Vücudumuzdaki en muhteşem kasımız "BEYNİMİZ"

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve FleXoR tarafından 18 Kasım 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Aşağıda beynimizin milyarlarca kat büyütülmüş Halinin bilgisayar efektleri ile filmleştirilmiş hali var. Bunu izlerken insan beyninin nasıl bu kadar muhteşem olabileceğini düşünmeden duramıyosunuz. Orada gördüğünüz yapı taşlarının birleşmesi düşünceleri toplamak dağılması ise düşüncelerin dağılması manasına geliyor. Biçok insan bu muhteşem beynin nasıl çalıştığını bilmez. Şiddetle izlmenizi tavsiye ederim.

http://aimediaserver.com/studiodaily/videoplayer/?src=harvard/harvard.swf&width=640&height=520

Ben bu insan beyni ile ilgili farklı teoriler üretir dururum yıllardır. inanılmaz bir benzerlik bugne kadar herkesin gözünden kaçmıştır sizin için aşağıda örnekledim:

yukarıdada gördüğünüz üzere beynimizde elips şeklinde bi dolu yapı ve içlerinde minik minik binlerce milyonlarca milyarlaca canlı var tıpkı dünyamız ve üzerinde yaşayan canlılar gibi. Sizce bu döngü bizim içinde geçerli olabilirmi? bizde bir oganizmanın parçaları olabilirmiyiz?

Bu benzerlik benim dışımda bi kişinin daha dikkatini çekmiş. Bundan bir kac yil once bir dergide okumustum, yanlis hatirlamiyorsam; bir astronomi kongresinde, uzayda(samanyoluna ait) cekilmis cesitli fotograflar gosterilir. Tesadufen orada bulunan bir tip doktoru gorduklerine inanamaz ve yanina bir kac arkadasini alarak ofisine gider ve arkadaslarina duvarinda asili olan fotografi gosterir. Fotograf, insan beyin hucresinin binlerce kez buyutulmus halidir ve kongrede gordukleri fotograflarin neredeyse aynisidir.
    Yukaridaki filmde gordukleriniz mutlaka bir seyleri cagristiracaktir. ;)

Konz, RoCk KoPaT, burakula01 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. Excursion

Excursion Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Flexor, o kadar ilginç o kadar mucizevi şeyler varki, ve biz var olan şeylerin sadece çok çok çok çok ufak bir kısmından haberdarız diye düşünüyorum. Kendimizi avutuyoruz, yok teknolojimiz çok gelişti falan diye ama, bence evrende neler neler var daha.
    Men In Black filmini hatırlarmısınız bilmem, hani uzaylılar falan basıyordu Dünya'yı, oradaki bir sahne aklıma geldi, Will Smith posta kutusunda bir kutuyu açıyordu, oradaki yaratıklar dünyalarını o posta kutusundan ibaret sanıyorlardı, filmin sonlarına doğru ise bizim de aslında bir posta kutusu kadar ufak bir yerde yaşadığımız mesajı verilmişti. Bilemiyoruz ki...

3. sehzadecelik

sehzadecelik Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Heryer
    flexor bu düşüncende yanlız değilsin.... bende hep bizimde baska bir yaşamın bir parçası olduğunu düşünürüm bu konudaki tüm düşüncelerinin arkasındayım

FleXoR bunu beğendi.
  4. SEHZADE

SEHZADE Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    28
    Beynin içinde milyarlaca kez büyütülmüş beyin hücreleri mütiş bir kordinasyon insan bu kadar mükemmel ayrıntılar karşısında hayranlığını gizliyemiyor.

5. CENTAUR

CENTAUR Guest

İnsan beyninin bilgisayardan farkı; görsel tanımlama gibi bir işlemde insan beyni bir süper bilgisayara göre çok çok daha hızlıdır. Matematikte ise bir el hesap makinasından daha yavaştır çünkü yapısı çok farklıdır. Sinir Ağı araştırmaları beynin nasıl çalıştığını incelemeye başlamıştır. Beyin ile bilgisayar arasındaki en büyük farklardan biri, doğrusal işlemcilerle donanmış tipik bir bilgisayarda bu işlemcilerin belli bir anda tek bir şey yapmasıdır. Bu da bir saniyede ne kadar iş çıkardığının hesaplanabilmesine olanak tanır. Tipik bir PC'de bir işlemci ve geniş bir bellek bulunur. Beyinde ise milyarlarca işlemci (nöronlar) ve hayli sınırlı bir bellek bulunur.

Kaynak : tübitak

Kişisel Yorum: Beynimizi istediğimiz bir alana tamamen odaklayabilirsek sınırları süper bir bilgisayardan çok daha yüksek. İş bütün işlemcileri aynı anda tek bir işlem yaptırmaya bakıyo (sanırım:D)

Son düzenleyen: Moderatör: 23 Ocak 2008
  6. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Abd li bilim adamları insan beyninin %100 çözdüklerini ilan etmişlerdi buda diğer ülkeleri tedirgin etmişti eğer böyle bir durum varsa gerçekten korkulmalı çünkü abd gibi bir ülkenin bunu iyi yönde kullanacağına ihtimal vermiyorum.
    bu arada insan beyni ile yaptığım araştırmada beyini çok zorladığında beyin vucut sağlığını ve beyin sağlığını korumak için bir takım şeyleri siliyormuş yani bir nevi proğram kullanıyormuş bu olay gerçekten mükemmel

7. tLg

tLg Yeni Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    tLg
    sana hak verıyorum yanlız bu tıp konularda cok fazla teorıler uretılıyor ama hepsı dusunce bunun acıklaması yok bılımın sonu yok :)

8. Konz

Konz Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    bende düşünüyordum hep acaba bizde bir canlının yapı taşıyızda evrende onun vücudumu diye, yalnız değilmişim hehe

9. sehzadecelik

sehzadecelik Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Heryer
    ya tamam biz bunu düşünüyoruzda gerçekten eğer böyle bir şey varsa aklımız şuan evrenin büyüklüğünü algılamakta zorlanıyor peki evren baska bişeyin ufak parçası diye bi şey ortaya çıkarsa aklımız bunu nasıl kaldıracak. iki şeyi düşünmek beni çok yoruyor ve çok şeyi sorgulamama sebep oluyor birincisi ÖLÜM ikincisi EVREN

Sayfayı Paylaş