Uykudan önce alınan protein tozu zararlı mıdır ?

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve cengoo tarafından 27 Aralık 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. cengoo

cengoo Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    Selamlar,

Yaklaşık 1 saattir bu konuyla ilgili pekçok mesaj okudum ve ortak bir görüş olmadığını farkettim. Birçok kişi uykudan önce sindirimin bitmiş olması gerektiğini, protein tozu alınmaması gerektiğini belirtmiş, sabah alınması öneriliyor. Birçok kişi de emilimi yavaş olan casein proteini ile (Süt) alınan whey'in uyku boyunca vücudu besleyeceğini savunuyor.

Teoriden çok tecrübelerinizden yola çıkarak, an çok verimi protein tozunu hangi zaman dilimlerinde ne kadar alarak elde ettiğinizi de yazarsanız verimli bir konu olur diye düşünüyorum.

2. AnkTıp92

AnkTıp92 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Tıp Fakültesi Öğrencisi
    Yer:
    Ankara
    Öncelikle protein tozu alımına karşıyım ki bunun konumuzla alakası yok.

İkinci olarak alınacaksa suyla alınmalıdır diyorum.

Gece yatmadan önce gerek yok sadece sütü iç yeter. İlla kullanıcaksan antremandan sonra suyla tüket. Yatmadan önce zorlama fazla sindirim sistemini.

007EMRE bunu beğendi.
  3. 007EMRE

007EMRE Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    AnkTıp92 ' nin de dediği gibi gece yatmadan önce bişeyler almak istiyosan sadece süt iç.Gece gece vücuda boşuna sentetik ürünler alma.Zararlıdır demiyorum ama mis gibi sağlıklı süt varken yani tabi karar sana kalmış.Sabah kalkınca da güzel 3-4 yumurtalı bol peynirli düzenli bi kahvaltın varsa da sabah da almana gerek yok bence.Sadece antrenman sonrası su ile alman yeterlidir diye düşünüyorum.Ancak sen dersinki sabah kahvaltım çok düzenli değil sabah da su ile alabilirsin.İyi sporlar :)

4. slymnasye

slymnasye Üye

Beğenileri:
    387
    Ödül Puanları:
    73
    Gece yatmadan önce protein tozu yerine kana daha geç karışan casein içeren protein kaynaklarını kullanmanız daha uygundur.Çünkü yetmadan önce protein almaktaki amaç sabaha kadar vucudun protein ihtiyacını karşılamaktır bu nedenle geç sindirilen besin kaynakları daha uygundur. Ben yatmadan önce burada ki bir çok arkadaşım gibi lor peyniri tüketiyorum.Süt yerine lor peyniri kullanırsanız sızın için daha uygun olur süt de casein içeriri ama yatmadan önce kullanmak için cok uygun değildir.

Protein tozu meselesine gelicek olursak daha sizin de bildiğiniz gibi whey proteinin artısı kana çabuk karışması böylelikle vucut tarafından daha hızlı kullanılmasıdır. Bu nedenle protein tozunu vucudun acil protein ihtiyascını karşılaak için kullanmanız sizin için daha faydalıdır. yani sabah kalkınca ve antreman sonrasıdır.Suyla tüketmenizde arkadaşların söylediği gibi daha hızlı kana karışmasını sağlar.

İyi çalışmalar dilerim.

extreme_sports bunu beğendi.
  5. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    hala yetmezse bir de ben ekliyeyim :) gece yatmadan 1 saat evvel süt iç.
    en ideal protein; yatmadan önce içilen süttür, kefirdir.

protein tozunu illa kullanacam diyorsan; sabah kalkınca su veya meyve suyu ile.

6. extreme_sports

extreme_sports Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Ne güzel özetlemişsin üstadım, ellerine sağlık peki yağlanmaya etkisi varmıdır yatmadan önce alınan gıdaların. Çünkü bir yazıda da yatmadan vücudun sindirimi bitirmesinin hem uyku kalitesi hem kalbe hemde obezite'ye kötü etki ettiğini duymuştum.

Saygılar.

slymnasye bunu beğendi.
  7. Jacoburak

Jacoburak Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul,beykoz
    Hayır.Gece yatacağı için emilimi yavaş olsun diye sütle alınır..Bunuda bilmeyen yoktur heralde sende dahil :)

8. slymnasye

slymnasye Üye

Beğenileri:
    387
    Ödül Puanları:
    73

Yağlanma olması biraz da yatmadan önce ne yediğinize bağlıdır karbonhidrat ve yağ içeren besinler tüketilirse elbette yağlanma yapıcaktır vücutta.Ve bu tarz bir beslenmeyi kimse tavsiye etmez.

Zira akşam saat 20.00 dan sonra bile karbonhidrat ve yağ içeren besinleri tüketmek yağlanma yapıyorsa. yatmadan önce bunalrı tüketmek daha fazla yapar.

Zaten yatmadan önce lor peyniri tarzı protein kaynaklarını tüketmenin nedeni de bu tarz yiyeceklerin yag oranın az olması ve ana protein kaynaklarından olmasıdır.Ve sabaha kadar vücudun protein ihtiyacını karşılamaktır.

İyi çalışmalar dilerim.

extreme_sports bunu beğendi.
  9. Miracle

Miracle Üye

Beğenileri:
    243
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ticaret
    lor peyniri hangi marka kullanıyorsunuz? konuyla biraz alakasız ama protein yerine onu kullanmak daha akıl karı gibi.

10. slymnasye

slymnasye Üye

Beğenileri:
    387
    Ödül Puanları:
    73
    Bim de satılan lor peynirini kullanıyorum ben markasını şu an tam hatırlayamadımama,bütün bimlerde var protein oranı vs de oldukça tatminkar.

İyi çalışmalar dilerim.

Sayfayı Paylaş