Uzm.doktor;ağirlik çalişmak zararlaidir

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve greenrain tarafından 12 Ocak 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 14 üye.
  1. greenrain

greenrain Üye

Beğenileri:
    362
    Ödül Puanları:
    73
    bir doktor kafamı iyice karıştırdı.doktorun dediği şu; ağırlık sporunu bırak bu spor bile değil,tamamen zararlı. vücudu yıpratmaktan başka hiç bi işe yaramaz. bu telkinlere ben hiç de mantıklı bakmadım ama bu iddiaya karşılık vermek lazım. bilimsel olarak yani. buradan paylaşırsanız sevinirim yani uzman görüşlerini, ağırlık sporu yapmanın yararlı olduğunu söyleyen uzmanlar.

2. boragokcan

boragokcan Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    muahsebe
    Yer:
    istanbul
    valla teknik bilimsel bir konu forumda olan üstadlar daha güzel açıklar ama gittigim salonda Şişli Etfal Hastanesinden 30-32 yaşlarında iki doktor geliyor spor yapmaya biri dahiliyeci birinin branşını bilmiyorum.Dün Duayen özer Baysaling in Bodybuilding kitabında bu sporun sağlığa faydalarından ve bu spora olan özelliklede Türkiye de var olan haksız eleştirilerden ve önyargılardan bahsedi,yor bu sporun zararlı oldugu, yapanların bencil narsist kaba oldugu gibi şeyler. İlaç,doping kullanmadan doğal yollarla yapılan düzgün bir program ve sistemli bilinçli çalışmanın insana zarar degil yarar getireceğini düşünüyorum ama komple check updan geçerek spora başlamak gerekir Allah korusun kalp sorunları gibi hayati rahatsızlıkları olup henüz farkına varmayanlar spor esnasında istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilir şahsen 32 yaşında malesef günde 1,5 paket sigara içen biri olarak 1,5 ayda fazla kilolarımdan kurtuldum daha rahatım daha stressizim daha dincim

3. JackSniff

JackSniff Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    38
    dünya yapıyor bu sporu.. böyle bir komiklik olabilir mi? :)

4. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    diğer milyonlarca uzman doktor yanlış biliyor o zaman
    geçiniz efendim geçiniz.

5. greenrain

greenrain Üye

Beğenileri:
    362
    Ödül Puanları:
    73
    dünya yapıyor bu sporu yeterli cevap değil..dünya sigara d aiçiyo esrar da. alakası yok.iki doktor spora geliyo da yeterli değil. bilimsel yaklaşmak lazım. adamın karşısına bilimsel delillerle çıkabilirim.böyle birileri varmı.

6. ZARELLI

ZARELLI Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci&İşletmecilik
    Yer:
    ANKARA
    Sen bir dünya bilimsel kaynak da götürsen bazı insanlar sabit fikirli oluyorlar, bakış açıları değişmiyor. Zaten kendisi araştırmacı birisi olsa zararlı olup olmadığı hakkında araştırma yapıp belli bir kanıya varırdı. Eğer dersen ki zaten araştırıp zararlı diyor diye bizde onun bilimsel delillerini merak ederiz ?

7. bily7091

bily7091 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    vg sporunun mantığında kasların şaşırtılılarak büyütülmesi vardır ve bunun zaararlı olduğu mantıklıdır.

bu sporda genetiğin önemini hepimiz biliriz. genetik bizim sınırlarımız ve daha pek çok şeyi belirler.

şöyle düşünün. bir kedi doğduğunda onun genetik kodların ulaşacağı kedi formu bellidir. ne kadar değişik şartlarla da karşılaşsa bir kedi ebatını geçemez. belki çok yiyen biraz şişman bir kedi olabilir bir aslan olamaz. aslanında genetiğinde ona has özellikler kodlanmıştır. ve çevresel şartlar ne kadar kötü de olsa bir aslan boyutuna ulaşır.
    bu belki biraz ekstrem bir örnek insanların da aralarında çok büyük genetik farklılıklar vardır. siz genetiğiniz size sunduğu vücudu vg sporu ile değiştiriyorsunuz. genetik olarak küçük ebatlarda birinin iç organları beyni kalbi. vs de o oranda küçük ebatdadır. daha kalıplı ve ebat olarak büyük bir insanın da iç organları ona oranla daha büyük olacaktır. örneğin büyük bir vücuda sahip bir kişi büyük bir kalbe sahiptir ki vücuduna yeterince kan pompalanabilsin. bunun gibi akciğeği karaciğeri vs hep kalıbınızla orantılıdır.

siz vg ile daha fazla kas kütlesine sahip oluyorsunuz. ama vg ile iç organlarınızın kapasitesini büyütme gibi bir şansınız yok. iç organlarınız bir oranda kendini bu zorlamaya alıştırmaya çalıacaktır ancak belli bir yere kadar. çalılşan bir makinenin parçalarının aşınması gibi iç organlarınız daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyacak bu da insanın erken yıpranması anlamına gelmektedir.

kas hücreleri devamlı oksijene ve besine ihtiyaç duyarlar bu da kalp, akciğerler başta olmak üzere tüm iç organlara bir yük bindirir. başta dediğim gibi normalde her insanın yapısına göre uygun büyüklük ve kapasitede iç organları var iken siz çok daha fazla kas kütlesine sahip oluyorsunuz . yani şöyle düşünün saniyede 10 newtonluk iş yapan bir makinenin motoru var. siz bu motoru değiştirmeden yapılması gerekn işi saniyede 13-15 newton a yükseltirseniz motor zorlanacaktır.

8. Bench Press

Bench Press Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Özel güvenlik görevlisi
    Yer:
    İstanbul
    Maalesef bu ülkede cahil doktorlar da var. Bütün branşlarda vücudu güçlendirmek için sporculara ağırlık çalıştırılırken bu doktor bozuntusu çıkıp spora afedersiniz resmen b** atabiliyor. Yazık.

9. wrath06

wrath06 Üye

Beğenileri:
    139
    Ödül Puanları:
    53
    bu adam nasıl doktor olmuş hemde uzman bıraksın kafasının çalışmayacağı şeyler hakkındaki konularda yorum yapmayı ben bu sporu yapmayınca bunalıma giriyorum ve bu beni yıpratıyor

10. celalcaner

celalcaner Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    38
    şahsen bende ciddi vucut geliştirmenin faydalı olmadığını hatta zararlı olabilceğini düşünüyorum

baktığımızda yağ azaltıp kas kütlesini arttırmanın bir faydası yok...(aşırı yağlı olma dışında. hatta araştırmalara göre hafif göbekli insanlar zayıf sıfır bedenlere göre daha uzun yaşıyorlar. yağlar vitamin deposu ve kesintisiz güç kaynağı gibi işlev görüyor.)
    kasları çalıştırırken 8 li setler halinde çalıştırıyoruz. doğada herhangi bir durumda böyle bir çalışma şekli bilmiyorum şahsen. evrimsel olarak yatkın gözüktüğümüz bir kas geliştirme şekli değil
    kalp büyümesi yaptığını (özellikle sol taraf) hepimiz biliyoruz zaten.
    ağırlık çalışmaları birden tüm oksijeni tüketen birden yoran antremanlar bunun vucudu ne şekilde yıprattığı bilinmiyor.

bence ideali haftada 1-2 defa çok ciddi olmamak kaydıyla ağırlık. diğer antreman günlerinde kardiyo (koşu bisiklet kürek gibi)
    ben haftada bir ağırlık geri kalan günlerde kardiyo yapmaya çalışıyorum. Yeni başladım sayılır ancak uzun süre bu programı uygulamayı planlıyorum.

11. delgado_1903

delgado_1903 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    fazla yüklenmenin zararı var.Ben gördüm vucutta iğnelenme ve ciltte hassasiyet hemen kızarıyor.Ama güzel bi görünüm için bunları göze alıyoruz.

12. body-ci

body-ci Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    0
    insan tıp fakültesi okuyup doktor olunca bile cahil kalabiliyor demekki....sporun insana ne zarararı olabilir...steroid,iğne vs. alıp spor yaparsanız tabi zararı olur,ama doğal sporun ne zararı olacak.

13. belphegor

belphegor Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    sigara da zararlı

14. simitci88

simitci88 Üye

Beğenileri:
    194
    Ödül Puanları:
    53
    adu usutnde vucut gelistirme zararli oldugunu dusunmuyorum cok kucuk ve cok buyuk yaslar icin tehlikeli olabilir ama onun disinda insanin hayatinin her doneminde spor olmasi gerektigini dusunuyorum yaglar guc kaynagi ve vitamin deposuda degil bnce ozaman bukadar insan balli serbetli borekli yemekleri yiyip tvnin karsisina yatardi ve guclenirdi ama 8tekrar mantigina bnde katiliyorum ornegin 3 kg agirlik varsa kisi max 3 kaldirabiliyosa onu sadece 8kere kaldiriyo ve bi sure sonra 4kg ya geciyo yani 3kg in hakkini hicbizaman tamamen vermiyo bu konuda haklisin bnce kisi kaldirabildigi kadar kaldirmali konuyu acan kisinin dediginie gelirsekte bizi oldurmeyen sey guclendirir mantigiyla yaklasalim neden vucut gelistirme zarali olsun ki belki o cok ilerlemis steroide bulasmis kisiler icin soylemistir ki onlarinda pek tehlikesi yok benim gorusum bu enazindan

15. cusco*

cusco* Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Vucut Gelistirme sagliga zararli bir spordur bu bir gercektir..Agir calismak hem kalpte buyume yapar sol tarafta anevrizmaya neden olur,eklemler agir calismaktan yipranir,tendonlar zorlanir,diyafram buyur vs..

Zararli olan Vucut gelistirmedir yoksa hafif agirliklarla calismak zararli degil..

Zararli olsa da yapiyorum ben o ayri mesele..

Sayfayı Paylaş