Vücut analizi sonuçlarımda fırlama oldu!

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve talakah tarafından 11 Ocak 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. talakah

talakah Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Arkadaşlar merhaba ben 4 yıl süreyle profesyonel olarak yüzücülük yaptım bu sene Üniversite sınavlarına hazırlık sebebiyle yüzmeden ayrıldım fakat formdan düşmemek ve biraz daha biçimli bir vücuda sahip olabilmek için ve antrenman saatlerini kendim ayarlayabildiğim için bir fitness salonuna yazıldım. 6 hafta önce "vücut analizi" yaptılar ve ardından fitnessa başladım. Haftada 3 gün gittim ve 6 hafta sonra yine ölçüm yaptılar.
    6 hafta içinde vücudumdaki kas miktarı ve yağ miktarı inanılmaz (bana göre) bir şekilde değişti. Bu da içimde bir kuşkuya sebep oldu; acaba müşteriyi kaybetmemek için değerleri değiştirerek mi veriyorlar merak ettim. 6 hafta önceki ve bugünkü sonuçlar aşağıda. Doğruluk oranı nedir yardımcı olursanız sevinirim. (Ölçümleri vücuttan elektrik akımı geçiren bir aletle yaptılar).

6 Hafta Önce 6 hafta sonra
    Kilo: 66.6 kg 68.2 kg
    Yağ kütlesi: 7.3 kg 5.9 kg
    FFM: 59.3 kg 62.3 kg
    Sağ Bacak: 1.6 kg yağ/ 10.0 kg kas 1.2 kg yağ/ 10.7 kg kas
    Sol Bacak: 1.6 kg yağ/ 9.6 kg kas 1.2 kg yağ/ 10.4 kg kas
    Sağ Kol: 0.5 kg yağ/ 3.2 kg kas 0.5 kg yağ/ 3.7 kg kas
    Sol Kol: 0.5 kg yağ/ 3.3 kg kas 0.4 kg yağ/ 3.8 kg kas
    Gövde: 3.1 kg yağ/ 33.3 kg kas 2.6 kg yağ/ 33.8 kg kas

Evet değerler böyle bu ölçümlere bakıldığında 6 haftada 3kg kas(!) kütlesi kazanmışım ve 1.4 kg yağ vermişim. Ben 4 sene spor yaptım bu kadar hızlı bir gelişim gösteremedim. Fitnessın cilvesi mi bu yoksa spor salonu müşterilerine duymak istediklerini mi söylüyor merak ediyorum. Teşekkürler, saygılarımla

Bir de son anda eklemek istediğim bir şey; sonuçlarda "Empedans" değeri yazıyor bu nedir? Biraz araştırdım fakat tam anlamadım. Yüksek olması mı daha iyidir, düşük olması mı? Teşekkürler

2. kadango

kadango Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    28
    Komik...Oldu olacak kemik kalınlıklarını,damar genişliğini,eklem sıvılarını falan da ölçsünler...

3. voltaj

voltaj Üye

Beğenileri:
    259
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Ankara
    bunun neresi komik ? açıkcası merak ettim. senin bildiğin bizim bilmediğimiz birşey varsa söle bizde öğrenelim...

burda sırf post sayısı yükseltmek için yazılmamalı

Azi bunu beğendi.
  4. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.924
    Ödül Puanları:
    0
    Vücut yağ oranı ölçebilen aletleri ve yöntemleri biliyordum da, bölgesel ölçebilen?!!!

Bende gerçekten ilk kez karşılaşıyorum, bir şey diyemiyeceğim :)

5. talakah

talakah Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Bölgesel ölçüm yapılabiliyor. Bunun gibi bir aleti Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi bölümünde performans testine girdiğim zaman (yaklaşık 2 yıl önce) yine kullanmıştım. Ayaklarınızı bastığınız 2 tane metal plaka var ve ellerinizede birer metal plaka veriyorlar ve ölçüm gerçekleştiriliyor.

Ayrıca vücuttaki mineral dengesine kadar ölçülüyor (Ankara Üniversitesindeki daha gelişmişti). Not olarak dursun bu da bi kenarda biraz araştırırsan bulabilirsin. Komikmiş

Teste girdiğim cihazın özellikleri (Türkçe): http://www.tarti.com/urunlerimiz/tanitavucutanalizi/tanita-vucut-analizi-cihazi-jawon-kompozisyon-inbody/122-tanita-bc-418.html
    Bu da cihazın resmi web sitesi: http://www.tanita.com/en/bc-418/

Son düzenleme: 11 Ocak 2012
  6. fırathan

fırathan Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    28
    bu cihazda benim kilom çok fazla oynuyor mesela 2 hafta içinde 1.5 kilo kas kaybettiğimi göstermişti ardından iki hafta sonra o kaybettiğim kas + 2 kilo daha kas yapmıştım inanamıyorum ama en iyi cihaz buymuş piyasadaki değeri de 12 bin tl

7. talakah

talakah Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Cihaz kaliteli bir şey. En güvenilir ölçüm yöntemi de vücuttan elektrik akımı geçirilip ölçülmesi zaten (bildiğim kadarıyla). Fakat ölçüme gidilmeden önce uyulması gereken kurallar var. 12 saat öncesinden şeker, çay vs. tüketmemek. Ölçümden 4 saat öncesinde en son öğünü yemek gibi. Bunlara dikkat etmediyseniz ölçümler değişiklik gösterebilir.thums:

Fakat ben bu hususlara çok dikkat ettiğim halde bu sonuçlar çıktı. Gerçekten kazanmışmıyım 3 kg kas kütlesi yoksa bana sonuçları değiştirip mi verdiler? 6 haftada 3 kg kazanılabilir mi yani?

WildRose ve Azi bunu beğendi.
  8. kadango

kadango Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    28
    Orası üniversite mi?Spor salonuna üniversite mi kurmuşlar?Benim gibi sağlık sektörünün içerisinde yıllarca debelenmiş birisi hastanedeki ölçümlerin bile tam manasıyla tutturulamayacağını bilir.Doğruya ulaşmak için birçok prosedür gerekiyor bu ölçümlerde.

Profilime gir ve günlük ortalama mesajlarıma bak,sonra yaz.

9. pozitronn

pozitronn Üye

Beğenileri:
    1.788
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    inşaat mühendisi
    Yer:
    Adana
    isteğini kırmak gibi olmasın ama 6 haftada 3 kilo kas imkansız bi durum.

Azi bunu beğendi.
  10. kajaga

kajaga Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    yanlış ölçmüşlerdir

Azi bunu beğendi.
  11. Swager

Swager Üye

Beğenileri:
    401
    Ödül Puanları:
    73
    daha önce hiç spor yapmamış bir insan bile 6 haftada 3kg kas kazanamaz ki sen 4 sene pro yüzücülük yapmışsın sen o kadar kası 1 senede ancak alırdın herhalde.salondaki diğer kişilerde senin gibi 6 haftada 3kg kas almışlarsa o salonda bişeyler dönüyor olabilir.

12. galois91

galois91 Üye

Beğenileri:
    186
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Eskişehir
    Belki ayarlar değiştirilerek ölçüm yapılmıştır. Adult/athlete diye iki farklı seçenek var. Arka arkaya, ayrı modlarda, aynı kişiyi ölçtüğünüzde bile farklı sonuçlar veriyor. Sizin ölçümlerde de bu tür bir ayar farkı olmuş olabilir. Ancak salonda böyle bir ölçüm cihazının olması güzel.. Ardışık ölçümlerde bazı gariplikler olabilmesine karşın Uzun vadede gelişimin izlenmesi açısından faydalı olacaktır.

talakah bunu beğendi.
  13. onbir

onbir Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    0

evet atletik ölçüm yapılmıştır , ilkinde normal ölçüm olabilr...
    kas hafızası olabilirmi diye zorluyorum ama 3 kg da fazla ya...:eek:

14. talakah

talakah Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkür ederim. 3 kg ın fazla olduğunda hemfikir herkes galiba. Ben bu konuyu en iyisi spor salonuyla tekrar görüşeyim. Tekrar teşekkürler.

15. Tigertugi

Tigertugi Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    28
    arkadaş laf etmiş :)

16. SerhatCakırr

SerhatCakırr Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Meslek:
    Antrenör
    Yer:
    İstanbul
    Senin sporculuğundan şüphe duymamak mümkün değil. Nasıl sporcusun ki aynaya baktıgında değişiklikleri fark edemiyor musun ? Ve ya güçlenip güclenmedigini agırlıgın altına girince analayamıyor musun ? Ve ya vücut direncinin artisini (günlük yaşamda gec yorulma gibi ) hissedemiyor musun ?

Sayfayı Paylaş