Ustalar Biraz Kafa Yorun

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve FleXoR tarafından 14 Mart 2006 başlatılmıştır.

1. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Neden pectoralin hiçbir hareketinde tek kolla çalışma yok diğer tum bolgelerde tek kolla hareket yapıyoruz fakat göğüste neden yapamıyoruz

hadi bakalım :)

2. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    usta 3 tane türkçe kaynakta bulamadım..saat 8'e geliyor işe gitmem lazım :D "working pectoralis with one arm " diye googledan da baktım fakat vakti sorunum var.. işte de aramaya devam... :D

3. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    ilginç birşey yazacağım bizim salonda bir arkadaşımız isterseniz resminide çeker koyarım sol göğüs sağa nazaran daha küçük ve dambell bench press yapıyor ancak sadece sol koluyla buaradan yola çıkarak biri diğerine nazaran daha küçük olmasın diyemi!

4. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Simdi itiraf edeyim, pratikte tek kollu göğüs hareketi bende bilmiyordum.
    Ancak internette arama yapınca,
    Smith Machine'de tek kol bench press diye bir hareket duydum, hemde uyduruk bir yerde değil, muscle fitness'ta yayınlanmis bir makale, adaleler arası dengesizlikleri bertaraf etmek icin tavsiye edilmis.
    Bir baska hareket ise su linkte;
    http://www.exrx.net/WeightExercises/PectoralSternal/CBOneArmChestPress.html

ve tabii Rocky'nin favori hareketi, tek kolla yapilan şnavıda sayabiliriz, 100 kiloluk bir insan tek kolla şnav çektiğinde sanırım en azından 40 kiloluk dumbbell press yapmış kadar zorlanır hatta belki daha bile fazla.

Bu durumda senin soru geçersiz kalıyor üstad ;)

5. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Selam Mıllet,

kas gruplarındakı calısmalarda bılımsel olarak yaklasırsak orjın ve baglanma noktalarını bılmek cok onemlıdır, konusu gecınce
    acıklayacagım cesıtlı prensıplerı buna gore ayarlarız. Sımdı temel prensıp sadece gogus ıcın degıl butun vucut ıcın tek bır
    kaynaktan cıkan kasların sımetrı acısından , yeterlı guc kullanabılmek acısından ve omurılıkte dengesızlık yaratmamak acısından mutlaka cıft kolla ve aynı anda calısılması prensıbıdır.

Buna gore gogus alternate dumbbell press yapılmaz mesela, ama kol yapılır cunku bunların farklı noktalardan baslarlar.

Aynı sekılde trapez de ıkı kol aynı anda calısılır, mesela shrug tek tek sırayla yapılmaz, aynı anda ıkı omuz yukarı kaldırılır,
    bunun gıbı kanat karna cekıs te ıkı kolla yapılır, rowıng hareketlerının ıse orta sırt adelesı dolayısıyla mutlaka bar ıle yapılması gerektıgını dumbbell rowıngın uygulanmaması gerektıgını belırten kaynaklar vardır.

Bu mantıga gore bacak ve calf tek tek calısılabılır, ancak butun vucudun kuvvetının kullanılması ve zaman acısından bırlıkte calısılır, ancak pek cok ınsan ornegın calfı tek bacak calısıyor kı buda ana prensıbe uygundur.

Nasıl cevap ama 8)

Saygılar

6. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    bir unsur daha denge meselesi gerçi karasan tezi çürüttüm diyor :) tek kolla destek olmazsa yıkılırsın yana :D

7. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    evet genel olarak buydu master arkadasımıza tesekkur ederim pectoral diğer adelelerden çok farklı bir adeledir desteği yine kendisinden alan ve yan yana olan tek adele gurubudur diğer tum adelelerde bitiminde baska adele baslar ama pectoralin hemen yanında yine pectoral vardır pectoralin üst alt sag ve sol bolgelerinde yardımcı kas yoktur uste omehideus
    altta serratus anterior sagında areus costalis vardır buda onu desteksiz kılıyor oturdugunuz yerden tek kolla pres yada fly deneyin hiç birsey hissetmiyeceksiniz bir de çift kolla deneyin o zaman hissedeceksiniz bu hareketler tek kolla yapılmadıgı gibi yapılsada gelişmiyor bunu 2 sene önce 1 ay deneme yapmıştım :)

8. ARSON

ARSON Üye

Beğenileri:
    1.618
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    V.G.F. 1.Kademe Antrenör
    Yer:
    MERSİN
    can üstelin kitabında tek kolla dumbell pressi diğer kolldan destek alma amaçlı çalışılabileceğini söylüyor. anladığım kadaıyla oldukça ağır çalışmak lazım etkisini görmek için.

Steve bunu beğendi.
  9. onur

onur Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Bahsettiği 2 yukarı 1 aşağı negatifler olsa gerek .Zorlama tekniklerinden bir tanesi .http://www.bodybuilding.com/fun/videos/2005/onearmdumbbellbenchpress.mpg Burada adam tek kolla yapıyor . Bu harekette amacın bu hareketi destekleyen kas gruplarını güçlendirmek olduğunu söylüyor .

10. kerem

kerem Yeni Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    TEK KOL CABLE ROW

Flexor hocam benim göğüs programımda tek kol cable rowing var. Yani çift cable değil de tek kol. Bence diğerine göre tek daha etkili ve daha çok abanabiliyorum harekete..... Bana göre tabii üstad. Teşekkürler...

11. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    Re: TEK KOL CABLE ROW

kerem yapmış olduğun hareket göğüs değil,sırt hareketidir..one arm cable rowing-tek kolla kablo çekiş..sırt hareketleri gerekli destek alındığında tekkolla uygulanabilir,one arm dumbell rowing-tek kolla dumbell çekiş gibi.vücudumuzun dinamiği sırt hareketlerini tek taraflı uygulamaya uygundur..

12. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Re: TEK KOL CABLE ROW

Barış benim yerime yazmış ewet barışında dediği gibi tum rowing hareketleri sırt-kanat hareketidir gogus degil cable row dumbel row barla row vs vs gibi hareketlerde zaten göğüse vurmaz galiba kerem arkadasımız karıstırdı yukarıda da bahsettiğim gibi sırf meragımdan işe yararmı diye vucudumda denedim fakat tek kolun hiç bir etkisini gormedim

Sayfayı Paylaş