Vücudum çöktü!

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve mehmet2576 tarafından 11 Kasım 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. mehmet2576

mehmet2576 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Merhaba arkadaşlar. Ben yaklaşık olarak 14-15 ay cıvarı body building yapıyorum. Çalışma sistemim çift bölge. 1 gün yapıp 1 gün dinleniyorum ve bu şekilde hep başa dönüyor. Bu süreç içerisinde sadece 1 kaç kez ara vermişimdir, oda bayram tatilleri gibi günlerde. Kaldırdığım ağırlıklar hep maximal oldu ta ki vücudum inanılmaz halsizlik gösterene kadar. Omuz:132 biceps:41 yapmayı başardım ve bu süreçte 3 kutu performans artırıcı kullandım. Bugünlerde kaldırdığım ağırlıklar inanılmaz düştü. Squat 120 kilo yaparken 90 kiloda bacaklarım titriyor aynı şekilde deadliftte 120 kilo 7 tekrar yapıyordum o da inanılmaz düştü. Bench press'te tamamiyle çöktüm diyebilirim. 90 kilo yardımlı bench yaparken bugün 60 kilo bench neredeyse hiç yapamıyorum. Ben bunu kullanmış olduğum performans artırıcılara bağlıyorum, kalbimi fazlasıyla yordum diye düşünoyorum. Ayırca 9 gün body'e ara verdim sonuç gene aynı, idmanda üzerimden soğuk terler boşaldı squat yaparken, idmanı yarıda bıraktım. inanılmaz güçsüzlük var. Sebebi nedir arkadaşlar?

2. ozan1234

ozan1234 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Minder , serbest stili güreşçi.
    Sebebi direk şudur dersek yanlış olur , birden çok sebebi olabilir , en basit uyku , beslenme , dinlenme , mutlu olmak ,psikolojik zorluklar akla gelen en basit şeyler bunlar , performans arttırıcı kullanma sebebin neydi acaba ben şu zamanıma kadar hiç toz suplement vb gibi şeyler kullanmadım , ağırlık konusundada iyiyim çok şükür , geride bıraktığın şeylere bir bak derim ters bişi gitmiş olabilir , çokta yanıtlayıcı olamadıysan affeyle , kolay gelsin.

3. mehmet2576

mehmet2576 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Günde en az 8 saat uyuyorum. Beslenmem dört öğün. Sabah bir tabak dolusu yulaf ezmesi, yedi yumurta, lor, zeytin ıvır zıvır vs. İdman sonrası yine full karbonhidrat ve protein. Akşam yine aynı şekilde karbonhidrat ve protein. Aralarda ton balıklı mısır gibi şeyler yiyorum. Pskolojik olarak çok iyi sayılmam ama bir tek bundan olur mu bende bilemiyorum.

4. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    titreme sinir sistemi ile ilgili muhtemelen deload ya da dinlenmeye ihtiyacın var.

unknown00 bunu beğendi.
  5. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    eğer antrenmanında ve beslenmende hiç bir değişiklik olmadan bu negatif etkiler ortaya çıktıysa dinlenmen gerekiyor veya temponu düşürmen...

Psikolojik olarak iyi sayılmam demişsin, ne zamandan beri? performansın psikolojin yüzünden mi düşüyor ? yoksa fiziksel yorgunluğun (hormonal dengen vs) psikolojik olarak problem yaşamana mı sebebiyet veriyor? Sabah olan o uyku şişkinlikleri ne alemde? normal mi yoksa artış var mı?

6. mehmet2576

mehmet2576 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Kaç gün dinlenmem gerekebilir. 9 gün dinlendim ama sonuç alamadım.

Antrenman ve beslenme, tabiri caizse full+full. Yediğim etlerin makarnaların pilavların haddi hesabı yok. Uyku şişkinliği hiç olmadı ama sabahları çok halsiz kalkıyordum ve sabahları antrenman yapıyorum. O yüzden performans artırıcılar kullandım. Pskolojik olarak çokta kötü sayılmam, kendi işimin sahibiyim, gelirim iyi, ama yalnızım. Bu body sosyal çevreyi biraz düşürdü ama bu benim isteğim ile oldu.

7. ozan1234

ozan1234 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Minder , serbest stili güreşçi.
    Kardeş bana sorarsan herşeyin eksiksiz olmasıda iyi değildir sen sabah 8 saat uyku aldığın halde halsizsen zaten sorun var , full+full olmasıda iyi değil , vücut bu besinlere artık adepte olup etkisi azalmış gibi görünüyor ,IF öneririm ( INTERMİTTENT FASTİNG ) ilk zamanlar zor gelir ama aç kalmayı açlığa zorluğa dirençli olmayıda öğrenmelisin , ben haftada 2 3 gün yapıyorum oruç gibi oluyor mesela çok yoğun bir günümde yapıyorum ve açken insan kendini daha güçlü hissedebilmeyide öğreniyor bu bir yöntem , yani diceğin rutin hayatından biraz farklılaş.

8. mehmet2576

mehmet2576 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Haklısın. Pink'in tanımı tam bana uyuyor. Sanırım seninde dediğin gibi rutinin dışını çıkmalıyım. Ben işi fazla abarttım, çok hızlı gittim, şimdi onun ceremesini çekiyorum.

9. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Performans arttırıcılardan ziyade sarımsak, balık yağı, turunçgiller, maydonoz, kahve gibi sana çeşitli yollardan ekstra destek olacak besinleri biraz fazlaca tüketirsen faydasını görürsün diye düşünüyorum.

Ben olsam kalsiyum, çinko, d3, c vitamini filan durmadan yüklenirdim ama bakma bana :D

10. mehmet2576

mehmet2576 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Yok artık yükleme falan yapmam. Biraz dinlenmeye alıcam kendimi, et tüketimi ve karbonhidrat tüketiminide azaltıcam.

11. caga

caga Üye

Beğenileri:
    155
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Capua
    9 günlük ara bence olumsuz etki yapmış olabilir. Ben hiçbir zaman dinlenme sonrası çalışmalarıma aynı performansla devam edemedim. ilk 1 hafta ölüm gibi oluyordu, zor ve halsiz.
    Pre-workout kestiyseniz bence ondan olabilir.
    Değişikliklere gidin. Dairesel veya parçalı.
    Spor kıyafetlerinizi değiştirebilirsiniz. Sıfır kollu giyin.
    Yapabildiğiniz ağırlıklarla 10-12 tekrar aralığını düşürmeden kaliteli bir şekilde egzersizleri yapmaya çalışın.
    Ağırlıklara takılıp iyice demoralize olmayın.
    Pump için çalışın. Pump hissini aldıkça bence eski halinize döneceksiniz.

12. mehmet2576

mehmet2576 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Pre-workout kesildikten dahada beter oldum diyebilirim. Temel hareketlerde vücudum platoya takılıyor. Baş dönmesi veya vücudun bir anda çökmesi hep temel haraketlerde oldu.
    "Değişikliklere gidin. Dairesel veya parçalı." ne anlama geliyor?

13. caga

caga Üye

Beğenileri:
    155
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Capua
    Bütün vücut çalışması veya bölge bölge. Çok değil, belli bir süre bütün vücut antrenmanına dönseniz motivasyon açısından daha güzel olur bence. Çok belirgin overtraining belirtileri gösteriyorsunuz. Tabii bunu başka bir sağlık sorununuz olmadığını varsayarak söylüyorum.

14. mehmet2576

mehmet2576 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Çift bölgeden tek bölgeye geçmeyi planlıyorum. Özellikle göğüs, bacak ve sırt gibi büyük kasları tek olarak çalışıcam. Google'da "de-load: fırtına öncesi sessizliği" diye bir makale var. Orada yazılanlar harfi harfiyen bana uyuyor. Sorun aşırı yüklenme ve sistemin çöküşü. Yazın sıcakta milllet 10 kilo ile çalışırken ben 30 kilo dumbell ile göğüs press yapıp zorluyordum kendimi. En sonunda de-load olduk işte, büyük bir hata ve tecrübesizlik.

15. caga

caga Üye

Beğenileri:
    155
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Capua
    Eğer bu değişikliklere gidip 3-5 haftaya vaziyeti ve sürecin nasıl geliştiğini bu konu altına paylaşacak olursanız okuyanlardan biri de ben olacağım. Başarılar. ;)

16. mehmet2576

mehmet2576 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Zaten bu siteye her gün girerim. 5-6 hafta sonra da buraya yorum atarım, google aramalarında benim gibi sorunu olanlarada yardımcı olurum umarım.

caga bunu beğendi.
  17. farti

farti Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    Sen bence Pre workout sonucunda demorolize olmuşsun kısaca vucut onu bırakınca katabolik etkiye girmiş psikolojik olarakda ağırlıklar düşmüş gibi. Mesela benmde şu şekilde motivem bozulur hemen bir squat yaparım örnek arkasından leg presse geçicem dolu olur adamı bekleyene kadar demorolize olurum sinirlenirim sonra adam kalkar ben geçince performans düşer gibi. Aslında paylaşım yapılması mantıklıdır bugün mesela hava atmaya gelen çocuklar vardı fitil oldum gittiğimiz spor salonunda çeşitlilik yok fazla ağırlık aleti ondan dolayı sıkıntı oluyor. Buda bir nevi etki diyebilirim bunlar bir nevi örnek kısaca ben bunları yaşadım.;)

18. mehmet2576

mehmet2576 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaşlar neredeyse 4 ay kadar bu sorunu yaşamışım bulunmaktayım ve şimdi eski tempomu yakalıyorum hatta üzerine bile çııktım. Bu gün leg press'de 300 kilo 10 tekrar o kadar rahat çıkardım ki şaşırdım adeta, sonra abartıp 320 kilo denedim onuda 6 tekrar çıkardım. Sadece bu değil, dumbell bench press'te 32 kilo üzerine hiç çıkamazken bunu 34 kilo ile 10 tekrar yaptım, gaza gelip 36 kiloyu yardımsız bir şekilde kalırıp 6 tekrarı kendim yaptım, 2 tekrarda partnerim yardımcı oldu. Yani güç konusunda adeta uçuyorum diyebilirm. Peki ben bu sürece nasıl atlattım? Bi ara vücut şaşırsın diye 1.5 ay full body yaptım, çok verimli geçmedi ama vücut şaşırdı sadece. Ondan sonra eskiden her bölgeye 4 hareket yapardım onu 3'e indirdim

19. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    leg press de 300 kilo yaparken bench de 34 kilo yapıyorsan ya leg press i yanlış yapıyorsun ya da t-rex olmuşsun.

20. mehmet2576

mehmet2576 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Dumbell yahu onlar olimpak bar ile değil. Dumbell ile 36 kilo yapan ben salonda pek görmedim, zaten en ağır dumbell ağırlığı 40 kg.
    Bacakta 320 kilo yapabilmemin sebebilde önceden squat yapıyordum daha sonra leg press yapıyordum. En fazla, -o da yırtınarak- 240 yapabiliyordum. Şimdi squat yapmayı bıraktım, vücut enerjisini iyice toplamış.

Sayfayı Paylaş