Uykusuzluğun Etkileri?

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Silence tarafından 31 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Silence

Silence Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar yaklaşık 1 haftadır doğru dürüst uyuyamıyorum. Uykusuzluk problemleri baş gösterdi yine. Psikolojik kaynaklı birazda. Ama benim canımı en çok sıkan şey, tam da bu kadar motive olmuşken bu spora karşı uykusuzlugun bende yaratmış oldugu gerilim ve stres yüzünden korkuyorm spora gitmeye. Çünkü 1- yorgunluk hissi ile tam anlamıyla çalışamamak 2- çalışmanın faydasının olmaması uyuyamadığım için.

Uyuyamamak yüzünden kas kaybı yaşanır mı ya da çalışmanın kas kazancı yok olur mu? Uykusuzluk yuzundne olan yorgunlugu antrenmanda aşmak için neler yapmam lazım neskafe haricinde?

Son olarak uykusuzlukla nasıl başa çıkabilirim bu böyle devam etmemeli?

2. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    SENİNDE SÖYLEDİĞİN GİBİ GENELLİKLE GEREKÇE HEP PSİKOLOJİK OLUYOR.AYNI DURUM BENDEDE MEVCUT FAKAT BİRKAÇ AYLIK BİR SORUN DEĞİL BU.TEDAVİYE YANAŞMADIĞIM İÇİN hastalık seyrine devam ediyor.günde maxımum 5 saat uyuyorum.antrenmanlar bu son günlerde halsizlikten kaynaklı titremeler arttı.bulunduğun ortamdan uzaklaşıp sahil kenarında herşeyden uzak geçöireceğin 1 haftalık dinlenme iyi gelecektir.ben şimdilik atarax ile geöiştiriyorum.

3. Silence

Silence Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ah sahil de yokki buralarda :) çok zor hocam çok zor... uykuyla başa çıkmak çekmeyen bilmez. antremanların bazıları işkenceye dönüyo... peki ya gelişim? gelişimi çok fazla etkiler mi acaba?
    ben birazdan antrenmana gideceğim umarım ki etkili bir çalışma olur... HAziran aynı verimli geçsin istiyorum bilhassa...

4. B3RkOvi

B3RkOvi Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Unisom diye bir ilac var.Oyle bagimlilik yapan ciddi bir ilac degil . uyumana yardimci olur yatmadan 45 dk once 1 tablet

5. Silence

Silence Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

hocam tam üzerine bastın ben de ondan aldım bugun umarım etkisini gösterir çünkü bugunku antrenmanım irençti keyifsiz yorgun... passiflora ile birlikte kullansam bi zararı olr mu acaba.... sıcak süt.... güzel bi uyku... umarm

6. B3RkOvi

B3RkOvi Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Passiflora bitkisel bir ilac zarari olmaz.Bence yatmadan once sadece unisom al.

7. Silence

Silence Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    unisom da yaramadı hatta ters tepti hiç uyuyamadım bu kez...

sanırım şu yeni başladığım Lipo 6 da uykuda problem yaratıo öncelikle onu bırakıcam... bide dişte problem vardı ağrı o da etkiliyo olabilir... düzen yenıden saglanana dek spora ara :(

8. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Lipo-6 gibi yağ yakıcılar uykusuzluk yapabilir(içerdiği kafein yüzünden). Özellikle yatma vaktine yakın alınırsa ve kafein duyarlılığı var ise. İçerikte kafein yerine Guanara yazabilir(Lipo-6'da kafein yazıyor ama yanlış hatırlamıyorsam). Guanara Amazon'da yetişen ve kafein standartı olarak kullanılabilen bir bitki.

9. Andre

Andre Üye

Beğenileri:
    250
    Ödül Puanları:
    53
    Guardbody şu atarax denen ilaç bende baş ağrısına sebeb oluyordu.Sabah kalkıtığımda başım ağrıyor bir biçimde uyanıyordum.Fazlada etkili değil zaten.İnsanın üzerine hafif bir ağırlık çöküyor o kadar.Çoğu zaman bende hiç bir işe yaramamıştı.Üsteilkte baş ağrısı yapmıştı.

10. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    andre doktor bana önce bir şurup önerdi işe yaramadı,ardından ınsomyn diye bir ilaç verdi ilk 2 gün işe yaradı sonra oda boş çıktı.en son atarax kullandım ve o işe yaradı.deliksiz şekilde ertesi gün öğlene kadar uyuyorum fakat uyandıktan sonra gözümün arka kısmında müthiş bir agrı oluyor.majezik kullanarak bu ağrıyı geçirebiliyorum sadece.

11. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Kışın günde 10 saat uyuduğum dönemde oldukça hızlı geliştiğimi gözlemledim.Şimdi sıcakların ve yazın da etkisiyle uyku 7-8 saate indi ama yine de halimden memnunum.Ama 6 saatten az bi uyku uyuyunca vücudumun resmen kemirildiğini hissediyorum.Bence uyku meselesi de kişiye bağlı.Benim gibi vücudu bol uykuya alışmış bi bünyeyi az uyku oldukça olumsuz etkileyebilir ama alışmış bi insanın spor hayatına o kadar da sekte vuracağını sanmam.Günde 4-5 saat uykuyla çakı gibi gezen arkadaşlar da var,10 saat uyku uyuyup dinlenemeyenler de,kesinlikle yapı meselesi.

12. CENTAUR

CENTAUR Guest

Uykunun kaliteside çok önemli. Öyle insanlar varki uyu diyince uyuyor, bu kişiler 5 saat uyusa bile deliksiz ram uykusu denilen derin uykuyu tam anlamıyla alıyorlar. Bağzısıda var gece 12 de yatmış gibi görünür ama birde ona sorun, sabah ezanından sonra bilinci yerinde bezgin bir şekilde yarı uyku yarı uyakınk 11 de kalkar bu kişi hiçbir şekilde gerçek yenilenmeye ulaşamamıştır.
    Özellikle havaların ısınmasıyla beraber uykusuzluk sıkıntısı başgösteriyor. Helede rutubetin çok etkisi var. O yüzden ben deniz kenarından ziyade yüksek rakımlı veya karasal iklimi çok daha yeğlerim kaliteli gece uykusu ve dinlenme açısından çünki hem rutubet sıkıntısı olmuyor hemde geceleri serin oluyor. Söylediğim gibi yapısal faktörler önemli mesela ben apartmanda üst kattaki komşuların konuşma sesleri veya ayak seslerini belli belirsiz duysam bile sıkıntıntıdan ter dökerim bağzen, heleki horlamaymış kahkahaymış gürültüymüş resmen cinnet geçiriyorum, bağzıları davul çalsan yine uyur.
    Arkadaşlar hele bu yaz sıcaklarında çayla kahveyle aldığınız kafeine dikkat edin, kafeini performans veya definasyon amacıyla kullanıyorsanız, aynı zamanda uyku problemi varsa en azından dinlenme günlerinde çay bile içmeyin. Unisom bendede var, zorda kalınca bende kullanıyorum, hatta iki gün önce sabaha karşı 3.30 ta asla uyuyamayacağımı anladığım için bir tane almıştım o gün fincanlarca içtiğim kahve yüzünden ilacın etkisinin büyük oranda zayıfladığını gördüm.

Ekleme:
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/uykusuzluk_bana_ve_benim_gibilere-t6122.html?t=6122&highlight=uykusuzluk+i%E7in+bana+ve+benim+gibilere+tavsiye+l%FCtfen

Son düzenleyen: Moderatör: 6 Haziran 2007
  13. Silence

Silence Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    yaklaşık 1 buçuk haftadır ben de uyku problemleri yaşıyorum malesef... önceleri sanırım lipo6 kullanımı nedeniyle başladı ama daha sonra birkaç gün uyuyamayınca yine mi uyuyamayacağım acaba düşüncesi etkili olmaya başladı buda kalp çarpıntılarına neden oldu bende. gece ne zaman yataga kafamı koysam kalbim yerinden çıkacakmış gibi atıyordu bu da haliyle uyumama engeldi... uyusam bile en fazla 3 4 saat... 3 4 saat sonunda sanki alarma bağlanmış gibi uyanıyordmm... unisom denedim hiçbir fayda etmedi tersine bu 3 4 saati 1-2 saate düşürdü... psikiyatriste gittim (1.5 sene evvel de ciddi sorunlar yaşamıştım uykuyla) Desryl diye bir antidepresan ilaç verdi. şimdi onu kullanıyorum 22:00 gibi alıyorum 00.00 gibi yatağa giriyorum... uykuya dalmam yaklaşık yarım saati buluyor ama ilginçtir yine 4 saat sonunda bi şekilde uyanıyorum (genelde wc) sonra yine uyuyorm bu sefer 2bucuk 3 saat sürüyor uykum ve uyanıyorum ondan sonra ise uyumam imkansız... fakat kendimi yorgun hissediyorum ertesi gün dolayısıyla spor felan yalan oluyor... Şimdi bu uykusuzlukla kolay kolay baş edilemeyeceğini anladığım için ve pes etme noktasına geldiğim için benim esas öğrenmek istediğim şey... uykusuzluk sorunu çeken arkadaşlar spor yapacak enerjiyi nasıl buluyorlar? 1 haftadır felan spor düzenim bozuldu çok fazla motiveyken şuh anda gitmek istememe rağmen gitmiyorum... 2 gün önce gittim karın çalışmasında neredeyse bayılıyordum o derece kötü hissettim... antrenmandan sonra da kusuyordum.. bunları yaşamamak için gidemiyorum taaki iyice dinlenmiş olana kadar ama bu da pek olacak gibi görünmüyo... şimdi benim öğrenmek istediğim şey uykusuzluk yasadıgımı bir gecenin ardından sporda güçsüz hissetmemek yorgunlugu üzerinden atabilmemiz mümkün müdür? mümkünse nasıl??

son olarak gece uykuya çabucak daldıracak ve güzel deliksiz derin bir uyku çektirecek... 7 8 saatlik uyku sağlayacak ve sonunda güne yorgun başlatmayacak MÜCİZEVİ :p bir ilaç var mıdır? bu antidepresan da olabilir ya da kediotu melisotu vs???

sorun aslında çoğumuzda ortak... birkaç gece uyuyamayınca acaba yine mi uyuyamayacağım düşüncesi bu bilinçaltı veya bilinçüstünde oluyo bunu atabildiğimiz an uyku sorunu kalmıyo... 2 hafta evveline dek 4 5 te yata direk uykuya dalar ertesi gün de enerjik uyanan biriydim ne oldu da başladı yeniden çözemiyorum ama birkaç gün ardarda uyusam eminim düzelecek...

14. gencebayorhan

gencebayorhan Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    ben de aynı dertten muzdaripim. berbat bir durum. Melatonin sipariş ettim ama daha ziade düşünmeyip uyumaya çalışacağım.

Sayfayı Paylaş