Uyku Felci(Karabasan)

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve smltncr tarafından 15 Ekim 2009 başlatılmıştır.

Uyku Felci(Karabasan)

1. Hiç başıma gelmedi

oy sayısı 91
    41,4%
  2. Hayatımda birkaç defa

oy sayısı 97
    44,1%
  3. Ayda bi kez

oy sayısı 22
    10,0%
  4. 2 haftada bir

oy sayısı 2
    0,9%
  5. Haftada bir

oy sayısı 4
    1,8%
  6. Hergün veya 2 günde bir muhakkak

oy sayısı 4
    1,8%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 71 üye.
  1. smltncr

smltncr Yeni Üye

Beğenileri:
    214
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Denizli
    Arkadaşlar birçoğumuz bunu Karabasan olarak biliyor ama ben bu tür şeylere pek inanmam.Benim 1 veya 2 haftada bir başıma geliyor.12 yaşımdan beri bu böyle devam ediyor.İlk başıma geldiğinde çok korkmuştum ve artık alıştım hiç tınlamıyorum bile.Merak ettiğim sizinde başınıza geldimi geldiyse ne sıklıkla oluyor.

Uyku felci (Halk arasında "kara basan" olarak da bilinir), uyandıktan hemen sonra (hipnopompik felç olarak da bilinir) veya seyrek olarak, uykuya dalmadan hemen önce, bedenin geçici olarak hareket edememesi (felç olması) ile karakterize edilen bir durumdur.
    [​IMG] [​IMG]
    The Nightmare, Henry Fuseli (1781) uyku felcinin şeytani bir sebepten kaynaklandığını ifade eden klasik tarifidir

Fizyolojik olarak, REM atonia olarak da bilinen REM uykusu sırasında oluşan normal felç ile yakından ilgilidir. Buna göre bazı bilim adamları ve fizikçiler bunun uyku döngüsünün "doğal" bir etkisi olduğuna inanır. Uyku felci beyin REM durumundan tamamen uyanık duruma geçse de beden felcinin devam etmesi durumunda oluşur. Bu durum, kişinin bilincinin tamamen açık olmasına rağmen hareket edememesine sebep olur. Ayrıca bu durum ile birlikte hipnopompik sanrılar olabilir.
    Çoğu zaman, uyku felcine uğrayan kişi tarafından bunun bir rüya sebebiyle oluştuğuna inanılır. Bu yüzden, insanların hareket etmek istese de hareket edemediği rüya sayısı bu kadar fazladır. Uyku felcinin sebep olduğu sanrılar bazen durumun normal bir rüya olarak algılanmasına, bazen de oda içerisinde hayali şeyler görülmesine sebep olur.

Belirtiler [değiştir]

Uyku felcinin başlıca belirtisi uyanma öncesi veya uyuma öncesi görülen kısmı veya geçici iskelet kası felcidir. Diğer bir deyişle, bir kişinin uykuya dalarken veya uyanırken hareket edememesi veya konuşamaması hissidir. Uyku felci ile birlikte hipnopompik sanrılar olabilir.[1] Bu halüsinasyonlar işitsel, dokunsal ve/veya görsel olabilir. Uyku felci kişi tekrar REM uykusuna dönmeden önce veya tamamen uyanmadan önce birkaç saniye veya birkaç dakika sürebilir [1]. Çok uç durumlarda, 4-5 saat sürdüğü de bilinmektedirg.
    Olası sebepleri
    Uyku felci, rüya gören bir kişinin rüyasında yaptığı hareketleri aynen yapmasını engellemek için REM uykusu süresince oluşur. Uyku felcinin fizyolojisi hakkında çok az şey bilinir. Bununla birlikte, uyku felcinin beynin pons bölgesindeki motor nöronların post-sinaptik inhibisyonu ile bağlantılı olduğu önerilmektedir. Özellikle, düşük seviye melatonin kasların uyarılmasını engelleyecek şekilde sinirlerdeki depolarizasyon akımı durdurabilir, ve rüyada yaşanan eylemin gerçekte yaşanmamasını sağlayabilir (mesela, rüyasında koştuğunu gören bir kişinin gerçekte koşmasını engellemek gibi).
    Ayrıca, bu düzensizliği yaşayanlar ve narkolepsiden muzdarip olanlar arasında belirgin bir ilişki vardır. Fakat, değişik çalışmalar çoğu insanın hayatlarında en az bir kez uyku felci yaşadığını göstermektedir.

Bazıları, değişik faktörlerin uyku felci ve halüsansyonların yaşanma olasılığını arttırdığını rapor etmişlerdir. Bunlar : [2]
    • Sırtüstü yatmak
    • Düzensiz uyuma saatleri; şekerlemeler, çok veya az uyumak
    • Fazla stres
    • Ani çevre/yaşam tarzı değişiklikleri
    • Olaydan hemen önce görülen berrak rüya. Ayrıca berrak rüya durumuna girebilmek için kullanılan bilinçli indüksiyon yaygın bir yöntemdir. WILD[1] olarak da bilinir.
    • Yapay uyku yardımcıları ve antihistaminler.
    • Uyku öncesi açlık.
    Kültürel referanslar [değiştir]

• Çin halk kültüründe, uyku felci "gǔi yà chúang" (鬼压床,鬼壓床, sözcüğü sözcüğüne : "Hayalet yatağa basıyor": : hayalet, : basmak, : yatak), olarak bilinir. İnanışa göre bir ruh veya hayalet uyuyan kişinin üzerinde oturup veya yatıp uyku felcine sebep olur. Bu ölümün güçleri tarafından, küçük çapta ruhun ele geçirilmesi olarak düşünülür ve genellikle kurban bir zarar görmez.
    • Hindistan'da, uyku felci hakkında iki düşünce vardır. Bunlardan biri uyku felcinde olduğu gibi uyurken bilincin açık olması aydınlanmaya ulaşırken görülen işaretlerden biri olmasıdır. Fakat aynı zamanda kendi aydınlanması için yol alan kişilere saldıran rakshasanın da (Hindu şeytanlar]]) bir hareketidir.
    • Japonya'da, uyku felci kanashibari (金縛り, sözcüğü sözcüğüne: "metal içerisinde bağlanmış olmak": kana: metal, shibaru: bağlı olmak"), olarak bilinir.
    • İskandinavya mitolojisinde, uyku felcine bir Mara sebep olur, ya da bir mare - kabuslara da sebep olabilen kötü bir dişi hayalet. İlk olarak Norse Ynglinga destanında görülmüştür, fakat bu inanış muhtemelen daha eskidir. "Mara"; eski Norveççe, İsveççe ve İzlandaca ismidir, "mare" ise Norveççe ve Danimarkacadır.
    • Newfoundland'de , yaşlı bir cadının ziyareti olarak bilinir, Newfoundland İrlandacası ile Ag Rog.
    • Meksika'da, subida del muerto (tepeye tırmanan ölü) olarak bilirnir.
    • Yunanca'da, mora (Yunanca: μώρα) olarak bilinir, isim Slav bir kökenden gelmektedir.
    • Almanca'da, Hexendrücken (cadı basması) olarak bilinir.
    • Türkçe'de, karabasan olarak bilinir. Türkiye'deki genel inanışa göre bu metafiziksel bir olaydır ve özellikle inançlı insanlar buna bir cinin sebep olduğuna inanırlar, ve bazı dualar tavsiye ederler.
    • Hazaragi dili'nde, Syahi Zer Kado (basan mürekkep) olarak bilinir.
    • Güney Birleşik Devletler'de, insana binmiş bir cadı olarak tarif edilir.
    • Kore'de, Gawinullim, (가위눌림 sözcüğü sözcüğüne: "Gawi tarafından bastırılmak."), olarak bilinir. Gawi'nin anlamı tam olarak belli değildir fakat genellikle "ruhlar" veya "şeytanlar" olarak bilinir.
    • Endonezya'da, Cavali insanlar tindihan derler, yerel lehçede okunuşu "tindhihen" (üzerine uzanılmak).
    • Filipinler'de, uyku felci genellikle Bangungot ile bağdaştırılır.
    • Vietnam'da,uyku felci, anlamı insanın üzerinde bastıran bir hayalet veya ruh olan "ma đè" olarak bilinir.
    • Antiller'de, "duppy tarafından binilmek" olarak bilinir.
    • Orta Çağ Avrupasında uyku felci, mara, incubi, succubi, diğer şeytanlar ve büyücülüğe bağlanırdı. İngiltere'de insanlar uyurken cadıların insanların göğsüne bindiğine, ve nefes alamama, kıpırdayamama gibi hislere bunların sebep olduğuna inanırdı.
    • Geleneksel Rusya inanışında uyku felcine, kötü evlilik, ihanet için ev halkını cezalandıran ev ruhu domovoi sebep olur.
    • Gelenksel İslam kültüründe uyku felci bir cin ile açıklanır; insanlara benzeyen ve dünyada yaşayan bir ırk. "Cin" sözcüğü sözcüğüne olarak gizli, görünmez, ıssız, yabancı olan her şey için bir yan anlam olarak kullanılır ve Kur'an tarafından doğrudan işaret edilen iki yaratılmıştan biridir (diğeri de insandır). İslami kaynaklarda, ve İslam iliminde, Cinler irade sahibi, dolayısıyla insanlar gibi yaptıklarından sorumlu yaratıklar olarak tanımlanmıştır. Onlar da insanlar gibi yaşarlar ve ölürler, toplum olarak yaşarlari bir kültürleri ve dinleri vardır.
    • Laos kültüründe, "hayalet seni sessizleştiriyor" diye çevrilebilen "pee um" diye bilinir. İnanışa göre hayalet geceleri gelir, kurbanın kollarını ve bacaklarını tutar, üzerine bastırır, hatta ses çıkartamasın diye ağzını bile kapatır.
    • Finlandiya dlinde kabusa painajainen denir, fakat sözcük olarak "basmak" demektir. Uyku felcinden esinlenilerek böyle bir sözcük kullanıldığı düşünülüyor.
    • Macaristan halk kültüründe uyku felcine "lidércnyomás" ("lidérc: basmak") ve "lidérc", "boszorkány", "tündér" veya "ördögszerető" gibi doğa üstü varlıklarla ilişkilendirilebilinir.[3] "boszorkány" sözcükğü Türkçe kökü "bas-"'tan türemiştir.[4]
    • Bilimadamları uzaylı kaçırmaları, beden dışı seyahat, ve diğer paranormal olaylarından birçoğunun aslında uyku felci sırasında yaşananların yanlış yorumlanmasından kaynakandığını düşünüyor.
    ALINTI: http://tr.wikipedia.org/wiki/Uyku_felci

Son düzenleme: 15 Ekim 2009
    SRTN, boksbody, Azi ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. mertakb

mertakb Üye

Beğenileri:
    130
    Ödül Puanları:
    0
    yurtta kaldığım dönemler oda arkadaşımın başına gelmişti de dediğim 2006-2007 senesi falan.

kendi kendinin boğazını tutuyordu birden bire uyandı nolduğunu sorunca karanlıktan birinin gelip boğazını sıktığını anlatmıştı korka korkada daha sonra başına gelmedi o dönem tırsardım açıkcası :) de başıma hiç gelmedi aslında merak ederim nasıl bi duygu olduğunu yaşamak lazım.

ha birde o zaman din hocamıza sormuştuk üstünüz açık sırt üstü yatmayın falan demişti ne kadar doğru ne kadar yanlıştır bilemem ama hiç önemsemedim karabasan gelmesin diye keyfimden olmayı hiç uygulamadım.

Son düzenleme: 15 Ekim 2009
    smltncr bunu beğendi.
  3. gakkos

gakkos Üye

Beğenileri:
    637
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    tekstil
    Yer:
    istanbul
    banada ık olur hatta olmaya devam ediyor bu birkaç haftadır olmadı ama oluyor. benim gözlerim açık hislerim aynı ama kımıldama imkanı olmadan öylece kalakalıyorsun bir kılını bile kıpırdatman imkansız oluyor...
    Peki siz o anda ne düşünüyorsunuz? Ben bazem ölüyorum diyorum... ama sonra bakıyorum bitmiş.

selim4141, Azi, veveve ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  4. Sedif

Sedif Yeni Üye

Beğenileri:
    65
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    N/A
    Yer:
    C:/Windows
    Uyku apne sendromundan da kaynaklanabilir arkadaşlar.

Benim burnumdaki konka adlı etin büyüdüğünden dolayı gece nefes almıyorum, hatta uyku testinde 7 saatlik uykumun 3 saatini nefes almadan geçirdiğim tespit edildi : ) Kıpırdıramıyorum, üzerimde aşırı bir yük oluyor, sonrasında birden kendiliğinden geçiyor...

smltncr bunu beğendi.
  5. mertakb

mertakb Üye

Beğenileri:
    130
    Ödül Puanları:
    0
    bu nasıl oluyor anlamadım açıklık getirirsen sevinirim.

6. smltncr

smltncr Yeni Üye

Beğenileri:
    214
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Denizli
    mertakb bunu beğendi.
  7. Cloud

Cloud Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    İstanbul
    bana uzun zamandır olmuyor sanırım vücudun yorulmasıylada alakalı işe ve spor'a basladıgımdan beri kafa yastıg'a degiyo bi bakmısım sabah oldugu zamanlardada farkına varıp biticegini düsünerek hiç korkmuyodum ama ilk kez oldugu zaman fena oluyo bende ilk seferinde öldüm heralde diye düsünmüstüm...

smltncr bunu beğendi.
  8. skilful

skilful Yeni Üye

Beğenileri:
    159
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Allaha şükür hiç olmadı anlatılanlara göre bayağı kötü birşey.
    çocukken bu tür konuları konuşup sabaha kadar uyuyamamam geldi bir an aklıma bo konuyu görünce :)

smltncr bunu beğendi.
  9. 2shae

2shae Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    benim de hiç başıma gelmedi ama bir kere başıma gelmesini isterdim tecrübe için

smltncr bunu beğendi.
  10. smltncr

smltncr Yeni Üye

Beğenileri:
    214
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Denizli
    Beyler çok merak etmeyin bence.Hiç iyi birşey değil :)

11. usd61

usd61 Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    vallaha herkez bu olayı nasıl yaşadı bilmiyorum ama ben kendi başımdan geçenleri paylaşayım.

son bi kaç sene evvel, yok yaşmaklı, yok karabasan, yok avucu delik cinler seni boğmaya çalışıyo, şudur budur diye muhabbet geçince, (bu arada, cinlerin varlığına inanırım ama yaradana sığınanlarında korunduğuna inanan biriyim). bende böle birşeyi yaşamayı çok istedim( hani cinlerin etkisimi değilmi diye) ve gerçektende o hafta içinde bunu yaşadım. (hakkaten çok istemişim haa :) ). yemin ederim, üzerimden koca bir silindir geçiyor ve gitgide de şiddetini arttırıyormuş gibi hissettim. o zaman kadar hiç yaşamadığım gürültü ve titreşimi yaşadım. (1-2 dakika, alçak frekans ses ve titreşim gibi) biraz pisikopatlık gibi olacak ama ilk anda gerçekten sevindim. heyecanla, kendimi olayın gidişatına bırakıp neler olacağını bekledim ama baktımki bi süre sonra işin içinden çıkamıcam, olay giderek etkisini arttırıyor. caresizce Yüce Yaradan'a sığındım ve bir süre sonra etkisini yitirerek üzerimdeki yüksek baskı kalkmaya başladı.
    bunu gibi bir kaç kere daha yaşadım ama hiç biri ilki gibi olmuyor. ama hepside etkiliydi.
    o an kendinizi üzerine bastımız çayırdan bile değersiz hissediyosunuz. çünkü belirli bir süre elinizden birşey gelmiyo gerçekten. eğer inancınız varsa sığınacağınız liman belli. etkisi geçtikten sonra yorgana, daha bir sıkıca sarılarak mışıl mışıl uyuyosunuz. :) :)

saq04ever ve smltncr bunu beğendi.
  12. smltncr

smltncr Yeni Üye

Beğenileri:
    214
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Denizli
    Beklersen şiddetini artırıyor ve o titreşim sesi daha çok artıyor.Çok güzel anlatmışsın hepside bidebir doğru.Çok güldüm okurken Allahte seni güldürsün. :)

usd61 bunu beğendi.
  13. Türkolmak

Türkolmak Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayarcı,Asker,Sporcu (:
    Yer:
    Nereye ! (:
    Benim ailemde(ablamda) vardı. Bir kaç yıl sürdü sonra geçti. Gece gündüz her zaman geliyordular yanına ve görünüp gidiyordular. Hatta bir keresinde sen kur'an a sövüyorsun sevimiyorsun demişler ablama (töbe töbe). Gündüz durup dururken birden bire hüngür hüngür ağlıyordu. Bir keresinde akşam misafir vardı yine öyle oldu babam ve annem ablamı yanına aldı(bu arada ablam halen daha ağlıyor) dua okumaya başladılar. Babam ter kan içinde kaldı, olay geçti sonra babam dedi bırakmıyorlar dua okuyayım ter kan içinde kaldım. :s

Bu tür konular kimilerine göre saçma veya olmaz böyle şey gibi gelebilir ama bu olaylar var arkadaşlar. Konuda da olduğu gibi karabasan olayı benimde çok kez başıma gelmiştir.

Rüyada oluyor genelde, bir kaç kere ailemden bir kaç kişi göründü rüyamda, diğer gördüklerim ise normal görüntüler. Bir beyazlık veya karanlık cisim seninle uğraşıyor ve genelde sabaha karşı olur. Ya ezan vakti yada sabaha karşı olur.(bende öyle oluyordu.)

Gördüğün anda hemen yorganı kafaya çekersin ve bir süre beklersin olayın etkisi geçer. Daha sonra dua okur veya besmele çeker uykuya dalarsın yada etkisi geçtikten sonra yorganı kaldırır etrafa bakar yatarsın. :) Ben böyle yapıyordum.

Sebepleri ise bir keresinde ekmek yedim ve üzerimde küçük kırıntılar kalmıştı öylecede yattım ve gece baskına geldiler :D. Diğerler olaylarda ise, gün içerisindeki yorgunluk,korku,evde tek kalma vs gibi olaylarda etkiliyor.

Şunu da hatırlatayım yatarken boş boş yatmak iyi değil arkadaşlar, hiç olmasa "bismillah" diyerek yatağa girelim rahat şekilde yatalım.

Son düzenleme: 16 Ekim 2009
    smltncr bunu beğendi.
  14. smltncr

smltncr Yeni Üye

Beğenileri:
    214
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Denizli
    Bence ablanın gördüğü bir takım halüsinasyon olabilir.Bu tür şeylerin gerçek olacağına pek inanmıyorum.

15. smltncr

smltncr Yeni Üye

Beğenileri:
    214
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Denizli
    Powerlifterler kadar güçlüde olsan hiçbiryerini haraket ettiremessin bu kısa süreli bir felç olayı çünkü :)Öyle olsaydı hiçbirtane bile tüy bırakmamıştım onda :) Olay kasda değil beyinde bitiyor.

shownodese bunu beğendi.
  16. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    bana çok olurdu bi aralar
    hatta alışmıştım gene aynısı oluyo deyip geçmesini beklerdim sakince bu aralar pek olmuyor Allah tan

smltncr bunu beğendi.
  17. playbecks

playbecks Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    Trabzon
    bana da bır kac kez oldu.ama oyle sehır efsanesı yapacak gıbıde degıl.benımde ılk yasadıgımda epey korkmuslugum oldu bunun sebebıde onceden duydugum hurafeler felandı,ben ılk seferınde dua bıle etmıstım fakat daha sonra oluslarda panıke felan yapmıyorsunuz,hatta ben tam tersı kendımı denıyorum acba nasıl daha hızlı yenıcem bunu bu sefer dıye.korkuya hurafeye gerek yok,vucut yorgunlugu ıle cok ılgısı var sanırım.cunku bana hep vucudumun yorgun oldugu zamanlarda oldu.

smltncr bunu beğendi.
  18. smltncr

smltncr Yeni Üye

Beğenileri:
    214
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Denizli
    Haklısın yorgunlukla çok büyük bir ilgisi var vücut geliştirmeye daha yeni başladığım sıralar çok sık olmuştu banada.

19. shownodese

shownodese Üye

Beğenileri:
    253
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    gayrimenkul danışmanı
    Yer:
    kocaeli
    konu cinler deyil aslında ama yaratıcı nın yarattığı ve bize görmeyi, duymayı, dokunmayı bahşetmediği ancak bilmemiz gerektiği ni söyledğinini hissettiğimizde yaradana siğinmamız gerektiğini soylediği varlığı kameraya kaydetmeye çalışıp allahı deneğin için kendini haklı görüyosun !

sakın yanlış anlama bu bi mit bende inanmıyorum üstüme bi cinin karabasanın ve ya bi şeytanın oturduğuna

20. aldn89

aldn89 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Şöyle diyim bu karabasan olayı halk uydurması gerçeği ise uyku felci şimdi beyim uyku sırasında ruyamızda yaptığımızı yatağımızda yapmayalım diye felce sokuyor ama bazen bu felç uyandığımız anda bile devam ediyor gerçekten bendede bazen oluyor o sırada ölüyor olduğumu düşünüyorum ama geçtikten sonra hiçbirşey yok gibi oluyor hatta ruyamıydı acaba bile diyorum bence gece uyurken odanızın penceresini üstten açık brakın ve öyle yatın bol oksijen alıp sabah dinç kalkınca böyle şeyler olmuyor genelde yorgun olduğumuz zamanlarda oluyor ateistlerede şunu söyleyim bravo size tüm bu kainat şans eseri oluştu demi siz bunu göremeyecek kadar körünüz işte öbür tarafta görürsünüz yaradan varmıymış yokmuymuş ama iş işten geçmiş olacak geçmiş olsun..

smltncr bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş