Vücut Geliştirme Boy Uzamasını Gerçekten Etkiliyor Mu ?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve boks tarafından 27 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. boks

boks Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    38
    Selamlar arkadaşlar. Forumlarda çokça sorulan bir konuya değineceğim. ''Vücut geliştirme ve boy uzaması.'' Özellikle yaşı küçük arkadaşlar lütfen bu yazacaklarımı ciddiye alsın.

Arkadaşlar öncelikle işkembeden sallamadığımı söylemek istiyorum. Kendimden örnek vereceğim. 17 yaşındayım (6 ay sonra 18 oluyorum.) . Çok şükür gayet fit ve atletik bi vücudum var. Ancak boyum kısa kaldı (165 cm). Kilom 63 .Yapacak birşey yok Allah'ın takdiri buymuş. Ancak yeni başlayacakların aynı hataya düşmesini istemiyorum.

Hikayenin başına dönelim. 2011'in son baharında orta son sınıfa giderken vücut geliştirmeye başladım. (Tam olarak 3,5 - 4 sene önce) O ara boyum 163'tü. İlk başlarda salon sahibi bana ağırlık çalıştırmazdı açma germe, mekik, barfiks tarzı çalıştırırdı. Sonra boyum 165 oldu. Ondan sonra hafif hafif ağırlık çalışmaya başladım. Ve o kadar hevesliydim ki sürekli forumlarda araştırmalar yapardım. Her yazıyı, makaleyi, videoyu izlerdim ve bunu böyle aylarca devam ettirdim. Baya bi bilgim artmıştı. En çok araştırdığım konuda boy uzaması meselesiydi. Gelin görün ki çoğu kişi boy uzamasına bi zararı yok falan diyordu. En sonunda buna ikna olmuştum. 6 ay gibi bi süre body yaptım. Ondan sonra yine bu soru kafamı kurcalayınca bırakıp boksa başladım. O arada liseye geçtim.Boks yapıyordum. Düzenli olarak antrenman yapıyordum. Ve ara ara yine ağırlık çalışıyordum. Mesela 3 ayda - 6 ayda bir falan bi başlayıp 15 gün, 1 hafta falan yapıp bırakıyordum. Ama yüksek ağırlıklara giriyordum. Çok şükür gücüm kuvvetim yerindeydi. Bu yüzden kiloma göre ağır girebiliyordum. Kilomda o aralar 55-58 falandı. Hiç bi zaman yağlandığımı hatırlamıyorum, her zaman karın kaslarım belirgindi.

Liseye geçerken başladığım boksa şimdi ara vermiş bulunmaktayım. Şimdi lise son sınıfa geçtim. Zamanla şunu farkettim ki arkadaşlarım sürekli uzarken ben hep aynı kaldım. Bu durum psikolojik olarak beni etkilemeye başladı. Sonra 3-4 sene önceki notlarıma fotolarıma baktığımda gördüm ki boyum hiç uzamamış. 2 ay önce ortopedi doktoruna gidip el bileği filmini verdim ve bana geçmiş olsun daha uzamassın dedi. Çok üzüldüm. Endokrin uzmanına gittim o da aynısını söyledi. Gerçekten de çok üzüldüm. Ama yapacak birşey yok maalesef. Hormonlarımda falan da bi problem yoktu. Çünkü her 6 ayda bi tahlil yaptırmışımdır. Geçen sene check-up (çekap) yaptırmıştım yinede birşeyim yoktu Allah'a şükür. Çok sağlıklı beslendiğimide belirtmek isterim, ne sigara, ne alkol, ne de abur cubur hiç yememişimdir. Yediğim yoğurt bile doğal köy yoğurduydu. Protein açısındanda zengin ve kaliteli beslendim. Çok şükür bi eksiğimiz yoktu yemek konusunda. 3-4 senedir 1 cm dahi uzamadım.

Şimdi gel gelelim aile ve genetik konusuna. Arkadaşlar önce kuzenlerimden başlayacak olursak benim en kısa kuzenim 175, diğer kuzenlerim hep 185 tir. Babamın boyu 172, annemin boyu 156'dır. Amcamın boyu 178' dir oğluda 185 tir. Keza dayımda 175 civarıdır ve oğluda uzundur 180 civarıdır. Rahmetli dedelerimde de kısa değildi. Anlamadığım ben daha babam kadar olamadım. Kuzenlerimin anneleride 150 civarıdır. Bizim ailede şuana kadar bilinen en kısa erkek ben oldum. Ve bir çok tanıdığım arkadaşımın anne babasının boy ortalaması 160 iken kendileri 180 - 175 civarı oldular.

Arkadaşlar ben çok düşündüm ve başka birşeye bağlayamadım bu durumu. Bence vücut geliştirme boy uzamasını olumsuz yönde etkiler, kim ne derse desin. Ben bizzat kendi üzerimde görüp söylüyorum. Ağırlıklar büyüme plaklarınızı köreltir, büyümeyi engeller. Ufak yaşlardaki arkadaşlara tavsiyem vücut geliştirme dışındaki sporlara yönelin, fazla kilo almayın, stressten uzak durun, böylece genetiğinizin el verdiği kadar uzarsınız.

Bakın ben düzenli olarak uzayıp 165 olsaydım birşey demezdim. Ancak 165 te kaldım ve en çok uzamam gerek dönemde ergenlik döneminde hiç uzamadım. Bu saatten sonrada uzamam bi mucize olur. Çünkü iki doktorda bunun imkansız olduğunu ve büyüme plaklarımın kapandığını söyledi. Sağlıcakla kalın...

Son düzenleyen: Moderatör: 7 Eylül 2015
    Mert0505 bunu beğendi.
  2. turker96

turker96 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Arkadaşım vg nin boy uzamasina engel oldugunu düşündürten agir altina girip eklem lerin uzamasini engellediği dir bunu dogruluk payı olduğunu varsayarak antrenmandan sonra yapacağın esneme germe asılma hareketleri ile bunun onune gecebilirsin bende kucuk yasta bodye baslamis boyu kısa biri olarak benim de başladığımda 17 yaş 165 ti boyum vg ye baslayinca 167 oldum ve 19 yaşımın sonuna kadar uzamadim ayni sekilde antrenmanlara devam ettim ve 19 un sonunda 174 oldum birden bire kendi kendine yaklaşık olarak 177 olacağımı tahmin ediyorum yani tamamen senin genetiginle alakalı bende vg yuzunden boyumun kisa kaldigina inanmıştım doktorlara gittim yaşım 19 diyince max 170 olursun dediler ama 174 oldum ve hala daha uzuyorum uzuycain varsa uzarsin onlem almak icin antrenmandan önce sonra açma germe esnetme asılma hareketleri yapa bilirsin uzaman 22-23 yasina kadar devam edebilir kesin bilemezsin

LG-E612 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

boks bunu beğendi.
  3. speedtouch

speedtouch Üye

Beğenileri:
    1.539
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Angara
    Benim lisede bir arkadasim vardi lise 1 de boyu 1.65 ti , vucut gelistirmeye basladi lise sona geldiginde boyu 1.82 oldu , genetik cok enteresan bir sey...

boks bunu beğendi.
  4. Ltltlt

Ltltlt Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    8
    Daha uzayip uzayamayacagimizi anlamak icin ne yapiyoruz ? Ortopediye gidip el bilegi filmi mi cektiriyoruz?

boks bunu beğendi.
  5. boks

boks Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    38
    Teşekkür ederim. Ancak benim boyum 3,5 yıldır 1 cm uzamadı bundan sonra mı uzayacak? Üstelik sakallarım bayağı bayağı çıktı büyük adamlar gibi. Yinede esnetme hareketlerini yapacağım. Pek zannetmiyorum artık hiç bir umudum kalmadı uzayacağından yana.
    --- Mesaj birleştirildi, 27 Ağustos 2015 ---
    Bana aslında saçma geliyordu ama doğruymuş, el bileği röntgeninden büyüme plaklarının ne kadar kapandığına bakılabiliyormuş. kemik yaşı diye de geçiyor.

6. turker96

turker96 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Sakalin pek alakası yok boyla abim 22 yaşında 176 dan 180 oldu sakal kil herşey vardı gelisimini tamamlamış duruyodu tamamen genetigin le alakalı bende abimde hep sinifin en kisasiydik ben emin ol senden cok takiyodum bu konuyu boy uzatma ameliyatlarini bile cok araştırmıştim uzaya bilirsin zamanin var bence duzenli uyku beslenme sporunu onlem olarak esnetme hareketlerini yap bunlar uzamana engel deil yardimci olur

LG-E612 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

boks bunu beğendi.
  7. boks

boks Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    38
    Sağol abi Allah razı olsun İNŞALLAH uzarım.

8. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    19 yaşında 1.75'ken 21'de 1.78'e çıkmış biriyim. Sen henüz daha 17 yaşındasın.
    Bunları söylemek için çok erken. Her doktor işinin piridir diye bir kaide yok.
    Farklı doktorlara gitmeyi dene. Ya da akışına bırak uzarsın.

9. boks

boks Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    38
    Abi ben 3.5 yıldır aynıyım. Milim uzama yok bende.

10. sporuzmani06

sporuzmani06 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    16 yasina kadar fitness yapilmasi uygun degil eklem baslari hala acik o yuzden calistenic antrenman oneriyoruz agirliklar baski olusturur eklem baslarina zarar verir.

11. Ömer F.

Ömer F. Üye

Beğenileri:
    88
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Türkiye
    Genetiktir genetik spor olsa duramazsın. :D Şaka bi yana benimde boyum squatı öğrendikten sonra uzamıştı ama harbiden çok zorlardım kendimi 70 kiloyken falan 85 kg civarı squat yapabiliyodum diye hatırlıyorum. Şimdi o halime gülüyorum ne kadar güçsüzmüşüm diye ama sanki ufak yaşlar için iyi bir oran gibi.

12. ismailsngl

ismailsngl Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    fitness
    burada insanlara yanlış bilgi vermeyin, kendi hikayenizi paylaşmak bunun doğru olduğunu göstermez belki de bir hastalığınız probleminiz var. bilimsel bir olayı paylaşırken kaynak gösterin lütfen.

Pink Zeppelin ve elite35 bunu beğendi.
  13. boks

boks Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    38
    Allah'a şükürler olsun ki hiç bir hastalığım ya da sağlık problemim yoktur. Elhamdülillah. Allah bütün hastalara şifa versin.

14. ismailsngl

ismailsngl Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    fitness
    elinde bilimsel bir sonuç var mı? bu sporu yaptığım için boyum uzamadı bu da kanıt ve belgesi diyebileceğin hocam?

15. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Edit: Elinizde bilimsel veri olmadan ortaya herhangi bir iddia atmak kural dışıdır. Konu başlığı konuya uygun şekilde tekrar düzenlenmiştir.

Sayfayı Paylaş