vücut geliştirme ile hangi dövüş sanatı ?

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve nickytr tarafından 19 Mart 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Herşeyi bilmenize gerek yok

Askerdeki gibi kuralları bilmeniz yeterli. :)

2. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Bence vücut geliştirme paralelinde yapıldığında işimize en fazla yarayacak sporlar güreş, jui jitsu, boks, muay thai gibi gücün oldukça etkili olanlardır.
    Neredeyse tamamiyle çevikliğe dayalı dövüş sporlarının ise gerçek hayatta ancak ütopya olabileceğini düşünüyorum. Bu tip dövüş sporlarını yapan arkadaşlarımla tam gerçek olmasa da ona yakın sayılabilecek müsabakalar yapıyoruz gerçek hayatta kullanılabilirliğini görmek amacıyla. Açıkça söyleyebilirim ki onları çok rahat al aşağı edebiliyorum. Tabi bu bir kanıt değil ancak izlediğim kafes dövüşleri gibi müsabakalarda da idmanlarda yapılan çeviklik kesme hareketlerinin hiç uygulanamadığını sokak kavgası gibi yapıldığını görüyorum, ki buna güzel bir örnek wing tzunun şahı emin boztepenin william cheungla yaptığı kavgadır diye düşünüyorum.
    Vücut geliştirme sporu sayesinde gücümzü ortalama bir insanın oldukça üstüne çıkartıyoruz. Daha çok, güç ve kalıp olarak ortalamanın belirgin şeklinde altında olanların yapması daha uygun olacak çeviklik ve gücün karşısında durmayıp ondan kaçmaya dayalı dövüşler yerine yıkıcı gücün kullanılabileceği dövüş sporlarını yapmamız bizim için çok daha iyi olur.

Berkthagar bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş