Vücut geliştirme ilaçları öldürüyordu

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve JackSniff tarafından 18 Ekim 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. JackSniff
    Offline

    JackSniff Üye

    Katılım:
    10 Temmuz 2006
    Mesajlar:
    138
    Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    38
    Hem Türk, hem de Kazak vatandaşı olan 23 yaşındaki Murat Cem Aykanat, vücudunu geliştirmek uğruna kullandığı ilaçlar nedeniyle az kalsın sağlığından oluyordu.

    Kas gelişimini daha çabuk gerçekleştirebilmek için kullandığı ilaçlara bağlı olarak kalp ana damarları yırtılan ve kalbi olduğunu 3 katı büyüyen Aykanat, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Klinik Şefi Doç. Dr. Ahmet Akgül tarafından ameliyat edilerek sağlığına kavuşturuldu.
    HERKESTE AYNI ETKİYİ YAPMAZ

    Doç. Dr. Akgül yaptığı açıklamada, Murat Cem Aykanat'ın kalp kriziyle hastaneye getirildiğini ifade ederek, hastayı ameliyat ederken şaşkınlık yaşadıklarını belirtti.

    Akgül, çok nadir görülen şekilde kalbi besleyen 2 damarda yırtılma meydana geldiğini dile getirerek, “Hastamızın kalbi besleyen ana damarlarından biri baştan aşağı yırtılmıştı. Diğerinin başlangıcında yırtık vardı. Kalp olduğunun 3 katı büyüklüğündeydi” dedi.

    Bu kadar genç yaşta bir kişide bu tür rahatsızlığa tıp tarihinde ender rastlandığını vurgulayan Akgül, hastanın bypass ameliyatı ile 2 damarının değiştirildiğini kaydetti.

    Hastasının vücut geliştirmek için steroid, amino asit, protein tozu gibi ilaçları son 4,5 ayda çok yoğun bir şekilde kullandığına dikkati çeken Akgül, şöyle devam etti:

    “Bilinçsizce kullanılan amino asit, steroid ve protein tozu gibi kas geliştirici ilaçların hem hormonal, hem de kardiyovasküler sistem üzerinde çok büyük etkileri var. Doktora danışmadan, diyetisyen kontrolü altında olmadan yalnızca arkadaş bilgisiyle ya da vücudunu geliştirmiş birinin tavsiyesiyle bu tür ilaçları kullanılmamalı. Özellikle gençler vücutçulara özenerek, onları örnek alarak vücut geliştirme ilaçlarını kullanıyor. Ancak herkesin metabolizması aynı değil, herkesin vücudu aynı tepkiyi vermez. Bizim hastamız da arkadaşının kullandığı ilaçların aynısını aldığını söylüyor ama onun kalbi aynı tepkiyi vermedi. Normal kasını istediği gibi geliştiremedi ama kalp kası çok gelişti. Kalp olduğunun 3 katı büyüdü, damarları da buna dayanamadığı için baştan sona kadar yırtıldı.”

    Yırtılan damarların değiştirildiğini, ancak kalp büyümesi için bir şey yapılmasının mümkün olmadığını anlatan Akgül, kalp büyüklüğünün zamanla yavaş yavaş küçüleceğini düşündüklerini kaydetti.

    Kullandığı ilaçlar nedeniyle hastanın ölümden döndüğüne işaret eden Akgül, 22-23 yaşındaki birinin kalbinin bu kadar büyük olmasının hiç normal bir durum olmadığına işaret eden Akgül, kendisinin bu kadar genç yaşta kalp damarları yırtılan ve kalbi 3 katı büyüyen bu tip bir vakayı duymadığını belirtti.

    Doç. Dr. Ahmet Akgül, konuşmasını şöyle sürdürdü:

    “Kozmetik, estetik ya da ne amaçlı olursa olsun kulaktan dolma bilgilerle veya birini örnek alarak 'komşu tıbbı' ile duyduklarınızla ilaçlarınızı değiştirmeyin ya da ekstra bir ilaç kullanmayın. Özellikle anabolizan maddeler, steroid, amino asit, protein tozları gibi vücut geliştiriciler vücudun birçok mekanizmasını, metabolizmasını değiştiriyor. Murat Cem Aykanat, önümüzdeki bir örnektir. Bunlar çok riskli konular. Bu tip ilaçları doktor ve diyetisyen kontrolü dışında hiçbir şekilde tavsiye etmiyoruz. Zararsız, yan etkisiz bir kimyasal yok. Hiçbir kimyasal, bitkisel de olsa yan etkisi olmadan vücutta metabolize olmaz. O nedenle kesinlikle doktor kontrolü olmalı. Hastamız 4,5 ay gibi kısa bir sürede çok fazla doz kullanmış. Doz fazla olduğu için kalp dayanamayıp genişlemiş ama damar genişleyemediği için ortadan ikiye ayrılmış. Sağ taraftaki damarın girişi esas ana damar boylu boyunca yırtılmış.”

    DİĞER OLUMSUZ ETKİLERİ

    Vücutçular arasında yaygın şekilde özellikle spor salonlarında çok rahat kullanılan bu ilaçların büyüme ve erkeklik hormonlarını etkilediğini, bu yüzden vücudun daha erkeksi bir yapılanmasına neden olduklarını aktaran Akgül, amino asit ve proteinlerin kas kitlesinin artmasına yol açtıklarını kaydetti.

    Steroidin testestoren düzeyini artırdığını, bunun sonucunda kiminde çok fazla kıllanmayla birlikte saç dökülmesi şeklinde kendini gösterebileceği gibi bir başkasında farklı etkilere neden olabildiğini söyleyen Akgül, kiminde iyi bir vücut gelişirken bir başkasında Murat Cem Aykanat örneğindeki gibi iç organ hasarı gelişebileceğini vurguladı.

    Ahmet Akgül, ilaçların testesteron düzeyini artırdığı için kişide performans artışı da olduğunu, kas gelişimi ve performans artışına bağlı olarak bu tür ilaçları kullananların kendilerini çok zinde hissettiklerini kaydederek, bu tür etkilerin kişilerin bu ilaçları daha fazla kullanmasına yol açtığını bildirdi.

    ANTRENÖR TAVSİYESİ

    Murat Cem Aykanat da Kazakistan'da açtığı spor salonunda vücudunu geliştirmek için spor yaparken antrenörünün de tavsiyesiyle 4,5 ay önce steroid iğneler, amino asitler, doğal yağ yakıcılar, protein tozları gibi destekleyici ilaçlara başladığını ifade ederek, bu ilaçlardan her gün 3 öğünde yaklaşık 50 tablet aldığını ve 1 miligram da iğne olduğunu söyledi.

    Bu ilaçları kendisine Kazakistan şampiyonluğu olan antrenör arkadaşının tavsiye ettiğini, internetten de yaptığı araştırma sonucunda zararlı olmadığına inanarak ilaçlara başladığını anlatan Aykanat, şunları dile getirdi:

    “İstanbul'da doğup büyüdüm, çifte vatandaşım ben. Rahatsızlığım baş gösterdiğinde İstanbul'daydım. O sırada İstanbul'da olmam sanırım bir mucizeydi. Rahatsızlığım, hayatım boyunca yaşamadığım şiddetli bir baş ağrısı ile başladı. Birkaç gün sonra halı sahada futbol oynarken çok şiddetli göğüs ağrısı ve sıkışması yaşadım. Beni önce başka bir hastaneye, ardından da Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk ettiler. Gerisini hatırlamıyorum.”

    İğneyi her gün antrenörünün vurgunu anlatan Aykanat, kullandığı ilaçların bu tür sonuçlara neden olabileceğini hiç tahmin edemediğini, bundan sonra doktora danışmadan asla hiçbir ilaç kullanmayacağını kaydetti.
    A.A.


    Posta Gazetesi : http://www.posta.com.tr/saglik/HaberDetay/Vucut_gelistirme_ilaclari_olduruyordu.htm?ArticleID=92673
     
  2. estetik fenomen
    Offline

    estetik fenomen Üye

    Katılım:
    15 Kasım 2007
    Mesajlar:
    1.122
    Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Yüksek bir olasılıkla BFTR'nin de üyesi...

    Haber içerisinde "bilinçsizce kullanılan" diye bir ibare var, işte o herşeyi özetlemekte...
     
  3. JackSniff
    Offline

    JackSniff Üye

    Katılım:
    10 Temmuz 2006
    Mesajlar:
    138
    Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    38
    4,5 ay önce steroid iğneler, amino asitler, doğal yağ yakıcılar, protein tozları gibi destekleyici ilaçlara başladığını ifade ederek, bu ilaçlardan her gün 3 öğünde yaklaşık 50 tablet aldığını ve 1 miligram da iğne olduğunu söyledi.

    vucut mu dayanır bu kadar şeye..
     
  4. Danny Boy
    Offline

    Danny Boy Yeni Üye

    Katılım:
    1 Temmuz 2010
    Mesajlar:
    3.254
    Beğenileri:
    8.786
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    amıno asıt 50 tablet alınabılır bunda sorunm oldugunu solemek mumkun degıl cunku gunde 10gr arjının almak ıstesek 10 tablet almak gerek kı dıger amınolar harıc . supplementlerle olayın hıc mı hıc ılgısı yok

    burdakı asıl sorun su bılıncsız steroıd kullanımı . gunde 1mg ıgne de ne kı yanı hangı steroıdı aldı oda cok onemlı . kı sunuds solemek gerek en onemlı nokta steroıd kullanımının yanetkılerı degıl aslında asıl nokta genetık yatkınlık

    mentzer kardesler asırı steroıd alırdı ama olumlerı steroıdden mı oldu bu tartısılır cunku anne ve babaları 50yı bıle goremden kalpten olmustu .evet asırı steroıd tetıkledı belkı ama onları olduren sey genetıklerıydı

    bu tarz haberlerı pek kafaya takmamk gerek . sacmalıktan baska bırsye degıl cunku

    steroıdın kanıtlanmıs zararlarından bahsedse yazıda tamam dıcem ama supplementlerın zararından bahsedınce bılgı duzeyı ortaya cıkıyor . kım olursa olsun bılmedıgımız bır konuda atıp tutmamak gerek

    kı resımdede bu hastalanan arkadasımızın ne kadar ıyı bır gnetıge sahıp oldugu ve nasıl bır vucuda sahıp oldugunu goruyoruz zaten . slovenyada polonyada ınsanlar steroıdı su yerıne alır ama bısey olmaz genlde neden cunku genetık olarak vucudları bunun ustesınden gelebılır . ama kımse bana kızmasın sakın ama bu arkdas gıbı amele tıpı bır vucuda ne versenız zaten zararı olur
     
    Son düzenleme: 18 Ekim 2011
    spudd webb, hardtime ve deathlifter bunu beğendi.
  5. deathlifter
    Offline

    deathlifter Üye

    Katılım:
    9 Haziran 2008
    Mesajlar:
    2.416
    Beğenileri:
    2.742
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    yazıda şöyle bir hata var, bilmeyen kişi steroid ve supplementleri aynı kefedeymiş gibi algılayabilir. yani sanki ikisi aynı seviyedeymiş gibi. steroid,aminoasit demiş. halbuki ikisi ne yan etki ne de etki bakımından ölçüşemez bile.

    dannyboy un belirttiği gibi sorunun kaynağı adamın kullandığı steroiddendir değilse supplementlerden böyle bir etki olması mümkün değil.
     
    Danny Boy bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş