vücut geliştirme ile hangi dövüş sanatı ?

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve nickytr tarafından 19 Mart 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. nickytr

nickytr Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Merhaba
    vücut geliştirme yaparken yanında öğrenebileceğimiz en iyi dövüş sanatı nedir
    en etkilisi daha çok savunma

biraz daha araştırdım aikido için uzun zaman gerekiyormuş
    wing chun için ise daha çok dışarıdaki hayata göre hazırlıyormuş.

ankara/ çayyolunda oturoyrum bu arada

Son düzenleme: 19 Mart 2010
  2. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Aikido, kişinin kendi gücünden ziyade karşısındakinin kontrolsüz gücüyle rakibini alt etmek üstüne kurulu bir disiplindir. Aikidoya emek verip geribildirim alacak kadar özgüven kazanmak diğer disiplinlere göre daha uzun sürmesinden çok sabır ister ve sağlam esneklik gerektireceğinden vücut geliştirmeyle beraber götürmeye uygun değildir. Bu arada diğer sorunuza da cevap veriyim: En fazla güce gereksinim duyan disiplin ata sporu yağlı güreştir. Çok benzerlik arz eden Judo'yu tercih edilebilinir. Benim fikrimi sorarsanız hem dövüş sanatlarında hem vücut geliştirmede aynı ciddiyette verim alamazsınız. Güç ve kuvvetin yanında esas olarak sürat ve esneklik de önemlidir. Bu yüzden dövüş sanatlarında bir bodyci çok ağır ve hantal kalır. Vücut geliştirmeyle birlikte götürebileceğiniz bir spor dalı olarak bilek güreşini tercih edebilirsiniz. Ya da amacınız öncelikli olarak bir dövüş sporu olacaksa ona göre temel vücut geliştirme antrenmanlarıyla birlikte götürebilirsiniz. Tercih sizin...

3. nickytr

nickytr Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    yorumunuz için teşekkürler.Birini seçmemiz gerek diyorsunuz illaki.
    Biraz düşünmek lazım :)

peki vücut geliştiren biri

her hangi bir dövüş sanatı ile uğraşan birini yıkabilir mi yoksa dendiği gibi esneklik ile dövüş sanatları üstün mü gelir ?

Son düzenleme: 19 Mart 2010
  4. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Tüm sporları yapabilirsin fakat tam olarak hiç birini yapamazsın. kısalan kas guruplar . dar alanda kısa çalışmalarla tek bölge olarak çalıştığın sporda (v.g) rahat çalıştığın için, açılı olan ve motorik kordinasyon gerektiren bizim sporun dışındaki tüm sporlarda zorluk çekerek yaparsın.

not:
    motorik kordinasyon- ayakkabı bağcığını bağlamak motorik kordinasyondur. Aynı anda parmaklar yüzlerce farklı açılarla hareket edip işi bitirirler.

5. mjacksonwithus

mjacksonwithus Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    karakucak güreşi ile ilgilenebilirsin zevklidirde. 3 yıl kadar ugrastım. vg den once amator olarak. tadını alabılırsen cok farklı olur hayatındakı yeri. ben lisede yurtta kaldıgım ıcın bır kac gurescı arkadasımla sabahtan aksama kadar guresırdık =) gercekten zevklıdır ve bızım sporumuza uygun. normal bır ınsanında sana karsı koyma ihtimali bile olamaz ogrendıkten sonra.

6. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir
    wing chun seninde dediğin gibi sokaklar için çok etkilidir. Vücut geliştirme yapan bir sürü m.m.a. dövüşçüleri var belki m.m.a. yapabilirsin. Ama FleXoR hocamın da dediği gibi 2 sinide layıkıyla yapmak çok zor. Heleki ayrı bir işte çalışıyorsan.

FleXoR bunu beğendi.
  7. zoparrat

zoparrat Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Edirne & İzmir
    bence vücut geliştirme ile en iyi beraber gidebilecek olan dövüş sporu güreştir

8. Savaşcı

Savaşcı Üye

Beğenileri:
    255
    Ödül Puanları:
    0
    bence eğer yeterli vaktin varsabol bol pratik yapabileceksen yeterince beslene bileceksen her dövüş sporunu yapa bilirsin. sonuçta dövüş sporlarında az bir güç çalışması (şınav mekik vs)ve çok pratik yapılır. pratiği kesersen hareketleri yanlış yapmaya başlarsın hareketi yanlış yaparsanda dışarda sporu yapmamış birinden farkın olmaz.

9. nickytr

nickytr Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    peki vücut geliştirme yapan biri ile wing chun(vs vs ) dövüş sanatını yapan birisinin karşısına geçse hangisi etkili olur ?

yani şunu demek istiyorum okadar kas yapıyoruz.Herşeyimiz belli.Kısa boylu zayıf kassız bir wing chuncu gelip bizi dövebilecekse :D

10. F50

F50 Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    38
    döverse sporu bırakıcakmısın da ? :) sen bence beslenmene antremanına devam et boşver kim döver kim keser. olduki denk geldi sana direk 1. elden ögrenirsin.

11. dominic

dominic Üye

Beğenileri:
    213
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Vienna-Turkey
    vucut geliştirmeden kastın yüksek ağırlık düşük tekrar'sa wing tsun, aikido gibi savaş sanatlarına başlaman sana eksi olarak geri dönücektir esneklik, hızlılık yüksek kondisyon dayanıklılık gerektirir. bir wt antrenmanın da binlerce yumruk attıktan sonra benc preste yüksek ağırlıkla düşük tekrarla hacim kazanıp kütleli fizik kazanmak zıt şeylerdir, hız ve esnekliğin çabukluğun önem taşıdığı wing tzun'a dez avantajdır. uzak doğu sporu demiyorum çünkü bu bir spor değil karşılaşmaları yok tekwando, judo,karate gibi..

illaki ağrlık çalışılıcaksa yüksek tekrar düşük kılo ile 4*12 vb. Fitnes çalışması en uygunu olur esnekliği kaybetmeden sınırları koruyarak yapılırsa.
    bunun dışında uzun süre wt yapan biri zaten belli bir fiziki yapıya sahip olacaktır..

12. Zugzwangi

Zugzwangi Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    Bi wing chun cu ,bodyciyi dövebilir . Çünkü body(vücut geliştirme) bir disiplin degildir. Dövüşmek istiyorsan,body degil dövüş sanatlarına yöneleceksin. Çünkü vücut geliştirme bir nevi zevk işidir,gidersin salona,stresini atarsın,her gün daha fazla ağırlık basmaya çalışın,ne bileyim diyet yaparsın. Dövüş sanatlarındada aynı şey geçerlidir.Ama şöyle bir durum var.Şahsen Wing Chun yapmış biri olarak,hem body hem wing chun yapan abilerimde vardı. Kendileri 3-4 yumruk atarken ben 11 taneye kadar çıkıyordum.Buda onları hantal yapıyordu.Görünüş olarak benden bin kat iyi,yolda görseniz bu bunu ezer geçer dersiniz,ama öyle degil.

Bence vücut geliştirmeyle en iyi Güreş tarzı grappling sporlar (tutma ağırlıklı sporlar , fırlatma atma vb). Bunlar Brazillian Jiu Jutsu,Judo olabilir.
    Ama kastan feda ederim diyorsan, Muay Thai önerimdir
    Wing chun u şahsen önermiyorum,çünkü bir bayan tarafından bulunan bir disiplin. eğer belli bir miktar gücünüz var ise, Muay thai yi tercih edin,ama daha önce hiç spor yapmamışsanız, wing chunu seçebilirsiniz

13. altaylar

altaylar Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    0
    peki ya esnemeye çok yüklenirsek?
    mesela omuza press yerine arnold press de eller dönerek değişiklik bu tip şeyler nasıl olur?
    ben VG ile masa tenisi beraber götürmeye çalıştım uzunca bir süre ama vg den dolayı kollarımın gücü çok değişken, kol antrenmanımdan önceki gün acaip güç oluyor antrenmandan sonra 1 gün dinlendiriyorum 2. gün hafif ağrılar olduğundan soorun oluyor
    ve merak ettiğim şey ben yazın yüzmeyi masa tenisi ve vg i beraber götürmeye çalışacağım acaba kolumda sırtımda hafif ağrı varken sorlayacak tarzda spor yapsam ne olur(bacak antrenmanından sonraki yada 2 gün sonraki gün HIT yöntemiyle cardio yapmak gibi düşünürsek)

14. fehmican

fehmican Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    ben de kick boks antrenmanı yapmayı planlıyorum sanırım hem esneklik hem kondisyon için faydalı olur.

15. nickytr

nickytr Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    hayır tabiki bırakmıcam :) bu yüzden başlamadım zaten vg ye ama yinede öğrenmek istiyorum okadar yoğun çalışmanın ardından gelip haya huyaa diye adamın teki beni wing chun ile indirirse güzel olmaz :D

16. netugur

netugur Üye

Beğenileri:
    101
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    gsm - bilişim
    Yer:
    istanbul
    Öncelikle tüm forum ailesine merhaba diyorum. Çok yararlı bilgiler var ve emeği geçen üyelere teşekkürler.

vg dövüşmek için yapılan bir spor değil diye düşünüyorum. ancak kendini geliştirmiş ve kendi ağırlığının 1-2 katı kilolarla oynayan bir vg ci bir kavganın ortasında kalsa zaten temel olarak kendini koruyacak birkaç şey biliyordur. karşısındaki çok profesyonel bir dövüşçü değilse pek altta kalacağını sanmam. hele ki bir şekilde adamı boyun veya belinden falan yakaladığını varsayarsak adamın iç organları yer değiştirebilir.:)

not : forumda" kendini tanıt " bölümü göremedim. eğer yanılıyorsam lütfen uyarın.

17. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
  18. netugur

netugur Üye

Beğenileri:
    101
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    gsm - bilişim
    Yer:
    istanbul
  19. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    aslında hepsi yapılabilirde tam bir bodycinin diğer branşlardada aynı şekilde başarılı olduğunu görmedim amerikan filmleri hariç güreşçiler bulk oluyor çoğunlukla boksörler yağlı kaslı olsada hatrı sayılır ölçüde olmuyorlar haltercilerde bulk çoğunlukla tam şöyle iri yarı define olupta diğer spor dalında olan birini görmedim ben

20. pastnova

pastnova Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    parcour cular öle bide artistik jimnastikçiler :)

Sayfayı Paylaş