arnold tipi vücuda' sahip olma adına, amacı dışına çıkıyor.''

bilgi için koymak istedim.

KAYNAK:http://www.haberturk.com/haber.asp?id=59151&cat=220&dt=2008/03/04

2. DİGİMAX

DİGİMAX Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    İNTERNET CAFE
    Yer:
    SAMSUN
    başlıkla konu bağdaşmıyor pek...
    bende ne iş ki dedim..

3. sehzadecelik

sehzadecelik Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Heryer
    başlık aynı bu şekilde ben bir değişiklik yapmadım ama haklı olabilirsin.

4. burakula01

burakula01 Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İsT
    Al birini vur ötekine
    Arnold tipi vucüd çıktı şimdi birde :)
    kaş yapayım derken göz çıkartmazlar umarım ,
    Bilinçsiz kür konusunda bilgilendirmeleri gerekirken ,
    Arnold tipi vucüda takmıslar şimdi de .

5. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Zaten basimiza ne geliyorsa federasyonlarin basindaki isbilmez insanlardan geliyor. Bu kadar pasifize edilmis bir toplum olmasak belki o mevkilere bu isi bilen, hakkiyla yapicak, ve icimizden birileri talip olurdu. Benim adayim Flexor :).

6. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    evet evet bu sistemle türkiyede vg çok iyi yerlere kesin gelir..

bazılarına hayret ediyorum..buna vg.den bihaber ve vg.cilerin haklarını savunmaları gereken, imkanlarını artırmaları gereken federasyon yetkilileri de dahil...

sonra yarışmalara çiroz gibi, açlık kası ile çıkan tipleri çıkarabilirler ancak..hacim önemsizmiş artık..ha ha..
    (bkz: 23şubat ankara yarışması)

kesin çok iyi yerlere geliriz..kesin!

smltncr bunu beğendi.
  7. B.B. King

B.B. King Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Avustralya/Melbourne
    ya bu bb nin bitmesi meselesi değil.sadece artık hayvani büyümeden ziyade estetik görünüşe daha çok önem veriliyor.artık sadece büyümeye değil estetiğe de önem veriyorlar.hatta çoğu yarışmada finaldeki kişilerin vücutları karar verilemeyecek kadar benzerdir bu yüzden yüz güzelliği,dans,sunum gibi özellikler de göz önüne alınarak 1. seçilirmiş.belki gelecekte bb yarışmaları büyümekten daha çok bir nevi vücut güzellği yarışmasına dönecek.

8. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    benim sitemim estetiğe önem verilmesi değil tabiki fakat daha hacimli vg.ci yetiştirme yolunda kişisel gayretler dışında kurumsal çalışmalar olmamış olması içler acısı..
    şimdide biz onu hallettik sıra bunda denmesi bana ters geliyor..

smltncr ve B.B. King bunu beğendi.
  9. B.B. King

B.B. King Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Avustralya/Melbourne
    katılıyorum diez.sanki vücut geliştirmede dünyada iyi bir sıralamadayız da,bir estetiği kalmıştı geriye. :( oysa anadoluda inanılmaz bir potansiyel var.bunu kullanabilsek dünyada saygın duruma gelebiliriz.şahsen türk insanının genetik yapısının da vg için müsait olduğunu düşünüyorum.zaten ülke olarak her zaman halter,güreş gibi ağır fiziki güce dayalı sporlarda başarılı olmuşuzdur bu güne kadar.ben hiç dünya şampiyonu satranççımız olduğunu hatırlamıyorum fakat bir sürü dünya şampiyonu haltercimiz,güreşçimiz var.hatta bunlardan bazıları kendi alanlarında dünyada gelmiş geçmiş en büyük sporcular.naim süleymanoğlu,halil mutlu,hamza yerlikaya gibi.iyi bir vg federasyonu ve vizyon sahibi bir başkanla vücut geliştirme sporunda türkiye'nin adını dünyaya duyurabiliriz.ha o zaman estetikmiş,şuymuş,buymuş bakarız.

10. djburakgs

djburakgs Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İstanbul-Üsküdar
    insanları vgden uzaklaştrmaya çalıştrıyorlar sanki....

11. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    protein tozuna ilaç diyen bir toplumda yaşıyoruz.başım ağrıyo karnım çok acıktı diyince tozdan oluyo diyor bir arkadaşınız . ya da salon da iki eleman konuşurken bir ötekine soruyor `abi haplara devam mı ? ` şeklinde aminoasit tabletleri için koyduğu tehşis te o haplar için bir tür steroid hepsi bilinçsizlikten oluyor. BU da olur sonuçda yok arnold vücuduymuş ronnie vücuduymuş.

12. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum

Sayfayı Paylaş