Uzama Caginda (13-16-18) Halter ve Aletler ile Kuvvet Antrenmani / Body Yapmak

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve One_Night_In_Munich tarafından 21 Şubat 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. One_Night_In_Munich

One_Night_In_Munich Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    benim bir sorum olacakti bu konu hakkinda. neden türkiye'de bu konu hakkinda scok abartili seyler yaziliyor ? yani türk forumlarinda ve sitelerde yazilan "halter boy kisaltir", "halter/body boy uzamani engeller... ama barfix, mekik, sinav cekmek zararli degil hatta boy uzamasini positif etkiler deniliyor. ne mantikla ne düsünceyle bunlar söyleniyor ? faigenbaum'un yaptigi arastirmalar orda bilinmiyormu ?
    kemik epifizleri kapaniyor ve kemik uzayamiyor. ama kac kilo ile calisman lazim, ne kadar sert calisman lazim, kac tekrar ile calisman lazim ... bu konulara hic detayli girilmiyor. mesela bu forumda önceden yazmis birisi leg press zararli diye. burda almanyada benim gittigim stüdyoda leg press yapiyorum. eskiden 10-15 tekrar, simdi 15-20 tekrar yapiyorum. niye zararli olsun ?

Son düzenleme: 21 Şubat 2009
  2. beycank

beycank Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Istanbul
    aha tam bnelik konu :D:D
    ben leg press yüzündne şuan ağrı çekiyorum
    benimki biliçsiz yapışımdan
    120-140 kilo ile yapıyordum
    normalde 40-60 kilo ile yapmam gerekyirodu
    şimdi ayaklarım birşey olmuş kemik fln ters mi dönmüş ne. tam anlamadım. doktor söylemişti.. fizyoterapist unuttum şimdi :) röntgende bişi çıkmadıda.. işte
    onun için şuan tabanlık takıyorum ayaklarımın düzelmesi için.. ve ayak çalışmasını bırkatım
    ve şunada inanıyorum leg press i okadar ağırlıkta yapmasaydım.. (1 sene önce fln) :D bu arada ağrı bayağdır vardı ama önemsememiştim pek.. işte okadar ağırlıkta yapmasaydım belki boyum şuanki halimden daha uzun olacaktı. boyumu etkilediğini düşünüyorum. yani bence büyüme ve gelişme döneminde herşeyin fazlası zarardır. o yüzden leg press yapıcaksan. hafif ağırlıkta yapmanı tavsiye ederim. benim hatamı yapma ;)

3. One_Night_In_Munich

One_Night_In_Munich Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    bende bir garipim. 15 yasimdayken 45° leg press yapiyordum 60 kg, simdi daha kolay version 90° leg press bide 45 kg yapiyorum. baya kas azaldi ama bacaklarda. sirf boyumu etkilemesin diye yaptim. simdi kas azaldi yine kilo azaltmam lazim, birazda zorlican ki kas olsun, ama su boy uzamasi duruyor seylerini okuyunca morelim bozuluyor. alman sitelerinde yine baska seyler yaziyorlar, kimse dünyada bu konu hakkinda 100% net bisey bilmiyor, ama türkler nedense boy kisaltiyor falan diyorar bide hic mantiksiz sekilde. barfix boy uzatirmis, peh peh... cekme ve igitme egzersizlerinde dikkatli olman lazim mis bir alman bodybuilding yapan doktora göre. (kaynak: bbszene.com)
    ama ne kadar agir nekadar tekrar falan net bisey yok, kimi 10-15 tekrar yapabilirsin diyor, kimi bu cok agir, 15-20 tekrar yap diyor.

4. beycank

beycank Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Istanbul
    boy kısaltması şu yöndne ayak çalışam kısaltır. ayaklara baskı uygulayınca mesela çok fazla uygulayınca bilmemne şeyleri kapanıyor deniyordu. uzama duyuromuş ozaman tam bilgim yok..
    ama barfiks basket , yüzme bunlar uzamaya yardımcı hareketler olduğunu düşünüyorum. yani normalde atıyorum boyun 1.80 olcak dimi hiçbirşey yapmadan.
    ama sen yüzme barfiks basket fln yaparsan bunu 5-8 cm daha yani maximum boyuna ulaşabilirsn. tabi bunun yanında düzgün beslenmede gerekyior.

bu konuda bilgili abilerimiz detaylı anlatcaktır.

5. One_Night_In_Munich

One_Night_In_Munich Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    senin bahsettigin o seyler kemik epifizleri. hem basketten insan 1 cm bile uzamaz. bi tanidigim mesela var babasi 182 kendisi 185 dedeside 185'mis yani.. basket'ten ne düsünceyle büyüsün ki insan ? akil ve mantik lazim birazda.. kaslar uzuyor diyemi büyücek insan ? evde stretching egzersizleri yapip cok daha fazla büyüyebilirsin o zaman. hem www.basketball.de 'de bu soruyu bende önceden sormustum benimle dalga gectiler bunuda bilirteyim.

6. onlyonesign

onlyonesign Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    gelişme çağında eklem yerlerinde uzamayı sağlayan kıkırdak bi doku wardır... yaş ilerledikce bu bu kıkırdak dediğim şey kemikleşerek uzamayı durdurur. eğer gelişme döneminde bu kıkırdak dokuya fazla baskı, kuvvet uygularsan kıkırdak bu ağırlığın etkisiyle kemikleşir ve uzayamazzsın... wallaa ben bizim biyolojicinin yalancısıyım :)

s.b.e_utku ve zoparrat bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş