Vücüt Geliştirme Bilimdir

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve koray60 tarafından 5 Aralık 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. koray60

koray60 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Fitness veya Bodybuilding ikisini ayırmadan yazacağım.

Bir kaç gün önce yağ yakıp kas kütlesini artırmak isteyen bir arkadaşıma, uzman diyetisyen arkadaşın tavsiyesi şu olmuş; Hergün 45 dk. koş 3 ay sonra tekrar gel!!!

Bana komik ve üzücü geldi bu olay, açıkcası bu yazıyıda bunun için yazıyorum.
    Konu ile ilgili bir bilgisi olmayan arkadaşların yağ yakımı ve kas kütlesi kazanımı için nerelere başvurması gerektiğini anlamaları lazım. Çok kaliteli diyetisyen arkadaşlarımız olabilir tabiki sözüm onları içermiyor fakat hala dediğim gibi insanlar mevcut. Hatta beslenme düzeninden sadece ekmeği çıkarıp antrenmansız kas yapabileceğini iddia eden insanlar gördüm, üzücü.

Yağ yakmak ve kas kütlesini artırmak; bu iki mevzu karmaşık bir yapı olan insanı konu alan bir bilimdir aslında. İnsanların hiç spor yapmamış diyetisyenlere veya bira fıçısı gibi dolaşan hatta kültablası gibi kokan doktarlara bu konuları sormayı bırakıp bu işi yapan amatörlükten çıkmış sporculara danışmaları gerekir. Utanmayın, sıkılmayın, soracağınız adam veya bayan çok iri kaslara sahip veya sizin klasmanınızın çok üzerinde olabilir fakat unutmayınki o insanlarda sizin geçiceğiniz yollardan geçti kimse soru sordunuz diye size kızıp sizi terslemeyecek kafanıza barı geçirmeyecektir. Tam tersine bilgilerini paylaşmak onlarıda mutlu edicektir. Uzun lafın kısası; önce bir spor salonuna ayak basın ve bu bilimle tanışmış, yaşayan insanları görün. Hiç spor geçmişiniz olmadan yağ yakıcı veya acilen sizi şişirici supplementler araştırmayı bırakın, zaten düzgün kullanmazsanız onları yapan bir ürün yok,ayrıca herşeyinde bir sırası, adabı var. Neyse lafı çok uzattım, anafikri anladınız.

Ayrıca not olarak; bu yazıyı bodyforumtr deki arkadaşlara yazmadım yanlış anlaşılmasın, onların çoğu zaten ne yaptığını biliyorlar, olur da foruma yeni girmiş kafası karışık arkadaşlar okur diye yazdım.

uzzman ve WadeFB bunu beğendi.
  2. brhmcr

brhmcr Guest

Değerli üyemiz;

Konunuz ilgili bölüme taşınmıştır.

Önceki Bölüm : yag yakicilar ve yag yakimi

Lütfen başlık açarken en doğru bölüme başlık açmaya özen gösteriniz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla
    BodyForumTR Ekibi

3. Sainted

Sainted Üye

Beğenileri:
    118
    Ödül Puanları:
    53
    Koray geçen gün ünlü bir hastanede diyetisyene gittim metabolizma ölçüleri yapmak için. Doktor dediki zayıflamak mı istiyorsun hayır size ihtiyacım yok dedim sadece ölçü alıcaz herneyse güldü filan biraz muhabbet ettik 130 dan 85 düştüğümü söyledim tek başıma şaşırdı kaldı tabi, komik olan durdu durdu dediki nasıl beslendiniz siz bu kilo ya bu yağ oranı oldukça iyi ve o kadar hasta baktım metabolizma yaşı ile kendi yaşı aynı olan sadece sizinle karşılaştım dedi, o anda bende şok oldum spor yapıp ve sonradan ağırlık çalıştığımı söyledim..

Doktor malesef ben spor veremiyorum hastalarıma deyince neden diye sorasım geldi, Diyet ve sporu verince kişi 3-4 kilo yağ yakıyor onun yerine kas kazanıyor bu istediğimiz şey fakat ben bunu kimseye inandıramıyorum gelenler sadece kilo gitsin nerden giderse gitsin mantığıyla yaklaşıyor. Sporu 5-6 ay sonra anca verebiliyorum dedi, kiloyu tartıda düştüğünü görmeden kimse tatmin olmuyor yağ ve kas oranı onlar için önemli değil.

Burda diyetisyenlere de biraz hak vermek lazım aslında kişileri bilinçlenmesi ve ne yaptığını bilmesi önemli. Ben Nisan ayında spora ve diyete başlarken çok fazla okudum ve özellikle forumu takip ederek kendime bir yol çizdim.

uzzman, MScylla ve rockybalboa7 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş